Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4486)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4175)
Українці мої... (1683)
Резонанс (2172)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1850)
Крим - наш дім (1144)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (244)
Бути чи не бути? (373)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (226)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2003
БАТЬКИ НЕ ПРАЦЮЮТЬ, ДІТИ НЕ ВЧАТЬСЯ...
Віктор СТУС

Схоже, сільська глибинка живе за своїми законами. У кого сила та здоров'я - у того в хаті статок, хоча й досить відносний. Адже живуть тут головним чином за рахунок домашніх тварин. А щоб виростити її та утримувати - рук та рук треба! Зможеш - зведеш кінці з кінцями. А якщо ні...
У двір Асана та Сафіє Абдусатарових, що по вулиці Шосейній у селі Аннівка Білогірського району, ми навідалися до обіду. Зовні то був звичайний побілений сільський будинок. Біля хвіртки поряд з  краном глибокий басейн для води - зовсім порожній. У глибині двору - різні господарські споруди.
У них п'ятеро дівчаток, найменшій років зо три. На вході зіштовхнулися з двома симпатичними дівчиськами-підлітками Сабріє та Асіє. Вони, потупивши очі, намагалися швидше залишити хату. На питання, чому не в школі, господарка часто закліпала, на віях затремтіли сльозинки. Вже в невеликій кімнаті зі старими вицвілими килимами на підлозі вона винувато мовила:
- В школу нічого зодягнути. Соромляться. Бояться глузувань хлопців.
І Сафіє повідала сумну історію своєї багатодітної родини. Після повернення з місць депортації вона працювала лаборантом на хлібопекарні, чоловік - у колгоспному кар'єрі. Удень - на роботі, увечері - вдома. Старші доньки допомагали. Мріяли швидше обжитися, зібрати грошенят, купити меблі, одяг. А потім у них народилася п'ята донька. Зрозуміло, Сафіє пішла у декретну відпустку та по догляду за дитиною. Назад на роботу вже не повернулася. Чоловік теж залишився без роботи - кар'єр закрився. У ПСП "Аннівський" теж йому нічого не могли запропонувати. Якось знайшов роботу в селищі Октябрському, що в десяти кілометрах від Аннівки. Але там обіцяли не більше 150 гривень. Прикинули: туди та назад по дві гривні щоднини - майже нічого не залишається від того заробітку. Відмовився. І тепер намагається стати на облік у службі зайнятості. А що залишається робити? Безробіття в селі небачене - половина жителів роками не можуть влаштуватися на роботу.
- Поки довідки збере, не один тиждень пройде, - скаржиться Сафіє. - А дівчатам зараз треба в школу ходити. А що ми їм можемо запропонувати, якщо грошей катма? Виручає корівка. Надою дві-три трилітрові банки молока. Половину дітям віддам, а половину віднесу на приймальний пункт - там беруть по дві гривні за банку. Влітку, щоправда, вдається віднести п'ять - сім банок. От і весь заробіток на сімох. Не розженешся.
Вона також повідала, що довгий час не можуть оформити виплати на дітей. Хіба наїздишся за гроші, виручені за молоко? Був би город як город, а то одна назва розміром у 28 соток. Користі від нього ніякої. Хіба що часник та цибулю удасться виростити. У минулому році спека випалила усе, що посадили.
А справа в тім, що вода в село подається години дві на добу. Часто не вдається навіть наповнити басейн у дворі. І поневіряються господарі в пошуках води - для себе, для дітей, для корови. У сільраді тільки обіцяють.
Не могли ми не поцікавитися, коли останню покупку зробила родина.
- О, то було три роки тому. Продали ми тоді нетелю за 750 гривень. Дівчаткам купили сяку-таку одежину, а ще занавіски на вікна. Перед сусідами незручно, - гірко посміхнулася Сафіє. - І з тих пір - більше нічогісінько. Навіть на секонд-хенд коштів не вистачає. Тож я інколи й думаю: який посаг ми зможемо приготувати нашим дівчатам, коли підростуть та надумають заміж вийти?
У кримських татар без посагу не заведено...
А найбільше нас спантеличило те, що проблемами багатодітної родини так і не спромоглися зайнятися ні сільська рада, ні місцевий меджліс, ні керівництво реорганізованого сільгосппідприємства. Вони повинні б знати усіх, хто бідує та поневіряється день у день. Хоча там і люблять повторювати, що чужого горя не буває.
У селі це не єдина багатодітна родина, що живе в безпросвітній бідності. Селяни називали родини Гафурових, Байрамових та інші. Один лише штрих "турботи". За словами Смаїла Гафурова, уже
більше десятка років він із дружиною та чотирма дітьми перебивається в старій хаті з двох кімнат.
З 1992 року він не може одержати
4 500 штук черепашнику з колишнього колгоспного кар'єру для будівництва нового житла. Хоча в свій час і гроші він за нього сплатив, і документи оформив. Не захотіли допомогти. Хіба таким має бути ставлення місцевої влади до жителів села?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=639

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков