Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 25.04.2008
ДОКУМЕНТОВАНА ╤СТОР╤Я


 35 рок╕в тому в Канад╕ з’явився перший том видавництва “Л╕топису УПА” – сер╕╖ книг, у як╕й публ╕куються документи ╕ матер╕али з ╕стор╕╖ УПА та Збройного п╕дп╕лля ОУН. Початок цьому виданню дали колишн╕ вояки УПА, як╕ в результат╕ Великого рейду 1947 - 1949 рр. опинилися в Зах╕дн╕й ╢вроп╕, а оп╕сля в П╕вн╕чн╕й Америц╕. “Л╕топис УПА” – це сп╕льне видання Об’╓днання колишн╕х Вояк╕в УПА США ╕ Канади та Товариства колишн╕х Вояк╕в УПА ╕м. ген. Тараса Чупринки в США ╕ Канад╕. В╕д початку заснування видавництва вийшли 67 том╕в у трьох сер╕ях. До друку готуються також подальш╕ книги.
 Перша сер╕я (так звана “канадська”, або основна) нал╕чу╓ 46 том╕в. Вона базу╓ться на дoкументах, що ╖х рейдуюч╕ частини або спецкур’╓ри переправили з Укра╖ни на Зах╕д. Це переважно п╕дп╕льн╕ документи. Б╕льш╕сть ╕з них походить з Арх╕ву ЗП УГВР. Винятком ╓ три томи н╕мецьких документ╕в, один том польських ╕ радянських документ╕в ╕ том документ╕в, як╕ стосуються Кирила Осьмака, Президента УГВР. Три останн╕ томи – 43, 44 та
46-й укладен╕ на основ╕ знайденого п╕д землею в 2004 роц╕ п╕дп╕льного арх╕ву в с. Озерна Терноп╕льсько╖ област╕. Другою орган╕зац╕╓ю, яка мала багато документ╕в п╕дп╕лля була ЗЧ ОУН, але з р╕зних причин “Л╕топис УПА” мав доступ лише до поодиноких документ╕в ц╕╓╖ зб╕рки. Ус╕ намагання налагодити сп╕впрацю з отаманом Тарасом Бульбою-“Боровцем” та ОУН (М) не мали усп╕ху.
 Друга сер╕я, або нова ки╖вська (започаткована в 1995 р.), нарахову╓ 11 опубл╕кованих том╕в, ╕нш╕ перебувають на р╕зних стад╕ях п╕дготовки. Вона охоплю╓ т╕льки документи з арх╕в╕в Укра╖ни. Серед них ╓ як п╕дп╕льн╕, так ╕ радянськ╕ документи, що походять з арх╕в╕в ЦК КПУ (тепер ЦДАГОУ), Жовтнево╖ Революц╕╖ (тепер ЦДАВОУ) та КГБ (тепер СБУ). Багато таких матер╕ал╕в знаходиться у р╕зних обласних арх╕вах. Сер╕я виходить п╕д грифом не лише “Л╕топису УПА”, але й ╤нституту укра╖нсько╖ археограф╕╖ ╕м. М. С. Грушевського, Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Укра╖ни, Державного ком╕тету арх╕в╕в Укра╖ни та Арх╕ву СБУ. Тому книги вм╕щено також на оф╕ц╕йн╕й веб-стор╕нц╕ Державного ком╕тету арх╕в╕в Укра╖ни.
 Третя сер╕я “Б╕бл╕отека” (заснована у 2000 р.) пода╓ анал╕тичн╕ розв╕дки та спогади, хоча спогади друкувались ╕ в перш╕й сер╕╖. У рамках сер╕╖ вийшло 9 том╕в, ще дек╕лька готуються до друку.
 Кр╕м власних книг, “Л╕топис УПА” допом╕г побачити св╕т книжц╕ д-ра ╢вгена М╕сила “Повстанськ╕ могили”, чотиритомному (перевиданому ╕ доповненому) з╕бранню твор╕в Володимира Макара “Спомини ╕ роздуми” та англомовн╕й прац╕ “Пол╕тична думка укра╖нського п╕дп╕лля 1943 – 1951”, випущен╕й у 1986 роц╕ Канадським ╕нститутом укра╖нських студ╕й (К╤УС). Деяк╕ матер╕али цих видань походять з╕ Зб╕рки Петра Й. Пот╕чного про п╕дп╕льну та протип╕дп╕льну боротьбу в Укра╖н╕ – арх╕ву “Л╕топису УПА” при Торонтському ун╕верситет╕. У ц╕й зб╕рц╕ знаходиться також повний арх╕в Внутр╕шн╕х в╕йськ укра╖нського округу 1944 – 1954 рок╕в (понад 150 000 стор╕нок документ╕в), частини яких вели боротьбу проти п╕дп╕лля протягом цього часу, та ╕нш╕ матер╕али з арх╕в╕в Рос╕╖ та Укра╖ни. Електронний опис видань “Л╕топису” можна знайти на веб-стор╕нц╕ www.litopysupa.com, де до кожного тому, за винятком найнов╕ших, подано вступн╕ статт╕ та резюме англ╕йською мовою.
 Оск╕льки щоразу в Укра╖н╕ та ╕нших кра╖нах стають все б╕льш доступними важлив╕ арх╕вн╕ документи про Визвольн╕ змагання минулого стол╕ття, на ╖х основ╕ готуються до друку в╕с╕м наступних том╕в, зокрема три томи Основно╖ сер╕╖, два томи Ново╖ (Ки╖всько╖) сер╕╖, три томи в сер╕╖ Б╕бл╕отека, в том╕ книга про П╕дп╕льну пошту Укра╖ни (вона ма╓ зац╕кавити ╕ ф╕лател╕ст╕в), книга, присвячена ВО “Буг”, та багато ╕нших.
 Видавництво “Л╕топис УПА” встигло за свою ╕стор╕ю зробити чимало. З╕брано багато документ╕в ╕ матер╕ал╕в, як╕ становлять ╕нтерес як для досл╕дник╕в, так ╕ для ширшого кола читач╕в. Варт╕сть проекту чимала. Вс╕ грош╕ над╕йшли в╕д Укра╖нсько╖ Громади у форм╕ фундац╕й та пожертв, яка доц╕ню╓ потр╕бн╕сть такого видання. Колектив “Л╕топису УПА” працю╓ безкоштовно на громадських засадах ╕ оплачу╓ т╕льки друкарськ╕ роботи. Цей факт допомага╓ зрозум╕ти, чому горстц╕ колишн╕х вояк╕в УПА вда╓ться забезпечити пост╕йний р╕ст Видавництва й продовження ц╕╓╖ важливо╖ прац╕.
 Редакц╕я та Адм╕н╕страц╕я.
 Litopys UPA, P.O. Box 97, Stn “C”,
 Toronto, ON M6J 3M7
upa@sympatico.ca, www.litopysupa.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5827

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков