Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 13.04.2012
ВИДАТНИЙ ╤СТОРИК УКРА╥НСЬКО╥ МЕДИЦИНИ

Постат╕

(ДО СЛАВНОГО 90-Р╤ЧЧЯ ПАВЛА ПУНД╤Я)
На св╕тлин╕ поважне й сильно╖ вол╕ обличчя, високе й розумне, зосереджено задуман╕ оч╕, наповнен╕ великими знаннями ╕ досв╕дом, вселяють над╕ю, що ця людина напише нам ╕ще одну книгу про ╕стор╕ю укра╖нсько╖ медицини у св╕товому вим╕р╕. Ще здалеку вп╕зна╓мо близьке ╕ знайоме обличчя знаменитого доктора ╕з Чикаго, сумл╕нного громадського д╕яча, ╕сторика укра╖нсько╖ нац╕онально╖ медицини – пана Павла Пунд╕я. Так, це справд╕ великий володар укра╖нсько╖ медично╖ документал╕стики ╕ найстаранн╕ший збирач ╖╖, перший упорядник укра╖нського медичного нац╕онального арх╕ву у св╕т╕ за межами Укра╖ни ╕ перший зав╕дувач його при Укра╖нському л╕карському товариств╕ П╕вн╕чно╖ Америки (УЛТПА). Кр╕м того, доктор Павло Пунд╕й в╕домий нам як орган╕затор ╕ директор ун╕кально╖ б╕бл╕отеки УЛТПА, фундатор ╕ видавець численних зб╕рник╕в про ╕сторичн╕ под╕╖ та про д╕яльн╕сть визначних укра╖нських л╕кар╕в.
Павло Пунд╕й не т╕льки ╕сторик, а й публ╕цист, активний допов╕дач ╕ скарбник УЛТПА. У «Л╕карському в╕снику» УЛТПА № 1 (126) за 1992 р. Юл╕ян Мовчан пише: «Укра╖нське л╕карське товариство П╕вн╕чно╖ Америки задоволене, що ма╓ такого арх╕варя, хоч на д╕л╕ в╕н ╓ щось б╕льше: в╕н – ╕сторик укра╖нського руху, що так дуже ц╕нне, бо треба записати в ╕стор╕ю роль також укра╖нських л╕кар╕в у наших визвольних змаганнях». Тут автор мав на уваз╕ д╕яльн╕сть укра╖нських л╕кар╕в у С╕чових стр╕льцях, УНР, ЗУНР, УГА, УПА. Адже «вчитель, л╕кар, священик були першими ╕нтел╕гентами, як╕ несли укра╖нському труд╕вников╕ просв╕ту, знання, в╕ру», – пише проф. Я. Ган╕ткевич у передмов╕ до першого тому книги доктора П. Пунд╕я «Укра╖нськ╕ л╕кар╕». ╤ це правило в╕доме на наших землях, як закон, ще з далеких Трип╕льських час╕в укра╖нського нац╕онального культурного розвитку.
Упродовж усього свого св╕домого в╕ку доктор Павло Пунд╕й пильно ╕ дбайливо стежить ╕ п╕клу╓ться вихованням молодих кадр╕в укра╖нських л╕кар╕в. В╕н щедро популяризу╓ ╖хню д╕яльн╕сть у сво╖х публ╕цистичних та ╕сторичних статтях, ус╕ляко заохочу╓ ╖х до цього найб╕льш людяного фаху. Бо в сучасних молодих американц╕в поширю╓ться острах до л╕карсько╖ посади через строг╕ закони, що передбачають велику в╕дпов╕дальн╕сть л╕каря перед державою за вчинен╕ помилки в л╕куванн╕, котр╕ могли би спричинити втрату працездатност╕ пац╕╓нта на тривалий час.
Св╕тове медичне укра╖нство з при╓мною рад╕стю зустр╕ло книгу Павла Пунд╕я (б╕бл╕ограф╕чний дов╕дник) «Визначн╕ укра╖нськ╕ л╕кар╕ Зах╕дно╖ Укра╖ни та д╕яспори». Проте найвеличн╕шою книгою ╓ тритомна праця «Укра╖нськ╕ л╕кар╕», головним редактором яко╖ ╓ професор Ярослав Ган╕ткевич. Перший том вийшов у Львов╕ у 1994 роц╕ ╕з описом 428 укра╖нських л╕кар╕в. Три томи охопить усього понад 1500 поданих опрацювань про внесок укра╖нських л╕кар╕в у розвиток медично╖ справи та ╕нших галузей культури. Тут багато ╓ пр╕звищ л╕кар╕в, що полягли у визвольних змаганнях УНР, ЗУНР, УПА, а також за мурами ГПУ, НКВД ╕ концтаборах ГУЛАГу. Над ц╕╓ю книгою автор працював не одне десятил╕ття. ╤ т╕льки завдяки особливо позитивним якостям самого автора, високодисципл╕нованому ╕ вимогливому ставленню не т╕льки до ближн╕х сво╖х, але й до самого себе у св╕тов╕й ╕стор╕╖ збер╕гатиметься майже ц╕л╕сн╕сть велико╖, вагомо╖, всеб╕чно╖, барвисто╖ та глибоко патр╕отично╖ ╕стор╕╖ про самов╕ддану жертовн╕сть укра╖нських л╕кар╕в найвищ╕й ╕де╖ кожного укра╖нця – ╕де╖ визволення р╕дного краю з невол╕. Жодна нац╕я св╕ту не зна╓ тако╖ велико╖ к╕лькост╕ полеглих за свою незалежн╕сть, яких зазнала Укра╖на. ╤ цю траг╕чну стор╕нку нашо╖ держави разом ╕з величавим народом зобразив автор у сво╖й, здавалося б, нейтральн╕й за духом прац╕ «Укра╖нськ╕ л╕кар╕».
Ск╕льки було нечувано ун╕кальних подвиг╕в самопожертви чи в╕ддано╖ патр╕отично╖ прац╕ на добров╕льн╕й засад╕ задля порятунку р╕дного народу чи задля появи хоч би маленько╖ усм╕шки у райдужному пром╕нн╕ сльози радост╕ на змореному обличч╕ в довгожданну хвилину в╕льно╖ вол╕ для найб╕льше знищено╖ у св╕т╕ Укра╖ни. Вчена рада Льв╕вського державного медичного ун╕верситету визнала д-ра Павла Пунд╕я почесним професором за його заслуги перед укра╖нською медичною ╕сторичною культурою.
Народився доктор ╕ професор Павло Пунд╕й 14 кв╕тня 1922 року в с. Кос╕в Чортк╕вського району на Терноп╕льщин╕ в родин╕ доброго селянина, енерг╕йного господаря ╕ чесного параф╕янина. В╕д батька перейняв розумну наполеглив╕сть, силу вол╕ та вм╕ле витрачання в╕льного часу. Так╕ позитивн╕ домашн╕ умови сприяли юнаков╕ в╕дм╕нно зак╕нчити стан╕славську вкра╖нську г╕мназ╕ю, осягнути патр╕отичне бажання якнайшвидше здобути належне знання й почати допомагати р╕дному народов╕ здобути волю й засв╕титись Укра╖н╕ в кол╕ в╕льних народ╕в св╕ту, щиро працювати на свят╕й земл╕ на славу Божу, для свого добробуту, прикрашаючи р╕дне довк╕лля новими здобутками розумно╖ краси.
П╕сля блискучо╖ здач╕ матури в г╕мназ╕╖ 1942 року юнак вступа╓ до Льв╕вського медичного ун╕верситету. Опиня╓ться в Н╕меччин╕, в м. Ерлянген╕, де й завершу╓ вивчення медично╖ науки в 1949 роц╕. В той час у його родин╕ народжу╓ться третя дитина – син Андр╕й. Скрута була тод╕ по вс╕й Н╕меччин╕, а в молод╕й с╕м’╖ особливо, та завдяки дружин╕ Дар╕╖ вс╕ нестатки вдалося подолати ╕ ви╖хати в Америку.
Якось, шукаючи роботу, зайшов в ун╕верситетський шпиталь у Нью-Гейвен (Конектикут), де молодому л╕карев╕ – батьков╕ трьох д╕тей, спочатку в╕дмовили, але пот╕м запропонували «м╕сце на кухн╕». П╕зн╕ше про той найважчий стан у сво╓му житт╕ доктор згаду╓: «╤ так я став на кухн╕ горщики мити. Мию ╖х, мию, а п╕т з лоба стираю...» Виявля╓ться, що така прикра наруга над молодим л╕карем була навмисним випробувальним уроком для вп╕знання людсько╖ г╕дност╕ ╕ виявлення м╕ри порядност╕ й сусп╕льно╖ ц╕нност╕ дано╖ людини. Вистачило двох тижн╕в тако╖ перев╕рки, як Пунд╕╓в╕ запропонували чергування у шпитал╕ в Лонг Айленд, а згодом у «Юн╕т╕ госп╕тал╕» в Брукл╕н╕. Проте в╕нець прикрасило щасливе складання американських медичних ╕спит╕в у Чикаго навесн╕ 1953 року – дозв╕л (л╕ценз╕я) на працю повноправного л╕каря у США. Незабаром прийняли на посаду зал╕зничного л╕каря, зв╕дки вже й п╕шов на пенс╕ю.
Як видно ╕з даного житт╓пису, це людина божественного терп╕ння й зал╕зно╖ вол╕ та виняткового вм╕ння виходити з╕ скрути на чужин╕, де було так важко здобути всеб╕чну повагу, пошану й найвищий ступ╕нь ученого, професора, чужими мовами навчатися ст╕льки рок╕в ╕ не забувати р╕дно╖ – укра╖нсько╖. Б╕льше того, дв╕ дочки й два сина вивчилися також на л╕кар╕в у чужомовному оточенн╕, але досконало волод╕ють р╕дною укра╖нською мовою. Такий заряд св╕домого патр╕отизму вартий всеб╕чного насл╕дування нав╕ть на материков╕й Укра╖н╕. Так вигляда╓ високий ступ╕нь зразкового ╕ св╕домого укра╖нця, котрий сво╖м прикладом повча╓ тисяч╕ ╕нших.
Укра╖на пиша╓ться такими людьми, як доктор Павло Пунд╕й.
А кв╕туча весна Павла Пунд╕я – найб╕льший, найвиразн╕ший ╕ найсвят╕ший приклад для виховання укра╖нсько╖ молод╕ в яскравому дус╕ укра╖нського патр╕отизму та в╕дданост╕ укра╖нськ╕й ╕де╖ як основного визначення житт╓во╖ мети. Т╕╓╖ велико╖ мети в╕рного сина Укра╖ни, що осв╕тлювала щоденно яскравим св╕тлом людську св╕дом╕сть у далек╕й чужин╕ й продовжувала пробуджувати розум ╕ кликати до прац╕ на славу р╕дного краю.
Професор П. Пунд╕й з в╕дчуттям повно╖ в╕дпов╕дальност╕ завжди ставить ус╕ справи перед м╕жнародним правилом сучасност╕, що т╕льки одокументована д╕яльн╕сть людини чи сп╕льноти ╓ справжньою д╕яльн╕стю для ╕стор╕╖, для науки, для життя покол╕нь. ╤накше, то виявиться звичайним мигот╕нням маленьких т╕ней, що залиша╓ п╕сля себе недоторканний лег╕т безхмарного пов╕тря. Цю житт╓ву ф╕лософ╕ю достатньо засво╖в наш юв╕ляр. А тому без гучних сл╕в ╕ найменших вихвалянь в╕н ╕ нин╕ за столом щоденно╖ скромно╖, спок╕йно╖, але щиро╖ титан╕чно╖ прац╕, прац╕ для Бога, для Укра╖ни, для укра╖нц╕в та укра╖нсько╖ прадавньо╖ медицини, як╕й пан Павло Пунд╕й присвятив усе життя для збереження величного музейного храму над пра╕стор╕╓ю укра╖нсько╖ медично╖ науки. А це величезна заслуга для укра╖нського л╕каря на нин╕шн╕й день.
Чи не було би доц╕льно належно оц╕нити невтомну працю професора Павла Пунд╕я ╕ спорудити йому прижитт╓вий пам’ятник у Тернопол╕ чи на його мал╕й батьк╕вщин╕ на 90-р╕чний юв╕лей славного життя як дарунок в╕д вельми вдячних укра╖нських л╕кар╕в. Чи не пора? Чи мало укра╖нських л╕кар╕в ╕з кап╕талом? Тож посп╕шаймо.
А поки що побажа╓мо юв╕ляров╕ м╕цного здоров’я, великого щастя ╕з Божим благословенням, розк╕шно╖ радост╕ в╕д натхненно╖ прац╕, в╕д улюблених д╕тей, в╕д Бога святого ╕ добрих людей. Нехай р╕дна земля розносить славу по всьому св╕ту, а мила Укра╖на розлогим голосом щоденно сп╕ватиме молитву ╕ «Многая л╕та».

Василь КОБИЛЮХ,
кра╓знавець
м. Льв╕в

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10174

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков