Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…


СТАЛЕВ╤ ДУХОМ
Фотовиставка Костянтина Сови «Сталев╕ духом» - це вираження шани б╕йцям ╕ розпов╕дь...


«ФАРС НА БОЛОТАХ»: п╕сля 17 березня пут╕н ма╓ стати «так званим президентом»
Як╕ ще зм╕сти та смисли можна знайти в беззм╕стовних рос╕йських «виборах»...


ПОСЛАННЯ ПУТ╤НА ПАРЛАМЕНТУ ТА ПОХОРОН НАВАЛЬНОГО
Як вони характеризують стан кремл╕вського режиму…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2007 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 16.11.2007
НЕ ТОД╤, НЕ ТАК, НЕ З ТОГО БОКУ...
Л╕д╕я СТЕПКО.

 У Севастопол╕ визр╕ва╓ черговий скандал з приводу встановлення пам’ятника рос╕йськ╕й ╕мператриц╕ Катерин╕ II. Десять укра╖нських громадських орган╕зац╕й звернулися листом до Президента Укра╖ни з вимогою втрутитися в ситуац╕ю. Та зам╕сть скасування юридичним шляхом небезпечного р╕шення Севастопольсько╖ м╕ськради держадм╕н╕страц╕я намага╓ться виховувати п╕дписант╕в листа. А тим часом скульптор С. Чиж зак╕нчу╓ "ваять" триметрову статую од╕озно╖ самодержиц╕. Пам’ятника Катерин╕ II до останнього часу не було й у сам╕й Рос╕╖... Зате у нас вона стоятиме на вулиц╕ Лен╕на напроти штабу Чорноморського флоту.
 У ц╕кавий час живемо, панове. З блискавичною швидк╕стю зм╕ню╓ться св╕т, а з ним ╕ наша громадянська св╕дом╕сть. Нарешт╕ почина╓мо розум╕ти, що утримувати за власний кошт (читай податки) треба лише таку владу, яка того варта, й до тих п╕р, поки вона буде виправдовувати нашу дов╕ру. На жаль, св╕дом╕сть слуг народу зм╕ню╓ться не так швидко, як того вимага╓ час. Вони ще й дос╕ не розум╕ють, що влада - це передус╕м в╕дпов╕дальн╕сть, а не спос╕б покращувати власний добробут, й прагнуть д╕статися владних посад, ╕нколи не розраховуючи на власн╕ сили та вм╕ння. Уникнути казусних ситуац╕й за таких умов бува╓ складно.
 Суд╕ть сам╕: севастопольський м╕ський голова Серг╕й Куницин, призначений на посаду Адм╕н╕страц╕╓ю Президента, аби догодити одразу вс╕м, вдався до риторики на зразок в╕домого персонажа з мультф╕льму, що закликав мишей ╕ кот╕в жити дружно. Мовляв, якщо вже зводити пам’ятник Катерин╕ II, то треба й Сагайдачному ╕ депортованим татарам. Агенц╕я УН╤АН поквапилася оприлюднити те Соломонове р╕шення: тут вже виною досягнення людства у галуз╕ засоб╕в комун╕кац╕╖. В╕д частини укра╖нсько╖ громади м╕ста в свою чергу полет╕в до можновладних апартамент╕в лист, п╕дписаний десятьма кер╕вниками громадських орган╕зац╕й. Оф╕ц╕йно╖ в╕дпов╕д╕ громадськ╕сть не отримала, але десятьох п╕дписант╕в запросили до держадм╕н╕страц╕╖ на виховний урок. Бо чиновник же хот╕в як краще, а вийшло ...
 Розбиратися в ситуац╕╖, що склалася, д╕сталося заступнику Серг╕я Куницина Дмитру Баз╕ву, котрий запросив цього тижня автор╕в листа до свого каб╕нету. Такими заявами, на його думку, можна загубити будь-яку справу або довести ╖╖ до абсурду, бо "...заява пролунала не тод╕ й не з того боку. Так вважають ╕ в Адм╕н╕страц╕╖ Президента, - запевнив державний посадовець. А Куницин зовс╕м не те мав на уваз╕".
 У процес╕ розмови з’ясувалося, що цитата чиновника, оприлюднена агенц╕╓ю УН╤АН, ц╕лком правдива, просто кер╕вник держадм╕н╕страц╕╖ казав т╕ слова з певною ╕нтонац╕╓ю. Мовляв, якщо вслухатися, то можна зрозум╕ти, що в╕н не ╓ прихильником зведення пам’ятника рос╕йськ╕й ╕мператриц╕, а зовс╕м навпаки. Як на б╕ду, друкован╕ та електронн╕ засоби ╕нформац╕╖ поки що в тональност╕ сказаного не розум╕ються, в╕д чого езопова мова автора у друкованому рядку не вимальовувалася жодним чином.
 Непросте завдання - повернути народний гн╕в у конструктивне русло д╕сталося того дня Дмитру Баз╕ву. ╤ треба в╕ддати належне, в╕н таки з нею впорався, хоч ╕ не одразу. Спочатку, як водиться, присутн╕ почубилися. Сентенц╕╖ чиновника в╕д влади зачепили за живе Миколу Владз╕м╕рського, який очолю╓ громадський ком╕тет "Укра╖нський Севастополь". В╕н дор╕кнув кер╕вництву держадм╕н╕страц╕╖ за суц╕льне ╕нформац╕йне сприяння прихильникам ув╕ков╕чення рос╕йсько╖, хоч ╕ титуловано╖, але хвойди на укра╖нських теренах. Бо як же можна першому заступнику м╕ського голови пану Казар╕ну заявляти на загал, що, як громадянин, в╕н п╕дтриму╓ зведення того пам’ятника. Який в╕н у б╕са громадянин? В╕н давно вже пол╕тична ф╕гура. Ми не дамо, - запевнив пан Владз╕м╕рський, - звести тут цей ганебний пам’ятник. До реч╕, сов╓тського указу про знесення царських пам’яток н╕хто не скасовував. Я дуже прошу вас передати нашу позиц╕ю панам Куницину ╕ Казар╕ну, нехай вони повиняться публ╕чно й припинять так╕ розмови. ╤ не треба перекладати ситуац╕ю, що склалася, на громадськ╕ орган╕зац╕╖.
 Аргументи п. Владз╕м╕рського були вагом╕, але тональн╕сть надто гучна, як для маленького каб╕нету п. Баз╕ва. Промовцю одразу легенько вказали на двер╕. Добре, що укра╖нц╕ - люди запальн╕, але розважлив╕. Бо та злополучна тональн╕сть могла би знову завести громаду на ман╕вц╕. А так за мить по тому, як пари гн╕ву п╕дн╕малися догори, розмова вже набувала конструктиву. Присутн╕ по черз╕ почали висловлюватися, аргументуючи сво╖ п╕дписи п╕д вищезгаданим зверненням до Президента.
 Отаман Севастопольського куреня Укра╖нського козацтва Мирослав Мамчак висловлювався, може, не так гучно й емоц╕йно, як попередн╕й промовець, але досить твердо. На зразок в╕домого класика, що "мовив тихо, тримаючи в руках велику палицю".
 - Нехай н╕хто не спод╕ва╓ться на одеський вар╕ант. Якщо там пам’ятник рос╕йськ╕й самодержиц╕ колись ран╕ше таки був, то у Севастопол╕ його не було н╕коли. Його не було ╕ в сам╕й Рос╕╖. ╤ справа ця ма╓ не ╕сторичне, а пол╕тичне п╕д╜рунтя. Проти безглуздого р╕шення м╕ськради готов╕ виступити тисяч╕ людей, ╕ вони стоятимуть до останнього. Треба ще дов╕датися, за як╕ заслуги перед державою той скульптор Чиж, що "вая╓т" ╕мператрицю, отримав звання народного художника Укра╖ни.
 Бачте, на пам’ятник вони знайшли 70 тисяч, а, скаж╕мо, на п╕дземний перех╕д на головн╕й площ╕ м╕ста чи на тролейбуси кошт╕в нема╓. Може, держадм╕н╕страц╕я ще п╕де й на те, щоб охороняти цей пам’ятник силами м╕л╕ц╕╖, що присягалася на в╕рн╕сть Укра╖н╕? Якщо ви хочете мати ще одну проблему, кр╕м опалення, водопостачання та нестач╕ транспорту, то ви ╖╖ матимете, поставивши цей пам’ятник.
 (На цих словах пана Мамчака запала тиша. Мен╕ аж закорт╕ло запитати, чи приймають до козацького куреня ж╕нок. Зда╓ться, я вже готова замкнути шеренгу. Може, в╕дважиться хтось з козацького роду подарувати власкору шаблю? З╕знаюсь, до цього дня я вже думала, що войовнич╕сть наших славетних предк╕в нав╕ть у рудиментах не д╕сталася сучасним укра╖нським чолов╕кам. Як же при╓мно ╕нколи помилятися).
 Присутн╕й на з╕бранн╕ голова Севастопольського в╕дд╕лення Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в пан Пляшечников запропонував в╕дсл╕дкувати юридичне проходження документац╕╖ в╕д р╕шення м╕ськради до встановлення скульптури. Адже ╕сну╓ певне погодження з в╕дд╕лом арх╕тектури ╕ пам’ятник╕в управл╕ння культури Севастопольсько╖ держадм╕н╕страц╕╖. Принаймн╕, така практика ╕снувала у м╕ст╕ завжди.
 Вс╕ разом з╕йшлися на думц╕, що варто провести "круглий ст╕л", запросивши на нього ╕сторик╕в, громадських д╕яч╕в, кра╓знавц╕в та б╕знесмен╕в. Треба, щоб громадськ╕сть усв╕домила пол╕тичн╕ насл╕дки встановлення ц╕╓╖ скульптури.
 Хоч ╕з журнал╕ст╕в на вищезгадане з╕брання напросилася я одна, вже у веч╕рн╕х новинах м╕сцевого державного телебачення з’явився в╕дпов╕дний сюжет. Ц╕кавою була п╕дводка до сюжету: "Ее давно уже нету в живых, но дела ее государственные и личные не забыты и в Лету не канули. Речь идет о Екатерине II, своенравной, но великой самодержице. Деятельность императрицы ее современниками оценивалась не иначе как во благо государства Российского... Установка памятника императрицы в южных городах Украины вызвала широкое обсуждение... Предлагаем два взгляда на одну проблему..."
 В кадр╕ знову ж таки з’явля╓ться наш, просто герой того дня, Микола Владз╕м╕рський з╕ сво╖м баченням проблеми (сюжет готувався заздалег╕дь), а його погляду у сюжет╕ опонують одразу дв╕ г╕лки влади "в лицах": голови м╕ськради Валер╕я Саратова, найревн╕шого прихильника пам’ятника, та першого заступника голови держадм╕н╕страц╕╖ п. Казар╕на, котрий вважа╓, що "...реализация этого проекта в Севастополе не повлечет за собой последствий, подобных Одессе и Симферополю", трет╕м опонентом виявився наш м╕сцевий Церетел╕ пан Чиж. В╕н був найкрасномовн╕шим, бо вже зл╕пив триметрову скульптуру й, напевне ж, чека╓ на грошову винагороду: "...Кому же еще памятники ставить, если не Екатерине?" - нап╕вщиро дивувався майстер. Для п╕дтримки провладно╖ думки репортер ретельно в╕дбира╓ ще з десяток перехожих городян з╕ схожою позиц╕╓ю.
Отже, погляд╕в у сюжет╕ й справд╕ два, зате сп╕вв╕дношення опитаних р╕знопоглядних респондент╕в - 1 до 10.
 (М. Владз╕м╕рський того дня мав би пишатися: його погляду на проблему, ретельно вичищеному репортером в╕д оц╕нок моральност╕ Катерини II, опонували обидв╕ г╕лки влади м╕ста з потужною групою п╕дтримки).
 Соромно за серв╕льн╕сть журнал╕ста, автора сюжету. Проте дивуватися н╕чому. Нову генерац╕ю журнал╕ст╕в для Севастополя готу╓ ф╕л╕я Московського державного ун╕верситету ╕м. Ломоносова за рос╕йською програмою. За таку виважен╕сть в осв╕тянськ╕й пол╕тиц╕ рег╕ону треба скласти подяку знову ж таки укра╖нському пол╕тикуму й влад╕. ╤ тут вже "круглими столами" не зарадити...
 Вся над╕я на отамана Мамчака ╕ його кур╕нь. 
  м. Севастополь.

 На фото: у центр╕ - отаман Севастопольського куреня Укра╖нського козацтва, кап╕тан першого рангу Мирослав Мамчак ╕ заступник м╕ського голови Дмитро Баз╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 16.11.2007 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5304

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков