Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3389)
З потоку життя (6609)
Душі криниця (3572)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1519)
Урок української (993)
"Білі плями" історії (1689)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КИ╢В╤ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ДОСЛ╤ДЖЕННЯ ПРО СТАН ПАМ’ЯТОК В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
"Завдяки сп╕впрац╕ з прокуратурою Автономно╖ Республ╕ки Крим учасники про╓кту розробили три...


У ГААЗ╤ ПРЕДСТАВИЛИ ЗВ╤Т ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
Експертна зустр╕ч щодо зв╕ту в╕дбулася у Посольств╕ Укра╖ни в Н╕дерландах


НОРМАНДСЬКИЙ САМ╤Т: Н╤ЧИЯ Ц╤НОЮ У ПЕРЕМОГУ
Макрон серед досягнень назвав «початок в╕дновлення дов╕ри», але хто може дов╕ряти...


РОС╤Я МОЖЕ БУТИ В ПАР╢ ПОПРИ «ВИБОРИ» В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ…
Про це йдеться в ухвален╕й у п'ятницю допов╕д╕ ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ за демократ╕ю через право...


НА ЗДОБУТТЯ ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ ЛЕС╤ УКРА╥НКИ ЦЬОГО РОКУ ВИСУНУТО 45 ТВОР╤В
Також для участ╕ у конкурс╕ видавцями подано роботи укра╖нських художник╕в-граф╕к╕в до 8...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2012
ПРОМЕН╤ УКРА╥НСТВА В ОДЕС╤

ЛИСТ В НОМЕР

Як живете, кримськ╕ побратими? Як зимувалося? Цьогор╕чна зима лютувала особливо. Не об╕йшла вона ╕ Одесу — п╕вденну перлину Укра╖ни. Серед с╕ро-брудних пейзаж╕в то тут, то там видн╕ються бортики так звано╖ «соц╕ально╖ реклами» — звична р╕ч для будь-якого сучасного м╕ста: «Антисн╕д», «Антиаборт», нагадування про свята тощо. Вони пер╕одично зм╕нюються, оновлюються, та ╓ в м╕ст╕ ╕ незм╕нн╕ плакати. А що в цих незм╕нних можна прочитати? О, н╕ — не заклики до вза╓моповаги ╕ толерантност╕. Ц╕ терм╕ни у нас в╕дом╕ х╕ба що соц╕ологам та викладачам гуман╕тарних виш╕в. Н╕, в Одес╕ незм╕нно ╕ перманентно виховують любов лише до рос╕йсько╖ словесност╕. З плакат╕в на перехожих дивляться Пушк╕н, Толстой, Гоголь ╕ Чехов. Наводяться ╖хн╕ безц╕нн╕ вислови, як╕ вже дaвно стали крилатими ╕ перекладен╕ нав╕ть на латину. Ц╕ вислови присвячен╕ крас╕, ц╕нност╕ та розма╖ттю рос╕йсько╖ мови. В Одес╕, де ╓ лише купка св╕домих укра╖нц╕в, зате повно хохл╕в-малорос╕в та хохл╕в-укра╖нофоб╕в, — т╕льки таких плакат╕в ╕ не вистачало, аби п╕дкреслити культурну деградац╕ю... Перша категор╕я укра╖нц╕в — неймов╕рно розр╕знена ╕ пересварена через др╕бн╕ незгоди. Друга й третя — аморфна маса, ╖й ц╕кав╕ша чужа воля, нехай би вона нав╕ть вимагала зрадити власну мат╕р... Такого роду ксенофоб╕ю год╕ де-╕нде шукати в св╕т╕. Але саме ╖╖ п╕дтриму╓ мер, який чомусь ╕з зневагою ставиться до укра╖нсько╖ мови. Що ╓ тут причиною: чи походження цього «мудрого правителя», чи, можливо, схиляння перед славнозв╕сним Валу╓вим — на це запитання зм╕г би в╕дпов╕сти х╕ба що сам З╕гмунд Фрейд.
Мова — це лише вершина укра╖нофобського айсберга; час в╕д часу в╕дбуваються нападки на вс╕ символи укра╖нства в Одес╕. Це пост╕йн╕ закиди в б╕к чи не ╓диного укра╖нського видання в м╕ст╕ — «Чорноморських новин», ситуац╕я з в╕дбиранням ╕мен╕ ╤вана та Юр╕я Лип у дитячо╖ б╕бл╕отеки та одн╕╓╖ з вулиць. Причому, якщо назву вулиц╕ силами м╕сцево╖ ╕нтел╕генц╕╖ все ж вдалося в╕двоювати, то б╕бл╕отека поки що залиша╓ться без ╕мен╕. А вт╕м, хтозна — може, в цьому ╕ виявля╓ться Боже провид╕ння? Адже ╕менами цих видатних укра╖нських мислител╕в можна б назвати ╕ поважн╕шу установу! Так, нещодавно отримала статус нац╕онально╖ б╕бл╕отека ╕мен╕ Максима Горького. Сама по соб╕ вона — чудова: тут понад 5 млн. книг, прац╕вники не страждають укра╖нофоб╕╓ю — навпаки проводяться заходи до важливих нац╕ональних дат. От т╕льки названа вона на честь чужого л╕тературного бога — сп╕вця зникло╖ 20 рок╕в тому ╕мпер╕╖… Коли завершиться смуга нац╕онального мороку ╕ люди зможуть в╕дкинути безглузд╕ назви, варто буде подумати про перейменування ц╕╓╖ б╕бл╕отеки.
А повертаючись до сучасних реал╕й, хот╕лося б в╕дзначити деяк╕ позитивн╕ моменти. Чомусь, як показу╓ ╕стор╕я, укра╖нцям до снаги розвиватися лише в умовах утиск╕в та репрес╕й. Може, саме тому в Одес╕ нещодавно про себе заявили к╕лька орган╕зац╕й укра╖нського спрямування. Насамперед, в╕дзначився низкою проведених лекц╕й та к╕лькома масовими акц╕ями Укра╖нський в╕льний ун╕верситет. Його було створено на баз╕ Укра╖нського клубу в Одес╕. Укра╖нський клуб не ма╓ окреслених громадських та пол╕тичних завдань. Проте ця орган╕зац╕я спромоглася на в╕дчутний результат. Лекц╕╖ сучасних ╕нтелектуал╕в, прочитан╕ в УВУ, викликали неабиякий резонанс, дос╕ не стихають дискус╕╖ навколо них. На щастя, промосковським ╕ чорносотенним братчикам не вистачило кебети на щось под╕бне, хоча ресурс╕в у них б╕льше, н╕ж достатньо. Укра╖нський в╕льний ун╕верситет д╕╓ у нас вже майже р╕к, пост╕йно нарощуючи свою впливов╕сть ╕ значущ╕сть.
Непогано працю╓ нещодавно в╕дкритий Укра╖нський культурний центр. На жаль, не в стар╕й частин╕ м╕ста, а поки що подал╕ в╕д людських очей. Нещодавно розпочав роботу, славний уже сто рок╕в тому, а нин╕ наново в╕дроджений Народний ун╕верситет. Почалася нав╕ть конкуренц╕я м╕ж цими орган╕зац╕ями за симпат╕╖ одеських укра╖нц╕в, що може бути т╕льки корисним!
Окр╕м згаданих новостворених культурно-просв╕тницьких установ у м╕ст╕ з’явився ще й науково-╕деолог╕чний центр ╕м. Д. Донцова. Це да╓ п╕дстави спод╕ватися на певне «просв╕тлення» в умах одесит╕в стосовно нац╕онально╖ ╕де╖. Сво╓р╕дною «ложкою дьогтю» ╓ х╕ба що невелик╕ розб╕жност╕ в поглядах, вони породжують розбрат ╕ в╕двол╕кають в╕д першочергово╖ мети. Але вже час в Одес╕ з’явитися згуртован╕й, ╕н╕ц╕ативн╕й меншост╕! Це повинн╕ бути «надматер╕альн╕» люди, як╕ не надаватимуть великого значення матер╕альним благам. Щоб не блукати б╕льше в духовн╕й пустел╕, ми ма╓мо виховати нове покол╕ння, яке буде г╕дним жити в свят╕й об╕тован╕й Укра╖н╕! Перш╕ паростки нового вже з’явилися в Одес╕, ╕ ми ма╓мо ╖х плекати.

╤гор СТЕРНИЧИЙ
м. Одесса

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10083

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков