Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 30.01.2009
УПА – ╤СТОР╤Я НЕСКОРЕНИХ

ПАМ’ЯТЬ

Якби я мав таку арм╕ю, як УПА –
н╕мецький чоб╕т не топтав би французько╖ земл╕.
Шарль де Голль

20 с╕чня у прим╕щенн╕ ГУ СБУ в АР Крим в╕дкрилась виставка п╕д назвою «Укра╖нська Повстанська Арм╕я – ╕стор╕я нескорених», яка тривала до сьогодн╕шнього дня – 30 с╕чня. Експозиц╕я виставки базу╓ться на розсекречених документальних матер╕алах про д╕яльн╕сть учасник╕в нац╕онального визвольного руху час╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни. Як зазначили у прес-служб╕ СБУ, основною метою цього заходу ╓ ознайомлення мешканц╕в Криму з ╕стор╕╓ю становлення укра╖нсько╖ державност╕ в перш╕й половин╕ ХХ стор╕ччя та д╕яльн╕стю Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. Додатковою частиною експозиц╕╖ у С╕мферопол╕ стали документальн╕ матер╕али з арх╕ву ГУ СБУ в АР Крим та кримськ╕ видання, присвячен╕ дан╕й тематиц╕.
╤гор Бабинець, заступник начальника ГУ СБУ в АРК, п╕д час в╕дкриття п╕дкреслив ун╕кальн╕сть ц╕╓╖ фотовиставки. «Нарешт╕ документальн╕ матер╕али, що протягом к╕лькох десятил╕ть приховувалися в арх╕вах НКВС-КДБ, стали надбанням громадськост╕ та джерелом об’╓ктивно╖ ╕нформац╕╖ про ╕стор╕ю Укра╖ни та УПА, – сказав в╕н. - У пер╕од радянсько╖ доби тема визвольного руху укра╖нського народу була п╕д табу. ╤ той факт, що ми розсекретили арх╕ви, ╓ нашим сп╕льним надбанням. Тепер наше сусп╕льство ма╓ об’╓ктивну ╕нформац╕ю для вивчення ╕стор╕╖ укра╖нського народу».
У рамках в╕дкриття виставки також в╕дбувся круглий ст╕л п╕д головуванням Владислава ╢рмакова, в. о. директора Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру у С╕мферопол╕. Зустр╕ч була присвячена д╕яльност╕ ОУН-УПА. У н╕й взяли участь представники орган╕в влади, громадських орган╕зац╕й та ЗМ╤.
Круглий ст╕л розпочався з хвилини мовчання в знак вшанування пам’ят╕ ус╕х тих, хто постраждав у роки ц╕╓╖ страшно╖ трагед╕╖ людства – Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, - а там, де ╓ пам’ять, зайвих сл╕в не потр╕бно.
Будь-яку добру справу варто розпочинати з молитви, ╕ нема╓ значення, якою мовою вона звучить ╕ до якого Бога, адже Бог – В╕н один, просто шляхи до нього р╕зн╕. Саме тому п╕сля хвилини пам’ят╕ слово передали о. В╕ктору, священику Укра╖нсько╖ греко-католицько╖ церкви, який прочитав молитву «Отче наш». Також в╕н зауважив: «Основна наука Церкви поляга╓ у тому, що спершу ми ма╓мо бути добрими людьми, пот╕м - в╕руючими людьми, а уже п╕сля цього укра╖нцями, рос╕янами, грузинами, греками, н╕мцями ╕ так дал╕. ╤ якщо я - укра╖нець, а не знаю сво╓╖ ╕стор╕╖, то тяжко гр╕шу супроти свого народу, бо ж без ╕стор╕╖, без традиц╕й народ - мертвий. А Суд Божий - в╕н не лицем╕рний. Тому у Святому Дус╕, у правильному розум╕нн╕ треба вивчати сво╓ минуле».
На круглому стол╕ виступили Ал╕на Шпак, заступник начальника Галузевого державного арх╕ву СБУ, Василь Овчарук, голова рег╕онального в╕дд╕лення КУН, Йосип Воробчак, колишн╕й вояк УПА, Мар╕я ╤щук, доцент Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського, Владислав Хмеловський, Петро Вольвач, Василь Стефанюк та ╕нш╕ представники громадських орган╕зац╕й Криму.
Зокрема, пан╕ Ал╕на розпов╕ла, що перед кримчанами виставку побачили близько тридцяти тисяч людей в одинадцяти рег╕онах кра╖ни. У кожному в╕дкриття в╕дбувалося по-сво╓му, але у Криму склалася досить домашня атмосфера. За словами Ал╕ни Шпак, до травня виставку побачать у вс╕х областях. Також заступник начальника Галузевого державного арх╕ву СБУ закликала кримську громадськ╕сть до сп╕впрац╕. Для цього в обласних центрах кра╖ни поступово в╕дкриваються ╕нформац╕йн╕ зали, в яких ╕сторики, журнал╕сти, громадяни мають змогу працювати з арх╕вами СБУ. За к╕лька м╕сяц╕в таку залу мають в╕дкрити ╕ у кримськ╕й столиц╕. На думку Ал╕ни Шпак, т╕льки сп╕льною сп╕впрацею можна досягти позитивного результату.
Виставку та круглий ст╕л в╕дв╕дав також Богдан Дубас, заступник Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму. В╕н висловив подяку на адресу Служби безпеки Укра╖ни за сприяння у в╕дновленн╕ ╕сторично╖ справедливост╕ стосовно укра╖нського повстанського руху. «Молодь повинна д╕знатися правду ╕стор╕╖», – зауважив в╕н.
П╕д час круглого столу виступив також Андр╕й ╤ванець, кандидат ╕сторичних наук. «В╕йна – це завжди б╕ль, - сказав в╕н. - А Друга св╕това – це апогей насильства в ╕стор╕╖ людства. У нашому сусп╕льств╕ ╕сну╓ багато м╕ф╕в щодо ц╕╓╖ в╕йни, як╕ потребують розв╕нчання. ╤стор╕я дуже суперечлива та складна, ╕ саме документи дають можлив╕сть д╕знатися правду. Як ╕сторик, я хочу подякувати СБУ, що вона робить таку велику справу – в╕дкрива╓ арх╕ви ╕ да╓ змогу на реальних фактах д╕знатися про те, що було насправд╕».
Першу екскурс╕ю по виставц╕ пров╕в молод╕жний референт Кримсько╖ орган╕зац╕╖ КУН, фотокореспондент «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Олекса Носаненко. Також саме в╕н впродовж десяти дн╕в проводив екскурс╕╖ для с╕мферопольських школяр╕в, студент╕в та в╕йськових. «Я дуже ретельно готувався до цього, - розпов╕да╓ Олекса. – Безперечно, перечитав дуже багато л╕тератури, але чималою допомогою для мене стали бес╕ди з укра╖нськими повстанцями, як╕ сьогодн╕ мешкають у Криму, та в ╕нших областях Укра╖ни. Добре, що виставку в╕дв╕дала молодь. До реч╕, в╕дв╕дувач╕ екскурс╕╖ дуже часто ставили мен╕ питання про кримську стор╕нку в ╕стор╕╖ ОУН╕вського п╕дп╕лля».
В╕дв╕дувач╕ подякували орган╕заторам за можлив╕сть ознайомитися з ран╕ше нев╕домими стор╕нками ╕стор╕╖ Укра╖ни, як╕ замовчувалися та спотворювалися.
Будемо спод╕ватися, що ця виставка стане ще одним кроком на шляху до розв╕нчання тих м╕ф╕в про ОУН та УПА, як╕ ╕снують у нашому сусп╕льств╕.

Катерина КРИВОРУЧЕНКО.

ЗАПАЛЕНА СВ╤ЧКА СПРАВЕДЛИВОСТ╤

Державна програма «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю» зд╕йсню╓ться в Укра╖н╕ з 1992 року. У Криму робота над нею почалася в 1993 роц╕. Вона передбача╓ комплексне досл╕дження доль людей, як╕ стали жертвами пол╕тичних репрес╕й в Укра╖н╕ у 1920-1950-х роках XX стол╕ття й реаб╕л╕тованих на п╕дстав╕ Закону «Про реаб╕л╕тац╕ю жертв пол╕тичних репрес╕й в Укра╖н╕» в╕д 17 березня 1991 року. Досл╕дну базу становлять арх╕вно-сл╕дч╕ справи колишн╕х орган╕в безпеки СРСР. У кримських арх╕вах збер╕га╓ться понад 50 тисяч таких справ. За ними проходить приблизно 54-55 тисяч чолов╕к. Точн╕шу цифру можна буде назвати т╕льки п╕сля завершення вивчення всього масиву арх╕вних даних. На даний момент у баз╕ кримсько╖ науково-редакц╕йно╖ групи «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю» знаходяться дан╕ на 41 тисячу чолов╕к. З 1993 року проведена колосальна робота як з виявлення, так ╕ з наукового осмислення арх╕вних документ╕в. ╥╖ результатами стали п’ять частин кримського тому науково-документально╖ сер╕╖ книг «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю», а також близько сотн╕ наукових статей ╕ дек╕лька книг, п╕дготовлених сп╕вроб╕тниками групи. Вони побачили св╕т у кримських, ки╖вських виданнях, а також за кордоном: у Рос╕╖, Естон╕╖, Туреччин╕. Все це ╕стотно збагатило ╕стор╕ю Криму, дозволило по-новому подивитись на деяк╕ ╖╖ стор╕нки, зокрема масовий народний оп╕р насильницьк╕й колектив╕зац╕╖, написати ╕стор╕ю «Великого терору» в Криму, п╕сляво╓нних репрес╕й, початку реаб╕л╕тац╕йних процес╕в тощо.
Важливе м╕сце в робот╕ займа╓ публ╕кац╕я по╕менного списку реаб╕л╕тованих громадян. У п’яти книгах розм╕щено вже б╕льше тринадцяти тисяч пр╕звищ. Сотн╕ людей змогли знайти в них сво╖х родич╕в ╕ близьких.
Робота над програмою «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю» ма╓ не т╕льки мемор╕альний ╕ науковий характер. Вона може розглядатися як актуальне застереження сучасним пол╕тикам про неприпустим╕сть, нав╕ть ╕з благими нам╕рами, масового насильства над народом. Досв╕д минулого переконливо п╕дтверджу╓ це.

╤нф. «КС».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6833

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков