Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 13.07.2007
В╤Д МР╤Й - ДО КРА╥НИ!
Олена ХАЛ╤МОН.


НА КУПАЛЬСЬК╤ СВЯТА У КИ╢В╤ ПРОЙШОВ М╤ЖНАРОДНИЙ ЕТН╤ЧНИЙ ФЕСТИВАЛЬ "КРА╥НА МР╤Й"
ЦЕЙ маг╕чний день орган╕затори вибрали не випадково, адже ще наш╕ предки в╕рили, що т╕льки в н╕ч на сьоме липня бог Сварог в╕дкрива╓ Небесну браму, ╕ вс╕ звертання людей будуть почут╕. На Купала вс╕ повинн╕ опром╕нитися ╕ збагатитися житт╓дайною енерг╕╓ю Сонця ╕ Води, адже небесн╕ сили ц╕╓╖ ноч╕ купають Землю, даруючи  родючу силу ╖╖ плодам.
Очевидно, мат╕нка-природа цього року вир╕шила по-серйозному "п╕д╕йти до справи" ╕ два наступн╕ дн╕ п╕сля Купала рясним дощем щедро поливала вс╕х тих, хто шукав свою Кра╖ну Марень, Мр╕й та Сн╕в на Сп╕вочому пол╕ нашо╖ столиц╕.
Цьогор╕ч господар╕ Кра╖ни закликали лише до одного: "...Давайте дивуватися один одному, давайте захоплюватися тими в╕дкриттями такого багатого, такого р╕зноман╕тного св╕ту, в якому вс╕ р╕вновелик╕... Ми б хот╕ли здивувати наших друз╕в, що при╖хали з усього св╕ту ╕ знають мало про нас, мабуть, як ╕ ми про них".
А друз╕в у фестивалю чимало, зокрема, з Франц╕╖, Ф╕нлянд╕╖, Б╕лорус╕, Угорщини, Македон╕╖, Велико╖ Британ╕╖, Польщ╕, Литви.
Про укра╖нських симпатик╕в вже год╕ й згадувати, адже це не т╕льки етно-виконавц╕ та гурти, а й книговидавц╕, як ╤ван Малкович, письменники-брати Капранови (як╕ на капот╕ свого автомоб╕ля встигали роздавати автографи та фотографуватися з ус╕ма бажаючими), кобзар╕ - Тарас Компан╕ченко та Едуард Драч, ковал╕, вишивальниц╕ та, зрештою, ╕ ми з вами.
Про д╕тей у "Кра╖н╕ Мр╕й" п╕клувалися чи не найб╕льше - у них був св╕й ╕гровий майданчик "Равлик", де малеча разом з батьками плела в╕ночки та розважалася п╕д час ╕гор. Одн╕╓ю з найц╕кав╕ших забав було "вмовляння сонця" вийти з-за хмар. П╕сля к╕лькох таких ритуальних хоровод╕в небесне св╕тило виблиснуло. Доросл╕ ╕з захопленням охнули ╕ зааплодували дитяч╕й маг╕╖.
Тут же Л╕рник Сашко розпов╕дав укра╖нськ╕ народн╕ та авторськ╕ казки, в перерв╕ покурюючи люльку.
Для бажаючих опанувати бойов╕ мистецтва орган╕зац╕я "Спас" п╕дготувала не т╕льки показов╕ виступи, а й заохочувала випробувати власн╕ сили. ╤з присутн╕х вам вибирали суперника, зав’язували оч╕ пов’язкою, давали в руки напханий чимось м`яким м╕шок, розкручували вас у р╕зн╕ сторони ╕... тепер ви вже гамселили один одного м╕шками.
╤н╕ц╕атор "Кра╖ни Мр╕й" - Олег Скрипка, виконуючи народн╕ п╕сн╕ та твори "ВВ" разом ╕з Ле Гранд Оркестр, сипав жартами та римованими в╕ршами. До сцени п╕дтяглася така к╕льк╕сть прихильник╕в, що для того, щоб щось побачити, потр╕бно було п╕дн╕матися на схил перед сценою, однак ╕ його за к╕лька хвилин заполонили бажаюч╕ послухати харизматичного Скрипку. Нав╕ть раптова злива не змусила музикант╕в покинути св╕й "под╕ум", а завбачлив╕ глядач╕ розкрили парасол╕ ╕ продовжили п╕дсп╕вувати.
Трохи згодом на Обрядов╕й сцен╕, б╕ля музею ╤вана Гончара ус╕, хто бажав фе╓ричного шоу, переживали разом з акторами Купальський обряд спалення в╕дьми. Народу наст╕льки сподобалося д╕йство, що оплески лунали протягом десяти хвилин. А частина "особливо захоплених" поб╕гла фотографуватися з екстравагантними д╕вчатами з гурту "ДахаБраха", сп╕в яких супроводжував виставу.
Загалом, виступи ус╕х учасник╕в неможливо було побачити, адже вони в╕дбувалися на к╕лькох сценах одночасно. Тому, за словами в╕дв╕дувач╕в, обирати потр╕бно було те, що здавалося найц╕кав╕шим.
Уже в нед╕лю, п╕д веч╕р, зах╕д в╕дв╕дав Президент В╕ктор Ющенко ╕з с╕м’╓ю. Вс╕, хто опинився поруч з главою держави (нав╕ть, випадково), змогли в╕дчути на власн╕й персон╕, наск╕льки в╕ддано працю╓ його охорона - спочатку потрапивши у тисняву, а пот╕м ще й втративши над╕ю сфотографувати Президента нав╕ть здалеку - спини кремезних хлопц╕в виринали щоразу, як т╕льки у руках з’являлася фотокамера (вт╕м, кореспонденту "Св╕тлиц╕" це таки вдалося!).
Як моза╖ка, поступово з окремих частин складалося у мене загальне враження та бачення мо╓╖ особисто╖ "Кра╖ни Мр╕й" - тепер я знаю, яка вона ╕ хто матиме право в н╕й проживати, як╕ закони, дух та загальний настр╕й будуть тут панувати...

P. S.  Наступного року на "Кра╖н╕ Мр╕й" (п╕сля ц╕╓╖ реклами, зв╕сно ж!) плану╓ побувати багато наших знайомих та друз╕в. Отак, поступово, у кожного з нас "намалю╓ться" Своя Кра╖на, Своя В╕тчизна, Своя Держава. А пот╕м перейдемо до практичного вт╕лення ╕дей!

На фото: очистилися б отак за Президентом купальським вогнем ус╕ наш╕ владоможц╕ - може, й п╕шло б все на лад в Укра╖н╕?

ЧЕРЕЗ МИНУЛЕ - ДО МАЙБУТНЬОГО

Чи можна мр╕яти про минуле? В╕дпов╕дь на це питання знайде той, хто хоч раз побува╓ на Сп╕вочому пол╕ у Ки╓в╕, коли там збираються укра╖нц╕.  Укра╖нц╕, що  зберегли для нас укра╖нську традиц╕ю, п╕сню, одяг. Н╕, це не музейн╕ експонати, це не тимчасов╕ виставки, це ╖хн╓ життя. Завдяки  ╕н╕ц╕атив╕ сол╕ста гурту "ВВ" Олега Скрипки, щороку до Сп╕вочого поля при╖здять укра╖нц╕, як╕ живуть  за нашими стародавн╕ми традиц╕ями. Демонструючи це нам, мають  на мет╕ одне бажання - розворушити нашу емоц╕йну пам’ять,  син╕вську любов до свого, повагу ╕ горд╕сть до сво╓╖ земл╕. Як╕ ми гарн╕, яке ошатне наше нац╕ональне вбрання! ╤ сорочки мережан╕, ╕ п╕дтички шит╕, ╕ кептарики  ╕ брилики,  чоб╕тки - усе це н╕би з картинки, н╕би намальоване. Ось воно, нац╕ональне джерело, т╕льки тут може народитися суперсучасна модель одягу  ж╕ночого  ╕ чолов╕чого,  дитячого ╕ для л╕тн╕х людей. Тут народн╕ вироби ╕ гончарний круг до ваших послуг, тут розписують глинян╕ горщики ╕ плетуть косички з соломи. Дивишся зачаровано ╕ рад╕╓ш, що потрапив у кра╖ну казки. Збираючи щороку укра╖нц╕в, сво╖м прикладом доводив Олег Скрипка - традиц╕ю можна зберегти. Багато молод╕ навернув в╕н до нашо╖ спадщини. А щоб пор╕внятись було з ким, цього року запросив музичн╕ фольклорн╕ групи з р╕зних держав. Свою етн╕чну музику представили групи з Укра╖ни, Б╕лорус╕, Рос╕╖, Литви, Молдови, Чех╕╖, Польщ╕, Ф╕нлянд╕╖ та Шотланд╕╖.  Фестиваль "Кра╖на казки" проводився за п╕дтримки м╕жнародного фонду "Укра╖на 3000".
Н╕на Матв╕╓нко та Олег Скрипка в╕дкривали фестиваль новою  п╕снею "Купала на ╤вана". Фестиваль об’╓днав  п╕д сво╖м дахом виступи фольклорних  колектив╕в з р╕зних держав св╕ту. Сама ╕дея проведення фестивалю належить Олегу Скрипц╕, фронтмену "ВВ" ╕ великому фанату world-music. "Кра╖на Мр╕й" позиц╕онувалася як ╓диний на сьогодн╕шн╕й момент на територ╕╖ Укра╖ни етно-фольк-фестиваль. 
Зелен╕ схили Дн╕пра, св╕жесенька травичка, на Але╖ майстр╕в ус╕х бажаючих навчають основам народних ремесел, сумна п╕сня кобзаря, а на ╕ншому боц╕ - купальськ╕ обряди... Лунали п╕сн╕  п╕вн╕чно-зах╕дно╖ шотландки, виступали гост╕ з Великобритан╕╖, ╕ перед сценою утворювалися хороводи ╕ танц╕. Виступи починались о 15.00, ╕ присутн╕, вже довол╕ находившись, вибиралися на схил гори п╕д ст╕нами Лаври, простеливши килимочок, зручно вмощувалися, щоб продовжувати слухати п╕сн╕, яскрав╕ виступи учасник╕в фестивалю. Зв╕дси було однаково видно ус╕ три майданчики, на яких в╕дбувалося д╕йство: чи то на Зелен╕й сцен╕ (гост╕ ╕з Латв╕╖), чи на головн╕й - фе╓ричн╕ танц╕ рос╕ян. А п╕д веч╕р виступали ф╕нський квартет ╕ колоритн╕ чехи, молдавани, колектив ╕з Б╕лорус╕ ╕ наш кримський г╕тарист Енвер ╤змайлов. Розпов╕дати окремо про кожен колектив  нема╓ сенсу, адже для цього потр╕бно багато часу, зупинюсь лише на деяких.  Ф╕ни Spontanii Vare привезли з собою старовинний помп-орган, грати на якому було дуже складно. Spontanii Vare (помп-орган, скрипка, в╕олончель ╕ акордеон). Складнопостановочна музика ф╕н╕в дещо  охолодила  танцюючих п╕д "Карпат╕янs", та ненадовго - п╕д к╕нець виступу музиканти так розходились, що м╕сця було мало.
 Чехи показали, що ╕ у них ╓ св╕й "ВВ". Головною прикрасою  групи  був вокал╕ст, що бив себе у груди, коли потр╕бно було видати високий в╕бруючий звук.  Чеським музикантам так сподобався укра╖нський глядач, що з╕ сцени ╖м йти не хот╕лося. Поц╕новувачам  джазово╖ музики з етн╕чним ухилом  сподобалася зустр╕ч з  Енвером ╤змайловим, в╕н, використовуючи лише одну г╕тару, м╕г  з╕м╕тувати  звучання ц╕лого оркестру. У кожного з цих виконавц╕в були сво╖ прихильники, ╕ виступ кожного знаходив сво╓ серце у ц╕й зелен╕й зал╕ Сп╕вочого поля. ╤шбел Мак Ах╕лл - гельська сп╕вачка з╕зналася прес╕: "На жаль, до цього вечора я не чула укра╖нсько╖ етн╕чно╖ музики. Я й при╖хала сюди, щоб обм╕нятися п╕сенним досв╕дом наших культур... Все, що навколо, дуже захоплю╓. Лише Дн╕про чого вартий! Я вважаю, що робота Олега Скрипки -  неоц╕ненна".
Головне  завдання  фестиваль виконав. Будемо спод╕ватися, що в╕н стане щор╕чним ╕ проведення його не буде залежати в╕д пол╕тичного розкладу в держав╕. Олег Скрипка, орган╕затор та ╕н╕ц╕атор фестивалю "Кра╖на мр╕й" говорить:
- Ця  "Кра╖на мр╕й" краща, н╕ж я уявляв. Та сили ╕ енерг╕╖ без п╕дтримки держави у мене не вистачить. Ми все це зробили на ентуз╕азм╕. А держава не те, що не допомага╓,  а  часом заважа╓. Чинилося багато перепон - пожежники забороняли п╕д’╓днувати апаратуру, пост╕йн╕ перев╕рки, рев╕з╕╖ з р╕зних ╕нстанц╕й...
Юл╕я КОВАЛЕНКО.
м. Ки╖в.


 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 13.07.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4925

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков