Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2012 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 16.03.2012
ВИШИВКА — КОД ДОЛ╤

Життя – у вишивц╕,
 а вишивка – життя,
На полотн╕ найтонш╕,
 найв╕рн╕ш╕
Розкладен╕ ж╕ноч╕ почуття.
На полотн╕ ти долю
 прочита╓ш,
Засл╕пить н╕ч ╕з глибини
 вогонь.
Ти – ж╕нка! Надзвичайне
 серце ма╓ш,
Дару╓ш рад╕сть ╕з сво╖х
 долонь.
Крим – перехрестя р╕зних культур. Сьогодн╕ в╕н в╕дновлю╓ стор╕нки сво╓╖ багатов╕ково╖ ╕стор╕╖, яка утверджу╓ нас у думц╕ про те, що джерела народного мистецтва н╕коли не висохнуть. Вони живуть ╕ будуть жити в пам’ят╕ людей, у золотих долонях майстрiв.
Уже протягом к╕лькох рок╕в я вивчаю мистецтво вишивки, а саме — вишивання рушникiв, картин, орнаменти вишивки, ╖хн╓ значення. Але мо╖ знання були лише теоретичними, отже, недостатнiми. Саме тому я вирiшила дiзнатися, чи ╓ у мо╓му рiдному селищi Нижньог╕рському справжнi вишивальницi, щоб дечому у них навчитися.
А поштовхом до цього стали в╕дв╕дини виставки «Укра╖нський рушничок» у Будинку культури, яку орган╕зувала майстриня народно╖ ви-шивки В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к у 2010 роц╕. Я з╕ сво╓ю вчителькою укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Миронюк Св╕тланою Микола╖вною побувала на ц╕й виставц╕. Тут були представлен╕ вишит╕ роботи майстрин╕. Мало того, нам вдалося посп╕лкуватися особисто з В╕рою Серг╕╖вною, поставити ╖й к╕лька запитань, взяти автограф.
╤з бес╕ди мен╕ стали в╕дом╕ деяк╕ б╕ограф╕чн╕ ц╕кавинки про майстриню. Наприклад, те, що батьки ╖╖ були у дружн╕х стосунках ╕з в╕домими людьми: Панасом Мирним та Володимиром Короленком, який, до реч╕, був ╖хн╕м родичем, Антоном Макаренком. Здивувало мене ╕ те, що В╕ра Серг╕╖вна в дитинств╕ захоплювалася живописом, л╕тературою, грою на фортеп╕ано, хореограф╕╓ю, спортивним б╕гом, ковзанами — вс╕м, т╕льки не вишиванням. А сьогодн╕ ми зна╓мо ╖╖ саме як майстриню вишивки! Дивовижно! Мене пройма╓ горд╕сть, що була знайома з такою талановитою вишивальницею, ╕ я дуже цим пишаюся.
Удосконалювати сво╖ знання, вм╕ння ╕ навички з вишивання я намагаюся на зас╕даннях гуртка «Джерельце», яким керу╓ моя вчителька, наставниця Св╕тлана Микола╖вна. Ми вир╕шили зайнятися пошуково-досл╕дницькою роботою: дов╕датися, знайти, познайомитися й узагальнити досв╕д вишивання м╕сцевих майстринь. Незабаром д╕зналися ╕ вирушили в гост╕ до Зо╖ Савел╕╖вни Климук. Вона виявилася дуже при╓мною, комун╕кабельною ж╕нкою. З нею легко ╕ ц╕каво було сп╕лкуватися. Майстриня показала нам сво╖ вишит╕ роботи, в╕дпов╕ла на наш╕ запитання.
Зоя Савел╕╖вна – кор╕нна кримчанка, зак╕нчила г╕дромел╕оративний техн╕кум у Мел╕топол╕, працювала на буд╕вництв╕ П╕вн╕чно-Кримського каналу. Ма╓ двох син╕в, трьох онук╕в. Зараз займа╓ться п╕дпри╓мництвом, а вишивка – це ╖╖ хоб╕, заняття для душ╕.
╤стор╕я Зо╖ Савел╕╖вни чимось схожа на ╕стор╕ю В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к: у шк╕льн╕ роки захоплювалася живописом, л╕тературою — вс╕м, т╕льки не вишивкою. Вишивала потроху, на уроках. А з 90-х рок╕в почала вишивати рушники. В основному — обрядов╕. Готувала ╖х на вес╕лля сво╖м синам.
У 2005 роц╕ у ж╕нки почалася чорна смуга в житт╕. Через кожн╕ два тижн╕ з нею щось траплялося (то ногу п╕дверне, то захвор╕╓, то проблеми в родин╕ тощо). Подруга порадила ╖й сходити до церкви. Вона прислухалася до поради. Коли прийшла в церкву, на оч╕ потрапила картина «Та╓мна вечеря». ╤ Зоя Савел╕╖вна захот╕ла ╖╖ вишити. Але з чого розпочати? Сестра порадила подивитися журнал «Вишивка». У ньому знайшла те, що потр╕бно було — схему до картини «Та╓мна вечеря», детальний опис посл╕довност╕ вишивання. 9 м╕сяц╕в працювала вишивальниця. Тепер ця картина — найулюблен╕ша! А ще найб╕льша за розм╕рами: 55 на 130 см.
Ось з того часу ╕ вишива╓ наша сп╕врозмовниця. Без цього заняття вже не може жити. Вишива╓ для себе, для душ╕, для с╕м’╖.
Коли розглядала галерею вишитих роб╕т (╖х близько 40) у квартир╕ майстрин╕, мою увагу привернув портрет Тараса Шевченка.
Зоя Савел╕╖вна вже давно мр╕яла вишити цей портрет. Знову допомогла схема з журналу «Вишивка». Деяк╕ елементи придумала сама, наприклад, г╕лочка калини – символ Укра╖ни, листя дуба – символ чолов╕чо╖ сили. У картин╕ використано 44 в╕дт╕нки ниток мул╕не. Деяк╕ елементи вид╕лила люрексовою ниткою.
У Зо╖ Савел╕╖вни збер╕га╓ться чимало рушник╕в. Це вес╕льн╕ рушники син╕в, рушник «Д╕вчина з коромислом», створений за мотивами народно╖ укра╖нсько╖ п╕сн╕ «Несе Галя воду»; рушник, вишитий на тему рос╕йського присл╕в’я «Не красна изба углами, а красна пирогами».
Зоя Савел╕╖вна – ветеран буд╕вництва П╕вн╕чно-Кримського каналу. ╥╖ ╕м’я занесене у Книгу Пошани. Майстер декоративно-прикладного мистецтва, справжня берегиня укра╖нсько╖ народно╖ вишивки. У сво╖ поважн╕ роки Зоя Савел╕╖вна продовжу╓ с╕яти прекрасне, добре ╕ в╕чне! Сво╓ю творчою працею, наснагою вона продовжу╓ п╕дносити на ще вищий р╕вень нашу нац╕ональну культуру, нашу духовн╕сть, поповню╓ ╖╖ скарбницю сво╖ми неоц╕ненними полотнами, вишитими з любов’ю.
Моя пошукова робота на цьому не зупиня╓ться: я й надал╕ буду продовжувати в╕дкривати нов╕ ╕мена майстринь-вишивальниць нашого селища. Укра╖нська земля багата на таланти!

Ельв╕на АБ╤БУЛЛА╢ВА,
учениця 9 класу Нижньог╕рсько╖ ЗОШ ╤-╤╤╤ ступен╕в № 2

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2012 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10058

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков