Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЧУБАРОВ НЕ ВИКЛЮЧА╢ НОВУ ХВИЛЮ МОБ╤Л╤ЗАЦ╤╥ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ
З 2022 року на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму моб╕л╕зован╕ десятки тисяч чолов╕к╕в…


ПРОКУРАТУРА ГАМБУРГА ЗВИНУВАТИЛА СП╤ВРОБ╤ТНИК╤В SIEMENS У ПОРУШЕНН╤ КРИМСЬКИХ САНКЦ╤Й
Прокуратура висунула обвинувачення п'ятьом чолов╕кам, причетним до незаконного постачання газових...


У КРИМУ ПРОБЛЕМИ З╤ ЗВ’ЯЗКОМ П╤СЛЯ УРАЖЕННЯ В╤ЙСЬКОВО-МОРСЬКО╥ БАЗИ В СЕВАСТОПОЛ╤
Сили оборони Укра╖ни уразили рос╕йськ╕ велик╕ десантн╕ корабл╕ "Ямал" та "Азов", центр зв'язку ╕...


В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2012 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 16.03.2012
КРИМСЬК╤ ТАТАРИ ПРОТЕСТУЮТЬ ПРОТИ ЗАБУДОВИ СТАРИХ МУСУЛЬМАНСЬКИХ КЛАДОВИЩ

У Криму масово забудовуються зруйнован╕ у радянськ╕ часи стар╕ мусульманськ╕ кладовища — стверджують в Духовному управл╕нн╕ мусульман Криму. За даними кримського Муфт╕яту, останн╕м часом почаст╕шали звернення ╕ скарги мусульман на те, що влада не врахову╓ ╖хн╕ рел╕г╕йн╕ почуття, в╕ддаючи колишн╕ кладовища п╕д комерц╕йну забудову. У деяких випадках це призводить до м╕жконфес╕йних суперечок, як це нещодавно сталося в С╕мферопольському ╕ Лен╕нському районах автоном╕╖.
╤мам Лен╕нського району Рустем Меметов каже, що мусульманська громада рег╕ону обурена веденням буд╕вництва на м╕сц╕ старого мусульманського кладовища в сел╕ Семен╕вка, що неподал╕к м╕стечка Щолк╕не. За пов╕домленням порталу «Кримськотатарське питання online», м╕сцева влада в╕ддала п╕д буд╕вництво панс╕онату землю колишнього мусульманського цвинтаря, зруйнованого п╕сля депортац╕╖ кримських татар у 1944 роц╕. П╕д час буд╕вельних роб╕т на поверхн╕ виявилися останки похованих там ран╕ше людей, однак це не зупинило буд╕вництво, розпов╕в ╕мам.
«Чи╖м би не було це кладовище — християнським чи мусульманським — там лежать наш╕ предки ╕ мусимо шанувати ╖хню пам’ять. Якщо ми не поважатимемо наших предк╕в, то й на наших к╕стках завтра збудують зал╕зницю». Рустем Меметов каже, що м╕сцев╕ жител╕ перепоховали ц╕ останки ╕ встановили пам’ятний кам╕нь з написом, що на тому м╕сц╕ було старе кримськотатарське кладовище, однак м╕сцева влада оскаржила ц╕ д╕╖ ╕ зобов’язала знести пам’ятний знак.
Цього року под╕бна конфл╕ктна ситуац╕я виникла у сел╕ Доброму С╕мферопольського району, де м╕сцева с╕льрада дозволила буд╕вництво православного храму на територ╕╖ старого мусульманського кладовища. Однак п╕сля звернень мусульман Кримська ╓парх╕я УПЦ в╕дмовилася в╕д запропоновано╖ д╕лянки. А в 2006 роц╕ такий самий конфл╕кт у Бахчисара╖, де на старовинному кладовищ╕ Аз╕злер збудували ринок, нав╕ть призв╕в до силового протистояння, к╕лька людей отримали поранення.
М╕н╕стр культури Криму Альона Плак╕да, а саме в ╖╖ в╕домств╕ працю╓ в╕дд╕л у справах рел╕г╕й, каже, що розум╕╓ серйозн╕сть проблеми, проте реально вплинути на ╖╖ вир╕шення майже не може.
«Це перебува╓ в компетенц╕╖ орган╕в м╕сцевого самоврядування, саме вони займаються вид╕ленням земл╕, — каже вона. — Однак наш╕ прац╕вники завжди ви╖жджають на так╕ конфл╕ктн╕ ситуац╕╖». За словами м╕н╕стра, вона доручила фах╕вцям Республ╕канського ком╕тету з охорони культурно╖ спадщини Криму перев╕рити законн╕сть передач╕ в приватну власн╕сть земельно╖ д╕лянки в Лен╕нському район╕, де ран╕ше було мусульманське кладовище. 
Експерт з кримських питань, директор ки╖вського Центру близькосх╕дних досл╕джень ╤гор Семиволос зазначив, що проблеми з руйнуванням старих кладовищ характерн╕ для б╕льшост╕ рег╕он╕в Укра╖ни, однак конфл╕ктн╕ ситуац╕╖ виникають найчаст╕ше в Криму. Тут м╕сцев╕ мусульмани, як╕ пережили депортац╕ю ╕ викор╕нення будь-яких св╕дчень ╕снування на п╕востров╕ ╤сламу, особливо гостро реагують на под╕бн╕ факти. Експерт переконаний, що врегулювати так╕ ситуац╕╖ можна лише переговорним процесом ╕ лише таким чином можна уникнути загострення конфл╕кт╕в у рел╕г╕йн╕й сфер╕ на п╕востров╕. 
Заступник Муфт╕я мусульман Криму адж╕ Айдер ╤сма╖лов вважа╓, що кримська влада, знаючи про насл╕дки депортац╕╖ 1944 року, мала б бути б╕льш чутливою до проблем мусульман. Адже часто п╕д приватизац╕ю чиновники в╕ддають не лише земл╕ колишн╕х мусульманських кладовищ, але й ╕сторичн╕ культов╕ споруди, як це сталося в Бахчисара╖ з Орта-медресе, збудованим у 1905 роц╕.

Володимир ПРИТУЛА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2012 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10040

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков