Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 28.11.2008
«ПО╤НФОРМОВАНИЙ» — ОЗНАЧА╢ ОЗБРО╢НИЙ

1 грудня - М╕жнародний день боротьби з╕ СН╤Дом

Певне, нема╓ сьогодн╕ на св╕т╕ людини, яка б не чула про страшну загрозу людству - СН╤Д. Ут╕м переважна б╕льш╕сть з нас достеменно не зна╓, як в╕дбува╓ться зараження, наск╕льки реально стати жертвою ц╕╓╖ недуги, чи ╓ засоби, що можуть в╕двернути небезпеку розвитку хвороби для В╤Л-╕нф╕кованих. Дехто може скептично зауважити: а чи варто забивати голову зайвиною, ось коли, не приведи Господи, станеться, от тод╕... Однак в╕домо, що «по╕нформований» означа╓ озбро╓ний. Тому саме з метою озбро╓ння проти СН╤Ду ми звернулися за роз’ясненнями до Людмили Анатол╕╖вни Сторожук, заступника директора з питань л╕кувально-проф╕лактично╖ роботи Укра╖нського центру проф╕лактики ╕ боротьби з╕ СН╤Дом МОЗ Укра╖ни.
- Як не прикро, вт╕м доводиться констатувати, що, за оц╕нками ВООЗ, майже п╕вм╕льйона укра╖нц╕в ╓ В╤Л-╕нф╕кованими. Як╕ перспективи оч╕кують на них?
- Хоча ефективних л╕к╕в в╕д СН╤Ду ще нема╓, проте розроблен╕ так зван╕ антиретров╕русн╕ препарати, як╕ впливають на р╕вень в╕русу у кров╕, знижують його ╕ цим значно подовжують життя ╕ покращують стан В╤Л-╕нф╕кованих, в╕ддаляють прояви СН╤Ду, зменшують число смертей в╕д ц╕╓╖ хвороби. Ут╕м найкращим ╕ найдешевшим засобом запоб╕гання зараження В╤Л залишаються проф╕лактичн╕ заходи, дотримання яких дозволить виключити ╕з свого життя ризикован╕ митт╓вост╕.
- Пан╕ Людмило, нагадайте, що таке СН╤Д з науково╖ точки зору?
- СН╤Д, або синдром набутого ╕мунодеф╕циту, - це терм╕нальна, тобто к╕нцева, стад╕я ╕нфекц╕йно╖ хвороби, що ма╓ назву В╤Л-╕нфекц╕я. Збудником хвороби виступа╓ в╕рус ╕мунодеф╕циту людини (скорочено В╤Л), який вража╓ кл╕тини кров╕. Йдеться про так зван╕ СД4-л╕мфоцити, що захищають орган╕зм людини в╕д ╕нфекц╕йних захворювань, розвитку злояк╕сних пухлин та ╕нших уражень. Унасл╕док впливу В╤Л в╕дбува╓ться глибоке ушкодження ╕мунно╖ системи, ╕ людина ста╓ беззахисною перед збудниками р╕зних ╕нфекц╕й.
- Зда╓ться, вже вс╕м в╕домо, що переда╓ться В╤Л - статевим, ╕н’╓кц╕йним шляхом та в╕д матер╕ до новонароджено╖ дитини. Що можна додати до цього?
- Джерелом передач╕ захворювання виступа╓ В╤Л-╕нф╕кована людина, нос╕й в╕русу. Зараження в╕дбува╓ться, коли в╕рус з орган╕зму В╤Л-╕нф╕кованого разом з кров’ю, спермою, або з грудним молоком матер╕ потрапля╓ у кров здорово╖ людини. А п╕дступн╕сть В╤Л-╕нфекц╕╖ поляга╓ у тому, що п╕сля зараження людина може довгий час не в╕дчувати ознак хвороби, вважати себе здоровою ╕ водночас заражати ╕нших.
Аби не набридати повторюваннями щодо статевого шляху та паренеального (через кров), тут усе зрозум╕ло. Зауважу лише, що заразитися можна не лише через шприц╕ та голки. Не виключена така можлив╕сть при порушенн╕ правил г╕г╕╓ни при гол╕нн╕, ман╕кюр╕, татуюванн╕ та деяких ╕нших косметичних процедурах, а також при медичних ман╕пуляц╕ях, як╕ супроводжуються пошкодженням ц╕л╕сност╕ шк╕ри чи слизових оболонок з використанням нестерильних ╕нструмент╕в.
- Доводилося чути про можлив╕сть народження у В╤Л-╕нф╕ковано╖ матер╕ ц╕лком здорово╖ дитини...
- Справд╕, В╤Л-╕нф╕кована мати може виносити абсолютно здорову дитину. Загалом же у випадку ваг╕тност╕ В╤Л-╕нф╕ковано╖ ж╕нки ризик народження ╕нф╕ковано╖ дитини значною м╕рою залежить в╕д стану здоров’я ваг╕тно╖, к╕лькост╕ в╕русу в ╖╖ кров╕, симптом╕в хвороби, тривалост╕ полог╕в, числа попередн╕х ваг╕тностей. Науков╕ досл╕дження св╕дчать про те, що пл╕д може бути ╕нф╕кованим уже на 8-12-му тижн╕ ваг╕тност╕, проте у б╕льшост╕ випадк╕в зараження немовлят в╕дбува╓ться п╕д час полог╕в. На жаль, таке може статися й п╕д час годування грудним молоком.
- Загальнов╕домо, що незахищений секс становить найб╕льшу небезпеку. На що ще варто звернути увагу сексуально активним громадянам?
- Можу порадити виключити будь-як╕ статев╕ контакти з партнерами, коли виника╓ п╕дозра на можлив╕сть у них венеричних захворювань. Науково доведено, що ж╕нки втрич╕ част╕ше заражаються в╕д ╕нф╕кованих чолов╕к╕в, н╕ж навпаки.
- Аби заспоко╖ти особливо чутливих до будь-яких, нав╕ть уявних, небезпек, розкаж╕ть, у який спос╕б заразитися В╤Л неможливо за жодних умов.
- СН╤Д не переда╓ться: через п╕т, сечу, сльози, слину, оск╕льки к╕льк╕сть в╕русних частинок у цих р╕динах надзвичайно мала ╕ недостатня для зараження. Безпечним щодо зараження В╤Л ╓ й сп╕льне в╕дв╕дання м╕сць громадського користування - лазн╕, сауни, басейну чи туалету. СН╤Дом не можна заразитись у громадському транспорт╕. Не переда╓ться В╤Л ╕ через укуси комар╕в чи ╕нших комах. Адже в орган╕зм╕ комахи в╕рус розмножуватись не здатен.
- А що робить держава, аби зменшити шкоду в╕д В╤Л-СН╤Ду?
- Кр╕м довол╕ пристойного ф╕нансування проф╕лактики й л╕кування захворювання, державн╕ структури докладають чимало зусиль для створення ц╕л╕сно╖ системи боротьби з ц╕╓ю загрозою. Нещодавно Верховна Рада Укра╖ни прийняла у першому читанн╕ законопроект «Про Загальнодержавну програму забезпечення проф╕лактики В╤Л-╕нфекц╕╖, л╕кування, догляду та п╕дтримки В╤Л-╕нф╕кованих ╕ хворих на СН╤Д на 2009-2013 роки».
Розмовляв Ярослав ШЛАПАК.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 28.11.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6593

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков