Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 11.01.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 11.01.2008
МОВА – ВСЬОМУ ОСНОВА

З ЧИТАЦЬКО╥ ПОШТИ

Останн╕ под╕╖ в Укра╖н╕, як╕ пов’язан╕ з достроковими виборами ╕ приходом до влади проукра╖нських сил, укра╖нського уряду на чол╕ з Ю. Тимошенко, а ВР Укра╖ни – з А. Яценюком, переповнили чашу терп╕ння шов╕н╕ст╕в у Рос╕╖. Останн╕ антиукра╖нськ╕ вит╕вки рос╕йських яструб╕в, так╕, як наруга над прапором Укра╖ни на гор╕ Говерл╕, погром укра╖нсько╖ виставки про Голодомор у Москв╕, знищення укра╖нських газет в укра╖нськ╕й, ╓дин╕й на всю Рос╕ю, б╕бл╕отец╕, змусили Президента Укра╖ни В. Ющенка звернутися до Президента Рос╕╖ В. Пут╕на, щоб захистити укра╖нц╕в в╕д таких "братн╕х" об╕йм╕в. Але, як кажуть в народ╕, найкращий захист – це напад.
Тому зам╕сть того, щоб вибачитися, МЗС ╕ Президент Рос╕╖... переходять в атаку, направляючи в Укра╖ну заяви, в яких звинувачують укра╖нц╕в ╕ владу у невгодному ╖м трактуванн╕ под╕й сп╕льно╖ ╕стор╕╖, геро╖зац╕╖ во╖н╕в ОУН-УПА, "в╕йн╕" з ╕сторичними пам’ятками, дискрим╕нац╕╖ рос╕йсько╖ мови тощо. Вони хочуть, щоб ми не мали сво╓╖ держави, сво╓╖ мови, сво╖х геро╖в, як╕ боролися за честь, свободу ╕ незалежн╕сть Укра╖ни з окупантами вс╕х мастей. Бо звикли до того, що т╕льки ╖хня ╕стор╕я – справедлива, за ними завжди правда, ╖хня мова ╕ вони сам╕ найкращ╕ ╕ найрозумн╕ш╕. Тому в Рос╕╖, мабуть, ╕ одна державна мова, незважаючи на те, що ця держава багатонац╕ональна. Нехай в Дум╕ хто-небудь з нац╕ональних меншин виступить укра╖нською, татарською чи чуваською, то йому не поздоровиться. А чому ж Рос╕я любить ╕ншим суверенним державам робити сво╖ зауваження?
Ясна р╕ч, коли Рос╕я була ╕мпер╕╓ю, то вона писала ╕стор╕ю, як ╖й було виг╕дно. Та зараз ╕нш╕ часи. Колишн╕ колон╕╖ стали незалежними державами ╕ хочуть в╕дновити справжню нац╕ональну ╕стор╕ю. ╤мпер╕я колон╕й добров╕льно не в╕ддавала, ╕ тому кращ╕ сини сво╖х народ╕в здобували волю з╕ збро╓ю в руках, за що гинули на пол╕ бою чи в тюрмах ГУЛАГ╕в. Тому рос╕йським "яструбам" ╕ не до вподоби нов╕тня укра╖нська ╕стор╕я – ╕стор╕я правди ╕ справедливост╕. Теж ╖м не подоба╓ться питання про в╕дродження укра╖нсько╖ мови в Укра╖н╕, пам’яток культури, наших геро╖в.
Особливо це стосу╓ться тих рос╕ян, як╕ живуть в Укра╖н╕. Хочу зауважити, що серед б╕льшост╕ рос╕ян ╓ так╕, як╕ сприймають нов╕тн╓ життя нормально. Це культурн╕, порядн╕ й осв╕чен╕ люди, а ╓ й так╕, яким незалежна Укра╖на, укра╖нська мова, укра╖нська культура "стоять поперек горла". До реч╕, багато таких ╕ серед укра╖нц╕в, яких заг╕пнотизували радянськ╕ ╕деологи. Вони ╕ зараз за "рабол╓пне" ╓днання з Рос╕╓ю, за СРСР ╕ за в╕дновлення пам’ятник╕в Дзержинському, Лен╕ну, Катерин╕ II, Петру ╤, Меншикову... Вони не хочуть вчити державну мову, шанувати тих, хто за Укра╖ну в╕ддав сво╖ душу ╕ т╕ло. Тому ╕ пропонують в Укра╖н╕ дв╕ державн╕ мови. Але Москва повинна враховувати те, що в Рос╕╖ теж живуть м╕льйони укра╖нц╕в, треба задовольняти ╕ ╖хн╕ потреби у р╕дн╕й мов╕, театрах, школах, ВНЗ, газетах, теле– ╕ рад╕опередачах. Але там цього нема ╕ про це н╕хто не дума╓. Там одна державна мова, хоча проживають громадяни б╕льше 100 нац╕ональностей.
Незважаючи на голодомори, в╕йни, стал╕нськ╕ переселення ╕ процеси урбан╕зац╕╖, по Укра╖н╕ у ц╕лому 67,5% жител╕в вважають укра╖нську сво╓ю р╕дною мовою, тод╕ як рос╕йську – 29,6%. За нац╕ональн╕стю: 77,8% вважають себе укра╖нцями, а рос╕янами – 17,3%. Таким чином, можна констатувати, що "п╕ддались" мовн╕й русиф╕кац╕╖ всього близько 10% населення. Це т╕ укра╖нц╕, в основному, як╕ проживають у м╕стах, працюють у ф╕рмах, м╕н╕стерствах ╕ т. д. Бо б╕льш╕сть с╕льського населення, приблизно 90%, розмовляють укра╖нською, державною мовою. Село ╓ стрижнем, там збер╕га╓ться кор╕ння укра╖нсько╖ мови, культури, укра╖нського етносу. Мовний розпод╕л особливо зазнав зм╕н у процес╕ урбан╕зац╕╖, яка йшла паралельно з ╕ндустр╕ал╕зац╕╓ю. Кр╕м того, до нас, в ╕ндустр╕альн╕ райони почало за╖жджати багато людей з Рос╕╖, ╕нших рег╕он╕в СРСР, як╕ ╖хали сюди на зароб╕тки. Тому за останн╕ 20 – 30 рок╕в доля м╕ського населення в Укра╖н╕ становила 68%. Зрозум╕ло, що вс╕, хто пере╖хав з с╕л у м╕сто, зрусиф╕кувались. Бо в м╕стах Донбасу розмовляти укра╖нською мовою було соромно, там укра╖нська мова не шанувалась. Але коли був всеукра╖нський перепис населення 2001 року, на питання "Яку мову ви вважа╓те р╕дною?", ╕з 25 областей рос╕йську мову назвала переважна к╕льк╕сть громадян р╕дною мовою в трьох областях: це Крим (77%), Донецька область (75%) ╕ Луганська (69%). Приблизно р╕вне сп╕вв╕дношення укра╖нськомовних ╕ рос╕йськомовних спостер╕галося у Запор╕зьк╕й, Одеськ╕й ╕ Харк╕вськ╕й областях. У 19 областях Укра╖ни укра╖нська мова ╓ р╕дною для б╕льшо╖ частини населення – в╕д 67% у Дн╕пропетровськ╕й до 98% у Терноп╕льськ╕й. Тож не все так погано у нашому дом╕, в Укра╖н╕ ╓ багато патр╕от╕в сво╓╖ держави, як╕ гордяться тим, що вони нащадки Великих Укра╖нц╕в, що – ми велика нац╕я. 
В╕ктор ГАВРИЛЬЧЕНКО.
м. С╕мферополь.

Читаючи шк╕льний п╕дручник "╤стор╕я Укра╖ни" для 9-го класу, я прим╕тив ╕ виписав судження про мовно-нац╕ональн╕ проблеми в Рос╕╖ б╕льшовика Г. Петровського. Гадаю, читачам буде ц╕каво провести деяк╕ паралел╕ у б╕к нашого сьогодення...    З повагою – О. В. КИСЛИЙ,
Красногвард╕йський р-н в Криму.

З ВИСТУПУ ДЕПУТАТА ГРИГОР╤Я ПЕТРОВСЬКОГО НА ЗАС╤ДАНН╤ ╤V РОС╤ЙСЬКО╥ ДЕРЖДУМИ З НАЦ╤ОНАЛЬНОГО ПИТАННЯ:
"...В Рос╕╖ великорос╕в лише 43%, це становить менше половини ╖╖ населення, а тим часом вся решта Рос╕╖ визнана ╕нородною. Таким чином, б╕льш╕сть населення в Рос╕╖ не ма╓ права ╕ можливост╕ говорити р╕дною мовою ╕ мусить терп╕ти безк╕нечний гн╕т ╕ насилля. Тепер нашому великорос╕йському нац╕онал╕зму (читай шов╕н╕зму. – О. К.) ╕ пом╕щицькому патр╕отизму нема, зда╓ться, р╕вних в ╢вроп╕, та не т╕льки в н╕й, а й в Аз╕╖. В усьому св╕т╕ не знайти н╕чого г╕ршого, н╕чого б╕льш ганебного, н╕ж те, що витворяють у нас над пригн╕ченими народностями... Пересл╕дують особливо слов’янськ╕ нац╕╖, як то б╕лорус╕в, укра╖нц╕в, поляк╕в. Чорносотенц╕ та ╖хн╕ лаке╖ називають Рос╕ю Великою слов’янською державою мабуть т╕льки тому, що в ц╕й велик╕й держав╕ практику╓ться найб╕льше пригн╕чення слов’янських народностей..."
Г. Петровський. "З революц╕йного минулого". К., 1958 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 11.01.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5466

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков