Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 13.11.2009
«ЛЮБ╤МО, БЕРЕЖ╤МО, ЗАХИЩАЙМО...»


ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРА╥НИ З НАГОДИ ДНЯ УКРА╥НСЬКО╥ ПИСЕМНОСТ╤ ТА МОВИ

Дорог╕ сп╕вв╕тчизники!
Щиро в╕таю вас ╕з Днем укра╖нсько╖ писемност╕ та мови.
Наша мова належить до тридцяти найпоширен╕ших мов св╕ту. Наше письменство ма╓ тисячол╕тню традиц╕ю – в╕д л╕топису Нестора й «Слова о полку ╤горев╕м» до Григор╕я Сковороди, в╕д ╤вана Котляревського, Тараса Шевченка й ╤вана Франка до нашого часу.
Укра╖нська мова – не просто зас╕б сп╕лкування. Це – наша ╕сторична пам’ять, невичерпна духовна й культурна скарбниця. Це – живий зв’язок м╕ж тисячол╕тн╕м минулим, сучасн╕стю ╕ майбутн╕м великого народу.
В ╕стор╕╖ укра╖нц╕в р╕дна мова завжди в╕д╕гравала особливу роль: вона була основним нац╕╓творчим чинником, ╓днала нас в один народ, хоча наш╕ земл╕ були розтерзан╕ м╕ж чужими ╕мпер╕ями. Саме з╕ слова розпочалося наше нац╕ональне в╕дродження, яке ув╕нчалося в╕дновленням укра╖нсько╖ державност╕.
╤мперськ╕ сили прекрасно розум╕ли, що Укра╖на не буде упокорена, доки не вбито укра╖нську мову. Тому л╕нгвоцид чинився стол╕ттями – у вигляд╕ прямих «валу╓вських» та «емських» заборон, та╓мних постанов ЦК КПРС, масових репрес╕й проти ╕нтел╕генц╕╖, нав’язування комплекс╕в меншовартост╕ й поступового вит╕снення укра╖нсько╖ мови з сусп╕льного життя.
Ми вистояли й перемогли, бо врятували свою мову й створили велику ╓вропейську л╕тературу.
Сьогодн╕ укра╖нська мова ма╓ статус державно╖, але справа не лише в статус╕. Вона в╕д╕гра╓ вир╕шальну роль у процес╕ нац╕онального в╕дродження й консол╕дац╕╖ ╓дино╖ укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖, у згуртуванн╕ всього св╕тового укра╖нства.
Однак загрозу ╖й остаточно не усунуто, ╕ це повинен розум╕ти кожен, кому не байдужа доля Укра╖ни. Сьогодн╕шня мовна ситуац╕я в кра╖н╕ все ще залиша╓ться деформованою.
Обов’язок нин╕шнього покол╕ння – в╕дновити ╕сторичну справедлив╕сть щодо укра╖нсько╖ мови. Вона повинна як повноправний господар природно ув╕йти в ус╕ сусп╕льн╕ сфери. Для цього ╖й потр╕бна як державна п╕дтримка, так ╕ сол╕дарн╕сть ус╕х укра╖нц╕в.
Державна укра╖нська мова як фактор м╕жнац╕онального сп╕лкування в Укра╖н╕ ма╓ створити ту атмосферу толерантност╕, яка дасть змогу г╕дно, без утиск╕в ╕ принижень розвиватися ус╕м мовам нашого сусп╕льства, особливо тим, як╕ також постраждали в╕д пол╕тики мовно╖ ун╕ф╕кац╕╖.
Люб╕мо, береж╕мо, захищаймо й п╕дтримуймо укра╖нську мову. У н╕й наша сила, бо в н╕й – наша особлива, не схожа н╕ на кого ╕ншого в╕чна укра╖нська сутн╕сть.

В╕ктор ЮЩЕНКО.

«УРЯД ЗАВЖДИ ДБАТИМЕ ПРО ТЕ...»

ПРИВ╤ТАННЯ ПРЕМ’╢Р-М╤Н╤СТРА УКРА╥НИ З НАГОДИ ДНЯ УКРА╥НСЬКО╥ ПИСЕМНОСТ╤ ТА МОВИ

Дорог╕ друз╕! Укра╖нська мова ╓ одним ╕з найб╕льших надбань нашого народу, живим ланцюгом, який по╓дну╓ нас ╕з покол╕ннями в╕д час╕в Ки╖всько╖ Рус╕ й до сьогодення. «Поки жива мова в устах народу, до того часу живий i народ» – стверджував наш видатний земляк Костянтин Ушинський.
Для сотень ген╕альних людей укра╖нська була материнською мовою. М╕льйони наших земляк╕в по ц╕лому св╕т╕ р╕дною вважають мову Тараса Шевченка, Лес╕ Укра╖нки та ╤вана Франка. Наше завдання передати цей безц╕нний скарб сво╖м нащадкам, зберегти його багатство та милозвучн╕сть.
П╕дтримуючи розвиток мов ╕нших нац╕ональностей, як╕ живуть в Укра╖н╕, уряд завжди дбатиме про те, щоб укра╖нська утверджувала сво╖ позиц╕╖ у сусп╕льному житт╕, бо, як в╕домо, ск╕льки мов ти зна╓ш, ст╕льки раз╕в ти людина. Бажаю вс╕м нам любити, берегти та плекати укра╖нську мову. Слава Укра╖н╕!

З повагою — Прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни Юл╕я ТИМОШЕНКО.

ТИМ ЧАСОМ…

КРИМСЬК╤ БУДН╤ СЛОВА УКРА╥НСЬКОГО...
Директору ДП «Газетно-журнальне видавництво М╕н╕стерства культури ╕ туризму Укра╖ни» Сатаренку В. В.
Коп╕я: Головному редактору «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Качул╕ В. В.
21 жовтня 2009 р.

Пов╕домля╓мо Вам, що Ви не викону╓те п. 2.2 договору на друкування газети «Кримська св╕тлиця» в╕д 31.03.2009 р. про оплату на виконання роб╕т з виготовлення друковано╖ продукц╕╖: «Оплата на виконання роб╕т з виготовлення друковано╖ продукц╕╖ зд╕йсню╓ться «Замовником» протягом трьох дн╕в з моменту одержання рахунку, виставленого друкарнею, у розм╕р╕ 100% вартост╕ виготовлення замовлення».
Заборгован╕сть за друкування газети «Кримська св╕тлиця» склада╓ станом на 20.10.2009 р. 34 638,15 грн. (тридцять чотири тисяч╕ ш╕стсот тридцять в╕с╕м грн. 15 коп.).
Враховуючи зазначен╕ вище обставини, ми змушен╕ припинити подальше друкування газети «Кримська св╕тлиця».
З повагою, директор ДП Видавництво ╕ друкарня «Таврида» А. В. Литваков.

* * *

Председателю Республиканского комитета Автономной Республики Крым по информации
МЕМЕТОВУ Ш. С.
Копия: Главному редактору «Кримсько╖ св╕тлиц╕»
КАЧУЛЕ В. В.

Уважаемый Шевкет Сейдаметович!
В Постоянную комиссию Верховной Рады Автономной Республики Крым мандатная, по депутатской этике, организации работы Верховной Рады и средствам массовой информации обратился главный редактор «Кримсько╖ св╕тлиц╕» по вопросу финансовой поддержки детской газеты «Джерельце» — приложение к «Кримськ╕й св╕тлиц╕».
Бюджетом Автономной Республики Крым было предусмотрено 10 тыс. грн. для обеспечения выпуска вышеназванной газеты. До последнего времени она издавалась за счет привлекаемых редакцией средств. Однако эти возможности исчерпаны. До конца года, по их словам, нужно 10 тыс. грн.
Учитывая политику Верховной Рады Автономной Республики Крым, направленную на поддержку средств массовой информации, и, прежде всего, детских изданий, мы не можем допустить, чтобы единственная украинская детская крымская газета прекратила свое существование.
Убедительно прошу Вас изыскать возможность для выпуска газеты до конца 2009 года. О принятом решении прошу проинформировать комиссию в установленные законодательством сроки.

С уважением,
Ефим ФИКС, председатель комиссии.

* * *

ТЕЛЕГРАМА
Президенту Укра╖ни
ЮЩЕНКУ В. А.
Прем’╓р-м╕н╕стру Укра╖ни
ТИМОШЕНКО Ю. В.

Сьогодн╕, у п’ятницю, 7 серпня 2009 року, вперше за 17 рок╕в свого ╕снування через значну заборгован╕сть за пол╕граф╕чн╕ послуги НЕ ВИЙШЛА у св╕т ╓дина кримська укра╖нська газета «Кримська св╕тлиця». Оск╕льки вважа╓мо, що це под╕я надзвичайного державного значення (точн╕ше — антидержавного!), публ╕чно попереджа╓мо про це вище кер╕вництво кра╖ни ╕ всю укра╖нську громаду.
Прикро, що сталося це нав╕ть за умови, що у газети ╓ державний сп╕взасновник — М╕н╕стерство культури ╕ туризму Укра╖ни. Заклика╓мо Вас ╕ укра╖нський уряд вжити ус╕ можлив╕ необх╕дн╕ заходи для в╕дновлення випуску газети!
Трудовий колектив «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
7.08.2009 р.
* * *

В╤Д РЕДАКЦ╤╥. Це — не см╕ття з хати. Не самобичування ╕ не голос╕ння над одв╕чними кримсько-укра╖нськими видавничими проблемами. Це — лише маленька ╕люстрац╕я того, в яких умовах народжу╓ться наше друковане газетне укра╖нське Слово. А ще, напевне, нагадування тим, хто нас ╕з святом цього Слова в╕та╓: вибори скоро! Люди словам вже не в╕рять, д╕ла потр╕бн╕!
Укра╖нц╕! Св╕тличани! А наше з вами «слово ╕ д╕ло» — це передплата. Не забувайте. Не покидайте. Не в╕дступайте!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8063

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков