Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3080)
З потоку життя (6289)
Душі криниця (3459)
Українці мої... (1456)
Резонанс (1483)
Урок української (988)
"Білі плями" історії (1661)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОЗДУМИ ╤ ТУРБОТИ ЗА УКРА╥НУ
До вас зверта╓ться укра╖нець з окупованого Криму, а з╕ мною, думаю, погодяться тисяч╕ мо╖х...


ПРО ПЕРВИНН╤СТЬ ПРИЧИН
Сьогодн╕шня в╕йна не впала нам з неба. Лише сл╕пий чи тотально безмозкий не пом╕чав бажання...


ANNA-MARIA, або НЕ ВТРАТИТИ Г╤ДНОСТ╤
Виставляючи високу планку патр╕отизму для сп╕вачок, нам сл╕д ╕ самим дотягуватися до не╖ ╕ - що...


МЮНХЕНСЬК╤ МОТИВИ
«Знов Мюнхеном запахло у ц╕ дн╕…»


БАЧИТИ ЗА ГОРИЗОНТ
Чи не продовжу╓мо ми й дал╕ ту сумну традиц╕ю ╕ сьогодн╕, вкотре бездумно п╕дпираючи як не...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 09.03.2012
ХТО ╤ ЩО РУЙНУ╢ ДЕРЖАВУ?

Мова про мову

Журнал╕сти Севастопольсько╖ рег╕онально╖ державно╖ телерад╕окомпан╕╖ (СРДТРК) та ╖хн╕ гост╕ в студ╕╖ слова «Укра╖на» ╕ «укра╖нський» мусили б вимовляти не лише правильно, а й з особливо лаг╕дною ╕ н╕жною ╕нтонац╕╓ю. Першим Укра╖нська держава платить грош╕ за ╖хню д╕яльн╕сть, друг╕, а в м╕ст╕ живуть 130 тисяч пенс╕онер╕в, отримують пенс╕╖ в╕д нашо╖ держави, хоча чимало з них жили ╕ працювали чи служили в ╕нш╕й.
Натом╕сть ц╕лий тиждень на цьому державному телеканал╕ в╕дбувалась сер╕я передач – за формою дискус╕йних, а за зм╕стом протидержавних. Та й справжньо╖ дискус╕╖ в╕дбутись не могло, тому що в студ╕ю запрошувались приб╕чники надання рос╕йськ╕й мов╕ державного статусу в Укра╖н╕, журнал╕сти не були об’╓ктивними, як ╕ п╕дготовлен╕ ними сюжети. Дзв╕нки в студ╕ю жорстко модерувались т╕ньовими режисерами.
Так було ╕ 21 лютого 2012 року в програм╕ «По существу», присвячен╕й Дню р╕дно╖ мови. Досв╕дчений тележурнал╕ст Микола Скребець зум╕в так п╕д╕брати учасник╕в, що уникнув запрошення на передачу незалежного експерта з ф╕лолог╕╖ чи гуман╕тарно╖ сфери. Представники севастопольсько╖ орган╕зац╕╖ «Батьк╕вщини» ╕ Комун╕стично╖ парт╕╖ та два громадськ╕ д╕яч╕ з нац╕онально-культурних товариств безперешкодно наводили як╕сь дивн╕ цифри без вказання джерел, припускались лог╕чних помилок. Професор одного ╕з комерц╕йних навчальних заклад╕в м╕ста, який здобув осв╕ту у Львов╕, аг╕тував за розвиток виключно рос╕йсько╖ мови. При цьому жоден з учасник╕в не м╕г поставити правильний наголос у слов╕ «украинский», яке промовлялось рос╕йською мовою.
Посередин╕ передач╕ я спробував поставити запитання по телефону прямого еф╕ру про дивний склад ╕ дивне спрямування розмови. Режисер передач╕ Ольга Черв╕на довго не хот╕ла назватись, хоча я зробив це одразу. Вона почала з╕ мною дискус╕ю про некоректн╕сть запитання щодо в╕дсутност╕ експерта ╕ категорично в╕дмовила в тому, щоб воно пролунало в еф╕р╕. Жодного питання в╕д глядач╕в теж не було. Отже, цензура на СРДТРК вчергове торжествувала.
Наступного дня ця дражлива тема з’явилась в нов╕й програм╕ «Пресс-Среда», яку веде журнал╕ст пророс╕йського новинного ресурсу «Форпост» Руслан ╢рмаков. Саме йому, людин╕ без телев╕з╕йного досв╕ду й ╕нших необх╕дних даних, надано трибуну для начебто дискус╕й з вельми серв╕льними ╕ запопадливими журнал╕стами, як╕ в той же час здатн╕ робити антидержавн╕ висловлювання. Так, член Сп╕лки журнал╕ст╕в Рос╕╖ Володимир Несм╓янов, говорячи про в╕зит ракетного крейсера «Vella Gulf», пов╕домив севастопольським глядачам: «В╕д Севастополя до Москви — 1500 к╕лометр╕в. Значить, може бути завданий удар». «Я хот╕в би, щоб вийшли тисяч╕ людей сьогодн╕ ╕ сказали цьому крейсеру «Н╕!» — додав пропагандист.
Тобто у хвороблив╕й уяв╕ журнал╕ста, який все ще мислить категор╕ями «холодно╖ в╕йни» 50-х рок╕в минулого стол╕ття, саме так вигляда╓ сучасна в╕йна – одним ракетним крейсером проти ц╕ло╖ Рос╕╖.
Насправд╕ в╕зит американського корабля зд╕йснювався в╕дпов╕дно до перел╕ку заход╕в в╕йськового сп╕вроб╕тництва Збройних Сил Укра╖ни на с╕чень-лютий 2012 року, тому незрозум╕ло, нав╕що кер╕вництво державного ТБ надало трибуну для антидержавно╖ пропаганди.
╤ ось 22 лютого цього року Володимир Несм╓янов сказав про рос╕йську мову таке (мовою ориг╕налу): «Когда я, как человек русский, как носитель русского языка, для которого русский язык родной, говорю: дайте мне возможность учить детей разговаривать на русском языке, читать документы на русском языке, смотреть кино на русском языке, получать информацию на русском языке. Дайте мне такую возможность.
И как говорят мои противники: «Не давайте ему возможности разговаривать на родном языке». Я борюсь за свои права, а кто-то борется, чтобы эти права мне не дать».
Хто не да╓ думати ╕ говорити р╕дною мовою пригнобленому рос╕янину ╕ хто його особист╕ противники, залишилось нев╕домим. Йому, члену Сп╕лки журнал╕ст╕в Рос╕╖, Укра╖нська держава в особ╕ генерального директора СРДТРК Серг╕я Норманського до того ж ╕ надала можлив╕сть безперешкодно теревенити сво╖ пропагандистськ╕ н╕сен╕тниц╕. У той самий час н╕хто не висловлю╓ться на державному ТБ ╕ про право укра╖нц╕в в Укра╖н╕ вчити д╕тей р╕дною мовою.
За минулого кер╕вництва у активних глядач╕в була можлив╕сть ставити запитання у прямому еф╕р╕, нав╕ть укра╖нською мовою. Нин╕ ж т╕ньов╕ режисери дають слово лише глядачам, як╕ щось можуть по-воронячому каркнути проти державно╖ мови чи проти Укра╖ни.
Так само питання мови турбувало вже в ╕нш╕й передач╕ л╕дера м╕сцевих комун╕ст╕в Василя Пархоменка. На м╕й погляд, все просто – наближаються вибори ╕ пол╕тики, де сам╕, а де використовуючи журнал╕ст╕в, демонструють свою «принциповоязичн╕сть», аби, розпалюючи мовне питання, зб╕льшити число сво╖х прихильник╕в.
Продовжився (маю сумну впевнен╕сть, що не зак╕нчився) цей антиукра╖нський шабаш у понед╕лок 27 лютого в передач╕ «99,9», яку вела Св╕тлана ╢втушевська. До чест╕ головного героя передач╕ – депутата Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради, представника Парт╕╖ рег╕он╕в Володимира Чекмезова – цього разу в╕н був у образ╕ мудрого державника ╕ не дозволяв соб╕ р╕зких висловлювань. За столом у центр╕ студ╕╖ в╕н сид╕в один, у той час як за таким самим столом сид╕ли три ╕нших учасники.
Журнал╕ст Св╕тлана ╢втушевська перед ними к╕лька раз╕в ставила, видозм╕нюючи, одне ╕ те саме запитання: «Як╕ кроки треба зробити для вир╕шення мовного питання – надання рос╕йськ╕й статусу друго╖ державно╖ мови?» Вона ж влаштувала опитування п╕д гаслом: «Вир╕шення якого питання ╓ найважлив╕шим: п╕двищення житт╓вого р╕вня чи двомовн╕сть?» Вона ж п╕дготувала два в╕деоматер╕али для ╕люстрац╕╖ власних погляд╕в на необх╕дн╕сть рос╕йсько╖ мови як друго╖ державно╖ в Укра╖н╕. У першому п. ╢втушевська, окр╕м п╕дготовленого гортання кольорових картинок з озвучуванням свого тенденц╕йного тексту, дозволила соб╕ таке твердження: «В ╢вроп╕ н╕хто не кричить на кожному роз╕, що введення друго╖ мови призведе до втрати незалежност╕». У другому включила до сюжету принизлив╕ щодо державно╖ укра╖нсько╖ мови висловлювання, як-от: «Я заходжу в аптеку, там н╕чого не можу зрозум╕ти… Вони говорять на якомусь д╕алект╕. Клоуни. Б╕льше сказати н╕чого» та «Вони знищують нас сво╓ю мовою».
Звичайно, у сусп╕льств╕ ╕сну╓ проблема дев╕антно╖ повед╕нки окремих ос╕б, але останн╕м часом вона набува╓ масового характеру. ╤ це в╕дбува╓ться у тому числ╕ саме завдяки телев╕з╕йн╕й пропаганд╕.
Та ж п. ╢втушевська, сперечаючись ╕з справжн╕ми фах╕вцями, доцентами кафедри рос╕йсько╖ мови ╕ л╕тератури м╕ського гуман╕тарного ун╕верситету ╕ не маючи вже аргумент╕в, сказала, що головне у вивченн╕ державно╖ мови — «людина повинна полюбити укра╖нську мову». А нав╕що ж тод╕ прищеплювати сво╖ми пророс╕йськими поглядами ╕ монтажем сюжет╕в ненависть до державно╖ мови?
Вправно п╕дливав бензину у вогонь, розпалений п. ╢втушевською, ╕ запрошений нею кер╕вник громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Представництво ╤нституту кра╖н СНД в Севастопол╕» Володимир Соловйов, посланець сумнов╕домого Костянтина Затул╕на.
Не сподобалось учасникам передач╕ зауваження глядачки про недотримання ними норм рос╕йсько╖ мови, особливо яскравим порушником яких був вищезазначений д╕яч.
Досягненням телев╕з╕йно╖ пропаганди були ╕ результати опитування: ╕з 637 телеглядач╕в 68% проголосували за двомовн╕сть ╕ 32% – за п╕двищення житт╓вого р╕вня. Не маючи п╕дстав п╕ддавати сумн╕ву сумл╕нн╕сть п╕драховувач╕в голос╕в, пригадую приказку сов╓тських час╕в: «Нам сонця не треба, нам парт╕я св╕тить, нам хл╕ба не треба, нам дайте роботу!»
П╕дсумував розмову депутат В. Чекмезов, який визнав: «Городской совет в плане языка работает с перехлестом». ╤ продовжив, що якби були вир╕шен╕ питання ╖ж╕, питва, житла, люди поводили б себе спок╕йн╕ше.
«Р╕зномов’я руйну╓ державу», – попереджав великий буд╕вничий ╕ мислитель Конфуц╕й. Гадаю, що безумовно осв╕чен╕ тележурнал╕сти прекрасно це знають, однак з якихось нев╕домих причин д╕ють деструктивно.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ
м. Севастополь

ТИМ ЧАСОМ...
Прем’╓р-м╕н╕стр Микола Азаров пров╕в зустр╕ч ╕з кер╕вництвом обласних державних телерад╕окомпан╕й, п╕д час яко╖ обговорювалась ╖хня роль у формуванн╕ громадсько╖ думки. Про це пов╕домля╓ Урядовий портал.
«Наше сп╕льне завдання — донести до людей правду, абсолютно об’╓ктивну, правдиву ╕нформац╕ю», — п╕дкреслив Прем’╓р-м╕н╕стр. В╕н наголосив на важливост╕ донесення до громадян об’╓ктивно╖ та неупереджено╖ ╕нформац╕╖ про життя кра╖ни загалом та д╕яльн╕сть влади зокрема: люди мають знати, що реально в╕дбува╓ться в кра╖н╕, чим займа╓ться влада, як╕ реформи ╕ з якою метою проводяться. «Якщо ╓ негативна ╕нформац╕я, що стосу╓ться роботи чиновник╕в уряду, м╕сцевих орган╕в влади, ╖╖ треба давати, ╕ тут же показувати, як реал╕зу╓ться усунення тих негативних явищ ╕ фактор╕в», — зазначив М. Азаров.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 09.03.2012 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=10012

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков