Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 13.04.2012
УКРА╥НСЬКИЙ ЗОРЯНИЙ ШЛЯХ

Горд╕сть Укра╖ни

╤стор╕я ╢впатор╕йського косм╕чного центру почалася ще за час╕в СРСР ╕ була нерозривно пов’язана ╕з запуском перших радянських штучних супутник╕в Земл╕.
У середин╕ 50-х рок╕в минулого стол╕ття, коли радянськ╕ конструктори розпочали п╕дготовку до запуску першого супутника Земл╕, перед ними постало завдання — створити командно-вим╕рювальний комплекс з низкою наземних вим╕рювальних пункт╕в.
Саме тому у грудн╕ 1959 року за пропозиц╕╓ю академ╕к╕в Серг╕я Корольова ╕ Мстислава Келдиша ЦК КПРС ╕ радянський уряд ухвалили постанову про створення поблизу ╢впатор╕╖ Центру дальнього косм╕чного зв’язку (ЦДКЗ).
М╕сце для буд╕вництва було обране не випадково, адже поблизу не було великих п╕дпри╓мств, як╕ б створювали перешкоди в робот╕ апаратури, а к╕льк╕сть сонячних дн╕в у роц╕ була сприятливою для роботи оптичних прилад╕в.
З перших дн╕в буд╕вництва Центру («Об’╓кта МВ» (Марс-Венера), як його називали з метою консп╕рац╕╖) роботи просувалися шаленими темпами – люди працювали ц╕лодобово у три зм╕ни. Загалом на буд╕вництв╕ об’╓кт╕в було зад╕яно б╕льше трьох тисяч чолов╕к — буд╕вельник╕в, проектувальник╕в, в╕йськових.
Серед пр╕оритетних завдань було буд╕вництво антен далекого косм╕чного зв’язку. Практично за дев’ять м╕сяц╕в було побудовано комплекс «Плутон», який складався з трьох розд╕льних антен АДУ-1000 (двох приймальних ╕ одн╕╓╖ передавально╖). Для буд╕вництва антен були використан╕ опорно-поворотн╕ пристро╖ 305-мм башт головного кал╕бру списаного л╕нкора «Севастополь». На цих пристроях були встановлен╕ мостов╕ ферми, до яких кр╕пився корпус п╕дводного човна з╕ змонтованими 8-ма парабол╕чними дзеркалами д╕аметром 16 метр╕в. Саме за допомогою цих антен радянськ╕ вчен╕ провели перш╕ в св╕т╕ рад╕олокац╕йн╕ досл╕дження Венери, Марса ╕ Меркур╕я.
Ц╕кавий факт. П╕д час святкування 45-р╕ччя Центру ветерани разом з╕ сп╕вроб╕тниками НЦУВКЗ вир╕шили перев╕рити роботу комплексу. Як це не дивно, але, незважаючи на сол╕дний в╕к, ус╕ механ╕зми «Корольовських антен» перебувають у в╕дм╕нному стан╕ ╕ працюють!
У жовтн╕ 1960 року генеральний конструктор косм╕чних апарат╕в академ╕к Корольов очолив ком╕с╕ю з приймання об’╓кт╕в. Серг╕й Павлович особисто перев╕рив кожну споруду ╕ залишився задоволеним як╕стю виконаних роб╕т. Об’╓кт державного значення був побудований у рекордно коротк╕ терм╕ни – з травня до жовтня 1960 року.
Вже 12 лютого 1961 року особовий склад ЦДКЗ пров╕в першу бойову роботу з управл╕ння автоматичною м╕жпланетною станц╕╓ю (АМС) «Венера-1».
За роки ╕снування ЦДКЗ забезпечив роботу з управл╕ння 54 косм╕чними апаратами далекого космосу, серед яких — «Венера», «Марс», «Зонд», «Вега», «Астрон», «Фобос», «Гранат» та ╕нш╕.
До 1975 року на баз╕ ЦДКЗ функц╕онував Центр управл╕ння польотами (ЦУП) п╕лотованими косм╕чними апаратами «Союз», орб╕тальними станц╕ями «Салют», вантажними косм╕чними кораблями «Прогрес».
За цей час на орб╕т╕ побувало 78 радянських та ╕ноземних космонавт╕в. У р╕зн╕ роки кер╕вниками польот╕в в ╢впатор╕йському ЦУП╕ були академ╕к Серг╕й Корольов, космонавти Юр╕й Гагар╕н, Герман Титов, Валентина Терешкова та багато ╕нших. 11 кв╕тня 2001 року на баз╕ Центру було в╕дкрито музей, в якому збер╕гаються ун╕кальн╕ експонати, пов’язан╕ з ╕стор╕╓ю осво╓ння космосу. Як сказав начальник в╕дд╕лу зв’язк╕в з громадськ╕стю В╕тал╕й Сивульський, «╓ багато св╕дчень про те, що Юр╕ю Олекс╕йовичу Гагар╕ну дуже подобався Крим ╕ св╕й 34-й день народження в╕н святкував у кафе «Юв╕лейне», що в ╢впатор╕╖. Разом з вченими ми зараз збира╓мо ╕нформац╕ю, яку в майбутньому хочемо узагальнити у книз╕. Я вважаю, що наш╕ нащадки повинн╕ знати ╕стор╕ю легендарних космонавт╕в, як╕ в╕дв╕дували наше м╕сто».
У роки незалежно╖ Укра╖ни для Центру почався новий ╕сторичний етап. У 1992 роц╕ на баз╕ частин В╕йськово-косм╕чних сил СРСР, дислокованих на територ╕╖ Укра╖ни, створю╓ться система оперативного, безперервного ╕ над╕йного управл╕ння орб╕тальними угрупованнями р╕зного призначення. Особовий склад Центру приступа╓ до реал╕зац╕╖ першо╖ ╕ наступних Нац╕ональних косм╕чних програм Укра╖ни (НКПУ).
Реал╕зац╕я цих програм дала можлив╕сть Укра╖н╕ не т╕льки зберегти, але й значно поширити науково-техн╕чний потенц╕ал в╕тчизняно╖ косм╕чно╖ галуз╕. Сьогодн╕ наша кра╖на бере участь у багатьох м╕жнародних косм╕чних проектах. Косм╕чна д╕яльн╕сть в╕днесена до державних пр╕оритет╕в Укра╖ни в сфер╕ ╕нновац╕йного розвитку економ╕ки, забезпеченн╕ довгострокових ╕нтерес╕в у сфер╕ безпеки й оборони.
12 серпня 1996 року Указом Президента Укра╖ни на баз╕ л╕кв╕дованих в╕йськово-косм╕чних частин М╕н╕стерства оборони Укра╖ни було створено Нац╕ональний центр управл╕ння та випробувань косм╕чних засоб╕в (НЦУВКЗ), який п╕дпорядковувався Нац╕ональному косм╕чному агентству Укра╖ни.
Знаменним днем для укра╖нсько╖ науки стало 31 серпня 1995 року. Цього дня в╕тчизняний ракетонос╕й «Циклон» вив╕в на орб╕ту перший укра╖нський супутник «С╕ч-1», який призначався для оперативного отримання ╕нформац╕╖ з метою досл╕дження Земл╕ з космосу. За досить короткий час на територ╕╖ ╢впатор╕йського центру було створено Центр управл╕ння польотами косм╕чного апарата «С╕ч-1». П╕д час ц╕╓╖ роботи фах╕вц╕ Центру провели сер╕ю наукових експеримент╕в, як╕ дозволили зробити ц╕лу низку важливих наукових в╕дкритт╕в ╕ в╕дпрацювати нов╕тн╕ технолог╕╖. Св╕й подальший розвиток в╕тчизняна система дистанц╕йного зондування Земл╕ отримала п╕сля запуску косм╕чних апарат╕в нового покол╕ння «С╕ч-1м» та «М╕кросупутник» у 2004 роц╕.
17 кв╕тня 2007 року укра╖нський ракетонос╕й «Дн╕про» вив╕в на навколоземну орб╕ту супутник «Egyptsat-1», створений КБ «П╕вденне» в кооперац╕╖ з представниками косм╕чно╖ галуз╕ Укра╖ни. Фах╕вц╕ Центру зд╕йснювали управл╕ння супутником з перших хвилин польоту до моменту передач╕ ╓гипетськ╕й сторон╕ 31 березня 2008 року. За цей терм╕н було проведено 1611 сеанс╕в зв’язку, п╕д час яких було отримано значний обсяг ун╕кально╖ науково╖ ╕нформац╕╖.
За словами першого заступника начальника НЦУВКЗ – начальника управл╕ння орган╕зац╕йно-планово╖ та анал╕тично╖ роботи Серг╕я Гус╓ва, сьогодн╕ Нац╕ональний центр управл╕ння та випробування косм╕чних засоб╕в ╓ багатофункц╕ональною структурою, яка займа╓ться дистанц╕йним зондуванням поверхн╕ Земл╕, досл╕джу╓ далекий космос, вивча╓ об’╓кти, що знаходяться на навколоземних орб╕тах, ╕ в╕дсл╕дкову╓ параметри ╖хнього руху. Також фах╕вц╕ Центру займаються вивченням геоф╕зично╖ та сейсм╕чно╖ обстановки.
Зараз укра╖нськ╕ вчен╕ активно працюють ╕з супутником «С╕ч-2». При╓мно в╕дзначити, що цей апарат ╓ повн╕стю укра╖нською розробкою. Кр╕м того, в╕н був запущений ракетонос╕╓м «Дн╕про», який також ╓ в╕тчизняною розробкою Державного п╕дпри╓мства «Конструкторське бюро «П╕вденне». Косм╕чний апарат «С╕ч-2» призначений для дистанц╕йного спостереження поверхн╕ Земл╕ в оптичному ╕ середньому ╕нфрачервоному д╕апазонах. Кр╕м того, до складу корисного навантаження супутника «С╕ч-2» входить комплекс науково╖ апаратури «Потенц╕ал».
Заступник начальника Центру управл╕ння польотами косм╕чних апарат╕в Олександр Загорулько вважа╓, що, незважаючи на непрост╕ под╕╖ останн╕х рок╕в, наша кра╖на не втратила св╕й косм╕чний потенц╕ал. «Зазвичай ╕нформац╕йний обм╕н з косм╕чним апаратом в╕дбува╓ться в╕д чотирьох до шести сеанс╕в за добу. Загальна тривал╕сть кожного сеансу — близько 10 хвилин. За цей терм╕н ми встига╓мо зд╕йснити передачу вс╕╓╖ ц╕льово╖ ╕ службово╖ ╕нформац╕╖, яка накопичилася за той час, що апарат перебував поза зоною рад╕обачення наших наземних пункт╕в. За допомогою такого косм╕чного апарата можна оц╕нити збитки, яких зазнало наше с╕льське господарство п╕сля мороз╕в, що панували взимку. У пр╕оритетному порядку ми розгляда╓мо заявки, як╕ надходять в╕д МНС Укра╖ни. Зараз ми проводимо мон╕торинг паводково╖ ситуац╕╖, а вл╕тку контролю╓мо стан пожежно╖ безпеки. Щодо ефективност╕ нашо╖ роботи можу навести такий приклад: коли у 2010 роц╕ на територ╕╖ Укра╖ни панувала надзвичайно спекотна погода, ми ф╕ксували близько 150 пожеж за добу, при цьому приблизно у 80 % ми виявляли ╖х ран╕ше, н╕ж наземн╕ служби», — зазначив Олександр Миколайович.
Сьогодн╕ Нац╕ональний центр управл╕ння та випробування косм╕чних засоб╕в явля╓ собою багатофункц╕ональну структуру у склад╕ Нац╕онального косм╕чного агентства Укра╖ни. Одним з головних завдань Центру ╓ управл╕ння косм╕чними апаратами р╕зного призначення. Для вир╕шення цього завдання був створений Центр управл╕ння польотами (ЦУП), перспективним напрямком роботи якого ╓ управл╕ння малими косм╕чними апаратами.
У ЦУП╕ в╕дсл╕дкову╓ться технолог╕чний цикл управл╕ння косм╕чними апаратами, проводиться робота з розрахунку ╕ видач╕ командно-програмно╖ ╕нформац╕╖, плану╓ться робота бортових забезпечуючого ╕ спец╕ального комплексу. Тут розробляються поточн╕ й перспективн╕ плани роботи наземного комплексу управл╕ння, прийма╓ться ╕нформац╕я супутниково╖ нав╕гац╕╖.
Основою системи контролю за косм╕чною обстановкою ╓ Центр контролю косм╕чного простору. В╕н призначений для проведення оц╕нки косм╕чно╖ обстановки, виявлення джерел небезпеки, супроводження пр╕оритетних косм╕чних апарат╕в, прогнозування район╕в в╕рог╕дного пад╕ння косм╕чних об’╓кт╕в, що згорають. Для контролю за обстановкою використовуються лазерн╕, оптичн╕, оптико-електронн╕ ╕ рад╕отехн╕чн╕ засоби НЦУВКЗ. Головним джерелом ╕нформац╕╖ для Центру контролю косм╕чного простору ╓ П╕вденний ╕ Зах╕дний центри рад╕отехн╕чних спостережень, що розташован╕ в Севастопол╕ та Мукачевому. Ц╕ центри надають координатну ╕нформац╕ю, яка використову╓ться для ведення каталог╕в косм╕чних об’╓кт╕в у систем╕ контролю й анал╕зу косм╕чно╖ обстановки. Дальн╕сть д╕╖ рад╕отехн╕чних комплекс╕в — до 6000 км. Вони здатн╕ знаходити й ╕дентиф╕кувати косм╕чн╕ об’╓кти, що знаходяться на бал╕стичних тра╓ктор╕ях, у тому числ╕ бал╕стичн╕ та оперативно-тактичн╕ ракети.
Щоб показати значущ╕сть ц╕╓╖ роботи, достатньо сказати, що сьогодн╕ на навколоземних орб╕тах знаходиться близько 9,5 тисяч косм╕чних об’╓кт╕в, у тому числ╕ майже три тисяч╕ косм╕чних апарат╕в. Форсоване осво╓ння космосу призвело до того, що заселення навколоземних орб╕т уже сьогодн╕ стало досить значним. У зв’язку з цим держава, яка ма╓ косм╕чн╕ засоби, повинна мати дан╕ про параметри орб╕т косм╕чних об’╓кт╕в в ╕нтересах забезпечення безпеки польот╕в в╕тчизняних косм╕чних апарат╕в.
Пот╕к координатно╖ ╕нформац╕╖ через системи зв’язку ╕ передач╕ даних пост╕йно надходить до Центру контролю й анал╕зу косм╕чно╖ обстановки, де ╕ в╕дбува╓ться ╖╖ обробка та вир╕шуються завдання виявлення та супроводу косм╕чних об’╓кт╕в.
Окр╕м цих завдань, засоби Нац╕онального центру, так╕, як ╢впатор╕йський рад╕отелескоп РТ-70, проводять рад╕оастроном╕чн╕ ╕ рад╕оф╕зичн╕ досл╕дження. Рад╕отелескоп працював з м╕жпланетними станц╕ями «Венера», «Вега», зд╕йснював управл╕ння орб╕тальними станц╕ями «Астрон», «Гранат», «╤нтербол», в╕н також досл╕джував р╕зн╕ астеро╖ди, спектральне випром╕нювання пульсар╕в. Рад╕отелескоп брав участь у в╕дправленн╕ послання позаземним цив╕л╕зац╕ям.
Буд╕вництво цього ун╕кального об’╓кта почалося в 1973-му ╕ тривало п’ять рок╕в. Велич ц╕╓╖ споруди й дос╕ вража╓: д╕аметр основного дзеркала — 70 м, площа — 2500 кв. м, вага рухомо╖ частини — 5000 тонн.
За словами начальника пункту управл╕ння Центру дальнього косм╕чного зв’язку п╕дполковника Артура Агас╕╓ва, перебуваючи на об’╓кт╕, недосв╕дчена людина бачить перед собою лише рад╕отехн╕чний зас╕б.
— «Насправд╕ — це ун╕кальний потужний ╕нженерно-буд╕вельний комплекс. За р╕зними оц╕нками, за час╕в СРСР буд╕вництво такого об’╓кта коштувало кра╖н╕ близько 26 млн. карбованц╕в. Внутр╕шня «начинка», яка складалася з надсучасно╖ електронно-обчислювально╖ апаратури та ╕ншого обладнання, коштувала м╕льярди!
Незважаючи на св╕й в╕к, наш рад╕отелескоп ╕ сьогодн╕ залиша╓ться кращим у св╕т╕. Дальн╕сть д╕╖ телескопа склада╓ приблизно 5 м╕льярд╕в к╕лометр╕в – це ун╕кальна дальн╕сть. Аналог╕чний телескоп, що знаходиться у США, за оф╕ц╕йною ╕нформац╕╓ю, яку ми ма╓мо, ма╓ дальн╕сть, меншу на один м╕льярд к╕лометр╕в.
На даному етап╕ ми викону╓мо велику к╕льк╕сть прикладних наукових роб╕т, замовником яких ╓ Академ╕я наук Укра╖ни. Чутлив╕сть нашо╖ приймально╖ апаратури ╓ надзвичайно високою, приймач╕ працюють з╕ спец╕альною системою охолодження, тому нав╕ть у сонячну погоду ми здатн╕ спостер╕гати вс╕ небесн╕ об’╓кти», — зазначив п╕дполковник Агас╕╓в.
Вже багато рок╕в посп╕ль в Нац╕ональному центр╕ управл╕ння та випробування косм╕чних засоб╕в проводиться Укра╖нська конференц╕я з косм╕чних досл╕джень. ╥╖ орган╕заторами виступають Державне косм╕чне агентство Укра╖ни, Нац╕ональна академ╕я наук Укра╖ни, ╤нститут косм╕чних досл╕джень, Нац╕ональний центр управл╕ння та випробування косм╕чних засоб╕в. У робот╕ конференц╕╖ беруть участь науковц╕ з кра╖н ближнього ╕ дальнього заруб╕жжя, як╕ разом з укра╖нськими колегами обговорюють глобальн╕ косм╕чн╕ проблеми. Цього року цей поважний форум збереться 12-й раз.
У найближчих планах фах╕вц╕в НЦУВКЗ — створення наземного комплексу управл╕ння Нац╕ональною супутниковою системою зв’язку «Либ╕дь» (запуск восени 2012 року) ╕ управл╕ння першим в ╕стор╕╖ Укра╖ни супутником зв’язку ╕ телекомун╕кац╕╖.

 Серг╕й ОСИПОВ

на фото: ╢впатор╕йський рад╕отелескоп РТ-70

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 13.04.2012 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10164

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков