Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 06.04.2012
АВТОГРАФ В ╤НТЕР’╢Р╤

Дв╕ виставки з чудовими декоративними виробами в╕домо╖ кримсько╖ вишивальниц╕, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к демонструються цими весняними днями: одна – на ╖╖ р╕дн╕й Полтавщин╕, у курортному м╕ст╕ Миргород, друга – в художньому музе╖ Бахчисарайського ╕сторико-культурного запов╕дника.
До свого дня народження 25 кв╕тня вона як визнаний у ц╕й галуз╕ авторитет у попередн╕ роки завжди готувала нов╕ персональн╕ експозиц╕╖. Т╕льки минулого року на св╕й 100-л╕тн╕й юв╕лей вперше не змогла сама цього зробити. Щоб не об╕рвалася сполучна ланка покол╕нь ╕ чар╕вна нитка В╕ри Ро╖к, тод╕ цю родинну традиц╕ю продовжив ╖╖ син Вадим Ро╖к з внучкою Ал╕ною Вороновою ╕ правнучкою Юл╕╓ю Абрамовою. Згодом до них при╓дналися ╖╖ колишн╕ учениц╕ – Галина Дмитр╕╓ва та ╢вген╕я Жукова, група «Калинонька» у склад╕ Св╕тлани Лавренюк, Тамари Б╓л╕ч та ╢вдок╕╖ Шеко. Нову об’╓днану експозиц╕ю назвали «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕».
У Бахчисара╖, де попередня персональна виставка майстрин╕ демонструвалася у 2005 роц╕, ╕ сьогодн╕ пам’ятають ту зустр╕ч з мистецтвом укра╖нсько╖ вишивки, на як╕й жител╕ м╕ста познайомилися з його автором. Була серед них тод╕ ╕ поетеса Людмила Амельченко.
— Мен╕ пощастило доторкнутися до золотих рук В╕ри Ро╖к, як╕ трудилися з раннього дитинства до глибоко╖ старост╕, — под╕лилася вона з в╕дв╕дувачами б╕ля експонат╕в ново╖ експозиц╕╖. – Якщо п╕драхувати вс╕ робоч╕ роки майстрин╕, то вийде чотири трудових стаж╕ по двадцять рок╕в. Це справжн╕й подвиг.
К╕льк╕сть трудових рок╕в ╕ вишитих протягом довго╖ житт╓во╖ дороги, довжиною майже сто рок╕в, б╕льше двох тисяч рушник╕в, декоративних панно, серветок та ╕нших речей, що прикрашають одяг ╕ побут, ╕ ╓ сво╓р╕дним власним автографом в ╕нтер’╓р╕, перейшла спочатку в техн╕чну як╕сть, а пот╕м у вишукан╕сть ╕ натхнення, яке надихало ╖╖ саму ╕ багатьох людей на творч╕сть. Л. Амельченко п╕сля т╕╓╖ зустр╕ч╕ написала в╕рш╕, присвячен╕ В╕р╕ Ро╖к. До одного з них – «Мамин╕ кв╕ти» (наг╕дки) було написано музику, а виконала цю п╕сню викладач Бахчисарайсько╖ музично╖ школи Тетяна С╓рова.
— Так завжди бува╓ в будь-якому вид╕ мистецтва, коли краса, любов, доброта стають поштовхом до розвитку цих в╕чних людських ц╕нностей ╕ншими художн╕ми засобами, — сказав, в╕дкриваючи виставку, заступник директора з науково╖ роботи Бахчисарайського ╕сторико-культурного запов╕дника Ем╕ль Сейдал╕╓в. – ╤ вишивка в цьому – не виняток.
Виступаюч╕ говорили про орнаменти та ╖хню колористику, про те, яке величезне враження справила на них сама доля В╕ри Ро╖к. Одним духом була прочитана ними авторська книга майстрин╕ «Мелод╕╖ на полотн╕», написана, за ╖хн╕ми словами, чудовою рос╕йською мовою з багатьма подробицями життя ╕ заняття вишивкою. Св╕тла пляма в дол╕ – дитинство та юн╕сть. А пот╕м була в╕йна, страшна контуз╕я ╕ ушкодження право╖ руки, що згодом далося взнаки. Молода ж╕нка гарно малювала, грала на фортеп╕ано. З ус╕м цим довелося розпрощатися, але не надовго. Осво╓н╕ л╕вою рукою ст╕бки, як музичн╕ клав╕ш╕, перетворювалися на полотн╕ в орнаментальн╕ мелод╕╖ ╕ сюжетн╕ композиц╕╖. В╕ра Ро╖к збер╕гала у вишивках в чистому перв╕сному вигляд╕ старовинн╕ укра╖нськ╕ в╕зерунки ╕ сама створювала нов╕, осучаснюючи ╖х на основ╕ 150-ти укра╖нських вид╕в техн╕к ╕ ст╕лькох же – ╕нших кра╖н. Все, що знала ╕ вм╕ла сама, передавала ╕ншим: учням – у школах, дорослим – у гуртках вишивки.
— З усього Криму з’╖жджалися майстри вишивки до не╖ на сем╕нари, — згаду╓ вишивальниця з Джанкоя ╢вген╕я Жукова. – ╥╖ улюблена техн╕ка – лиштва, якою вишитий п╕вник на одному з експонат╕в виставки, ╕ гладь «качалочка».
— А для мене В╕ра Серг╕╖вна, яку я знала п╕вв╕ку, була не просто вчителем, а другом ╕ колегою, з якою ми зд╕йснили багато сп╕льних культурно-просв╕тницьких проект╕в, — додала Св╕тлана Лавренюк з С╕мферополя.
Нин╕ цю мистецько-просв╕тницьку м╕с╕ю взяв на себе Вадим Ро╖к. У Музе╖ ╕стор╕╖ С╕мферополя за участ╕ родини створено пост╕йно д╕ючий куточок В╕ри Ро╖к, проводяться виставки ╖╖ пам’ят╕, про як╕ розпов╕ла директор закладу ╤рина Вдовиченко. Форму╓ться колекц╕я музею укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к на баз╕ Кримського етнограф╕чного музею. За це подвижництво в культур╕ ╕ музейн╕й справ╕ старший науковий сп╕вроб╕тник Бахчисарайського художнього музею Н╕на Маленко висловила йому вдячн╕сть.
— Я знаю трьох г╕дних сво╖х великих батьк╕в д╕тей, як╕ бережуть ╖хню творчу спадщину ╕ пер╕одично орган╕зовують у галереях виставки, — сказала вона. – Це сини художник╕в Якова Басова ╕ Валентина Бернадського. А трет╕й – Вадим Ро╖к.
Оглядаючи експонати, присутн╕ немов поверталися в сво╓ дитинство, у р╕дний д╕м, в якому ╓ вишит╕ маминими руками мережки, серветки, закладки для книг, блузки ╕ рушники. Про золотих рук майстр╕в, час, який не можна повернути назад, ╕ любов до матер╕в, про яку потр╕бно говорити, поки не п╕зно, читали сво╖ в╕рш╕ бахчисарайськ╕ поетеси Любов Монцева, Св╕тлана Луцак, Галина Литовченко, виконували вокальн╕ твори та ╕нструментальн╕ мелод╕╖ викладач╕ Бахчисарайсько╖ музично╖ школи Оксана Черкашина (фортеп╕ано) та Андр╕й Кучер (балалайка), сол╕сти народного вокально-╕нструментального ансамблю «Бахчисарай» Едем Наб╕╓в ╕ Рафаель Ахметшин та Альяна Абельтарова з хору «Благов╕ст».
Виставка «В╕ра Ро╖к та ╖╖ учн╕» експонуватиметься в Бахчисара╖ до 20 кв╕тня, а до 101-о╖ р╕чниц╕ з дня народження майстрин╕ ╖╖ буде в╕дкрито в Полтавському художньому музе╖.

Валентина НАСТ╤НА

ПОЛОЖЕННЯ ПРО конкурс на створення пам’ятника В╕р╕ Ро╖к

До уваги арх╕тектор╕в, дизайнер╕в, художник╕в ╕ скульптор╕в! Родина Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни сп╕льно з ДО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр», Кримською орган╕зац╕╓ю Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни ╕ редакц╕╓ю газети «Кримська св╕тлиця» оголошують конкурс на створення пам’ятника на могил╕ Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни Ро╖к В╕ри Серг╕╖вни.
1. Мета конкурсу: створення пам’ятника в нац╕ональному стил╕ з врахуванням орнамент╕в, створених В. С. Ро╖к.
2. Жур╕ конкурсу склада╓ться з член╕в родини В. С. Ро╖к. До його складу входять також: Моргун            М. С. – голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НСХУ, ╢рмаков В. Е. – генеральний директор ДО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр», Качула В. В. – головний редактор газети «Кримська св╕тлиця», Вдовиченко ╤. ╤. – директор Музею ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополь, Лавренюк С. П. – учениця В. С. Ро╖к.
3. Порядок ╕ строки проведення конкурсу.
3.1. На конкурс приймаються роботи з ус╕х рег╕он╕в Укра╖ни.
3.2. Конкурсн╕ роботи приймаються на будь-яких нос╕ях до 15 травня 2012 року.
3.3. У над╕сланих матер╕алах учасники конкурсу повинн╕ вказати сво╖ дан╕ та адресу. До конкурсних роб╕т повинн╕ додаватися коротк╕ пояснювальн╕ записки ╕з зазначенням матер╕ал╕в, використаних для пам’ятника.
3.4. На конкурс приймаються не б╕льше 5-ти роб╕т одного автора.
3.5. Над╕слан╕ роботи не повертаються.
3.6. Конкурсн╕ роботи можна надсилати на адресу редакц╕╖ або В╤КЦ з прим╕ткою «На конкурс «Надгробок на могил╕ В. С. Ро╖к». (ukriccenter@gmail.com, м. С╕мферополь, вул. Павленка, 48, АР Крим, 95051).
3.7. П╕дсумки конкурсу жур╕ п╕дбива╓ протягом 20 дн╕в п╕сля його зак╕нчення.
4. Визначення переможц╕в.
4.1. Роботи оц╕нюються за такими критер╕ями:
— в╕дпов╕дн╕сть мет╕ конкурсу;
— художн╕й р╕вень роботи — використання мотив╕в укра╖нсько╖ народно╖ вишивки;
— ориг╕нальн╕сть ╕де╖;
— як╕сть виконання.
4.2. Р╕шення жур╕ ╓ остаточним, воно оприлюдню╓ться в газет╕ «Кримська св╕тлиця».
4.3. За висновками жур╕ конкурсу визнача╓ться переможець, який нагороджу╓ться грошовою прем╕╓ю у розм╕р╕ 5 тис. грн.
4.4. Переможець може отримати винагороду особисто в редакц╕╖ газети п╕сля публ╕кац╕╖ висновк╕в конкурсу. ╤ногородн╕м винагорода може бути над╕слана поштою.
4.5. Якщо переможець виявить бажання виконати свою ╕дею в натур╕, то умови виконання роб╕т будуть ним обговорюватися безпосередньо з Ро╖ком Вадимом Михайловичем.
4.6. Автори найб╕льш ц╕кавих роб╕т будуть в╕дзначен╕ книгами, присвяченими творчост╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к.

Нагаду╓мо, що конкурс триватиме лише до 15 травня!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 06.04.2012 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10154

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков