Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМОСУДДЯ
СЛОВО СИЛИ – ПРОТИ СИЛИ СЛОВА…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот в╕с╕мдесят п’ятий…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ П╤ДПИСАВ ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю
Передбачено, що моб╕л╕зац╕╖ п╕длягають громадяни в╕ком в╕д 25 до 60 рок╕в…


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День с╕мсот с╕мдесят восьмий…


КРИТИКУВАВ У СОЦМЕРЕЖАХ ОКУПАЦ╤ЙНУ ВЛАДУ:
Кримчанину виписали штраф у 150 тисяч рубл╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 22.10.2010 > Тема "Бути чи не бути?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 22.10.2010
Укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ може не бути?!

 У мене й зараз перед очима фотограф╕я десь п’ятнадцятир╕чно╖ давност╕ – алуштинськ╕ першокласники, нарядн╕, нагладжен╕, в бантах, сидять в ком╕рчин╕ за кульгавими столами, а дехто на перевернутих в╕драх, ╕ слухають вчителя. 
 Ц╕ д╕ти навряд чи поки-що розум╕ють, чим вони г╕рш╕ за однол╕тк╕в, котр╕ першого вересня ув╕йшли у простор╕ затишн╕ класи.  Зрозум╕ють п╕зн╕ше, почувши к╕лька ╖дких зауважень та д╕знавшись, що вони – «хохли». А щоб це сталося якомога п╕зн╕ше, не ран╕ше, н╕ж у них сформуються сво╖ погляди та переконання, оп╕кунська рада укра╖нсько╖ школи-колег╕уму на чол╕ з колишн╕м пол╕тв’язнем Владиславом Леонтовичем ╕ вдалася до цих «непопулярних» заход╕в: нехай вже буде «своя хата», а в н╕й «своя правда». Адже лише так можна створити особливий м╕крокл╕мат, навчаючи д╕тей державн╕й мов╕ та прищеплюючи ╖м любов до духовно-культурних ц╕нностей укра╖нського народу.
 Нема╓ вже сьогодн╕ з нами Владислава Леонтовича, який так ╕ не побачив школу-колег╕ум в належному стан╕, зате жив╕ його опоненти у владних ╕нстанц╕ях. Один з депутат╕в ВР АР Крим («Русское единство»), захлинаючись в╕д обурення, якось на прес-конференц╕╖ пов╕домив, що за останн╕ чотири роки на «укра╖н╕зац╕ю», у тому числ╕ й «пристройку» для алуштинсько╖ укра╖нсько╖  школи-колегиуму, було витрачено з бюджету 288 тисяч гривень. Хоч це не так вже й багато  — десь ст╕льки ж кошту╓ у С╕мферопол╕ прим╕тивна однок╕мнатна квартира. Характерно, що про допомогу рос╕йськомовним школам депутат не згаду╓. На них лише у поточному роц╕, з того ж бюджету, М╕н╕стерством осв╕ти ╕ науки  Криму було вид╕лено на вдосконалення учбового процесу 146 тисяч гривень. А це –половина того, що проковтнула «укра╖н╕зац╕я» за вс╕ чотири роки.
 Звичайно ж, тема розмови виникла не випадково. ╥╖ спровокувала заява одного з депутат╕в ВР АРК Олега Слюсаренка, що став в╕домим широкому загалу завдяки ╕нформац╕йн╕й агенц╕╖ «е-Крым».
 Депутат закликав «…вести в Украинской гимназии  № 1 обучение  на русском языке по выбору детей и родителей». Це питання в╕н вин╕с на зас╕дання пост╕йно╖ ком╕с╕╖ з науки та осв╕ти, пояснивши, що «не считает целесообразным  разделять школы по национальному признаку, если в них есть спрос на обучение и на других языках». Й н╕би то його ╕н╕ц╕атива знайшла п╕дтримку.
 Вибачте, нешановний, адже у С╕мферопол╕ ╓ ще 43 звичайних рос╕йськомовних школи, кр╕м приватних шк╕л та ╕нших навчальних заклад╕в, що не п╕длягають загальн╕й нумерац╕╖. Чому ж навчатися рос╕йською хочеться саме в ╓дин╕й укра╖нськ╕й школ╕, при цьому, звичайно ж, зм╕нивши ╖╖ статус? Й чому, скаж╕мо, не проводиться опитування батьк╕в стосовно того, чи не хочуть вони раптом вселитися в прим╕щення Верховно╖ Ради й створити там разом з депутатами комуналку? Адже прим╕щення, зайняте народними обранцями, теж н╕чого соб╕, та й м╕сце розташування його досить привабливе.
 Але ж х╕ба таке можливо? Наш╕ «слуги» образяться й не поведуть народ на в╕йну з закликом «нарушить территориальную целостность» ╓диного у Криму по-справжньому укра╖нського навчального закладу, розташованого в завидних прим╕щеннях з басейном, зимовим садом та ╕ншими «излишествами».
 Запита╓те, як таке сталося, чому не в сара╖, не в пристройц╕, не в хат╕-читальн╕? Було вже й таке: неохайне прим╕щення у веч╕рн╕й школ╕, яка покращила сво╖ умови, з плитою, з╕ «зручностями» п╕д в╕дкритим небом у чергу, з прохолодними класами. Хоч ╕ його н╕хто  не подав на блюдечку. Тод╕шн╕й директор 21-╖ с╕мферопольсько╖ школи Лариса Барзут, яка в середин╕ 90-х ╕н╕ц╕ювала створення ц╕╓╖ г╕мназ╕╖, з╕зна╓ться, як  пролила вона дв╕ д╕жки сл╕з, як до р╕шення проблеми п╕дключилися патр╕оти не лише з Укра╖ни, але й з д╕аспори. Проте, конкретного результату  домоглася, лише ставши  депутатом м╕ськради. 
 Очолила г╕мназ╕ю також вихованка Лариси Барзут –  Наталя Руденко, а заодно й взяла на сво╖ плеч╕ подальш╕ проблеми з╕ збереження та облаштування ел╕тного учбового закладу. Так, саме ел╕тного, це слово вона вимовляла, як заклинання, хоч у подальшому г╕мназ╕я розташовувалася за принципом три в одному: г╕мназисти навчалися в покинутому дитсадку «Ведмедик», частина з них знайшла прихисток в дитсадку «Юшка»,  найбезталанн╕ш╕ – в школ╕ №27, де  «квартирант╕в» зустр╕ли досить неприв╕тно. Станом ╓дино╖ в Криму укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ переймалася вся патр╕отично налаштована громадськ╕сть, не дозволяючи кер╕вництву автоном╕╖, ╕ не лише автоном╕╖,  залишити проблему поза увагою.
 Й, нарешт╕, сталося диво! Наприк╕нц╕ сво╓╖ друго╖ каденц╕╖ Президент Леон╕д Кучма зробив укра╖нським д╕тям царський подарунок: на грош╕ виручен╕ в╕д продажу санатор╕я «Ай-Дан╕ль», менш н╕ж за п╕вроку, буд╕вельною компан╕╓ю «Консоль» був зведений просто фантастичний комплекс.
 У день свого при╖зду Президент заклав капсулу з листом до майбутн╕х покол╕нь. На м╕сц╕ майбутнього буд╕вництва прозвучала урочиста молитва ╓пископа С╕мферопольського ╕ Кримського Лазаря, в як╕й укра╖нською мовою  в╕н благословив Укра╖ну ╕ ╖╖ чад.
 А вже восени укра╖нська школа-г╕мназ╕я, де пост╕йно збер╕гався високий конкурс, почала вабити не лише тих, хто хот╕в, аби ╖хн╕ д╕ти крокували в ногу з укра╖нською державою.
 ╤ ось, попри те, що, Президент ╕, нав╕ть, нин╕шн╕й прем’╓р-м╕н╕стр Азаров говорять укра╖нською, кримськ╕ л╕дери вир╕шили, що укра╖нська мова н╕ ╖м, н╕ ╖хн╕м д╕тям не знадобиться й доречно вже починати перед╕л шк╕льного майна.  
 Схоже, тако╖ ж думки й кер╕вництво Севастополя, де на престижному м╕сц╕ з виглядом на море зведений каркас майбутньо╖ укра╖нсько╖ школи-колег╕уму, боротьба за яку почалася ще в середин╕ 90-х рок╕в минулого стол╕ття. Тепер ця школа буде, як вс╕ ╕ для вс╕х, без ч╕тко визначено╖ мовно╖ ор╕╓нтац╕╖, якщо ,звичайно, ╖╖ добудують. 
 ╤дея яку так довго виношували патр╕оти, враз лопнула. Зате школа, побудована у Севастопол╕ Ю. Лужковим, де навчаються виключно за рос╕йською програмою, д╕╓ вже б╕льше 10 рок╕в.
 Отже,  в╕д цин╕чних висловлювань кримських провладних чиновник╕в склада╓ться враження, н╕би нас в╕дкинули в перш╕ роки державно╖  незалежност╕, яка багатьма кримчанами сприймалася, як прикре й короткочасне непорозум╕ння.
 Й це особливо тривожить напередодн╕ вибор╕в до м╕сцевих орган╕в влади, де за ус╕ма ознаками державник╕в просто не виявиться. Одна над╕я, що ц╕ функц╕╖ в╕зьме на себе Парт╕я Рег╕он╕в, можливо не по вел╕нню серця, а за службовими обов’язками, не насм╕лившись п╕дставити свого л╕дера – Президента держави, якщо не перед св╕товою сп╕льнотою, то хоч перед тим же Леон╕дом Даниловичем.
 До реч╕, очолю╓ сьогодн╕шню Верховну АРК той же самий Володимир Костянтинов, п╕д чи╖м кер╕вництвом зводилася ш╕сть рок╕в тому укра╖нська г╕мназ╕я. Хочеться в╕рити у його мудр╕сть.

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 22.10.2010 > Тема "Бути чи не бути?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8406

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков