Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 09.01.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 09.01.2009
Тимур УСМАНОВ: «Я ВИРОСТАВ СЕРЕД ДВОХ КУЛЬТУР…»

Тепер от майся з цими генами!
Нев╕дворотно у кров╕
Промацують св╕ти антенами
Братерства паростки нов╕…
Тамара Костецька.

З композитором Тимуром Усмановим я познайомився п╕д час фестивалю «Молода Галичина-2008». Домовилися, що зустр╕немося ще, посп╕лку╓мося ╜рунтовн╕ше.
У сво╖ 25 рок╕в Тимур ╓ автором понад сотн╕ п╕сень. Але «зоряна хвороба» до нього чомусь не ч╕пля╓ться, тому сп╕лкуватися з юнаком ╕ ц╕каво, ╕ при╓мно. Пропоную нашим читачам жовтневе ╕нтерв’ю з ц╕╓ю новою постаттю укра╖нсько╖ естради.
- Тимуре, я спочатку вир╕шив, що ви кримський татарин. ╤ мен╕ дуже при╓мно було д╕знатися, що ви ╓ автором саме укра╖нських п╕сень.
- Це не дивно, бо моя мама укра╖нка, в дитинств╕ я милувався красою Надросся, середню школу зак╕нчив у Фастов╕. А ось тато – татарин, але поволзький, не кримський.
- Ну, тепер дещо ста╓ зрозум╕лим... бо тод╕, най╕мов╕рн╕ше, було б - Османов. Скаж╕ть, Тимуре, ваше ╕м’я ╕ походження – воно якось «прив’язу╓» вас до тюркського св╕ту? Чи це в Ки╓в╕ не ма╓ значення?
- Таки трохи «прив’язу╓». Я певний час пл╕дно контактував з татарською общиною Ки╓ва, мене там вважали «сво╖м». До реч╕, там не було ╕ нема╓ под╕лу на казанських ╕ кримських татар. Це ╓дина община. Я виконував татарськ╕ п╕сн╕, виступав, ╕ непогано, на конкурсах татарсько╖ п╕сн╕…
- Татов╕ це подобалося?
- Думаю, що так. Адже в╕н пам’ятав сво╓ поволзьке, татарське кор╕ння, хоча сам народився в Ашхабад╕ – столиц╕ Туркмен╕╖.
- Як же його занесло туди?
- Була якась депортац╕я з Татарстану. Може, й за майновою ознакою. Це було ще на початку ХХ стол╕ття, у голодн╕ роки. Могли рятуватись ╕ в╕д голоду. Я не знаю ус╕х причин переселення, знаю т╕льки, що м╕й прад╕д помер у дороз╕, а д╕д у
9-р╕чному в╕ц╕ став мешканцем Ашхабада.
- Ну, тод╕ дивно, що у тата збер╕гся якийсь поволзький сентимент. Мав би в╕дчувати себе сином Туркмен╕╖. Адже Середня Аз╕я, попри те, що слов’янське населення зв╕дти повт╕кало, водночас ╕ прив’язу╓… Колись я анал╕зував в╕рш╕ укра╖нц╕в та рос╕ян, як╕ в роки перебудови зм╕нили свою прописку. Тим не менше, спогади про край, де минуло дитинство, ╓ дуже сильними!
М╕й знайомий льв╕вський поет В╕ктор Мачальський ╕ дос╕ мр╕╓, «чтоб во сне, как в жизни длинной, вновь сияющей долиной улыбнулся белозубый сказочный Таджикистан». А вчора я сп╕лкувався з ки╖вською поетесою Тамарою Костецькою. Вона т╕льки з маминих спогад╕в зна╓ про Туркмен╕ю, а все ж пише:
╤ раптом так не вистачатиме
твого, Туркмен╕╓, тепла
п╕д неба зводами з╕рчатими,
де я н╕коли не була…
- Звичайно, «прив’язу╓» ╕ Туркмен╕я, але, за ц╕╓ю ж лог╕кою, тато дос╕ згаду╓ Татарстан… Допомогло те, що в Ашхабад╕ в╕н жив разом з╕ сво╖ми родичами – казанськими татарами. Тому про р╕дний край знав багато з ╖хн╕х розпов╕дей, добре зна╓ св╕й родов╕д. Передав ц╕ знання ╕ мен╕. Може тому, що батько жив у великому м╕ст╕, в╕н так ╕ не оволод╕в туркменською досконало.
- Тобто, не «туркмен╕зувався». Зате ви, Тимуре, добряче укра╖н╕зувалися.
- Я ж виростав серед двох культур! А оск╕льки жив на Ки╖вщин╕, то укра╖нська культура була основною. Тому й пишу укра╖нською мовою. Зберегти щось татарське значно важче… Зате це компенсу╓ться теплим ставленням татар, як╕ живуть в Ки╓в╕, одне до одного. Вони завжди запрошують мене на сво╖ концерти, нер╕дко пропонують свою п╕дтримку, допомогу.
- А як ви склада╓те п╕сн╕? Що ╓ стимулом для творчост╕? Розум╕ю, коли з’являються п╕сн╕ про кохання, бо кожна молода людина пише про це. Але для «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ви ма╓те ще й деяку «потенц╕йну» ц╕нн╕сть. Може, колись почнете писати п╕сн╕, як╕ б зближували кримських татар ╕ укра╖нц╕в. Це ж актуально!
- Зна╓те, натхненням для п╕сень ╓ саме життя. Якщо в сусп╕льств╕ з’являться як╕сь нов╕ тенденц╕╖, то це, певно, в╕д╕б’╓ться ╕ в творчост╕. У мене ╓ друз╕ серед кримських татар, та й батько не так давно пере╖хав до Криму…
- От-от, я й кажу, що тюркське кор╕ння зобов’язу╓. Ми, укра╖нц╕, н╕коли не були асим╕ляторами! Набагато ц╕кав╕ше стежити за утворенням нового культурного продукту. Як влучно висловилася Тамара Костецька: «Промацують св╕ти антенами братерства паростки нов╕…».
- Можливо, все це попереду. Якби я зайнявся альп╕н╕змом, то писав би про гори, як Володимир Висоцький. А може, за певних обставин, з’явився б ╕ «морський» цикл. Поки що я пишу в╕рш╕ на ф╕лософськ╕ теми, це пл╕д мо╖х житт╓вих роздум╕в. Не беруся загадувати, про що писатиму через десять, двадцять рок╕в.
- При ваш╕й працездатност╕, Тимуре, може з’явитися ╕ щось сусп╕льно вагоме. «Кримська св╕тлиця» бажа╓ вам великих усп╕х╕в!

Серг╕й ЛАЩЕНКО.
м. Ки╖в – Льв╕в.

* * *
В редакц╕╖ «КС» ╓ диск з п╕снями Тимура Усманова. Хто хоче ближче познайомитися з його творч╕стю - звертайтеся! (Конт. телефон: 0652-51-13-24).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 09.01.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6766

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков