Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2877)
З потоку життя (6045)
Душі криниця (3351)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1456)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1643)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МОЛИТВА ЗА УЧИТЕЛЯ
Цей зах╕д-рекв╕╓м вилився у сп╕льну молитву присутн╕х за Мирославу Козак - маму, бабусю, друга,...


Тамара БОЙКО: «Я НАРОДИЛАСЬ В УКРА╥Н╤!..»
Сумна зв╕стка долинула з Мел╕тополя – п╕шла з життя Тамара Володимир╕вна БОЙКО, колишня...


СТАН ЗДОРОВ'Я СЕНЦОВА ПОГ╤РШИВСЯ…
Про це пов╕домив Громадському адвокат Дмитро Д╕нзе п╕сля в╕дв╕дин Сенцова.


МАТИ КОЛЬЧЕНКА: В╤Н ВИГЛЯДА╢ НЕДОБРЕ
В╕н дуже худий, бл╕дий. Мене це хвилю╓. Намагалася його якось п╕дгодувати за ц╕ три дн╕. Буду...


ПОПРОЩАЛИСЯ З ЛЕВКОМ ЛУК’ЯНЕНКОМ…
Левкo Лук’яненко був сп╕взасновником Укра╖нсько╖ гельс╕нсько╖ групи ╕ автором Акта...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2012
РОЗСТР╤ЛЯНИЙ ГЕН╤Й УКРА╥НСЬКОГО ТЕАТРУ

27 лютого в Нац╕ональному центр╕ театрального мистецтва ╕м. Леся Курбаса в╕дбулася урочиста церемон╕я в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки на честь в╕домого укра╖нського режисера, творчого та ╕дейного л╕дера театру «Березiль» — Леся Курбаса.
На в╕дкритт╕ були присутн╕: заступник м╕н╕стра культури Укра╖ни Тимоф╕й Кохан, заступник голови Ки╖всько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Леон╕д Новохатько; режисер, голова Нац╕онально╖ сп╕лки театральних д╕яч╕в Укра╖ни Лесь Танюк; заслужений артист Укра╖ни Олег Драч; директор Нац╕онального центру театрального мистецтва ╕м. Леся Курбаса Нелл╕ Корн╕╓нко.
П╕д час урочисто╖ частини заступник м╕н╕стра Тимоф╕й Кохан зачитав в╕тальне слово м╕н╕стра культури Михайла Кулиняка з нагоди в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки та в╕дзначення 125-р╕ччя в╕д дня народження Леся Курбаса.
У сво╓му виступ╕ Тимоф╕й Кохан зауважив, що сьогодн╕шня церемон╕я ╓ певною спокутою чиновник╕в, у першу чергу перед постаттю Леся Курбаса: «Сьогодн╕шня под╕я з одного боку — при╓мна, з ╕ншого — сумна, тому що у 1937-му роц╕ була закрита ще одна стор╕нка становлення укра╖нського театру як складово╖ укра╖нсько╖ культури. Траг╕чн╕ тридцят╕ роки нашу культуру в╕дкинули досить далеко».
Т. Кохан подякував ус╕м, хто долучився до створення та в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки. «Ця под╕я стосу╓ться не т╕льки ╕стор╕╖ Ки╓ва та його культури, не т╕льки ╕стор╕╖ укра╖нського театру — це ╕стор╕я, яка стосу╓ться вс╕╓╖ ╓вропейсько╖ культури, тому що не можна в╕дд╕ляти ╕м’я Леся Курбаса в╕д ╓вропейсько╖ культурно╖ сп╕льноти», — сказав в╕н.

Пам’ятник видатному укра╖нському режисеру-новатору Лесю Курбасу — горель╓ф на гран╕тн╕й стел╕ — в╕дновлено на м╕ському кладовищ╕. Цей пам’ятник було зруйновано вандалами у с╕чн╕ цього року. Про це кореспондентов╕ УКР╤НФОРМу розпов╕ли в управл╕нн╕ культури та туризму Харк╕всько╖ ОДА.
«Новий горель╓ф в╕длито точно за формою колишнього бронзового горель╓фа, який у с╕чн╕ нев╕дом╕ збили з╕ стели ╕ забрали, очевидно, для здач╕ у металолом, — пояснили в управл╕нн╕. — Цього разу горель╓ф було в╕длито з ф╕бробетону та покрито фарбою «п╕д бронзу», а букви виготовлен╕ ╕з особливо м╕цного пластика. В╕дновлення зд╕йснено за п╕дтримки Харк╕всько╖ м╕ськради».
За словами завл╕та Харк╕вського державного академ╕чного укра╖нського драматичного театру ╕м. Т. Шевченка Олени Седуново╖, пам’ятник символ╕чний, адже Леся Курбаса було розстр╕ляно у 1937 роц╕ на Соловках у Карел╕╖ як ворога народу, а у Харк╕в доставлено лише пригорщу земл╕ з братсько╖ могили репресованих. Свого часу пам’ятник встановили в огорож╕ пантеону родини Курбас╕в на харк╕вському кладовищ╕ №13 поруч з могилами його матер╕ Ванди Янович-Курбас, його дружини актриси Валентини Чистяково╖, ╕нших актор╕в харк╕вського театру «Берез╕ль», створеного у Харков╕ з ╕н╕ц╕ативи Леся Курбаса наприк╕нц╕ 20-х рок╕в.
Пам’ятник в╕дновлено напередодн╕ 25 лютого — 125-р╕ччя з дня народження Л. Курбаса.
*     *     *
«Лесь Курбас — розстр╕ляний ген╕й укра╖нського театру» — так назива╓ться виставка, що в╕дкрилася у Харк╕вському л╕тературному музе╖. Виставку приурочено до 125-р╕ччя в╕д дня народження видатного укра╖нського режисера-новатора Леся Курбаса, котрий став у 1937 роц╕ жертвою стал╕нських репрес╕й.
Коментар до виставки кореспондентов╕ УКР╤НФОРМу дала заступник директора музею з науково╖ роботи Тетяна Трофименко.
«Лесь Курбас прожив усього п╕встол╕ття, — розпов╕ла Т. Трофименко, — але назавжди залишився в ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ культури як визнаний реформатор нац╕онального театру драми. В╕н перший в╕дмовився в╕д в╕дтворення побутових картин «з укра╖нського життя» в ╕м’я нового, модерн╕стського сприйняття св╕ту, що проявилося у зд╕йснен╕й ним ╕нтерпретац╕╖ класичних ╕ сучасних постановок».
На виставц╕ представлено п╕всотн╕ експонат╕в з фонд╕в музею, як╕ в╕дтворюють важлив╕ пер╕оди у житт╕ Л. Курбаса — в╕д його при╖зду до Харкова з Ки╓ва у 1926 роц╕, створення новаторського театру «Берез╕ль» (нин╕ — Харк╕вський державний академ╕чний укра╖нський драматичний театр ╕м. Т. Шевченка), пл╕дно╖ сп╕впрац╕ з драматургом Миколою Кул╕шем, ╕ншими представниками м╕сцево╖ творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖, — до арешту у 1933 роц╕ за незгоду з режимом ╕ останн╕х дн╕в у табор╕ для пол╕тв’язн╕в на Соловках у Карел╕╖.
...Ось театральн╕ аф╕ш╕ сезону 1932-1933 рок╕в, поруч фотограф╕╖ з домашн╕х арх╕в╕в, де Л. Курбас серед актор╕в театру «Берез╕ль», а тут св╕тлини, зроблен╕ п╕д час його вес╕лля з актрисою Валентиною Чистяковою, нарешт╕, паспорт Л. Курбаса з його фотограф╕╓ю час╕в арешту, заява-«з╕знання» у приналежност╕ до контрреволюц╕йно╖ орган╕зац╕╖...
Виставку в╕дкрито у рамках пост╕йно д╕ючо╖ експозиц╕╖ «Апокриф: тексти ╕ дол╕ укра╖нських письменник╕в ХХ стол╕ття».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10020

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков