Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 09.12.2011
НОВА ПОЖЕРТВА П╤ДТРИМА╢ БАТУРИНСЬКИЙ ПРОЕКТ

Нещодавно Канадський ╕нститут укра╖нських студ╕й (К╤УС) при Альбертському ун╕верситет╕ отримав щедрий дар в╕д Романа Василишина з Ф╕ладельф╕╖ (США) на суму 125 000 долар╕в. Ц╕ кошти п╕дуть на Батуринський проект, спрямований на в╕дродження стародавньо╖ козацько╖ столиц╕ — Батурина, зруйнованого московським в╕йськом у 1708 р. за «зраду» гетьмана ╤вана Мазепи. Батуринський проект дав можлив╕сть зад╕яти р╕зних фах╕вц╕в – ╕сторик╕в, археолог╕в, арх╕тектор╕в, реставратор╕в, державних ╕ музейних прац╕вник╕в, а також студент╕в, як╕ отримали ун╕кальну нагоду здобути практичн╕ навички з археолог╕чних розкопок.
На превеликий жаль, у вересн╕ в╕д╕йшла у в╕чн╕сть дружина п. Василишина Володимира. У с╕чн╕ цього року подружжя Василишиних уже дало на Батуринський проект 50 000 дол., що дозволило провести археолог╕чн╕ розкопки ╕ реставрац╕йн╕ роботи вл╕тку 2011 р. Новий дар в╕д п. Василишина виконав передсмертну волю п. Володимири продовжувати цей проект.
Чому саме Батуринський проект хот╕ла п╕дтримати п. Володимира ста╓ зрозум╕лим, коли д╕зна╓мося про ╖╖ б╕ограф╕ю. Володимира походить ╕з давнього козацького роду гетьмана Михайла Дорошенка, вона свято берегла пам’ять про сво╖х предк╕в ╕ разом з тим дбала про збереження укра╖нсько╖ ╕стор╕╖. Також в╕дома як М╕ра Гармаш у л╕тератур╕ та ╥вга Жак (або ╥. Жак) у сатир╕.
Володимира народилася у Львов╕ 3 с╕чня 1926 р. у родин╕ Володимира й Соф╕╖ Дорошенк╕в. Батько — наддн╕прянець, л╕тературознавець, л╕тературний критик ╕ журнал╕ст, був директором б╕бл╕отеки НТШ; мати — галичанка, працювала вчителькою. Здобувши початкову й середню осв╕ту у Львов╕, в 1944 р. ви╖хала з батьками до Праги. Через р╕к пере╖хала до Мюнхена, де навчалася на медичному факультет╕ Ун╕верситету ╕м. Людв╕╜а-Максим╕л╕ана. У 1948 р. пере╖хала до США й оселилася у Ф╕ладельф╕╖. Склавши державн╕ ╕спити, працювала зав╕дувачкою б╕ох╕м╕чно╖ лаборатор╕╖, а згодом працювала в лаборатор╕╖ кл╕тинно╖ б╕оф╕зики Досл╕дного ╕нституту ╕м. Кормана.
На початку 1960-х рр. розпочала активну л╕тературну д╕яльн╕сть. ╥╖ поез╕╖ й переклади з’являються в журналах «Ки╖в», «Наше життя», «Визвольний шлях», «Естафета», дитячому журнал╕ «Веселка», гумористичному «Лис Микита», в газетах «Свобода» ╕ «Нов╕ дн╕». Музику до поез╕й М╕ри Гармаш написали композитори Богдан Сарама╜а, Юр╕й Оранський, Роман Борода╓вич ╕ вона сама. П╕сля проголошення Незалежност╕ Укра╖ни стала членом Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.
Великою м╕рою ╕з мистецьким св╕том була пов’язана ╕ доля чолов╕ка п. Володимири Романа Василишина. В╕н народився 13 липня 1926 р. у Чортков╕ в Зах╕дн╕й Укра╖н╕. Середню осв╕ту здобув у м. Бад Вер╕сгофен, Н╕меччина. У 1950 р. прибув до США. В╕дбувши в╕йськову службу в Коре╖, вивчав граф╕ку, малярство та скульптуру на мистецькому факультет╕ Темплського ун╕верситету. З 1958 р. працював для музе╖в Ф╕ладельф╕╖. Брав участь в укра╖нських та американських виставках, як-от «Укра╖нська спадщина» у музе╖ Пенсильванського ун╕верситету та виставка з нагоди 200-л╕ття США у 1976 р. у Кон╜ресов╕й палат╕ в Париж╕. Мав низку ╕ндив╕дуальних виставок у м╕стах Америки й Канади.
Роман Василишин — чи не ╓диний митець в укра╖нськ╕й д╕аспор╕, який працю╓ в ус╕х граф╕чних техн╕ках: дереворит, офорт, сер╕ограф╕я, л╕тограф╕я та ╕н., а також р╕зьб╕ по дереву та скульптур╕. Створив низку сцен╕чних оформлень та численн╕ ╕люстрац╕╖, зокрема й до книжок дружини. Твори мистця знаходяться в Укра╖нському католицькому музе╖ в Рим╕, колекц╕╖ Е. Деслава в Париж╕, музеях Ф╕ладельф╕╖, Нац╕ональному музе╖ у Львов╕ (81 робота) та в р╕зних приватних колекц╕ях Америки, Канади та ╢вропи.
Разом подружжя Василишиних орган╕зовували р╕зн╕ культурно-осв╕тн╕ заходи, на яких виступали артисти театру ╕м. Блавацького та молодь з╕ студ╕╖ В. Шашаровського. Вони також ╓ меценатами б╕бл╕отеки ╕м. Стефаника у Львов╕, нац╕ональних ун╕верситет╕в «Острозька академ╕я» та «Ки╓во-Могилянська академ╕я», Пласту в Укра╖н╕ та Укра╖нського музею-арх╕ву в Кл╕вленд╕, де й буде збер╕гатися ╖хн╕й арх╕в.
Допомога в╕д подружжя Василишиних над╕йшла до К╤УСу у сприятливий час, коли внасл╕док ф╕нансово╖ кризи ╕ скорочення бюджету Альбертського ун╕верситету постало питання про ур╕зання окремих проект╕в та зв╕льнення прац╕вник╕в. Тепер ╕нститут може планувати продовження Батуринського проекту, який в╕н ╕н╕ц╕ював у 2001 р.

Канадський ╕нститут укра╖нських студ╕й

На фото: Роман ╕ Володимира Василишини

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 09.12.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9705

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков