Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 08.06.2007 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 08.06.2007
НЕ ТАК Т╤╥ ВОР╤ЖЕНЬКИ, ЯК ДОБР╤╥ ЛЮДИ…
Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ.

ГРОШ╤ НА УКРА╥НСЬКУ МОВУ ╤ КУЛЬТУРУ – В НЕБО ╤ НА В╤ТЕР...
Конгрес укра╖нц╕в Севастополя нещодавно отримав в╕дпов╕дь на св╕й запит до м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ про використання державних кошт╕в у сум╕ 9 м╕льйон╕в гривень, як╕ були вид╕лен╕ в 2006 р. в╕дпов╕дно до Постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни № 469 в╕д 10 кв╕тня 2006 року для розвитку та п╕дтримки укра╖нсько╖ культури, забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах громадського життя м╕ста.

НЕ ТАК Т╤╥ ВОР╤ЖЕНЬКИ, ЯК ДОБР╤╥ ЛЮДИ…

СПОЧАТКУ БУЛА ПОСТАНОВА
╤стор╕я нец╕льового – на погляд св╕домих укра╖нц╕в – використання чимало╖ к╕лькост╕ державних кошт╕в почалась ще до моменту ╖х вид╕лення КМУ. Громадський ком╕тет «Укра╖нський Севастополь» ще 10 лютого 2006 року висловив стурбован╕сть нам╕рами м╕сько╖ влади витратити грош╕, як казав тод╕шн╕й заступник голови Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ (да-л╕ - СМДА) Г. К. Луцай, на св╕й розсуд: «Деньги будут способствовать развитию украинского языка и культуры, но использоваться они будут и для более свободного функционирования в Севастополе и русского языка». У статт╕ «Це солодке слово «субвенц╕я», опубл╕кован╕й в наш╕й газет╕, писалось про плани вид╕лення сотень тисяч ансамблям «Калинка», «Сударушка», «Улыбка», «Зёрнышки», «Родные напевы», «Любимые напевы», «Черёмуха», «Посиделки» та севастопольському Театру танцю. Для «кращого» функц╕онування укра╖нсько╖ мови планувалось закупити на сотн╕ тисяч спортивне обладнання, в╕дд╕лу у справах молод╕ ╕ спорту – «вс╓м сьострам по с╓рьгам» – планувались як╕сь «коп╕йки» – 600 тисяч. Чи не ╓диним прийнятним рядком була сума у 2,5 м╕льйона гривень, яку передбачалося направити на початок буд╕вництва укра╖нського колег╕уму, ун╕кального навчального комплексу, закладеного напередодн╕ Дня Незалежност╕ Укра╖ни в 2005 р. На вимоги ГК «Укра╖нський Севастополь» про рац╕ональне використання кошт╕в ╕ необх╕дн╕сть широкого громадського обговорення ╕з залученням чиновник╕в в╕д нов╕тньо╖ влади та громадських орган╕зац╕й таке обговорення в╕дбулось в каб╕нет╕ заступника голови СМДА Дмитра Баз╕ва. Це сталось, щоправда, вже п╕сля опубл╕кування у кв╕тн╕ 2006 року Постанови КМУ, якою розпорядч╕ функц╕╖ було в╕ддано управл╕нню культури ╕ туризму СМДА. Вже тод╕ було зрозум╕ло, що та зустр╕ч була проведена для годиться, бо н╕яких конкретних р╕шень не було прийнято. Щоправда, Д. Баз╕в звертався до урядових чиновник╕в ╕з проханням переглянути сво╓ р╕шення, яке стало фатальним для м╕льйон╕в гривень ╕ севастопольсько╖ громади, адже н╕якого «розвитку та п╕дтримки укра╖нсько╖ культури, забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах громадського життя м╕ста» просто не планувалось. Але бюрократичну машину з нец╕льового розтринькання величезно╖ суми вже зупинити було неможливо – чиновники не мають нац╕ональност╕, отже, ╖м не болить...
Пот╕м була зустр╕ч представник╕в к╕лькох укра╖нських орган╕зац╕й ╕з заступником начальника управл╕ння культури ╕ туризму СМДА Людмилою Богатирьовою. Збережен╕ диктофонн╕ записи св╕дчать про нам╕ри витрачати грош╕ на виключно конкурсн╕й (тендерн╕й) основ╕ – власне, як ╕ передбачалось постановою КМУ. Представник╕в укра╖нських громадських орган╕зац╕й дурили увесь час до к╕нця року, об╕цяючи вт╕лення ╖хн╕х проект╕в.

УКРА╥Н╤ЗАЦ╤Я ПО-СЕВАСТОПОЛЬСЬКИ
Дал╕ над╕йшли грош╕ ╕ почалось ╖х ╕нтенсивне витрачання. Як пов╕домля╓ перший заступник голови СМДА Володимир Казар╕н у лист╕ в╕д 11 травня 2007 р. №1918/41/207, першим заходом з укра╖н╕зац╕╖ севастопольц╕в стала акц╕я «Тоб╕ – Незалежна Батьк╕вщино!», присвячена Дню Конституц╕╖ Укра╖ни. Концерт-солянка за участю ╢. Кемеровського та Аз╕зи, ансамбл╕в «Кал╕нка» та «Арзу» з╕ святковим салютом ╕ фе╓рверком з’╖ли 914 тисяч гривень. Автори з СМДА щиро вважають ц╕ грош╕ спрямованими на п╕дтримку укра╖нсько╖ культури. Який зв’язок з ц╕лями ╕ завданнями, поставленими урядовцями, мали аналог╕чн╕ салюти ╕ фе╓рверки та «п╕ротехн╕чн╕ шоу» п╕д час концерт╕в в ╕нш╕ свята – а це сотн╕ тисяч гривень – дос╕ залиша╓ться питанням. Можна ще якось зрозум╕ти
п. З╓н╕ну, вих╕д яко╖ на сцену Севастопольського центру культури ╕ мистецтв супроводжу╓ться фе╓рверком - так само було ╕ п╕д час виходу Януковича п╕д час кв╕тневого м╕тингу на Майдан╕. Можна зрозум╕ти ки╖вську владу, яка витратила на нещодавн╕й салют на день м╕ста 700 тисяч гривень, бо там трохи ╕нш╕ ц╕л╕…
А зв╕дки брали грош╕ на святков╕ салюти в Севастопол╕ ран╕ше? Де братимуть ╖х у цьому роц╕? Чому запустили руки в державн╕ кошти, спрямован╕ на ╕нш╕ ц╕л╕? Як Аз╕за може п╕дтримати укра╖нську культуру в Севастопол╕?
Як ╕ к╕лька мо╖х знайомих, абсолютно випадково д╕знався про те, що 2 липня 2006 р. буде вистава Нац╕онального академ╕чного театру опери ╕ балету ╕м. С. Крушельницько╖ «Мойсей» М. Скорика. Нап╕впорожня зала яскраво св╕дчила про в╕дсутн╕сть реклами ╕ елементарних ╕нформац╕йних пов╕домлень про видатне культурне явище. Ц╕ симптоми пост╕йно супроводжували будь-яку укра╖нську под╕ю в рамках витрати субвенц╕╖. У кв╕тнев╕й розмов╕ з п. Богатирьовою я почув дивн╕ слова про наявн╕сть пост╕йно╖ реклами на телебаченн╕. М╕й сумн╕в через п╕вгодини п╕дтвердили прац╕вники севастопольського телебачення – окр╕м реклами балету «Москва», вони н╕чого не могли пригадати, тим б╕льше, що н╕яких документальних п╕дтверджень можливих звернень чиновник╕в в╕д культури у них не було.
Для простих севастопольц╕в на к╕лька м╕льйон╕в гривень показали акц╕╖-концерти п╕д крикливими назвами «Укра╖нське мистецтво – д╕тям Севастополя», «Молодь Укра╖ни – майбутн╓ держави», як╕ були звичайними концертами в╕домих та нев╕домих сп╕вак╕в. Один м╕льйон 130 тисяч 575 гривень проциндрили на виставу у день Святого Миколая та концерт ╕з «барвистим фей╓рверком» (саме так пишеться у в╕дпов╕д╕ чиновник╕в!) п╕д час урочистого в╕дкриття м╕сько╖ новор╕чно╖ ялинки. Голов╕ Союзу укра╖нок п. Богдан╕ Процак, яка консультувала актор╕в Театру на Велик╕й Морськ╕й, як╕ вже проводили репетиц╕╖, сказали, що грошей нема╓ н╕ на костюми, н╕ на подарунки, ╕ той проект було скасовано. Зате подарунки, на рел╕г╕йне свято ╕ «йолочний праздн╕к» 19 грудня, який проводився рос╕йською мовою, вручали представники адм╕н╕страц╕╖, що порушило укра╖нськ╕ традиц╕╖ самого свята.
А тепер пор╕вняймо ц╕ м╕льйони, випущен╕ в небо ╕ на в╕тер, ╕з сумою, яка була витрачена справд╕ за призначенням – на короткотерм╕нов╕ тематичн╕ сем╕нари з вивчення укра╖нсько╖ мови було вид╕лено всього 29 тисяч гривень.
Чи треба п╕сля цього допитуватись про задеклароване «забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах громадського життя м╕ста»? Чиновники зробили все, щоб зн╕велювати добр╕ нам╕ри держави.
На мо╓ запитання, на яку суму були п╕дтриман╕ проекти укра╖нських громадських орган╕зац╕й, п. Богатирьова сказала: «Три тисяч╕ гривень було вид╕лено на проведення свята ╤вана Купала». Пригадую. Для к╕лькох десятк╕в д╕тей з Йошкар-Оли, як╕ в╕дпочивали в «Омез╕», виступили хоров╕ колективи з Севастополя та ╕нших м╕ст Укра╖ни. Сумн╕ваюсь щодо доц╕льност╕ тако╖ «укра╖н╕зац╕╖» нец╕льово╖ аудитор╕╖. Але й не думаю, що саме ця сума примусила скр╕зь вихваляти «проукра╖нську» д╕яльн╕сть чиновник╕в в╕д культури кер╕вника м╕сцево╖ «Просв╕ти».

БЕЛЬКАНТО ЯК П╤ДТРИМКА УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ?
П╕сля першого ╕нформац╕йного запиту до начальника управл╕ння культури щодо використання субвенц╕╖ в березн╕ ц. р. почалась ╕нформац╕йна п╕дготовка громадсько╖ думки в╕д севастопольського телебачення шляхом показу ╕ неодноразового повторення концерту на площ╕ Нах╕мова, хоча концерт╕в за участю укра╖нських сп╕вак╕в з╕ св╕товими ╕менами було к╕лька. Ран╕ше на екранах ц╕╓╖ передач╕ н╕хто з мо╖х знайомих не бачив.
╤ виконання класичного репертуару ╕ його споживання стоячи п╕д пекучим сонцем, п╕д дощем або п╕д сильним в╕тром – для пошановувач╕в стало приводом для виявлення особливого художнього смаку в екстремальних умовах. Або – х╕ба артист може побачити в темнот╕ оч╕ публ╕ки? Як╕ сили треба мати, щоб без зорового контакту з публ╕кою творити?
А ось зм╕стовний перел╕к концерт╕в. Виконання музичних твор╕в Льв╕вського академ╕чного симфон╕чного оркестру оголошувались рос╕йською мовою. Для годиться спочатку засп╕вали одну п╕сню укра╖нською – «Дивлюсь я на небо». «Укра╕н╕зация» продовжилась неапол╕танськими та ╕спанськими танцями з балету Чайковського «Лебедине озеро», були ще «Плач Федер╕ко», увертюра з опери «Кармен», п╕сенька герцога з опери «Риголетто» та ╕н. Знову т╕ ж запитання: в чому ж виражалась п╕дтримка укра╖нсько╖ культури в Севастопол╕? Чи ╕тал╕йське бельканто поширювало сферу функц╕онування укра╖нсько╖ мови?
Елементарне пор╕вняння двох факт╕в про к╕льк╕сть учасник╕в заход╕в у рамках субвенц╕╖ 2006 р. теж виклика╓ якусь недов╕ру: у в╕дпов╕д╕ Конгресу укра╖нц╕в Севастополя в╕д 28 березня начальник управл╕ння культури та туризму Т. В. З╓н╕на наводить цифру 150 тисяч. У той же час в оф╕ц╕йному зв╕т╕ в ╤нтернет╕ зазнача╓ться: «На выступлениях побывало более 70 тыс. зрителей». То яка ж к╕льк╕сть ╓ правдивою? А може, то ╓ проста приписка? Як ╕ те, що укра╖нськомовна л╕тература в к╕нц╕ 2006 року безкоштовно передана культурницьким та навчальним закладам. Адже перш╕ ╖╖ екземпляри почала надходити в м╕сто лише в березн╕. А вже в кв╕тн╕ та травн╕ ц╕ дива видавничо╖ д╕яльност╕ отримали споживач╕. ╤ жахнулись.

ВТА╢МНИЧЕНА ╤ НЕЗАКОННА ВИДАВНИЧА Д╤ЯЛЬН╤СТЬ
Стаття 23 ЗаконуУкра╖ни «Про видавничу справу» «Вих╕дн╕ дан╕ видання»встановлю╓ так╕ вимоги: «Кожний прим╕рник видання повинен м╕стити вих╕дн╕ дан╕: про автор╕в та ╕нших ос╕б, як╕ брали участь у створенн╕ видання; випускн╕ дан╕ – номер ╕ дата видач╕ документа про внесення видавця до Державного ре╓стру, дату п╕дписання до друку, обсяг видання, тираж тощо; м╕жнародн╕ стандартн╕ номери; знак охорони авторського права. Вих╕д у св╕т видання без обов’язкових для нього вих╕дних даних не допуска╓ться».
ЩО ЗНАЧИТЬ «НЕ ДОПУСКА╢ТЬСЯ»?
Анон╕мн╕ ╕ п╕дп╕льн╕ видавц╕ й не подумали опубл╕кувати хоч як╕сь ╕з вищенаведених безумовних даних в жодн╕й з книг. А державн╕ чиновники в Севастопол╕ ╕ не подумали поставити перешкоду контрафактн╕й продукц╕╖. Б╕льш╕сть книг (як╕ насправд╕ ╓ брошурами – вони не прошит╕ ╕ довго не проживуть) надрукован╕ за допомогою р╕зографа, як╕сть, зрозум╕ло, неоднакова ╕ невисока. Найобурлив╕шими ╓ й ц╕ни, за якими друкован╕ видання були примусово розпод╕лен╕ по культурних закладах м╕ста. Ось лише деяк╕ кричущ╕ ╕ безсоромно завищен╕ ц╕ни анон╕мних видавц╕в: Тарас Шевченко. «Кобзар». - 164 стор. – 63 грн. 39 коп.; ╤ван Франко. «Мойсей». - 68 стор. – 41 грн. 52 коп.; «╤стор╕я Укра╖ни в особах». - 53 грн. 40 коп.; «Зах╕дно╓вропейська естетика ХХ ст.». - 224 стор. - 59 грн. 19 коп.; «Основи музично╖ грамоти». - 136 стор. - 47 грн.18 коп.; «Альбом-каталог «Севастопольськ╕й панорам╕ – 100 рок╕в». – 187 грн. 66 коп.
Як бачимо, ц╕ни на книги однаково╖ якост╕ разюче в╕др╕зняються ╕ м╕ж собою. До того ж, така варт╕сть книг значно перевищу╓ ╕ середн╕ ц╕ни на книги в Укра╖н╕ ╕ в Ки╓в╕.
Сл╕д додати, що рознарядку на зарахування на баланс орган╕зац╕ям за косм╕чними ц╕нами п╕дписав перший заступник голови СМДА В. Казар╕н.
Сам зм╕ст книг та ╖хн╕ назви теж викликають законом╕рн╕ запитання: «Враховуючи, що б╕бл╕отеки м╕ста мають книги Тараса Шевченка, нав╕що було друкувати цензурований «Кобзар» Тараса Шевченка? Хто автор вступу? Чому ╕ в як╕й к╕лькост╕ надрукован╕ т╕ чи ╕нш╕ книги, хто вир╕шував ц╕ питання для севастопольц╕в ╕ за них?»
Небаченим зловживанням дов╕рою держави щодо доц╕льного використання кошт╕в обурен╕ прац╕вники б╕бл╕отек, вчител╕ та прост╕ севастопольц╕, як╕ здатн╕ мислити: примусово «пов╕сити» на орган╕зац╕╖ чимал╕ суми – прекрасне прикриття справжн╕х нам╕р╕в ╕ книговидавц╕в, ╕ чиновник╕в.

ЧОМУ МОВЧАЛА «ПРОСВ╤ТА», АБО «ХВАЛЯТЬ, КУМЕ, ЛЮДИ НАС»
Поява укра╖нсько╖ книги, та ще й видано╖ на державн╕ кошти, мусила б викликати в╕дчуття радост╕. Мусила б…
Акц╕я «Золоте перо Укра╖ни» теж стала одн╕╓ю ╕з вта╓мничених ╕ позалаштункових. Вона складалась ╕з концерту укра╖нського романсу за участю в╕домих сп╕вак╕в та презентац╕╖ зб╕рника двох севастопольських автор╕в – просв╕тянина Володимира Проценка «Кохання – в╕чний двигун життя» з його в╕ршами та опов╕дання Тамари Дяченко «Г╕лка Шевченкового роду». Заголовку на 1-й стор╕нц╕ переду╓ текст: «Зб╕рка твор╕в-переможц╕в конкурсу на кращ╕й л╕тературний тв╕р автора-севастопольця в рамках мистецько╖ акц╕╖ «Золоте перо Укра╖ни». Вже на перш╕й стор╕нц╕ ма╓мо ще одне «ноу-хау» в л╕нгв╕стиц╕ – пр╕звище написане у такому вигляд╕ «Д’яченко», тобто ╕ не по-укра╖нськи. Додам, що мен╕ ран╕ше не були в╕дом╕ ╖╖ тексти, написан╕ ╕ надрукован╕ укра╖нською мовою. Пише пан╕ Тамара лише рос╕йською. Але у передмов╕ до ╖╖ твор╕в В. Проценко пов╕домля╓: «╤м’я письменниц╕, Члена Нац╕онально╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Тамари Митрофан╕вни Д’яченко в╕доме на Укра╖н╕ широкому загалу шанувальник╕в укра╖нського слова. Той факт, що вона живе ╕ творить на р╕дн╕й мов╕ у Севастопол╕ – заслугову╓ на повагу» (стор. 120). Добра людина, яка дала мен╕ цю, з рясними п╕дкресленнями на численних стор╕нках, книгу, написала «Див. стор. 4». Дивлюсь. Там передмова Тамари Д’яченко почина╓ться словами: «╤м’я поета Володимира Проценка в╕доме на Укра╖н╕ широкому загалу шанувальник╕в укра╖нського поетичного слова. Той факт, що поет живе ╕ творить на р╕дн╕й мов╕ у Севастопол╕ – заслугову╓ на повагу».
Робимо висновок: «Хвалять, куме, люди нас: то ви мене, то я вас» ╕ запиту╓мо у «золотих пер» – хто у кого списав? ╤ чи не перехвалили вони одне одного?
Переглядаючи заголовки опов╕дань Тамари Дяченко, наштовхуюсь на «Я постою на краю безодн╕». Записан╕ спогади актриси про Володимира ╤васюка. Але заголовок взято з в╕домого в╕рша Леон╕да Кисельова, великого патр╕ота Укра╖ни, який став прикладом того, як треба неукра╖нцев╕ жити в Укра╖н╕ – поважаючи ╕стор╕ю, мову ╕ культуру народу. Нагадаю ключову строфу його найв╕дом╕шого в╕рша:
Я постою у края бездны
И вдруг пойму, сломясь в тоске,
Что все на свете — только песня
На украинском языке.
У текст╕ наводиться неоковирний переклад цих сл╕в, але без останнього рядка (!), який ╕ несе найважлив╕шу суть! Вважаю неприпустимим таке в╕льне поводження ╕з цими сакральними словами поета.
Книга так само, як ╕нш╕, не ма╓ вих╕дних даних, нев╕дома н╕ друкарня, н╕ наклад, в╕дсутн╕й ISBN та ╕н. Ц╕каво зауважити, що вона надрукована на дуже гарному папер╕ з крейдяними стор╕нками для фото ╕ ма╓ ц╕ну всього 27 гривень. Залиша╓ться питання, чому вищезгаданий «Кобзар» при тому ж обсяз╕ з г╕ршою пол╕граф╕чною як╕стю з 164 стор. оц╕нено в 63 грн. 39 коп.?
Якби це був справд╕ конкурс – з оголошеними умовами, невта╓мничений, можливо, укра╖нцям м╕ста не було б соромно за так╕ прикр╕ факти.

ЗА ЛАШТУНКАМИ, АБО АВТОРА!
На запитання, хто створив концепц╕ю програми «Укра╖нський Севастополь» ╕ чи можна з нею ознайомитись, п. Богатирьова назвала мен╕ пр╕звище автора, на уточнююче запитання – «Кто такой – понятия не имею». При пошуку в ╤нтернет╕ в першому ж рядку було вказано, що автор низки концерт╕в – шеваль╓ ╕ Кавалер Ордена Святого Стан╕слава ╤╤╤ ступеня, що його очолю╓ Його Превосходительство Великого Пр╕ора Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕ шеваль╓ Павло Вялов ╕ де приймають заявки на розробки герб╕в та патент╕в на шляхетн╕сть.
Не знаю, чи ╓ шеваль╓╕ кавалерственими дамами ╕нш╕ орган╕затори ╕ автори «концепц╕й», як╕ в д╕йсност╕ виявилися простими концертами, а не програмами, як╕ розширювали б сферу функц╕онування укра╖нсько╖ мови ╕ культури в Севастопол╕ – адже саме на це мусили б витрачатись 9 м╕льйон╕в.
Великий комб╕натор Остап Бендер знав всього чотириста пор╕вняно чесних прийом╕в в╕дбирання грошей. Нов╕тн╕ часи принесли, мабуть, раз╕в в к╕льканадцять б╕льше. Товариства з обмеженою в╕дпов╕дальн╕стю (ТОВ) отримали в сво╓ розпорядження чимал╕ ресурси.
Я зателефонував до дов╕дково╖ служби – нема╓ в Ки╓в╕ на обл╕ку н╕ телефон╕в, н╕ таких ТОВ - “В╕тар-серв╕с” та “Стандарт Праймекс”. Може, вони працюють без телефон╕в?
Зате легк╕сть користування державними коштами, як бачимо, була незвичайною. Незважаючи на протести укра╖нських орган╕зац╕й, майже 132 тисяч╕ гривень було вид╕лено на завершення складання тому «Зводу пам’ятник╕в у м. Севастопол╕» – адже це було передбачено зовс╕м ╕ншою програмою заход╕в. Або чим пояснити вид╕лення Севастопольському центру культури ╕ мистецтв на «постановку новор╕чно╖ казки» суми, б╕льшо╖ в 15 раз╕в(!), н╕ж на укра╖нську виставу в Театр╕ на Велик╕й Морськ╕й та в 3 рази б╕льшо╖, н╕ж на «За двома зайцями» в рос╕йському театр╕ ╕м. Луначарського? Може, саме на ц╕ грош╕ було проведено ремонт прим╕щення СЦКМ?
В грудн╕ виявилось, що чиновники випадково «зекономили» 2,3 м╕льйона субвенц╕╖ – довелось терм╕ново витрачати – в м╕ську раду подали прохання затвердити ц╕ витрати, ╕ вс╕ зас╕дання тендерного ком╕тету, на якому були оформлен╕ зв╕ти про результати зд╕йснення процедури закуп╕вл╕ у одного учасника товар╕в, роб╕т ╕ послуг за державн╕ кошти, були проведен╕ в один день – 20 грудня 2006 г. Тобто, формально, може, це ╕ в╕рно, а по сут╕ – знущання над поняттям конкурентност╕ ╕ головно╖ умови – конкурсу, яка передбачена самим словом «тендер».
На початку червня 2007 р. Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко звернувся з низкою лист╕в до Прем’╓р-м╕н╕стра В╕ктора Януковича. Зокрема, Президент зазначив: «Поста╓ гостра необх╕дн╕сть врахувати ╕ндив╕дуальний, власне авторський характер продукц╕╖ культурно-мистецького спрямування при застосуванн╕ конкурентних процедур державних закуп╕вель». Отже, закрит╕сть ╕ безконкурентн╕сть, застосован╕ п╕д час зд╕йснення постанови КМУ в Севастопол╕, ╓ нездоровою тенденц╕╓ю в ус╕й кра╖н╕.

ЩО «ЗАБУЛИ» ВИКОНАТИ
П╕дсумовуючи висловлене, сл╕д зауважити, що нец╕льове витрачання величезних грошей стало ще одним св╕дченням пр╕рви м╕ж владою ╕ народом. Держава ╕ державн╕ чиновники не хочуть контролювати сам╕ себе. Але ж це наш╕, народн╕, грош╕…
Вс╕ ц╕ голосн╕ назви «акц╕й» були прикриттям для орган╕зац╕╖ концертно╖ д╕яльност╕ вибраних в каб╕нетах ос╕б ╕ колектив╕в та легал╕зац╕╖ витрат на добов╕, про╖зд, установку сцени. ╤ якщо спочатку в ╕нформац╕йному простор╕ м╕ста з вуст депутат╕в-яструб╕в лунали протести проти субвенц╕╖, пот╕м протестанти стихли, бо побачили, що насправд╕ концерти не ╓ загрозою поширення сфери вжитку державно╖ мови.
Хоча не все так сумно – в концертн╕ солянки були залучен╕ укра╖нськ╕ сп╕ваки з╕ св╕товими ╕менами, щоправда, сл╕пе ╕ мовчазне до укра╖нсько╖ культури севастопольське державне ТБ як могло замовчувало ц╕ ╕мена. Зате гастрол╕ заштатних ╕ нев╕домих н╕кому московських груп вводить в стан захоплення «телев╕з╕йник╕в в╕д держави», як╕ влаштовують з ними годинн╕ передач╕ з численними ╖х повторами. Телерад╕окомпан╕я ВМС ЗС «Бриз» зробила к╕лька зв╕т╕в, але мусимо визнати, що ╖╖ аудитор╕я ╕ час мовлення ╓ значно меншими.
В╕дсутн╕сть г╕дного рекламного менеджменту – ще один сутт╓вий недол╕к чиновник╕в.
Проведен╕ в р╕зн╕ роки культурно-мистецьк╕ заходи в м╕ст╕, так╕, як фестиваль «Червона рута», виступи «Океану Ельзи» чи Нац╕онального академ╕чного драматичного театру ╕мен╕ ╤вана Франка, св╕дчать ╕ про прекрасну ╖х орган╕зац╕ю, ╕ про переповнен╕ зали, тобто нормальне ставлення культурних людей до творчост╕ братнього народу.

МИ ХОЧЕМО, ЩОБ НАС ПОЧУЛИ
А вони не хочуть чути.
В обох запитах до адм╕н╕страц╕╖ м╕ста Конгрес укра╖нц╕в Севастополя просив пов╕домити укра╖нськ╕й громадськост╕ та мешканцям Севастополя про виконання пункт╕в постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, де було передбачено п╕дтримку проект╕в громадських орган╕зац╕й, виготовлення ╕ розм╕щення соц╕ально╖ реклами, спрямовано╖ на п╕дтримку укра╖нсько╖ мови та культури, забезпечення повноц╕нного функц╕онування укра╖нсько╖ мови в музеях та ╕нших закладах культури, поширення ╕нформац╕йних матер╕ал╕в про укра╖нську ╕стор╕ю та культуру на електронних та паперових нос╕ях. В╕дпов╕д╕ нема╓. Не було ╕ перев╕рки використання кошт╕в, передбачено╖ т╕╓ю ж постановою КМУ. Зрозум╕ло, що нам вс╕м в╕домо, що н╕чого з перерахованого зроблено не було. Але хтось мусить дати в╕дпов╕дь, чому не було ╕ коли буде. А в╕дпов╕дь п. Богатирьово╖: «А потому что не было средств на издание бигбордов!» не перекону╓ – адже в постанов╕ цей пункт був.
Одночасно з цим невиконанням м╕стечков╕ пол╕тикани вже два роки муляють оч╕ городянам численними б╕гбордами з царицею-н╕мкенею Катериною ╤╤, яка вимага╓ в╕д них захисту рос╕йсько╖ мови й ╕стор╕╖.
Нев╕домо, чи держава ще зверне увагу на культурн╕ ╕ мовн╕ проблеми укра╖нц╕в Севастополя, але сум ╕ жаль в╕д нец╕льового використання кошт╕в, що спотворило дух ╕ букву постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, не проминають.


БЛ╤Ц-╤НТЕРВ’Ю
На запитання в╕дпов╕да╓ депутат Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради, голова проф╕льно╖ ком╕с╕╖ з питань культури, туризму, молод╕ та спорту Серг╕й БУРШТЕЙН:
– Серг╕ю Абрамовичу, наск╕льки вдало ╕ ефективно, на ваш погляд, реал╕зована постанова Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни щодо використання державно╖ субвенц╕╖ на п╕дтримку укра╖нсько╖ культури та забезпечення функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах громадського життя Севастополя?
– Я взагал╕ здивований тим, що кошти не були витрачен╕ на осв╕ту. Можна було б ефективн╕ше досягти мети орган╕зац╕╓ю конкурс╕в, розповсюдженням ╕нформац╕╖ на електронних нос╕ях. Акц╕╖-концерти, як вони красиво не орган╕зован╕, не виконують осв╕тньо╖ функц╕╖. Та й вс╕ ╖х можна було провести за значно менш╕ кошти – кажу вам як людина, яка займалась шоу-б╕знесом. Але м╕сто було поставлене перед фактом.
На м╕й погляд, субвенц╕я не досягла сво╓╖ мети...

На фото: нав╕ть «Слава Севастополя» подала оголошення про «Укра╖нськ╕ джерела»! А на запрошеннях - ╕сточн╕к╕... Та вже хоча б - родн╕к╕!

Див.б╕льше ╕люстрац╕й - http://www.ukrlife.org/main/tribuna/9mln.htm

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 08.06.2007 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4821

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков