Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 23.01.2009
«А В ТЕБЕ ╢ П╤СНЯ — ДО ДУШ╤ СТЕЖИНКА!»

ДЖЕРЕЛА
НАРОДНИЙ Х╤Т-ПАРАД

Ура! До «Св╕тлиц╕» над╕йшов перший в╕дгук на наш п╕сенний х╕т-парад!
«Шановн╕ св╕тличани! Дозвольте висловити вам глибоку шану ╕ подяку за новий проект «П╕сенний народний х╕т-парад». Газету передплачую давно ╕ належу до тих згадуваних вами «св╕тличан», котр╕ вир╕зали смужечки з╕ стор╕нок, де друкувалися тексти наших неповторних укра╖нських п╕сень. Пам’ятаю, що тод╕, отримавши черговий номер газети, заглядала спершу саме на п╕сенну стор╕нку, ╕ так тепло ставало на душ╕, що вона (душа) починала сп╕вати, а пот╕м при╓днувався ╕ голос.
Дуже важливу, конче необх╕дну справу започаткувала наша р╕дна «Кримська св╕тлиця». Це — справжн╕й патр╕отизм в д╕╖, шлях до пробудження укра╖нц╕в, ╖хнього усв╕домлення того, що вони належать до нац╕╖ з багатющою культурною спадщиною.
╤з задоволенням хочу в╕дгукнутися на ваш заклик взяти участь у даному проект╕ – вибрати найкращу двадцятку укра╖нських п╕сень. Подаю св╕й вар╕ант:
1. Реве та стогне Дн╕пр широкий.
2. Зелене╓ жито.
3. Розпрягайте, хлопц╕, кон╕.
4. Ой на гор╕ два дубки.
5. Туман яром.
6. Несе Галя воду.
7. Н╕ч яка м╕сячна, зоряна, ясная.
8. Цв╕те терен.
9. Ой м╕й милий вареничк╕в хоче.
10. Ой чорна я си чорна.
11. П╕сня про рушник (Р╕дна мати моя).
12. Росте черешня в мами…
13. Два кольори.
14. До укра╖нц╕в.
15. Родина.
16. Край, м╕й р╕дний край.
17. Червона рута.
18. Черемшина.
19. Одна калина.
20. Ти ж мене п╕дманула.
З повагою ╕ побажаннями вс╕ляких гаразд╕в -
Лариса ДАНИЛЕЙЧЕНКО.
м. С╕мферополь.

* * *
Сердечно дяку╓мо пан╕ Ларис╕ за п╕дтримку нашого п╕сенного проекту! Заклика╓мо й ╕нших читач╕в взяти у ньому участь. Нагада╓мо правила газетного п╕сенного марафону. «Кримська св╕тлиця» у цьому роц╕ започаткову╓ на сво╖х стор╕нках п╕сенний народний х╕т-парад. Давайте разом визначимо двадцятку найкращих, найпопулярн╕ших, найзнан╕ших народних та естрадних (в яких ╓ автор) укра╖нських п╕сень. П╕сень, без яких справд╕ неможливо ╕дентиф╕кувати себе укра╖нцем. Надсилайте ваш╕ вар╕анти найпопулярн╕шо╖ п╕сенно╖ двадцятки (можете додати тексти, ауд╕озаписи) на нашу адресу: 95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, к. 14, редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з пом╕ткою «Народний х╕т-парад», або на e-mail: kr_svit@meta.ua. Т╕ п╕сн╕, як╕ найчаст╕ше зустр╕чатимуться у ваших листах, стануть переможцями народного х╕т-параду, а учасники, як╕ найвлучн╕ше втраплять у «двадцятку», отримають в нагороду ауд╕озаписи з укра╖нськими п╕сенними перлинами.
Насамк╕нець редакц╕я плану╓ провести серед читач╕в-учасник╕в конкурс на краще виконання цих п╕сень, головним призом якого буде г╕тара в╕д вже добре в╕домо╖ «св╕тличанам» льв╕всько╖ ф╕рми «Реноме». При╓днуйтеся!
Ведуча п╕сенно╖ рубрики Юл╕я КАЧУЛА.

З ╤СТОР╤╥ П╤СЕНЬ
ДИВО ПОД╤ЛЛЯ

Ул╕тку на к╕лька дн╕в ╕з Ки╓ва нав╕дався до матер╕ добре в╕домий шанувальникам поетичного слова письменник Василь Д╕денко. Вже перша його зб╕рка в╕рш╕в «Зацв╕тай, калино», яка в 1957 роц╕ побачила св╕т у столичному видавництв╕ «Молодь», яскраво засв╕дчила те, що в нашу укра╖нську л╕тературу прийшов з Божо╖ ласки самобутн╕й, талановитий, тонкий л╕рик. Увесь тираж ц╕╓╖ книжки читач╕ розкупили за тиждень! Треба сказати, що п╕дказав таку назву Василев╕ Володимир Сосюра. Володимир Миколайович поважав ╕ по-батьк╕вськи любив молодого ╕ скромного поета за його безпосередн╕сть, зм╕стовн╕, насп╕вн╕ в╕рш╕. Не раз бувало у гурт╕ маститих поет╕в, коли йшлося про талановиту молодь в л╕тератур╕, в╕н казав про Василя Д╕денка:
— Ось побачите, на в╕рш╕ нашого Василя ще композитори напишуть чудов╕ п╕сн╕. ╥х сп╕ватиме вся Укра╖на! Я в╕рю в це.
То були пророч╕ слова ген╕ального поета Укра╖ни.
...На пол╕, за притихлими, розкиданими остр╕вцями га╖в, одшум╕в л╕тн╕й день. Б╕ля чепурно╖ с╕льсько╖ хати стояла розлога яблуня. На схилену г╕лку в рясних червонобоких яблуках лилося золотаве св╕тло з в╕кна. Цього тихого вечора в господин╕ було свято. До не╖ при╖хав син.
...Минула коротка л╕тня н╕ч. Жваво╖ вдач╕ Василь Д╕денко, як ╕ в юнацьк╕ роки, вже порався на подв╕р’╖. Хутко вмився джерельною водою, та й п╕шов з подв╕р’я на город. Тут стояв ╕ довго-довго дивився на долину. Ц╕╓╖ мит╕ поетов╕ здалося, що не л╕г, а зв╕дкись упав туман на долину, бо за нею в прозорому, кришталевому пов╕тр╕ добре проглядалися дерева, високий пагорб.
Ось ╕з-за цього пагорба почало викочуватися яскраве сонце.
╤ в╕дразу зрушив з м╕сця, поплив б╕лий туман ╕ став танути. Спершу поет побачив скупан╕ в рос╕ дик╕ червон╕ маки. Пот╕м з’явилася в’юнка стежина. Дал╕ вже побачив, як босон╕ж по н╕й ╕шла д╕вчинка. Поетов╕ на тл╕ б╕лого туману ╕ вогник╕в дикого маку вона здалася якоюсь незвичайною. У руц╕ несла червон╕ маки. Видно, т╕льки-но з╕рвала ╖х на долин╕. Д╕вчинка йшла поп╕д гору, н╕би простувала за отим б╕лим туманом, що котився поперед не╖, н╕би вт╕каючи... Це вразило чутливого до краси природи поета так, що в╕н ╕ соб╕ п╕шов стежкою.
Мала подолянка попрямувала поп╕д гору стежкою в село, до сво╓╖ осел╕. А Василь повол╕ п╕шов на долину, де багрян╕ли дик╕ маки.
Нахилився й соб╕ з╕рвав одну кв╕тку з тремтливими краплинами чисто╖ роси на пелюстках. Нараз в його н╕жн╕й, чутлив╕й душ╕ пробудилися ╕ сам╕ собою легко вихлюпнулися рядки в╕рша, немов сп╕вуча вода з джерела:
На долин╕ туман упав,
Мак червоний в рос╕
скупав...
Доки д╕йшов до свого об╕йстя, то вже ╕ створив в╕рш «На долин╕ туман упав». Прочитав матер╕. Вона слухала уважно. Василев╕ сказала:
— Дуже гарний в╕рш. Мен╕ подоба╓ться особливо те, як ти сказав про д╕вчинку: «... поп╕д гору д╕вча ╕шло, мак червоний в село несло». Це н╕би ти, сину, про мене сказав. Я маленькою також ходила на долину, а з не╖ з маками поверталася в село. Як це все давно було! А ти мен╕ нагадав...
Василь зрад╕в невимовно, що матер╕ сподобався його в╕рш. Таке трапилося вперше.
— Я його дарую тоб╕, — промовив Василь, пригортаючи неньку.
Невдовз╕ в╕рш «На долин╕ туман упав» було надруковано у нов╕й зб╕рц╕ Василя Д╕денка «Дзвонять конвал╕╖». А ще — в республ╕канськ╕й молод╕жн╕й газет╕ «Молодь Укра╖ни». Його прочитав композитор Борис Бу╓вський, який щиро подякував Василев╕ Д╕денку за цей в╕рш. ╤ тод╕ сказав:
— Це не просто звичайний л╕ричний в╕рш, а якесь неповторне диво краси Под╕лля. Я на це диво написав музику.
Уперше п╕сня «На долин╕ туман упав», створена талановитими творцями — поетом Василем ╤вановичем Д╕денком ╕ композитором Борисом Миколайовичем Бу╓вським — пролунала в одн╕й ╕з передач рад╕омовлення у виконанн╕ популярного сп╕вака Юр╕я Гуля╓ва. Тод╕ неск╕нченним потоком п╕шли листи-замовлення на ╖╖ виконання. Сьогодн╕ цю п╕сню, що стала справжньою перлиною укра╖нсько╖ класично╖ естради, виконують не лише сп╕ваки-профес╕онали, а й шанувальники мелод╕йних твор╕в.
Володимир КАПУСТ╤Н,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни.

НА ДОЛИН╤ ТУМАН УПАВ
Слова Василя Д╕денка
Музика Бориса Бу╓вського

На долин╕ туман,
На долин╕ туман упав,
Мак червоний в рос╕,
Мак червоний в рос╕ скупав.
По стежин╕ д╕вча,
По стежин╕ д╕вча ╕шло.
Тепле л╕то в очах,
Тепле л╕то в очах цв╕ло.
На долин╕ туман,
На долин╕ туман упав,
Б╕л╕ н╕жки в рос╕,
Б╕л╕ н╕жки в рос╕ скупав.
Поп╕д гору д╕вча,
Поп╕д гору д╕вча ╕шло,
Мак червоний в село,
Мак червоний в село несло.
За д╕вчам тим ╕ я,
За д╕вчам тим ╕ я ступав,
Бо в долин╕ туман,
Бо в долин╕ туман розтав.

ЗАПРОШУ╢МО ДО ЛЕСИНОГО КОНКУРСУ!
«Змагаймось за нове життя!» — з цим закликом зверта╓ться до студентсько╖ та учн╕всько╖ молод╕ м╕ськком╕тет на чол╕ з учителькою Тетяною Захаровою не вперше. Цей всекримський конкурс було започатковано в╕домою громадською д╕ячкою, жителькою Канади Мар╕╓ю Ф╕шер-Слиж ще у 2004 роц╕, ╕ ма╓ в╕н на мет╕ щонайглибше ознайомлення молод╕ з╕ спадщиною ген╕ально╖ укра╖нсько╖ поетеси Лес╕ Укра╖нки та сприяння вихованню у них почуття патр╕отизму, нац╕онально╖ г╕дност╕.
Контактн╕ телефони, за якими можна детально дов╕датися про вимоги до конкурсант╕в: 27-41-87, 62-04-68; моб. тел.: 8 (050) 190-08-87.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 23.01.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6816

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков