Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4456)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4134)
Українці мої... (1667)
Резонанс (2128)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1064)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (331)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (210)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
30 ВО╢ННИХ ╤СТОР╤Й УКРА╥НСЬКОГО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА
Фотовиставка в╕добража╓ щоденне життя волонтер╕в, як╕ завжди готов╕ прийти на допомогу, знаючи,...


ВИ╥ЗД ЗА КОРДОН З 18 ТРАВНЯ:
Ш╕сть категор╕й в╕йськовозобов'язаних повинн╕ мати обл╕ков╕ документи…


ПОСЛИ ╢С СХВАЛИЛИ НАДАННЯ УКРА╥Н╤ НАДПРИБУТК╤В В╤Д ЗАМОРОЖЕНИХ АКТИВ╤В РФ
Кошти п╕дуть на п╕дтримку в╕дбудови та в╕йськово╖ оборони Укра╖ни в умовах рос╕йсько╖ агрес╕╖…


ЗАКОН США ПРО КОНФ╤СКАЦ╤Ю АКТИВ╤В РОС╤╥: ЯКОГО РОЗВИТКУ ЧЕКАТИ ДАЛ╤?
Америка ма╓ стати правовим «локомотивом» у складному юридичному процес╕ вилучення...


20 Ж╤НОЧИХ ╤СТОР╤Й РОС╤ЙСЬКО-УКРА╥НСЬКО╥ В╤ЙНИ
“Рос╕яни вбивають людей. Дуже багато. Вони не просто в╕двойовують територ╕╖ — вони...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2009
ВРЯТУЙМО КРИМСЬКУ ОБСЕРВАТОР╤Ю!

КРИМСЬКИЙ МАЙДАН

 Науково-досл╕дний ╕нститут «Кримська астроф╕зична обсерватор╕я» ╓ об’╓ктом нац╕онального надбання Укра╖ни. Це – одна з найб╕льших ╕ найкраще устаткованих обсерватор╕й ╢вропи ╕ кра╖н СНД. Обсерватор╕я внесена до перел╕ку св╕тово╖ культурно╖ спадщини ЮНЕСКО за № 5267. Науково-техн╕чна база обсерватор╕╖ нарахову╓ дев’ять зоряних, чотири сонячних ╕ гама-випром╕нюючий телескоп.
 Традиц╕йно астроном╕чн╕ обсерватор╕╖ будуються у м╕сцях, в╕ддалених в╕д населених пункт╕в, аби уникнути засв╕тлювання неба ╕ впливу в╕д забудов (шум╕в, забруднення атмосфери тощо) на як╕сть зображення п╕д час н╕чних ╕ денних спостережень. При буд╕вництв╕ Кримсько╖ обсерватор╕╖ вс╕ належн╕ умови були врахован╕, що дозволяло отримувати спостереження якост╕ св╕тового р╕вня. Добрим словом згадують астрономи першого кер╕вника обсерватор╕╖ Андр╕я Борисовича С╓в╓рного, який багато зусиль доклав задля збереження цих умов, передбачених науковими вимогами. За тих час╕в у смт. Научному (Бахчисарайський район) пильно охоронялася л╕сопаркова зона, осв╕тлення в╕дпов╕дало стандартам. У селищ╕ будувалися об’╓кти т╕льки необх╕дн╕ для забезпечення житт╓д╕яльност╕ обсерватор╕╖.
 Нин╕шня адм╕н╕страц╕я КрАО та╓мно, без громадського обговорення, п╕дписала догов╕р з горезв╕сною ф╕рмою «Консоль» про буд╕вництво в смт. Научному, неподал╕к в╕д обсерватор╕╖, комерц╕йно-туристично-розважального комплексу. На ╖╖ сайт╕ подавалася реклама майбутнього курортного комплексу, до якого входять багатоповерхов╕ будинки, котедж╕, готель з╕ спортивно-оздоровчим та ╕гровим центрами.
 Разом з ун╕кальним г╕рським пов╕трям майбутн╕м володарям квартир було об╕цяно послуги обсерватор╕╖ – в╕дв╕дування, аби помилуватися з╕рковим небом. Територ╕я обсерватор╕╖ розрекламована як чар╕вне м╕сце для прогулянок курортник╕в. Спроби захопити територ╕╖ обсерватор╕й спостер╕галися ╕ в ╕нших м╕стах Укра╖ни та у сус╕д╕в по СНД. Але, скаж╕мо, директор азербайджансько╖ обсерватор╕╖ дав цим заз╕ханням в╕дс╕ч. А у нас ки╖вським обсерватор╕ям доводиться несолодко.
 Астрономи Научного, вчен╕ Укра╖ни та кра╖н ближнього ╕ далекого заруб╕жжя занепоко╓н╕ ╕ обурен╕ д╕ями нин╕шньо╖ адм╕н╕страц╕╖ КрАО в особ╕ Олекс╕я Олекс╕йовича Ашк╕наз╕, який на заперечення проти буд╕вництва одному з учених в╕дпов╕в: «Ничего не станет с твоим телескопом, помоешь зеркала».
 Сво╖, безперечно комерц╕йн╕ ╕нтереси щодо забудови обсерватор╕╖ ел╕тним житлом для багат╕╖в адм╕н╕страц╕я об╜рунтову╓ браком квартир для молодих прац╕вник╕в обсерватор╕╖, яким н╕бито буде вид╕лено якийсь в╕дсоток в╕д ╖хньо╖ загально╖ к╕лькост╕.
 Коли квартири в Научному мали доступн╕ ц╕ни, адм╕н╕страц╕я обсерватор╕╖ житловими питаннями для п╕длеглих не переймалася. Добудувати шестиповерховий житловий будинок, готовий майже на 90%, не спромоглися б╕льш як за десять рок╕в. ╤ навпаки – на очах у адм╕н╕страц╕╖ «сво╖ люди» порозкрадали все, що можна, нав╕ть баштовий кран здали на металобрухт!
 На зас╕данн╕ Ради Укра╖нсько╖ астроном╕чно╖ асоц╕ац╕╖ (УАА) М╕н╕стерства осв╕ти президент УАА, академ╕к НАН Укра╖ни Я. С. Яцк╕в та ╕нш╕ поважн╕ посадовц╕ зам╕сть того, щоб спитати з адм╕н╕страц╕╖ за ц╕ злод╕яння, намагалися знайти з Ростопчишиною-Шаховською (нин╕шн╕м директором обсерватор╕╖) та Ашк╕наз╕ (╖╖ заступником) порозум╕ння.
 На м╕й закид щодо забудови обсерватор╕╖ безквартирний астроном ╤лля Алекс╓╓в в╕дпов╕в: «Нав╕що мен╕ буде потр╕бна квартира, якщо обсерватор╕я не матиме майбутнього, а моя с╕м’я – де працювати».
 В Укра╖н╕ сьогодн╕ багато говориться про ╕нтегрування в ╓вропейську сп╕льноту. Але без повноц╕нно╖ науки про це год╕ й мр╕яти. Це стосу╓ться ╕ астроном╕╖. Науково-досл╕дний ╕нститут «Кримська астроф╕зична обсерватор╕я» ма╓ бути збережений.
 Богдан ВЕЛИЧКО.
смт. Научне
Бахчисарайського району.
*   *   *
 
В╤Д РЕДАКЦ╤╥. У Богдана Яковича Величка назбиралося чимало документ╕в, як╕ св╕дчать про вже досить тривалу ╕ запеклу боротьбу прац╕вник╕в обсерватор╕╖ з тими, хто у гонитв╕ за високими прибутками на все ладен. Укра╖нська наука на очах занепада╓, ф╕нансування ╖╖ р╕зко скорочу╓ться, а науков╕ об’╓кти р╕шуче програють у змаганн╕ з в╕дверто прибутковими. Чули, що й «Кримська астроф╕зична обсерватор╕я» ма╓ св╕й невеличкий б╕знес, завдяки якому, за бажання, можна було б завершити довгобуд зам╕сть того, щоб в╕ддавати майже чотири гектари зелених масив╕в комерц╕йн╕й буд╕вельн╕й компан╕╖.
 В╕дпов╕д╕ з високоповажних установ науковцям обсерватор╕╖ надходять суперечлив╕. Але якщо М╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, в особ╕ заступника м╕н╕стра, пропону╓ директору обсерватор╕╖ «внести в╕дпов╕дн╕ корективи з метою унеможливлення в╕дчуження державного майна ╕ земельно╖ д╕лянки, як╕ знаходяться на баланс╕ ╕нституту», то департамент науково-техн╕чного розвитку т╕╓╖ ж установи готовий внести зм╕ни до чинного законодавства, аби стерти сл╕д в╕д таких понять, як «наукове м╕стечко» та «охоронна зона навколо наукових установ». Спок╕йно поставився до висв╕тлено╖ ситуац╕╖ ╕ бахчисарайський прокурор. Переважа╓ думка приблизно така: ви там тусуйтеся, хлопц╕, але не на повну котушку, з╕рок з неба не збивайте! Комплексний державницький п╕дх╕д сьогодн╕ не в мод╕. До того ж «нов╕ укра╖нц╕» з╕ «старими» звичками полюбляють руйнувати все «до основанья», а п╕сля них – хоч трава не рости.
 З приводу ситуац╕╖ з обсерватор╕╓ю ми звернулися до депутата ВР Укра╖ни, голови Укра╖нсько╖ демократично╖ парт╕╖ «Собор» Анатол╕я Матв╕╓нка. Спод╕ва╓мося на усп╕х.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7343

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков