Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДУХОВНИЙ УЧИТЕЛЬ: ╢ВГЕН СВЕРСТЮК
Яким був ╢вген Сверстюк ╕ як╕ повчання залишив у спадок новим покол╕нням, нам розпов╕ла зав╕дувач...


ЗАБУТЕ ╤М’Я Л╤КАРЯ МАР’ЯНА ПАНЧИШИНА
«Знання ╕ досв╕д – в ╕м’я збереження здоров’я укра╖нц╕в”, - таким...


ДОВГИЙ ШЛЯХ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ОСВ╤Т╤
З ЮВ╤ЛЕ╢М! РЕКТОРУ НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГ╤ЧНОГО УН╤ВЕРСИТЕТУ ╤МЕН╤ М.П. ДРАГОМАНОВА В╤КТОРУ...


«ПОЧЕСНА В╤ДЗНАКА» - ПИСЬМЕННИКУ-ЮВ╤ЛЯРУ
Гост╕ тепло в╕тали Василя Григоровича Латанського.


╤ВАН БОБЕРСЬКИЙ: «ДЕ СИЛА, ТАМ ВОЛЯ ВИТА╢»
╤ван Боберський походив з╕ славетного роду, кор╕ння якого сягало княжих час╕в.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2012
ДОЛЯ ВИНАХ╤ДНИКА РЕНАТА ПОЛЬОВОГО

Нещодавно ╤сторичний клуб «Холодний Яр» виданням книги «Тиха в╕йна Рената Польового» започаткував сер╕ю «Видатн╕ укра╖нц╕». Це вагома в прямому ╕ переносному значенн╕ цього слова книга. В н╕й 1040 стор╕нок ╕ близько 700 фото. Герой книги — нин╕, на жаль, уже пок╕йний талановитий винах╕дник ╕ палкий укра╖нський патр╕от Ренат Петрович Польовий.
Книга м╕стить спогади ╕ гостр╕ публ╕цистичн╕ статт╕ Польового та спогади про нього. У творчому доробку Рената Петровича — 93 винаходи ╕ 72 техн╕чн╕ статт╕. Його, як фах╕вця в галуз╕ виробництва базальтового волокна, запрошували в ╤зра╖ль. Р. Польовий налагоджував це виробництво в Рос╕╖ ╕ Груз╕╖, на японськ╕й ф╕рм╕ ╕ в Коре╖. У СРСР в╕н трич╕ отримував 20-тисячну прем╕ю та ╕нш╕ в╕дзнаки. Хоча, щоб отримати належну винагороду, йому доводилося судитися.
Однак доля, нагородивши його талантом, водночас обдарувала ╕ б╕дами. Замолоду Ренат Польовий через нещасливе кохання потрапив у погану компан╕ю ╕ в результат╕ опинився в м╕сцях позбавлення вол╕. Та в╕дбувши покарання, в╕н при╖хав на Кубань, де одружився з кубанською козачкою В╕рою. Пот╕м Польов╕ переселилися в Костянтин╕вку на Донбас╕. Ренат Польовий зак╕нчив техн╕кум, а пот╕м здобув ╕ вищу осв╕ту. 
В╕н також самост╕йно вивчав ╕стор╕ю ╕ культуру Укра╖ни. Протягом 1966-1980 рок╕в об’╖здив всю Укра╖ну, не оминувши жодного козацького полкового чи сотенного м╕стечка. В Роменському кра╓знавчому музе╖ Ренат Польовий познайомився з поетом Данилом Кулиняком, з яким пот╕м п╕дтримував дружн╕ стосунки до к╕нця свого життя. Данило Кулиняк розпов╕в про винах╕дника Рената Польового на шпальтах журналу «Знання та праця» та ╕нших видань. Р. П. Польового запросили на роботу в Ки╖вську науково-досл╕дну лаборатор╕ю базальтових волокон. Талановитого винах╕дника намагалися переманити в Москву, об╕цяючи вс╕ умови. Але Ренат Польовий в╕дмовився покидати Укра╖ну. В╕н жив у Буч╕ та ╤рпен╕ п╕д Ки╓вом.
Частину зароблених грошей Ренат Петрович жертвував Укра╖нському товариству охорони пам’яток ╕стор╕╖ та культури. В╕н також допомагав подвижнику укра╖нсько╖ культури ╤вану Гончару, дисидентам, брав участь у в╕дродженн╕ укра╖нських народних традиц╕й. Виника╓ запитання: чому ж його не заарештували? Справа в тому, що винаходи Рената Польового використовувалися у в╕йськов╕й ╕ косм╕чн╕й техн╕ц╕. А в Радянському Союз╕ в╕йськов╕ питання були пр╕оритетними. Очевидно, в╕йськовики не дозволяли кадеб╕стам репресувати талановитого винах╕дника. Ренат Польовий був, як зазнача╓ письменник ╕ ╕сторик Роман Коваль, техн╕чним ген╕╓м.
Подружжю Польових довелося пережити найг╕рше — ╖хн╕й син Микола загинув 27-р╕чним унасл╕док нещасного випадку на робот╕. Це найстрашн╕ше, коли батьки хоронять свою дитину.
Ренат Польовий прон╕с кр╕зь усе життя любов до укра╖нсько╖ народно╖ п╕сн╕. В╕н сп╕вав у хор╕ «Гом╕н» п╕д кер╕вництвом Леопольда Ященка. Укра╖нська п╕сня допомагала Ренату Петровичу долати вс╕ б╕ди.
Наталя Окол╕тенко написала роман «Базальтов╕ острови», прототипом головного героя якого став Ренат Польовий.
Винах╕дник жертвував грош╕ на видання укра╖нських книг, бо в╕н д╕йсно не на словах любив Укра╖ну. Ренат Польовий написав ╕ видав три книги «Кубанська Укра╖на», «Кобзар╕ в мо╓му житт╕» ╕ «Моя боротьба». В останн╕й книз╕ в╕н розпов╕в про свою винах╕дницьку справу. Р. Польовий п╕дтримував дружн╕ стосунки з багатьма кобзарями, зокрема з ялтинським бандуристом Олекс╕╓м Нирком, про якого теж розпов╕в у сво╖х спогадах.
Презентац╕я книги «Тиха в╕йна Рената Польового» в╕дбулася в Ки╓в╕ та ╤рпен╕.

Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10018

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков