Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2003 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 09.05.2003
ДЛЯ КОГО ВІЙНА БУЛА ВІТЧИЗНЯНОЮ?
Володимир ШАХНЮК, ветеран війни.

Велика Вітчизняна війна увійшла в свідомість людей старшого покоління настільки глибоко, що питання, винесене у заголовок, може здатися абсурдним. Щоб відповісти на нього, варто замислитися: чим була Росія для українців, кримських татар, латишів, литовців, естонців та інших народів - батьківщиною чи державою-поневолювачкою? Відповідь однозначна - Радянський Союз ніколи не був рідним ні українцям, ні кримським татарам. Це була типова російська держава, яка силою зброї поневолила Кримське ханство, Україну, позбавивши народи цих державних об'єднань їхньої споконвічної батьківщини, волі і незалежності.
Радянська влада прийшла в Україну ззовні, була їй далекою і не обіцяла нічого доброго, що і було підтверджено життям. Україна поступово асимілювалася, ставала російськомовною, місцева влада цілком залежала від Москви, жорстоко придушувався найменший прояв національної самобутності. Терор, депортації, руйнування селянських господарств, два голодомори (у 1932 - 1933 і 1947 роках) - ось чим обернулася радянська влада для українського народу, як і для кримських татар.
Природно, війна, що розпочалася між гітлерівською Німеччиною і Радянським Союзом, органічно не могла стати для України вітчизняною. Інтереси України були однаковою мірою далекі, байдужі воюючим сторонам, обидва агресори дбали лише про свої власні інтереси. Українському народу залишалося лише всіляко допомагати Радянській армії вигнати фашистських окупантів. Однак позбавлення від ворога не принесло визволення українському народу. Німецьких окупантів замінили окупанти радянські. Став відновлюватися довоєнний поліцейський режим, у деяких відносинах навіть більш твердий. Що ж це за вітчизна, правителі якої вирішили депорту-вати в північні краї п'ятдесятимільйонний український народ, що, на щастя, не відбулося з суто технічних причин. Зате по-варварському, нелюдськи були вигнані з рідної землі кримські татари та інші народи. Як було фронтовикам, кримським татарам, дізнаватися, що замість батьківських осель їм слід відправлятися в принизливе гетто. Так чи могли вони визнати вітчизняною таку війну?
Отже, як СРСР, так і Третій Рейх були для України не вітчизнами, а країнами-поневолювачами. І тому війна для українців ніяк не може бути вітчизняною, а просто Другою світовою війною.
Вітчизняною її можуть назвати лише росіяни, що побічно і підтвердив Й. Сталін 1945 року в своїй промові з нагоди перемоги над Німеччиною. У досягнутій перемозі він відзначив заслуги тільки російського народу. Як же інші народи Радянського Союзу могли вважати вітчизняною війну, у якій їхню участь глава держави просто проігнорував. Утім, якщо мати на увазі моральну сторону, то минула війна зовсім не була вітчизня-ною, це була жорстока сутичка двох агресорів. Адже Радянський Союз готувався не до оборони, а до наступу, збирався малою кров'ю перемагати ворога на його території. У разі успіху цю війну, мабуть, назвали б визвольною. Однак Гітлер перехитрив Сталіна, завдавши настільки нищівного упереджувального удару, що для порятунку країни довелося відмовитися від деяких комуністичних стереотипів, поклонитися великим іменам Мініна і Пожарського, Олександра Невського і Кутузова, назвати війну священною, всенародною, Вітчизняною. Вітчизняною цілком можна назвати і національно-визвольну війну, що вела ОУН-УПА спочатку проти німецьких, а потім радянських окупантів. І от сумний парадокс: воїнів УПА, які героїчно боролися за волю і незалежність України, які втратили багатьох побратимів у цій боротьбі, влада ігнорує. Їх не визнають навіть воюючою стороною. Почесті віддають не тим, хто боровся за волю і незалежність своєї батьківщини, а тим, хто боровся проти цього.
День Перемоги, як і в радянські часи, влада використовує як політичну акцію. Самі ж герої війни в більшості випадків замкнені в чотирьох стінах своїх домівок. Тут вони роками животіють на злиденну пенсію, не маючи можливості купувати дорогі ліки і повноцінні продукти харчування. А вулицями в основному дефілюють обвішані орденами і медалями колишні політпрацівники, смершівці, різні начпроди і начфіни, штабні працівники, що знали війну тільки з оперативних зведень. І, як колись, прославляються непорушна єдність радянського народу, полководницький геній генералісимуса Сталіна, керуюча роль партії, визвольна місія Радянської армії.
По своїй же глибинній суті 9 травня - це день скорботи і суму, день пам'яті жертв Другої світової війни. Так і повинна відзначатися ця сумна дата.

м. Сімферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2003 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=862

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков