Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 01.08.2008
В╤ДРОДЖЕННЯ НЕ ДЛЯ ВС╤Х?

У Криму 29 липня урочисто в╕дкрили п╕сля реставрац╕╖ на державн╕ кошти 650-л╕тн╕й в╕рменський монастирський комплекс Сурб-Хач. На урочистост╕ прибули перш╕ особи автоном╕╖ - Голова Верховно╖ Ради Криму, Президент В╕рмен╕╖ та глава В╕рменсько╖ Апостольсько╖ церкви, а також багато гостей з-за кордону. Але за к╕лька к╕лометр╕в в╕д в╕дбудованого Сурб-Хачу в ру╖нах лежить найдавн╕ша мечеть Укра╖ни – 700-л╕тня Узбек-Джам╕. Чи однаково влада ставиться до культурно-╕сторично╖ спадщини етн╕чних та рел╕г╕йних меншин?
Сурб-Хач (Святий Хрест), монастирський комплекс, розташований на сх╕д в╕д С╕мферополя у г╕рському л╕с╕ поблизу м╕стечка Старий Крим – визначна пам’ятка в╕рменсько╖ культури, колишн╕й духовний центр так звано╖ Приморсько╖ В╕рмен╕╖.
За час╕в Кримського ханства ╕ аж до к╕нця XVIII стол╕ття в╕н був ос╕дком глави ╓парх╕╖ В╕рменсько╖ Апостольсько╖ церкви. У п╕зн╓ середньов╕ччя тут вирувало рел╕г╕йне ╕ культурне життя – працювала школа, друкували книги. Лише п╕сля депортац╕╖ ╕мператрицею Катериною Другою християнського населення з Криму, Сурб-Хач як осередок духовност╕ ╕ культури кримських в╕рмен занепав, а пот╕м, уже в радянськ╕ часи, обезлюдн╕в.

ВЛАДА НА РЕКОНСТРУКЦ╤Ю СВЯТИН╤ ГРОШЕЙ НЕ ПОШКОДУВАЛА

Тепер на його реконструкц╕ю з бюджет╕в Укра╖ни та автоном╕╖ було вид╕лено понад 5 м╕льйон╕в гривень. До загубленого в л╕с╕ Сурб-Хачу зробили б╕льш-менш нормальну дорогу ╕ провели електрику.
В урочистостях на честь 650-л╕тнього юв╕лею ╕ в╕дновлення Сурб-Хачу взяли участь Президент В╕рмен╕╖ Серж Сар╜сян, Католикос ус╕х в╕рмен ╫аре╜╕н Другий, кер╕вники автоном╕╖, представники в╕рменсько╖ д╕аспори з ус╕х к╕нц╕в Укра╖ни.
Президент В╕ктор Ющенко, попри оч╕кування, не при╖хав. Та все ж представники ╕ в╕рменсько╖ держави, ╕ в╕рменсько╖ церкви, ╕ д╕аспори дякували укра╖нськ╕й влад╕ за сприяння у в╕дновленн╕ святин╕. У рамках святкування пройшла л╕тург╕я та обряд освячення 7 хачкар╕в (камен╕в, що мають форму в╕рменських букв назви Сурб-Хач ╕з вир╕зьбленими хрестами), а також концерт та народн╕ гуляння з в╕рменськими стравами, винами й коньяками.

В╤ДРОДЖЕННЯ КУЛЬТУРНО-╤СТОРИЧНО╥ СПАДЩИНИ НЕ ДЛЯ ВС╤Х?

Днями кримськ╕ мусульмани звернулися до Президента В╕ктора Ющенка з╕ скаргою, що кримська ╕ центральна влада ставиться упереджено до ╕сламсько╖ культурно╖ спадщини Криму, в╕ддаючи перевагу християнськ╕й. Муфт╕й мусульман Криму Аджа Ем╕рал╕ Абла╓в заявив про катастроф╕чний стан всесв╕тньо в╕домих мечетей – найдавн╕шо╖ в Укра╖н╕ Узбек-Джам╕, 700-р╕чний юв╕лей яко╖ в╕дзначатимуть 2013 року, Бейбарс-Джам╕, збудовано╖ 686 рок╕в тому, та Еск╕-сарай-Джам╕ (1375 року заснування).
Мусульмани також висловили тривогу через те, що м╕сцева влада «не хоче виконувати норми чинного законодавства Укра╖ни, що зобов`язують ╖х повернути рел╕г╕йним орган╕зац╕ям культов╕ споруди та ╕нш╕ духовн╕ святин╕ ╕ пам`ятки, як╕ належали ╖м ран╕ше».
«Дос╕ десятки мечетей – ╕сторичних джам╕, медресе, тек╕╓, а також ╕нших ╕сламських пам`яток ╕ святинь – незаконно утримують державн╕, комунальн╕ установи або приватн╕ особи», – наголошу╓ Духовне управл╕ння мусульман автоном╕╖. Делегати Курултаю (з’╖зду) мусульман Криму, який в╕дбувся у вих╕дн╕ в С╕мферопол╕, закликали владу ухвалити спец╕альну програму з в╕дновлення ╕ реставрац╕╖ цих та ╕нших ╕сламських пам`яток Криму. Мусульманськ╕ л╕дери попросили Президента Укра╖ни виступити з ╕н╕ц╕ативою щодо порятунку разом ╕з християнськими ╕ мусульманських культових споруд, котр╕ ╓ ╕сторичною спадщиною кримськотатарського народу – кор╕нного народу п╕вострова.
Володимир Притула.
http://www.radiosvoboda.org/Content/Article/1187133.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 01.08.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6176

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков