Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2009
«ВИДНО ШЛЯХИ ПОЛТАВСЬК╤╥ ╤ СЛАВНУ ПОЛТАВУ…»

Ц╕ поетичн╕ рядки промовив на увесь св╕т один з найславетн╕ших полтавц╕в, автор безсмертно╖ «Ене╖ди» ╕ «Наталки Полтавки» ╤ван Петрович Котляревський. ╤ справд╕, з р╕зних кра╖в ст╕каються шляхи до Полтави ╕ вливаються зр╕зноб╕ч у м╕сто. ╤ нам, сонячнодолинцям – членам Мало╖ академ╕╖ л╕тератури ╕ журнал╕стики, учням Сонячнодолинсько╖ школи та ╖хн╕м вчителям – Г. М. Улитин╕й, Т. С. Волченков╕й, ╤. ╤. Волченкову та автору ц╕╓╖ статт╕ – також поталанило про╖хати одн╕╓ю з цих дор╕г. Наш потяг з Криму прибув до перону гостинного П╕вденного вокзалу.
Зустр╕ла нас, як р╕дна мати, Наталя Михайл╕вна Гра╖цька, прац╕вниця обласно╖ дитячо╖ б╕бл╕отеки ╕мен╕ Панаса Мирного.
╤ ми вирушили дал╕ вулицями красун╕ Полтави. Наталя Михайл╕вна захоплено розпов╕дала про ╖╖ р╕дне м╕сто, про давн╕ ╕ сьогочасн╕ буд╕вл╕. Не пом╕тили як ╕ д╕сталися м╕сько╖ школи-╕нтернату № 1, де нас поселили. В╕дпочили, смачно посн╕дали у шк╕льн╕й ╖дальн╕ ╕ продовжили знайомство з Полтавою.
Три дн╕ подорожували вулицями ╕ майданами цього чудового м╕ста. В╕дв╕дали Хрестовоздвиженський монастир, гогол╕вськ╕ м╕сця – знамениту Диканьку. Всюди нас радо зустр╕чали. Ми ознайомилися з мемор╕альними музеями-садибами Котляревського (посадили там троянду з кримсько╖ земл╕) ╕ Панаса Мирного, музе╓м Полтавсько╖ битви, пам’ятниками М. В. Гоголю,
Т. Г. Шевченку, О. С. Пушк╕ну ╕ легендарн╕й Марус╕ Чурай, авторц╕ п╕сень: «За св╕т встали козаченьки», «Ой, не ходи, Грицю…» та ╕нших.
Побувавши на екскурс╕╖ б╕ля музичного училища ╕м. М. В. Лисенка, ми д╕зналися, що завдяки цьому навчальному закладу розкрився талант не лише цього композитора, а й багатьох ╕нших: автора музики до Шевченкового «Запов╕ту» Григор╕я Гладкого, ╤саака Дуна╓вського, брат╕в Георг╕я ╕ Платона Майбород, Олександра Б╕лаша. У Полтав╕ також починався творчий шлях великих артист╕в:
М. Щепк╕на, В. Св╓шникова, ╤. Козловського. Тут народилися велик╕ актриси - В╕ра Холодна та Клара Лучко. Полтав╕ ми вдячн╕ за Тарапуньку – Юр╕я Тимошенка ╕ В╓рку Сердючку (Андр╕я Данилка).
Навпроти музичного училища розташована одна з найдавн╕ших арх╕тектурних споруд м╕ста – невелика Спаська церква. Ще квартал – ╕ ми на Соборному майдан╕, де в╕дроджу╓ться Успенський собор ХV╤╤╤ стол╕ття. Тут же, на майдан╕, будинок л╕тератор╕в обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни та Полтавсько╖ Сп╕лки л╕тератор╕в, як╕ об’╓днують близько двохсот проза╖к╕в, поет╕в, драматург╕в, л╕тературозна- вц╕в. Полтавська земля багата на творч╕ таланти. Вона в╕дома такими майстрами художнього слова Х╤Х–ХХ стол╕ть, як: ╢вген Греб╕нка, Левко Боровиковський, Микола Гоголь, Леон╕д Гл╕бов, Панас Мирний, Архип Тесленко, Володимир Короленко, Андр╕й Головко, Остап Вишня, Олесь Гончар, Борис Ол╕йник, Павло Загребельний, Василь Симоненко, Григор╕й, Григ╕р ╕ Фед╕р Тютюнники, Олександр Ков╕нька, Олекса Колом╕╓ць…
З ц╕кав╕стю ознайомилися ми з Полтавським кра╓знавчим музе╓м. Непом╕тно мина╓ час. Схвильован╕ побаченим ╕ почутим, виходимо на самий край ╤ваново╖ гори – до Б╕ло╖ альтанки. Д╕зна╓мось, що багато десятил╕ть випускники полтавських навчальних заклад╕в зустр╕чають тут св╕танок. Зв╕дси в╕дкрива╓ться казкова панорама Полтавського Подолу, голубо╖ затоки Ворскли, а за нею – безкра╓ поле, степ, з яко╖ колись ╕шли на Лтаву-Полтаву половц╕, печен╕ги, монголо-татари.
Усе в цьому м╕ст╕ н╕би диха╓ величним минулим, ледь не на кожному кроц╕ зустр╕чаються ╕мена земляк╕в-укра╖нц╕в, як╕ промовляють сам╕ за себе. Ось ╕ зараз: за сотню метр╕в – ╓диний в Укра╖н╕ музей ╕стор╕╖ ав╕ац╕╖ та космонавтики. В╕н носить ╕м’я Ю. В. Кондратюка, якого ще називають укра╖нським Ц╕олковським.
Ми побачили неймов╕рно багато ц╕кавого ╕ п╕знавального, але про все не розпов╕си, як ╕ побачити все неможливо. Ще раз зустр╕лися з Наталею Михайл╕вною Гра╖цькою, зав╕тавши до обласно╖ дитячо╖ б╕бл╕отеки, якою керу╓ Леон╕д Григорович Чоб╕тько. Прац╕вники б╕бл╕отеки дуже тепло нас зустр╕ли, розпов╕ли про свою роботу, пригостили.
Нам вдалося не т╕льки ознайомитися з ╕сторичним ╕ культурним минулим Полтави, а й подружитися з ╖╖ жителями. Ми в╕дв╕дали школу-г╕мназ╕ю № 14, тут теж нас чудово зустр╕ли на чол╕ з заступником директора з навчально-виховно╖ роботи Тетяною ╤ван╕вною Кривошапкою. Посп╕лкувалися з учнями ╕ вчителями, показали концертну програму, згадавши теплим словом нашу Г. М. Аметову, яка готувала з д╕тьми хореограф╕чну частину виступу.
╤ на добру пам’ять посадили б╕ля школи маленьку ялинку – нехай росте на знак нашо╖ дружби.
Ще одна зустр╕ч в╕дбулася у кра╓знавчому музе╖ з його прац╕вниками ╕ кер╕вництвом м╕ста. Тут ми також виступили з╕ сво╓ю програмою, ╕ наш виступ зняло м╕сцеве телебачення.
Хочеться подякувати вс╕м полтавчанам за чудов╕ зустр╕ч╕, гостинн╕сть, за екскурс╕╖ по м╕сту ╕ п╕знавальне сп╕лкування з м╕сцевою пресою ╕ прац╕вниками обласного телебачення, науковими, музейними ╕ б╕бл╕отечними прац╕вниками, за ╖хню увагу до нас ╕ добре ставлення. Окрема наша подяка – голов╕ державно╖ обласно╖ адм╕н╕страц╕╖ Валер╕ю Михайловичу Асадчеву, кер╕вников╕ проекту «Славетн╕ ╕мена Полтавщини», Валентин╕ Михайл╕вн╕ Асадчев╕й, координатору цього проекту, Натал╕ Михайл╕вн╕ Гра╖цьк╕й, яка також ╓ пров╕дним редактором проекту, Тетян╕ ╤ван╕вн╕ Кривошапц╕ та учням школи-г╕мназ╕╖ № 14, а також ╕ншим школам м╕ста й област╕, з якими ми сп╕лкувалися, ╕
МАЛ╤Жанам л╕цею № 2
м. Полтави.

Символ╕чний м╕ст нашо╖ дружби з однодумцями в р╕зних областях Укра╖ни прол╕г тепер на 3500 к╕лометр╕в ╕з Сонячно╖ Долини Криму до не чужих в╕дтепер для нас карпатських с╕л, Львова, кримського Чорноп╕лля, додалася ще й Полтава - м╕сто щедрих душею ╕ талановитих людей.
Пропону╓мо в╕рш╕ наших учн╕в, присвячених Полтав╕.
Н╕на ОСТРЕЙКО,
вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, кер╕вник орган╕зац╕╖ МАЛ╕Ж Сонячнодолинсько╖ школи АРК.

ПОЛТАВА
Яке то м╕сто гарне,
Я тут ще не була.
╤ я не помилилась –
Не м╕сто, а краса!
Тут ╓ чудов╕ сквери
╤ кв╕т╕в тут багато.
В╕дкрило м╕сто двер╕
Гостям ╕ делегатам.
Бажа╓мо зустр╕ти
Ми друз╕в тут багато
╤ те, що ми в Полтав╕,
Для нас то
 справжн╓ свято!
╤ скажемо: «Спасиб╕!»
Ми друзям дорогим.
При╖дьте неодм╕нно
У сонячний наш Крим.
Настя ГРЕБЕНЮК,
6-й клас.

╤ВАНУ ПЕТРОВИЧУ КОТЛЯРЕВСЬКОМУ

В садибу Котляревського,
В Полтаву привезли
Троянду помаранчеву
╤з Кримсько╖ земл╕...
Оксамитова та н╕жна,
Бездоганна, промениста
Хай в садочку розцв╕та╓,
Пелюсточки розкрива╓,
Хай кв╕ту╓ буйно вл╕тку –
Подарунок МАЛ╤ЖАН –
Звеселя╓ екскурсант╕в
╤ чару╓ полтавчан!
Ал╕на ╤ВАНОВА,
6-й клас.

ДАРУНОК КРИМЧАН

Цей р╕к росла
у нас в Криму
карпатськая смер╕чка,
Набралась сонця ╕ тепла
Красуня невеличка.
В дарунок привезли ╖╖
В прекрасную Полтаву
Хай приживеться вона тут
╤ виросте на славу.
Нехай росте
 цей паг╕нець –
Дарунок в╕д кримчан,
╤ звеселя╓ повсякчас
Гостинних полтавчан.
Олена УЛ╤Т╤НА,
6-й клас.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6851

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков