Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3047)
З потоку життя (6251)
Душі криниця (3440)
Українці мої... (1453)
Резонанс (1480)
Урок української (987)
"Білі плями" історії (1660)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА МАЙДАН╤ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ГЕРО╥В НЕБЕСНО╥ СОТН╤
Ввечер╕ 20 лютого на Майдан╕ Незалежност╕ в Ки╓в╕ запалили промен╕ св╕тла, як╕ символ╕зують душ╕...


NEW YORK TIMES: Ф╤ЛЬМ ПРО ГОЛОДОМОР В УКРА╥Н╤ ПОСИЛА╢ СИГНАЛ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ╢ВРОП╤
Згасання спогад╕в про страх╕ття 20-го стол╕ття робить сусп╕льства в ╢вроп╕ менш ст╕йкими до...


В'ЯТРОВИЧ ЗАЯВИВ ПРО НЕОБХ╤ДН╤СТЬ ПРАВИЛЬНО╥ ╤НТЕРПРЕТАЦ╤╥ БОЮ П╤Д КРУТАМИ
За словами В’ятровича, пам’ять про Крути повернулася в Укра╖ну ╕з в╕дновленням ╖╖...


ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД 1932-1933 РОК╤В У ЗАПИСКАХ ВЧИТЕЛЬКИ, СЕЛЯНИНА, ВИКЛАДАЧА ╤ ПАРТ╤ЙЦЯ
Укра╖нський ╕нститут нац╕онально╖ пам'ят╕ презентував книгу зб╕рник письмових спогад╕в про...


ПОГЛЯД ЧЕРЕЗ СТОЛ╤ТТЯ: МИНУЛЕ ╤ СУЧАСНЕ
Декада ╕стор╕╖, проведена у Червоноградському г╕рничо-економ╕чному коледж╕, насамперед була...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 28.02.2003
У ПОЛЬЩІ ВІДКРИТО ЦІННІ УКРАЇНСЬКІ АРХІВИ
Д-р Орест ПОПОВИЧ. Нью-Йорк.

Євген Місило, директор Центру документації і дослідів "Український архів" у Варшаві, відкрив у Польщі цілу скарбницю українських історичних архівів, про яку розповів перед вщерть набитою залею в домі Наукового товариства ім. Шевченка у грудні 2002 року.
Серед найважливіших матеріалів, знайдених у Варшаві, є архіви НТШ, товариств "Просвіта" і "Рідна школа" зі Львова, Леґіону Українських Січових Стрільців, Української Галицької Армії, Армії Української Народної Республіки, уряду Західно-Української Народної Республіки та Української парламентарної репрезентації у Варшаві. Є там також особисті архіви багатьох видатних українців, серед них Дмитра Донцова.
Усі ці матеріали забрали зі Львова німці 1944 року і завезли їх на Шлеськ, який тепер належить до Польщі. Звідти більшість архівів перевезено до Національної бібліотеки у Варшаві. У 1982 р. Є. Місило відкрив ці скарби у смітнику. Забрало йому аж сім років старань, щоби польські власті спершу признали, що такі архіви справді існують, а відтак дали йому дозвіл їх досліджувати. Відтоді, він каталогує їх при частинній допомозі відомої львівської архівістки Галини Сварник.
Рівно ж чудернацькою виявилася доля тієї меншої частини львівського архіву, яка залишилася в Шлеську  і тепер знаходиться в "Оссолінеумі" у Вроцлаві. До сьогодні поляки заперечують, що вони взагалі посідають такий архів, і тому він не доступний для дослідників.
Дуже розчарувало Є. Місила байдуже ставлення до цієї справи представників уряду України, включно з тими, які специфічно відповідальні за повернення українських історичних пам'яток. Незважаючи на його численні прохання, вони не виявили ніякого зацікавлення долею українських архівів в Польщі і не хочуть в цю справу вмішуватися.
Ще одним великим проектом, яким займається Є. Місило, є досліджування української мартирології на території Польщі під час і безпосередньо після Другої світової війни. На перше місце тут висуваються його три документальні томи про виселення українців з території Польщі в роках 1944 - 1947, яке було прикладом "етнічної чистки", ще заки цей термін став загальноприйнятим.
Перші два томи відносяться до депортації приблизно 50 000 українців з Польщі до УРСР в роках 1944 - 1946. Третій том документує так звану акцію "Вісла" 1947 року, що була насильним, часто кривавим виселенням майже 150 000 українців з їхніх прадідівських осель і розпорошенням їх по західних реґіонах Польщі. Книга Є. Місила "Акція "Вісла" появилася спершу польською мовою в 1993 р., а пізніше була перекладена на українську мову і видана НТШ у Львові. Промовистий той факт, що як тільки Є. Місило опублікував цю книгу, основану виключно на польських джерелах, його звільнили з праці в Польській Академії наук. Коментарі - зайві.
Після десятиліть старань Є. Місило добився доступу до ориґінальних списків польського концтабору у Явожно (який був тим відділенням нацистського табору смерті в Авшвіц-Біркенав, що його поляки використали після війни). У роках 1947 - 1949 через Явожно перейшло близько 4 000 українців. Є. Місило виготовив довідник, в якому подані повні біографічні дані про кожного в'язня, що був у Явожно, та про його долю.
Євген Місило опрацював також картотеку воїнів Української Повстанської Армії, які полягли на території Польщі, і допомагає у розшуках їхніх місць поховання.
У 2003 році офіційна Польща планує відзначити роковини події, яку вони називають "Різня на Волині", що відноситься до масового вбивства поляків на Волині в 1943 р., приписуваного українцям. Комітет, обраний для документації та відзначення цього мнимого українського злочину, включає багатьох високопосадових осіб польського уряду, а очолює його президент Польщі Олександр Кваснєвський. Комітет вже одержав фонди порядку 100 000 доларів.
Пан Місило вважає, що українці мусять пустити в хід свій власний контрпроект, який задокументував би той факт, що під час і після Другої світової війни українці не менше потерпіли з рук поляків. Це вимагало б докладного дослідження відповідних архівів, а також інтерв'ю з уцілілими українцями з тих часів, що пов'язане з великими коштами. Моя мета, пояснив Є. Місило, не загострювати українсько-польські стосунки, а тільки представити їхню історію в об'єктивному світлі.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=620

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков