Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 26.08.2011
УКРА╥НСЬКА КНИГА П╤ДКОРЮ╢ КРИМСЬК╤ ВЕРШИНИ

 В╕дкриття Х╤ Всеукра╖нського фестивалю укра╖нсько╖ книги «Феодос╕я-2011» у центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Гр╕на для незм╕нного голови його оргком╕тету – в╕домого дитячого укра╖нського письменника ╢вгена Б╕лоусова, автора 45 книг, лауреата 25 м╕жнародних ╕ всеукра╖нських конкурс╕в, володаря к╕лькох л╕тературних прем╕й, зб╕глося ще з одн╕╓ю при╓мною под╕╓ю. З Ки╓ва пов╕домили, що в цьогор╕чному конкурс╕ на кращу укра╖нську книгу, проведеному Державним ком╕тетом телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни, його роман «Вожат╕» удосто╓ний диплома ╤╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Проза». У ньому на приклад╕ групи вожатих з М╕жнародного дитячого центру «Артек», ╖хн╕х д╕й у р╕зних, у тому числ╕ й конфл╕ктних ситуац╕ях, автор розм╕ркову╓ про роль ╕ м╕сце молодих людей у сучасному сусп╕льств╕, ╖хн╓ становлення як фах╕вц╕в ╕ творчих особистостей.
 А як╕ книги будуть визнан╕ кращими в Феодос╕╖, стане в╕домо в к╕нц╕ книжкового марафону, - сказав ╢. Б╕лоусов ╕ запросив учасник╕в – письменник╕в, видавц╕в, прац╕вник╕в б╕бл╕отек ╕ л╕тературних музе╖в з 33-х м╕ст Укра╖ни до читального залу б╕бл╕отеки, де були розгорнут╕ виставки видань Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка, соц╕ально значущо╖ л╕тератури, випущено╖ на замовлення Республ╕канського ком╕тету Автономно╖ Республ╕ки Крим з ╕нформац╕╖, видавництв «Шк╕льний св╕т» (Ки╖в), «Л╕лея-НВ» (╤вано-Франк╕вськ), кращих дитячих книжок. Велик╕ за форматом, к╕льк╕стю стор╕нок ╕ менш╕, в яскравих, живописно оформлених обкладинках з фото╕люстрац╕ями ╕ малюнками художник╕в, вони в╕дкривали перед читачем ц╕лий св╕т нових документальних факт╕в, под╕й, ╕стор╕й, художн╕х образ╕в, в╕зуально ╕ словесно сконцентрованих на паперовому чи електронному нос╕╖ ╕нформац╕╖.
 За результатами попереднього розгляду, жур╕ в╕дзначило ф╕лософсько-художн╓ осмислення д╕йсност╕, ориг╕нальн╕сть ╕ новизну сюжет╕в, мовно-стил╕стичного складу зб╕рник╕в Тараса Прохаська з ╤вано-Франк╕вська «Ботаке» ╕ Людмили Пуля╓во╖ з╕ Львова «Тест на в╕рн╕сть» у ном╕нац╕╖ «Художня л╕тература», книгу киянки Натал╕╖ Веселицько╖ «Пригоди малюка Ластика та його друз╕в з кра╖ни Небувалих Зв╕р╕в» у ном╕нац╕╖ «Дитяча л╕тература». Два видання - «З труд╕в ╕ дн╕в Максима Рильського» ╕ переклад з в╕рменсько╖ мови Ерванда Бараш’яна книги М╕наса Саргсяна «╤ван Костянтинович Айвазовський» пос╕ли л╕дируюч╕ позиц╕╖ в ном╕нац╕╖ «Видатн╕ постат╕», а список кращих автор╕в у ном╕нац╕╖ «Пригоди ╕ фантастика» очолив ки╖вський письменник Микола Павленко з книжкою «Б╕бл╕я розуму або як стати щасливим...». З презентац╕╖ цих книг, кожна з яких, наче листок у флористиц╕, впл╕тала нов╕ г╕лки в лавровий в╕нок мистецтва художнього слова, ╕ розпочався перший день фестивалю.
 Феодос╕я – це м╕сто ╤. Айвазовського, ген╕ального художника, з ╕м’ям якого в ньому пов’язан╕ будинок, музей, вулиця, г╕мназ╕я, пам’ятник, корабель, зал╕зниця... Нав╕ть день м╕ста в╕дзнача╓ться в день його народження. Про нього написано багато книг, однак найповн╕ший виклад його б╕ограф╕╖, на думку феодос╕йця Е. Бараш’яна, зробив в╕рменський письменник М. Саргсян, який сорок рок╕в займався досл╕дженням його життя, творчост╕, виставково╖ д╕яльност╕ ╕ вперше опубл╕кував в╕домост╕ про старшого брата художника – священика Габр╕ела Айвазовського. Ця книга вийшла друком в╕рменською мовою. В╕днин╕ ж п╕сля перекладу, зд╕йсненого Е. Бараш’яном, вона стане доступною ╕ рос╕йськомовним читачам.
 Нов╕ факти з б╕ограф╕╖, творчо╖ ╕ громадсько╖ д╕яльност╕  Максима Рильського, в╕дом╕ ран╕ше лише вузькому колу л╕тературознавц╕в, вперше в╕дкрива╓ широк╕й читацьк╕й аудитор╕╖ Ки╖вський л╕тературно-мемор╕альний музей поета, зокрема, його переклади укра╖нською мовою заруб╕жно╖ поез╕╖, критичн╕ статт╕, документи про арешт ╕ крим╕нальну справу. Директор музею В╕ктор╕я Колесник передала цю книгу та «Сонети» М. Рильського, видан╕ до 45-р╕чного юв╕лею закладу, що в╕дзначався цьогор╕ч, в дарунок Феодос╕йськ╕й центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Гр╕на.
 Читач╕ знайдуть у цих та ╕нших книгах видатних майстр╕в слова минулого, представлених на виставц╕ фестивалю, в╕дпов╕д╕ на в╕чн╕ питання зм╕сту життя, загадок людських почутт╕в, всесв╕ту, смерт╕ ╕ духовност╕, як╕ актуально звучать ╕ сьогодн╕. ╥х доповню╓ сучасними ознаками сусп╕льного сп╕в╕снування ╕ побуту на зразок: «Я зав╕таю на тв╕й сайт», «танцювати вальс чи румбу» сво╖м художн╕м тестуванням молода л╕тераторка з╕ Львова Людмила Пуля╓ва, нов╕ рецепти щастя пропону╓ з власно╖ творчо╖ лаборатор╕╖ Микола Павленко, а Олеся С╕нчук з Ки╓ва, яка багатогранн╕сть свого таланту реал╕зову╓ в музиц╕ (за фахом вона - п╕ан╕ст) ╕ поез╕╖, видавши зб╕рку «Зоряний в╕тер», виконала п╕д г╕тару разом з донечкою Зореславою п╕сенн╕ загадки, написан╕ ╖╖ чолов╕ком Володимиром С╕нчуком. Присутн╕ легко розгадували ╖х за римою в╕ршованих рядк╕в.
 Кожен з наступних шести дн╕в фестивалю можна пор╕вняти з абонементом б╕бл╕отеки, на стелажах яко╖ книги згрупован╕ за галузями ╕ тематичними розд╕лами. Наприклад, день поез╕╖ ╕ кра╓знавчо╖ книги розпочався з екскурс╕╖ в музей сестер Цв╓та╓вих. У Старому Криму учасники фестивалю зустр╕лися з читачами ╕ прац╕вниками музе╖в у музеях К. Паустовського та О. Гр╕на ╕ у чолов╕чому монастир╕ Сурб-Хач, а п╕днявшись на гору Узун-Сирт, що в переклад╕ з кримськотатарсько╖ мови означа╓ «висока спина, оборона, захист», зд╕йснили польоти на парапланах, щоб ╕ таким екстремальним для письменник╕в способом продемонструвати, що укра╖нська книга завжди перебува╓ на висот╕.
 У день укра╖нознавства ╕ фахового сп╕лкування в центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Гр╕на л╕тератори ╕ книголюби ознайомилися з д╕яльн╕стю науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету ╕м. М. Пирогова у в╕дтворенн╕ ╕стор╕╖ медицини краю. Про малов╕дом╕ стор╕нки б╕ограф╕╖ поета ╕ громадського д╕яча, першого м╕ського л╕каря Ялти Степана Руданського розпов╕в правнучатий плем╕нник поета, л╕кар Олекс╕й Боржковський з Житомира, а к╕нодраматург Альб╕на Афон╕на з Ки╓ва зробила презентац╕ю свого документального ф╕льму «Три осколки дзеркала» про зв’язок Арсен╕я та Андр╕я Тарновських з Укра╖ною.
 Особливо ц╕каво за участ╕ юних читач╕в Феодос╕╖ пройшов на фестивал╕ день дитячо╖ книги, б╕бл╕отек ╕ б╕бл╕отекар╕в. Про книгу для наймолодших громадян кра╖ни як основу ╖хнього духовного розвитку ╕ творчо╖ ╕н╕ц╕ативи говорили у сво╖х виступах, презентуючи нов╕ друкован╕ та мультимед╕йн╕ твори, п╕дручники ╕ методичн╕ пос╕бники  видавництва «Шк╕льний св╕т», письменники ╢вген Б╕лоусов, Натал╕я Веселицька ╕ Тетяна Ворон╕на з Ки╓ва, Людмила Бражн╕кова з Донецька, Тетяна Корн╕╓нко з Севастополя. А нов╕ проекти Феодос╕йсько╖ центрально╖ м╕сько╖ б╕бл╕отеки ╕м. О. Гр╕на та Льв╕всько╖ обласно╖ б╕бл╕отеки для д╕тей, зокрема, авторсько╖ майстерн╕ дитячо╖ ╕люстрац╕╖ «Мальована книга» та  студ╕╖ «Паперов╕ дива», яскраво продемонстрували не т╕льки осв╕тню та виховну функц╕╖ б╕бл╕отечних заклад╕в, а й ╖хн╕ можливост╕ як територ╕╖ творчост╕.
 Читання як п╕знавальний процес чи видавнича справа неодм╕нно по╓дну╓ться з пол╕граф╕чним оформленням книг ╕ живописом. Розмова про це, розпочата на виставц╕ одн╕╓╖ картини Михайла Кок╕на «Початок нав╕гац╕╖» ╕ продовжена в Нац╕ональн╕й картинн╕й галере╖ ╕м. ╤. Айвазовського, завершилася книжковою виставкою учасник╕в фестивалю в м╕ському будинку культури. Книжкова хвиля з в╕трилами письменника-романтика Олександра Гр╕на приваблювала до себе ус╕х – в╕д юного до старшого покол╕нь ╕нтригуючими заголовками, барвистими пал╕турками, новими ╕ уже в╕домими ╕менами автор╕в не менше, н╕ж морськ╕ хвил╕, що в цей пер╕од, у к╕нц╕ л╕та, п╕д лаг╕дним п╕вденним сонцем плавно накочувалися одна за одною неподал╕к на п╕щаний берег набережно╖. У таку мить хот╕лося взяти в руки книгу, а як пощастить -  ╕ з автографом письменник╕в та поет╕в, прочитати ╖хню прозу чи л╕ричн╕ поез╕╖ ╕, можливо, написати сво╖.

Валентина НАСТ╤НА.
 Фото О. НОСАНЕНКА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 26.08.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9261

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков