Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 19.11.2010 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 19.11.2010
Б╕бл╕отека: чи виб’ють землю ╕з-п╕д н╕г?

Президенту на контроль!

 «Ви п╕дняли смолоскип чистих думок, над╕й ╕ спод╕вань на благородному тл╕ сво╓╖ душ╕…» Ц╕ слова присвячуються зав╕дувачц╕ б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ №9 ╕м. Л. М. Толстого Любов╕ Тарахт╕й багатор╕чним заступником м╕н╕стра культури АРК Леон╕дом Б╕лим. Книга в╕дгук╕в – мов зб╕рка в╕рш╕в. Образно, високим «штилем» заговорили тут люди звичайн╕ ╕ незвичайн╕. «Спасиб╕, що щедро дару╓те нам тепло сво╖х сердець ╕ п╕дтриму╓те вогонь у вогнищ╕ культури…» Це – студенти, укра╖нськ╕ ф╕лологи. «Пан╕ Тарахт╕й простягла свою руку через океан до нас, канадц╕в, зв╕дки припливли наш╕ видання, наша ╕стор╕я, наша праця… Для кримсько╖ молод╕, ╕ не лише укра╖нського походження, ця б╕бл╕отека – скарб». Це вже слова канадця, заслуженого артиста, кандидата педагог╕чних наук Ростислава Василенка.
 Адже б╕бл╕отека – незвичайна. Вона ма╓ канадський в╕дд╕л, а у книгосховищ╕ – безл╕ч книг, як╕ створювалися укра╖нцями далеко за океаном. Тож у книжковому фонд╕ по-справжньому ун╕кальн╕ видання: ╤. Ог╕╓нка, Д. Донцова, Б. Гр╕нченка, В. Липинського, М. Костомарова та багатьох ╕нших. ╢ тут ╕ раритетн╕ журнали: «Хл╕боробська Укра╖на», «Л╕топис «Червоно╖ калини», «Укра╖нська музика», «Театральне мистецтво», «В╕сник»…
 Наступного року цей в╕дд╕л святкуватиме сво╓ п’ятнадцятир╕ччя. А ще ран╕ше тут був в╕дд╕л ╓врейський. Та не прижився. Можливо, завдяки попередньому досв╕ду, Любов ╤ван╕вна Тарахт╕й зустр╕ла ╕дею створення канадського в╕дд╕лу без будь-якого ентуз╕азму. Намагалася нав╕ть в╕дмовитися. А коли його все ж таки було створено, вона ╕ сама себе не вп╕знала: в ж╕нц╕ раптом проснулася справжня укра╖нка, яка довг╕ роки спала-др╕мала у зрусиф╕кованому Криму. Переступаючи пор╕г канадського в╕дд╕лу (а цю к╕мнату зав╕дувачка вважа╓ сво╖м каб╕нетом), вона одразу переходить на укра╖нську мову сп╕лкування. До цього ж самого заклика╓ табличка й ╕нших в╕дв╕дувач╕в. В╕дпов╕дним чином налаштовують ╕ назви тематичних стенд╕в: «Зачаруй мене розмовою – укра╖нською мовою», «Бо жива Укра╖на – ╕ правда у св╕т╕ жива», «Ностальг╕я: спогади серця». Саме тут спогади серця найб╕льше бентежать ╕ саму Любов ╤ван╕вну. А це – укра╖нське село на Херсонщин╕, мама, тато, дво╓ брат╕в, ╕ ус╕х ╖х вона, найменша, поховала з пром╕жком у два роки… Й залишилися донечка з онуками та ця б╕бл╕отека – ось майже ╕ увесь сенс життя. Тому ╕ працю╓ Любов Тарахт╕й з повною самов╕ддачею, тому ╕ ма╓ безл╕ч грамот, одна з яких нагаду╓, що за плечима – вже 35 рок╕в, присвячених б╕бл╕отечн╕й справ╕.
 Б╕бл╕отеку-ф╕л╕ю ╕м. Л. М. Толстого очолю╓ вона з 1983-го року ╕ вважа╓ себе спадко╓мницею ╖╖ традиц╕й та ╕стор╕╖. А заснована б╕бл╕отека була майже сто рок╕в тому. Ще у 1911 роц╕, 11 жовтня, було в╕дкрито «третю м╕ську безплатну б╕бл╕отеку ╕м. Л. М. Толстого по вул. Тюремн╕й» (нин╕ – Дзюбанова), яка згодом зазнала реорган╕зац╕╖╖ ╕ з 1978 року перем╕стилася в колишн╓ прим╕щення школи № 25 по вул. Крейзера, де перебува╓ ╕ дос╕.
 А тепер про найсутт╓в╕ше: чи зустр╕не б╕бл╕отека через р╕к св╕й стор╕чний юв╕лей ╕ чи святкуватиме сво╓ п’ятнадцятир╕ччя канадський в╕дд╕л? Це питання досить дискус╕йне. Хоча, здавалося б, що може загрожувати культурному закладу, який пережив ╕ революц╕ю, ╕ в╕йну, п╕д нашим мирним осонценим небом? Ма╓мо незалежну державу, побудовано ч╕тку вертикаль президентсько╖ влади, оголошено про р╕шучу боротьбу з корупц╕╓ю, ╕ вже чутно, що це – не порожн╕ слова. Але наших новоспечених «рег╕онал╕в» не завезли з м╕сяця. Поповнюючи лави парт╕╖, дехто у той же час п╕дточу╓ ╖╖ зсередини, бо прийшов сюди не для того, щоб вт╕лювати в життя президентськ╕ задуми, а просто вбачаючи в парт╕╖ влади над╕йний дах для вир╕шення сво╖х проблем. Тож, скориставшись брендом парт╕╖, дехто з них вже п╕дготував над╕йний плацдарм для наступу на незахищених. ╤ дарма, що це – «смолоскип чистих думок», «вогонь у вогнищ╕ культури», головне, що «скарб» - ц╕лком проза╖чний, просто шматок ласо╖ земл╕ неподал╕к в╕д центру С╕мферополя. Схоже, саме так розгляда╓ сьогодн╕ п╕дпри╓мець Серг╕й Полун╕н ╕ б╕бл╕отеку-ф╕л╕ю ╕м. Л. М. Толстого.
 А ╕стор╕я ця не така вже й давня. У попереднього кер╕вництва Центрально╖ б╕бл╕отечно╖ ситеми для дорослих Серг╕й Полун╕н якимсь чином одержав дозв╕л на побудову майже впритул до б╕бл╕отеки власного особняка. ╤ зв╕в його на славу – з баштами, балконами, к╕лькаповерховий. А оглядати цей арх╕тектурний витв╕р найкраще з в╕кна б╕бл╕отеки, бо з вулиц╕ цьому перешкоджа╓ височенний паркан, який, до реч╕, п╕д’╓дну╓ться прямо до рогу б╕бл╕отечно╖ споруди. Запасний вих╕д з не╖ теж веде безпосередньо на подв╕р’я Полун╕них. Але господарю цього здалося замало, ╕ в╕н почав обживати решту приб╕бл╕отечно╖ територ╕╖. В результат╕ метр╕в за два в╕д б╕бл╕отеки з’явилася ще одна новобудова, де розм╕стив С. Полун╕н оф╕сний центр ╕ здав його в оренду. Здавалося, б╕льше поживитися тут н╕чим – л╕воруч в╕д б╕бл╕отеки – допом╕жн╕ прим╕щення, куди свого часу майже насильницьки вселилися л╕дери громадського руху «Громадський актив Криму» на чол╕ з В. Лазутк╕ним. За оренду платили зр╕дка, ╕ то коп╕йки, хоча ц╕ прим╕щення були на баланс╕ б╕бл╕отеки. Там же знаходилися ╕ так зван╕ «зручност╕» для читач╕в та б╕бл╕отечних прац╕вник╕в, ╕ були геть незручними. Та все ж таки у б╕бл╕отечн╕й систем╕ ц╕ прим╕щення розглядалися як резерв для можливого пол╕пшення сво╓╖ матер╕ально╖ бази.
 Ось чому Любов Тарахт╕й була шокована зв╕сткою, яку принесли до б╕бл╕отеки депутати м╕ськради минулого скликання. А, окр╕м зв╕стки, ще й документ, що зветься р╕шенням «Про знесення буд╕вель б╕бл╕отеки-ф╕л╕╖ № 9 ╕м. Л. М. Толстого по вул. Крейзера, 14». Зг╕дно з ним, комунальна установа С╕мферопольсько╖ м╕ськради «Централ╕зована б╕бл╕отечна система для дорослих» н╕бито звернулася до м╕ськвиконкому з проханням про в╕дчуження додаткових прим╕щень, а громадянка Полун╕на А. С. (схоже, родичка п╕дпри╓мця) погодилася власним коштом ц╕ споруди разом з б╕бл╕отечним туалетом зруйнувати ╕ звести тут те, що ╖й заманеться. Тим б╕льше, що арх╕тектурний смак С. Полун╕на ╕ ф╕нансов╕ можливост╕ вже доведен╕. Тож новобудова задовольнятиме оч╕ найприск╕плив╕ших естет╕в з б╕бл╕отечно╖ системи.
 Розмовляю з цього приводу з кер╕вником  «Централ╕зовано╖ б╕бл╕отечно╖ системи для дорослих» Тетяною Юр╕╖вною С╓год╕ною. Виявля╓ться, жодного прохання до м╕ськвиконкому вона не писала ╕ не п╕дписувала. Навпаки, Тетяна С╓год╕на заявля╓:
 - Це – власн╕сть громади, ╕ просто так я ╖╖ не в╕ддам. Х╕ба що за умови кап╕тального ремонту б╕бл╕отеки, п╕дведення до не╖ ус╕х комун╕кац╕й, аби вона стала такою ж гарною ╕ зручною, як буд╕вл╕ самого пана Полун╕на, ╕ лише, якщо в╕н забезпечить в╕дстань в╕д б╕бл╕отеки до сво╖х споруд з ус╕х бок╕в не менше, як на три метри. ╤накше д╕йду до самого Президента.
 Бо хоча ╕ йдеться н╕бито лише про техн╕чн╕ прим╕щення, вочевидь, ма╓ться на уваз╕ дещо значно б╕льше. Це «дещо» ╕ привело на подв╕р’я б╕бл╕отеки сумл╕нних депутат╕в. Адже прим╕щення само╖ б╕бл╕отеки в╕докремлювалося в╕д додаткових в документац╕╖ лише др╕бною позначкою, яка в процес╕ виконання демонтажу ц╕лком могла «загубитися». Власне, з м╕ськвиконком╕вського документа ч╕тко зрозум╕ло лише одне: кер╕вництво б╕бл╕отечно╖ системи ╕ громадянка Полун╕на полюбовно вир╕шили зл╕кв╕дувати буд╕вл╕ за адресою: м. С╕мферополь, вул. Крейзера, 14 (такою ╕ ╓ адреса б╕бл╕отеки), ╕ це питання ма╓ бути поставлене на контроль. В╕дпов╕дним чином було сприйняте це формулювання ╕ автором ╕нформац╕╖ у програм╕ новин ДТРК «Крим». ╢ чим засмутити й безнад╕йних оптим╕ст╕в: пан Полун╕н не дозволив б╕бл╕отец╕ приватизувати землю нав╕ть п╕д ╖╖ спорудою. А можливо, в╕н це вже зробив сам? А якщо не зробив, то невдовз╕ зробить? Адже його р╕дний брат як представник Парт╕╖ рег╕он╕в на останн╕х виборах прорвався у м╕ськраду ╕ обрав для роботи саме ком╕с╕ю з земельних питань. Серг╕ю Полун╕ну пощастило менше: до ВР АРК в╕н таки не потрапив, хоча й дов╕ряла йому таку перспективу та сама парт╕я.
 Але якщо на сес╕╖ м╕ськради в╕д 10.10.2010 р. р╕шення про знесення споруд б╕бл╕отеки не було ухвалене, то ц╕лком законом╕рно, що вже на перш╕й сво╖й сес╕╖ депутати нового скликання розглянуть це питання знову, ╕ Андр╕й Полун╕н там подба╓ про ╕нтереси сво╖х родич╕в. ╤ хто почу╓ тод╕ Тетяну С╓год╕ну, яка емоц╕йно заявля╓: «Помру, але не в╕ддам!» А пот╕м дода╓: «Та що я зможу? Мене просто зв╕льнять з роботи…»
 Те, що у нас культура ходить з простягнутою рукою, вже стало звичним. Б╕бл╕отечн╕ кер╕вники давно навчилися просити, кланятися, рад╕, що ╖хн╕ п╕длегл╕ тепер не непритомнюють в╕д недо╖дання ╕ не падають з драбин, виконуючи читацьк╕ замовлення. Безгрош╕в’я та голод не змогли свого часу вибити землю у них ╕з-п╕д н╕г. А ось тепер ╖╖ можуть просто в╕д╕брати, назавжди загасивши там вогнище культури ╕ спорудивши жертовник на честь служ╕ння мамон╕. Невже дозволимо? ╤ чи сприятиме це нашому престижу у цив╕л╕зованому св╕т╕?

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 19.11.2010 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8505

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков