Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3197)
З потоку життя (6418)
Душі криниця (3506)
Українці мої... (1465)
Резонанс (1503)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1672)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЩОДЕННИК З ДВОХ ВО╢Н
Нещодавно в м╕ст╕ Житомир╕ вийшла друком книга Миколи Н╕кола╓ва «Щоденник непрофес╕йного...


У РОС╤╥ ВИСУНУЛИ ОСТАТОЧН╤ ЗВИНУВАЧЕННЯ ВС╤М 24 В╤ЙСЬКОВОПОЛОНЕНИМ МОРЯКАМ
Про це в Facebook пов╕домив координатор групи адвокат╕в в╕йськовополонених моряк╕в Микола Полозов.


У КРИМУ КАРАЮТЬ ЗА «ЗЛОВЖИВАННЯ СВОБОДОЮ СЛОВА»
за згадку ряду орган╕зац╕й без прим╕тки про те, що вони заборонен╕ в Рос╕╖, проте вживання мови...


СПЛИВ ТЕРМ╤Н ЗАБОРОНИ ЧУБАРОВУ НА В'╥ЗД ДО КРИМУ
Однак за цей час окупанти заочно "засудили" його до арешту за як╕сь "злочини" проти основ...


ПРЕЗЕНТОВАНО РЕЗУЛЬТАТИ СОЦ╤ОЛОГ╤ЧНИХ ДОСЛ╤ДЖЕНЬ ЩОДО СТАВЛЕННЯ ГРОМАДСЬКОСТ╤ ДО ВСТУПУ УКРА╥НИ ДО ╢С ╤ НАТО
Сьогодн╕ за вступ Укра╖ни до НАТО проголосувало б 62 % укра╖нц╕в, 21% - проти.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 23.03.2012
СВЯТО, ЯКЕ ПОДАРУВАЛА ЕСФ╤РЬ

Джерела

Поздравляем караимов
С этим светлым чудным днем,
С наступлением Пурима
С пирожками и вином…
Цей присп╕в п╕сн╕ запам’ятався одразу ╕ ще довго крутився в голов╕ п╕сля гостин у Кримськ╕й федерац╕╖ кара╖м╕в, куди мене запросили на свято. Взагал╕, серед кара╖мських нац╕ональних страв пир╕жкам належить особливе м╕сце. Це ╕ солодк╕ пир╕жки — катешик, ╕ теж солодк╕, бо з медом —бали бадем. Так╕ пир╕жки колись були улюбленими дитячими ласощами. А свято Пур╕м вважа╓ться дитячим, веселим, хоча ╕ символ╕зу╓ спомин про траг╕чн╕ под╕╖. Сталося це в IV стол╕тт╕ до нашо╖ ери. ╤удейський народ був оговорений перед царем, ╕ той наказав ус╕х знищити. Та дружина царя ╓врейка Есф╕рь розкрила йому правду. Але в╕дм╕нити розпорядження цар уже не м╕г, в╕н т╕льки дозволив ╓вреям захищатися. Тод╕ загинуло 75 тисяч людей, а день, коли ск╕нчився траур, та наступний стали святом п╕д назвою Пур╕м (в╕д слова «пур» — жереб). А ще у ц╕ дн╕ (7-8 березня) кара╖ми прощаються ╕з зимою ╕ зустр╕чають весну. Щоправда, в ╖хньому календар╕ свято припада╓ на середину останнього зимового м╕сяця – Сювюнчай.
Розпочина╓ться святкування п╕сля веч╕рньо╖ молитви. Збираються хористи ╕ йдуть з п╕снями за пожертвами на користь шк╕л, духовенства, нужденного люду. Цей процес нагаду╓ наше колядування.
У Кримськ╕й федерац╕╖ кара╖м╕в святкування розпочалося з молитви, яку виголосив ╤гор Шайтан, як на мене, в дивний спос╕б – обличчям не до присутн╕х, а до ст╕ни. Виявилося, що кара╖ми моляться обличчям до Бога (на П╕вдень), а не до людей. В╕н молився двома мовами, ╕ молитви за зм╕стом нагадували православн╕.
Пот╕м в╕дбулося освячення хл╕ба ╕ вина. А дал╕ – все за звичним сценар╕╓м: люди ╖ли, пили, розмовляли про те, що хвилювало, ╕, звичайно ж, сп╕вали.
А хвилювало наступне. Адм╕н╕страц╕я с╕мферопольсько╖ школи № 7 попри те, що ця школа з 95-р╕чною ╕стор╕╓ю була побудована на кошти кара╖м╕в, почала «виживати» Федерац╕ю ╕з прим╕щення, де попередн╕м кер╕вництвом ╖м було надано дв╕ к╕мнати. Обговорювалася також недавня по╖здка до ╢впатор╕╖ на запрошення духовного глави Давида Мойсейовича Еля – адже лише в ╢впатор╕╖ ╓ д╕юча кара╖мська кенаса. П╕д час зустр╕ч╕ йшлося про об’╓днання двох кара╖мських товариств – Федерац╕╖ та Асоц╕ац╕╖.
Ц╕каво було також дов╕датися не про поточне, а в╕чне. Скаж╕мо, чому кара╖мськ╕ чолов╕ки зн╕мають головний уб╕р, лише коли лягають спати. ╤ чому каракулевий къавук господаря ма╓ займати у дом╕ почесне м╕сце – для нього в╕дводиться спец╕альна полиця. Ще одна така ж – для молитовник╕в. А зв’язок м╕ж тим та ╕ншим прямий: чолов╕к не ма╓ права молитися з непокритою головою ╕ мусить завжди бути готовим для молитви, знаходитися поряд з Богом.
Тож не випадково, в╕таючи цього дня ╕з с╕мдесятип’ятир╕чним юв╕ле╓м ╕менинника Федора Айваза, кер╕вниця Кримсько╖ федерац╕╖ кара╖м╕в Тетяна ╤лл╕вна Шайтанова одягла йому на голову къавук, жартома побажавши стати, нарешт╕, справжн╕м кара╖мом.
Але зберегти свою справжн╕сть, ╕дентичн╕сть цьому нечисленному народу нин╕ непросто. ╤ ситуац╕я з прим╕щенням — ще одне цьому п╕дтвердження. Кожен, хто свого часу пройшов через найман╕ квартири, гуртожитки, добре пам’ята╓, як це воно – жити «п╕д приц╕лом» недоброзичливого ока господаря. ╤ найпарадоксальн╕ше те, що у директорки школи, яка збира╓ться «депортувати» з не свого, а державного прим╕щення кара╖мське товариство, кримськотатарське пр╕звище...

Т. ФЕДОРЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 23.03.2012 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10075

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков