Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2012
СЕВАСТОПОЛЬ – ЗА ЧЕСН╤ Й ПРОЗОР╤ ВИБОРИ

17 березня у Севастопол╕ з ╕н╕ц╕ативи л╕дер╕в м╕сцевих осередк╕в пол╕тичних парт╕й «За Укра╖ну!», ВО «Батьк╕вщина», «Фронт Зм╕н», «Наша Укра╖на» та «Удар» в╕дбувся «круглий ст╕л» на тему: «Парламентськ╕ вибори — 2012. Перспективи та можливост╕ опозиц╕йних парт╕й та громадських орган╕зац╕й».
До участ╕ у заход╕ були запрошен╕: Олесь Дон╕й — народний депутат Укра╖ни, Олександр Черненко – голова Ком╕тету виборц╕в Укра╖ни, Андр╕й Ф╕щук – голова правл╕ння ╤нституту розвитку громадянського сусп╕льства ╕ демократ╕╖ (м. Ки╖в), представники громадських орган╕зац╕й.
В╕дкрив «круглий ст╕л» голова севастопольського осередку парт╕╖ «За Укра╖ну!» Дмитро Б╕лоцерковець. Оголосивши регламент заходу, в╕н надав слово голов╕ Ком╕тету виборц╕в Укра╖ни Олександру Черненку:
— Я дякую за запрошення на цей зах╕д. ╤н╕ц╕атива об’╓днання опозиц╕йних сил та висування ╓диних кандидат╕в обговорю╓ться зараз у багатьох рег╕онах держави. При╓мно, що ця кампан╕я старту╓ саме у Севастопол╕, дума╓ться, вашу ╕н╕ц╕ативу п╕дхоплять ╕нш╕ м╕ста.
Нас чека╓ надзвичайно складна виборча кампан╕я. Ц╕ вибори можуть стати б╕льш вир╕шальними, н╕ж наступн╕, президентськ╕. Зрозум╕ло, що на виборах для влади принциповим ╓ зберегти сво╖ позиц╕╖ – б╕льш╕сть у парламент╕. Завжди, коли та чи ╕нша пол╕тична сила приходить до влади, виника╓ запитання, яким чином вона це зробила.
Сьогодн╕ актуальна не пол╕тична боротьба як така, а перестороги порушень ╕ зловживань п╕д час вибор╕в. Закон про вибори може бути ╕деальним, але якщо ╓ пол╕тична воля учасник╕в йти на фальсиф╕кац╕╖, вони за будь-якого закону це зроблять. Вибори чесними законом не робляться, й це лог╕чно. Зараз багато говорять про можлив╕ законодавч╕ зм╕ни. Важливо не допустити рев╕з╕╖ цього закону. Це буде дуже небезпечно. Хоч зг╕дно з цим законом уже сьогодн╕ ╓ проблеми з «нар╕зкою» округ╕в. Для Севастополя це менш актуально: тут як було два округи, так ╕ залиша╓ться. Небезпека в загальноукра╖нському аспект╕ кри╓ться в тому, що можна забрати певну к╕льк╕сть округ╕в з одних областей й додати до ╕нших. Таким чином, розмива╓ться електоральне середовище певних кандидат╕в. Також в╕дпов╕дно до цього закону можна при╓днати ще один округ кандидату, який контролю╓ певний адм╕н╕стративний ресурс. Ми зараз ц╕ проблеми в╕дсл╕дкову╓мо.
Стосовно мажоритарник╕в: ╖х тепер ре╓струватиме не окружна ком╕с╕я, а центральна. Давайте пораху╓мо: 225 округ╕в, м╕н╕мум 10 кандидат╕в на округ, а ╖х буде б╕льше, це вже 2-4 тисяч╕ кандидат╕в, як╕ повинн╕ у стислий терм╕н принести до виборчо╖ ком╕с╕╖ сво╖ ре╓страц╕йн╕ документи. Який обсяг роботи ляга╓ на ЦВК! Зрозум╕ло, що як╕сь документи будуть перев╕ряти, а як╕сь ре╓струватимуться без ретельно╖ перев╕рки. Якщо буде вказ╕вка не допустити певних кандидат╕в до вибор╕в, то в останн╕й момент ╖хн╕ документи будуть повертати на доопрацювання. Частина кандидат╕в не зможуть вкластися у певний терм╕н ╕ автоматично будуть знят╕ з перегон╕в.
Добре, що за цим законом не можна зняти з ре╓страц╕╖ кандидат╕в за якимись надуманими чи спровокованими конкурентами причинами. Це – велике досягнення, але декому дуже кортить таку норму в закон повернути.
Якщо ви будете брати участь у виборах, дуже важливо мати у ком╕с╕ях сво╖х представник╕в, нав╕ть якщо вони будуть у меншост╕. Принциповий, профес╕йний та чесний представник може, якщо не зупинити фальсиф╕кац╕ю, то, принаймн╕, ╖╖ оскаржити.
Щодо ведення аг╕тац╕╖, то тут мало що зм╕нилося: закон виписаний дуже добре. Не можна використовувати службове становище, робити п╕дкуп тощо. Не можна робити багато чого, але, на жаль, у закон╕ не йдеться про санкц╕╖ до його порушник╕в. Ком╕с╕я може висловити попередження ╕ не б╕льше того.
Добре, що не можна зн╕мати кандидат╕в з ре╓страц╕╖. З власного досв╕ду спостереження за виборами скажу, що зн╕мали не порушник╕в, а лише небажаних кандидат╕в.
Використання адм╕н╕стративного ресурсу та п╕дкуп можна оскаржувати, за це передбачена в╕дпов╕дальн╕сть у Крим╕нальному кодекс╕.
Ще одна проблема – зм╕на виборчо╖ адреси. Це – т╕ ж сам╕ в╕дкр╕пн╕ талони, але завуальован╕. Можна зм╕нити свою адресу, звернувшись за к╕лька дн╕в до вибор╕в в органи ведення державного ре╓стру. Практично, ми можемо стати св╕дками такого «пол╕тичного туризму», коли директори п╕дпри╓мств, командири в╕йськових частин, ректори ВНЗ масово будуть змушувати сво╖х п╕длеглих зм╕нювати виборч╕ адреси й у день вибор╕в перебиратися до тих округ╕в, де ц╕ кер╕вники балотуються. Це те, що ми проходили у 2004 роц╕ з в╕дкр╕пними талонами, хоч схема трохи складн╕ша. Проблема буде актуальною для мажоритарних кандидат╕в, коли для перемоги на окруз╕ ╖м не вистачатиме дек╕лькох сотень голос╕в.
Неабияк╕ проблеми виникають п╕д час голосування на дому. Одн╕╓╖ заяви виборця мало, щоб до нього при╖хали з╕ скринькою, потр╕бна ще дов╕дка л╕каря. Тут можлив╕ фальсиф╕кац╕╖ як ╕з заявами, так ╕ з дов╕дками. Нещодавно п╕д час вибор╕в до Кримського парламенту саме через голосування на дому нагнали явку з 9 % на 12 годину до б╕льш як 20 % — до к╕нця голосування. 30 % виборц╕в н╕бито проголосували за м╕сцем проживання. Але коли подивилися списки, виявилося, що писали заяви люди з одного й того ж п╕д’╖зду ╕ нав╕ть з одного поверху. Мешканц╕ квартир 2, 3, 4 та 5 раптом колективно захвор╕ли та просили привезти скриньку додому.
╤сну╓ ще небезпека п╕д час п╕драхунку. В бюлетенях за небажаного л╕дера перегон╕в завжди можна додати ще одну «галочку», аби вони стали нед╕йсними. На м╕сцевих виборах у деяких округах ми бачили до 40 % таких з╕псованих бюлетен╕в. Н╕би у нас такий уже «темний» виборець, що зам╕сть одн╕╓╖ «галочки» ставить дв╕. Варто ще нагадати про переписування протокол╕в уже безпосередньо по дороз╕ з д╕льнично╖ ком╕с╕╖ або в окружних ком╕с╕ях. За цим також треба уважно стежити.
Отже, вибори будуть непрост╕. Дуже часто закони в╕дкладають уб╕к ╕ роблять досить брутальн╕ фальсиф╕кац╕╖. Лише в╕д вашо╖ наполегливост╕ та профес╕йност╕ залежатиме, наск╕льки це буде масово.
Представники м╕жнародних орган╕зац╕й сьогодн╕ кажуть, що вибори – це останн╕й тест для Укра╖ни. Тому чесн╕сть ╕ демократичн╕сть цьогор╕чних вибор╕в – не лише питання виграшу чи програшу певних кандидат╕в, це – питання майбутньо╖ перспективи нашо╖ держави.
Голова правл╕ння ╤нституту розвитку громадянського сусп╕льства ╕ демократ╕╖ Андр╕й Ф╕щук висловив думку, що в наш╕й держав╕, на жаль, н╕велю╓ться ц╕нн╕сть волевиявлення громадян. Тому варто схвалювати й п╕дтримувати ╕н╕ц╕ативу севастопольц╕в щодо об’╓днання вс╕х опозиц╕йних парт╕й навколо чесност╕ й прозорост╕ процесу вибор╕в. Неможливо в╕днайти такий ун╕версальний ╕нструмент, який би м╕г ус╕ фальсиф╕кац╕╖ перекрити, але у громадянського сусп╕льства ╓ колосальна можлив╕сть робити в╕дпов╕дальн╕ кроки. Чесн╕сть – це ╕ ╓ громадянська в╕дпов╕дальн╕сть. Суб’╓кти виборчого права – це вс╕ громадяни Укра╖ни, а не лише т╕, хто бере участь у передвиборних перегонах. Багато що залежить в╕д в╕дпов╕дальност╕ кожного громадянина.
Проконтролювати, виявити порушення, на як╕ не звернули увагу державн╕ органи, допомогли б сучасн╕ технолог╕╖. Н╕хто не забороня╓ будь-якому ЗМ╤ в╕д початку й до к╕нця зн╕мати процес вибор╕в на д╕льниц╕ й виставити цей в╕деоролик в ╤нтернет╕. ╤ вс╕ б одразу бачили, як проходять вибори. Ситуац╕я не наст╕льки безнад╕йна, як може здатися. Громадянська осв╕та сусп╕льства з кожним роком покращу╓ться. ╢ можлив╕сть зробити вибори чесними й отримати ту владу, яку насправд╕ народ обира╓, — вважа╓ Андр╕й Ф╕щук.
Народний депутат Укра╖ни Олесь Дон╕й зупинився на пол╕тичних та моральних особливостях парламентських вибор╕в та завдань, що стоять перед опозиц╕╓ю.
— Щоб мати реальн╕ шанси на перемогу, опозиц╕я повинна не дозволяти соб╕ попередн╕х помилок. Для перемоги потр╕бно, як м╕н╕мум, дв╕ реч╕: самоочищення й сп╕впраця. Чого гр╕ха та╖ти, серед патр╕отичних та нац╕онал-демократичних сил виявилося чимало людей, як╕ прийшли в пол╕тику не заради ╕де╖, а заради покращення власного добробуту. Як т╕льки траплялася нагода, вони переходили на ╕нший б╕к. Через так╕ вчинки зросла недов╕ра до демократичних сил. Вацлав Гавел стверджував, що пол╕тика – не брудна справа. Вона ста╓ брудною, коли нею займаються брудн╕ люди.
Самоочищення вкрай потр╕бне, аби повернути дов╕ру громадян. ╤деолог╕чн╕ розб╕жност╕ м╕ж собою можна подолати, але коли виника╓ спокуса у м╕льйон долар╕в, чи 5 м╕льйон╕в, чи 10 – нелегко. Я не можу вказувати на ╕нших депутат╕в, але про себе скажу, що отримував так╕ пропозиц╕╖. Треба просувати в пол╕тику ╕дейних людей. Може, ╖х не так багато у сусп╕льств╕, але, переконаний, вони ╓.
Коли ми говоримо про фальсиф╕кац╕╖, то розум╕╓мо, що ними не займа╓ться особисто президент. У них зад╕ян╕ сотн╕ тисяч наших сп╕вгромадян. Бува╓, на виборчих д╕льницях спостер╕гачам пропонують по к╕лькасот гривень, щоб вони не дивилися, як двома «галочками» псуються бюлетен╕. Нам потр╕бне самоочищення на вс╕х р╕внях.
Другою умовою усп╕шного проведення вибор╕в ╓ сп╕впраця. Один округ — один кандидат у депутати в╕д опозиц╕╖. Програш до орган╕в м╕сцевого самоврядування в╕дбувся не лише через фальсиф╕кац╕╖ чи використання адм╕н╕стративного ресурсу, хоч вони також мали м╕сце, а через дур╕сть, з╕ркову хворобу та в╕дсутн╕сть сп╕впрац╕ серед осередк╕в опозиц╕йних парт╕й. Дуже при╓мно, що зараз опозиц╕я усв╕домлю╓: ╕ншого вар╕анта, н╕ж узгоджений кандидат, бути не може.
П╕д час «круглого столу» був створений «Ком╕тет протид╕╖ фальсиф╕кац╕ям парламентських вибор╕в — 2012», до якого ув╕йшли севастопольськ╕ осередки пол╕тичних парт╕й: «За Укра╖ну!», ВО «Батьк╕вщина», «Фронт Зм╕н», «Удар», «Наша Укра╖на».
Положення про д╕яльн╕сть ком╕тету домовились узгодити на найближчому його зас╕данн╕.
Зах╕д широко висв╕тлювався ус╕ма м╕сцевими ЗМ╤. Про створення ком╕тету схвально в╕дгукнувся градоначальник Севастополя Володимир Яцуба.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10084

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков