Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 24.04.2009
Ц╤ЛУ╢ СОНЦЕ РУШНИКИ

25 КВ╤ТНЯ НАРОДН╤Й МАЙСТРИН╤-ВИШИВАЛЬНИЦ╤, ГЕРОЮ УКРА╥НИ В╤Р╤ РО╥К ВИПОВНЮ╢ТЬСЯ 98 РОК╤В

Ц╤ЛУ╢ СОНЦЕ РУШНИКИ
– Як╕ новини в Лубнах? – це перше запитання, з якого В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к почина╓ з╕ мною розмову по телефону.
╤ я розпов╕даю про под╕╖, як╕ в╕дбулися останн╕м часом у ╖╖ р╕дному м╕ст╕, про кожного з наших сп╕льних друз╕в.
Пригадую, 1988 року вперше побувала на персональн╕й виставц╕ заслуженого майстра народно╖ творчост╕ В╕ри Ро╖к «Укра╖нський рушничок» у м╕ськ╕й галере╖ образотворчого мистецтва. Вона в╕дбувалася в рамках в╕дзначення тисячол╕ття Лубен. Незважаючи на те, що в м╕ст╕ до юв╕лейно╖ дати проходили десятки дуже ц╕кавих ╕ яскравих заход╕в, виставка стала визначною под╕╓ю, викликала у лубенц╕в величезний ╕нтерес. Зал галере╖ був заповнений людьми ╕ поважного в╕ку, ╕ молоддю. А В╕ра Серг╕╖вна аж розчервон╕лася в╕д загально╖ уваги, в╕д активного сп╕лкування з╕ знавцями вишивки, а також з тими, хто хот╕в д╕знатися про р╕зн╕ техн╕ки вишивання. Адже майстриня бездоганно волод╕╓ понад 300 техн╕ками! Мало хто може похвалитися таким ум╕нням. Саме в╕д т╕╓╖ виставки, присвячено╖ тисячол╕ттю Лубен, коли ми вперше зустр╕лися, ╕ почалася наша багатор╕чна дружба.
╤ я дуже рада, що доля звела мене з ц╕╓ю талановитою, ╕нтел╕гентною, ерудованою, щирою й доброю ж╕нкою. Завдяки ╖й я познайомилася з ус╕╓ю родиною Ро╖к╕в – сином Вадимом Михайловичем, його дружиною Валентиною, меншою донькою Ал╕ною, внучкою Юлею ╕ не раз бувала у них в гостях у С╕мферопол╕. Взагал╕, у квартир╕ В╕ри Серг╕╖вни щороку бувають десятки гостей з багатьох рег╕он╕в Укра╖ни, з Ки╓ва, з Лубен, Полтави, ╕ кожен знаходить тут теплий прийом, увагу, збагачу╓ться новою ц╕кавою ╕нформац╕╓ю.
Так само прив╕тно зустр╕чають друз╕в ╕ знайомих у родин╕ Вадима Михайловича. Квартири матер╕ ╕ сина розташован╕ в одному п╕д’╖зд╕ – багатоповерхового будинку у провулку Радгоспному столиц╕ Криму, а цей будинок споруджено п╕д кер╕вництвом ╕нженера, заслуженого прац╕вника транспорту Укра╖ни, президента Кримського зонального агентства пов╕тряних сполучень Вадима Ро╖ка. До реч╕, в╕н споруджував ╕ другу смугу м╕жнародного аеродрому в С╕мферопол╕, а також реконструював аеродром у столиц╕ Куби Гаван╕.
Творчий шлях В╕ри Серг╕╖вни у вишиванн╕ – це справжн╕й подвиг. А розпочинався в╕н у Лубнах – м╕ст╕, де народилася ╕ де минуло ╖╖ дитинство. П╕дл╕тком уперше взяла до рук голку, щоб заробити на шматок хл╕ба. Тут, у Лубнах, ще до початку Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни по╓днала долю з Михайлом Ро╖ком ╕ народила сина. Отже, мати й син мають одну земну колиску, одну маленьку батьк╕вщину – м╕сто Лубни на Полтавщин╕, тож не випадково перебування тут для обох – це справжн╓ свято.
А бувають В╕ра Серг╕╖вна ╕ Вадим Михайлович у м╕ст╕ над Сулою досить часто, бо багато нерозривних ниточок зв’язують ╖х з Посульським кра╓м. У т╕й же галере╖ образотворчого мистецтва неодноразово демонструвалася виставка «Укра╖нський рушничок», перша – в 1981 роц╕, остання – в 2007-му. ╢ над╕я, що майстриня при╖де в Лубни з виставкою ще не раз. Тут, в галере╖, обладнано пост╕йний куточок, присвячений творчост╕ В╕ри Ро╖к, у якому – вишите нею панно з гербом м╕ста ╕ р╕зн╕ матер╕али, розм╕щен╕ у виставков╕й в╕трин╕. У загальноосв╕тн╕й школ╕ № 7 в╕дкрито музейну к╕мнату вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к, позатор╕к р╕шенням сес╕╖ м╕сько╖ ради ╖й присво╓но звання Почесного громадянина м╕ста. В╕ра Серг╕╖вна – перша лубенка ╕ перша укра╖нська вишивальниця, як╕й Указом Президента Укра╖ни присво╓но високе звання Героя Укра╖ни, й цим пиша╓ться вся лубенська громада.
Не так багато в╕домих людей, вийшовши у великий св╕т, протягом десятк╕в рок╕в бережуть у серц╕ найбентежн╕ш╕ почуття до тих виток╕в, зв╕дки вийшли, до джерел, як╕ дали силу й наснагу для творчост╕, для сходження на житт╓в╕ висоти. А В╕ра Серг╕╖вна належить саме до таких. ╤ ц╕ почуття перелилися в серце ╖╖ сина Вадима. Адже саме завдяки духовн╕й ╓дност╕ вдалося матер╕ ╕ синов╕ так багато досягти в популяризац╕╖ мистецтва укра╖нсько╖ вишивки не лише в р╕зних рег╕онах нашо╖ держави, а й у багатьох кра╖нах св╕ту. Нер╕дко вони при╖жджають з виставкою «Укра╖нський рушничок» на Полтавщину. Тор╕к вл╕тку, зокрема, персональн╕ виставки В╕ри Ро╖к були влаштован╕ в Полтав╕, Кременчуц╕ ╕ Пирятин╕, ╕, звичайно ж, мати й син побували в Лубнах, в╕дв╕дали кра╓знавчий музей, галерею, школу № 7, Мгарський Спасо-Преображенський монастир, пам’ятн╕ м╕сця Лубенщини, посп╕лкувалися з друзями, з шанувальниками мистецтва вишивання.
Вадим Михайлович за кермом автомоб╕ля перебува╓ десятки годин, та й В╕р╕ Серг╕╖вн╕ нелегко у 90 з лишком рок╕в долати сотн╕ к╕лометр╕в, щоб до╖хати з С╕мферополя в центральну частину Укра╖ни, але труднощ╕ ╖х не зупиняють. З рад╕стю зустр╕чають кримчан ╕ в Зах╕дн╕й Укра╖н╕, куди ╖хати ще дал╕. Льв╕в, Р╕вне, Новоград-Волинський, Луцьк, ╤вано-Франк╕вськ – це далеко не повний перел╕к м╕ст, де з усп╕хом демонструвалася виставка «Укра╖нський рушничок». Дальн╕ по╖здки не розлучають В╕ру Серг╕╖вну й з Кримом. У багатьох м╕стах п╕вострова м╕сцев╕ мешканц╕ ╕ численн╕ гост╕ мали змогу милуватися ╖╖ творчими досягненнями.
А як с╕мферопольц╕в та численних гостей вразила р╕знобарв’ям юв╕лейна виставка В╕ри Ро╖к до ╖╖ власного 90-р╕ччя 25 кв╕тня 2001 р. в голубому зал╕ Республ╕канського кра╓знавчого музею! Здавалось, сюди проникли сонячн╕ промен╕ ╕ осяяли рушники, панно, гобелени, серветки! Привертали увагу нов╕ роботи, серед яких панно «Свято врожаю», яке ╓ вт╕ленням хл╕бодарно╖ укра╖нсько╖ земл╕, працелюбства ╕ житт╓рад╕сно╖ вдач╕ ╖╖ народу. Постат╕ ж╕нок у чудовому нац╕ональному вбранн╕, соняшники, снопи пшениц╕ ч╕тко закомпонован╕, вр╕вноважен╕. Веселий святковий настр╕й забезпечують кольори – буяння червоного, жовтого разом ╕з зеленим ╕ б╕лим, запальний перегук ╖хнього ритму. Ця робота створена не т╕льки для власно╖ юв╕лейно╖ виставки, але й до 10-р╕ччя Незалежност╕ Укра╖ни. До реч╕, з нагоди юв╕лею нашо╖ держави у Москв╕, в Центр╕ укра╖нсько╖ культури на Старому Арбат╕ була влаштована персональна виставка «Укра╖нський рушничок» талановито╖ вишивальниц╕. Приваблюють ╖╖ панно «Прол╕ски», «Фантаз╕я», гобелен «Обжинки». За ун╕кальний творчий доробок В╕ра Ро╖к нагороджена десятками диплом╕в ╕ грамот, вона – лауреат Державно╖ прем╕╖ АРК, ╖╖ ╕м’я занесене в Укра╖нську Радянську Енциклопед╕ю (1983 р.), в три енциклопедичних дов╕дники (1987-1992 рр.), в б╕ограф╕чний дов╕дник «Мистецтво Укра╖ни» (1997 р.), в Енциклопед╕ю Укра╖ни, яка нин╕ виходить з друку в Ки╓в╕.
В╕ра Серг╕╖вна зустр╕ча╓ 98-у весну у сво╓му житт╕. Це – поважна дата, але майстриня, як ╕ ран╕ше, одержима новими ╕деями, якими д╕литься з людьми мистецтва. А серед бажань В╕ри Серг╕╖вни – част╕ше бувати в р╕дних Лубнах, дихати пов╕трям дорогого серцю краю, слухати мелод╕йну укра╖нську мову. Сама укра╖нська земля дала ╖й такий сильний заряд для душ╕, що вона дару╓ людям прекрасн╕ роботи, в яких по╓днуються фантаз╕я художника, народн╕ орнаменти, соковит╕ кольори р╕дного краю...
У кримськ╕м л╕т╕ – затишок, тепло,
Але узори – з поля над Сулою.
╤, ск╕льки б л╕т в╕трами не мело,
А соняшники кв╕тнуть, як весною!..
╢вген╕я ЛОГВИНЕНКО,
член Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни.
м. Лубни Полтавсько╖ обл.

...╤ РУКИ ╥╥ ЗОЛОТ╤

Наше знайомство з В╕рою Серг╕╖вною Ро╖к в╕дбулося восени 2004 року. В Луганському художньому музе╖ проходила ╖╖ виставка та презентац╕я книги «Мелод╕╖ на полотн╕. Спогади. Вишивки. В╕дгуки.». ╥╖ роботи вразили вс╕х присутн╕х. Адже вони ц╕лковито ╕ндив╕дуальн╕, сво╓р╕дн╕, в╕дображають красу нашо╖ р╕дно╖ земл╕, вони сповнен╕ любов╕ до життя, радост╕. За допомогою голки ╕ нитки вона робить наш св╕т добр╕шим, кращим.
В╕ра Серг╕╖вна радо в╕дгукнулася на наш╕ запитання, розпов╕ла про сво╖ роботи. З ╖╖ дозволу я сфотографувала виставку ╕ демонструю фото роб╕т сво╖м учням, майстрам м╕ського клубу декоративно-ужиткового мистецтва «Радуга Надежды», вчителям обслуговуючо╖ прац╕ п╕д час проведення лекц╕й.
Ц╕й тенд╕тн╕й ж╕нц╕ притаманна велика мудр╕сть, висока ╕нтел╕гентн╕сть, почуття гумору. З нею ц╕каво сп╕лкуватися не т╕льки людям старшого та середнього в╕ку, але й молод╕ та д╕тям. Для кожного вона знаходить тепле слово, може дати пораду, адже вона так багато зна╓ ╕ вм╕╓. Для мо╖х син╕в вона теж ╓ зразком ц╕леспрямованост╕, в╕ри в себе. У нашому родинному арх╕в╕ ╓ листи В╕ри Серг╕╖вни до мо╖х д╕тей, зразки укра╖нських в╕зерунк╕в, як╕ вона порадила ╖м вишити.
Восени 2008 року мен╕ знову пощастило зустр╕тись з В╕рою Серг╕╖вною Ро╖к та ╖╖ сином Вадимом Михайловичем на Всеукра╖нському сем╕нар╕ «Укра╖на моя вишивана» у м╕ст╕ Ялт╕, коли завершувалась робота над вишиванням Рушника Нац╕онально╖ ╢дност╕.
До при╖зду В╕ри Серг╕╖вни була п╕дготовлена виставка майстринь. Зустр╕ч була дуже теплою ╕ щирою. Кожна майстриня з ц╕кав╕стю чекала оц╕нки сво╖х роб╕т В╕рою Серг╕╖вною, а вона, як завжди, була щедрою на добр╕ слова. Особливо був в╕дзначений рушник Народного Майстра Укра╖ни – Спец╕ально╖ Олени Павл╕вни, яка теж ╓ уродженкою Полтавсько╖ област╕, але вже багато рок╕в прожива╓ в м╕ст╕ Красний Луч Лугансько╖ област╕.
У розмов╕ з майстринями В╕ра Серг╕╖вна зазначила, що у вишивц╕, як н╕ в якому ╕ншому вид╕ мистецтва в╕дбива╓ться нац╕ональний колорит ╕ тому завдання вишивальниць – збер╕гати ╕ примножувати традиц╕╖ укра╖нсько╖ вишивки.
В╕ра Серг╕╖вна теж долучилася до вишивання Рушника Нац╕онально╖ ╢дност╕, вона зробила завершальний ст╕бок на оберегов╕ Укра╖ни. П╕д час ╖╖ роботи над рушником майстрин╕ сп╕вали п╕сню «П╕сня про рушник», а син, Вадим Михайлович, допомагав тримати рушник. Ця зворушлива сцена не могла залишити байдужим н╕кого. Кожна мати мр╕╓ про таких турботливих, вв╕чливих, добрих д╕тей.
Тож напередодн╕ дня народження майстрин╕, хочеться побажати ц╕й чудов╕й неповторн╕й ж╕нц╕ м╕цного здоров’я, гострого зору, творчо╖ наснаги, щоб ╖╖ золот╕ руки ще довго тримали голку та надихали на створення краси ╕нших людей.
В. Д. Капуст╕на,
вчитель обслуговуючо╖ прац╕ СШ № 22, кер╕вник клубу майстр╕в «Радуга Надежды» м. Алчевськ.

ДОРОГА ╤ СЛАВНА НАША В╤РО СЕРГ╤╥ВНО! КОЛЕКТИВ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ПРИ╢ДНУ╢ТЬСЯ ДО ЦИХ ЩИРИХ ПРИВ╤ТАНЬ З ВАШИМ ДУЖЕ ПОВАЖНИМ 98-Р╤ЧЧЯМ! ЗИЧИМО ЗДОРОВ’Я ТА ЛЮДСЬКО╥ ЛЮБОВ╤ ЗА ПОДАРОВАНЕ ДЛЯ УС╤Х НАС ВАШЕ ПРЕКРАСНЕ МИСТЕЦТВО УКРА╥НСЬКО╥ ВИШИВКИ. З РОСИ ТА ВОДИ ВАМ, МАЙСТРИНЕ!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7161

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков