Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 18.05.2007
Укра╖нц╕ у Мозамб╕ку: перш╕ переселенц╕, ╕стор╕я громади та ╖╖ сьогодення
Дмитро ЯЦЮК.

Укра╖нц╕ у св╕т╕
  (Зак╕нчення. Поч. у № 19).

 Одн╕╓ю з перших укра╖нок, яка п╕сля одруження вир╕шила по╖хати жити в Африку, була киянка, художниця Мар╕я Смоляр (псевдон╕м Цензан╕). Разом ╕з чолов╕ком вона к╕лька рок╕в жила у сус╕дн╕х ╕з Мозамб╕ком африканських кра╖нах, чекаючи проголошення мозамб╕цько╖ незалежност╕. Коли ж кра╖на стала оф╕ц╕йно незалежною, 25 червня 1975 року, то разом ╕з чолов╕ком вона першою з укра╖нок при╖хала у Мозамб╕к.
У 1989 роц╕ пан╕ Мар╕я виграла малярський конкурс у Япон╕╖, присвячений проблемам еколог╕╖, куди, представляючи Мозамб╕к, над╕слала картину, яка нагаду-вала людству про чорнобильську трагед╕ю. П╕зн╕ше пан╕ Мар╕я з двома доньками ем╕грувала у Канаду, де померла в╕д раку.

Укра╖нсько-мозамб╕цьк╕ двосторонн╕ в╕дносини*

 Республ╕ка Мозамб╕к визнала незалежн╕сть Укра╖ни 17 березня 1992 року, а 19 листопада 1993 року були встановлен╕ дипломатичн╕ в╕дносини.
 Перш╕ двосторонн╕ контакти високого р╕вня в╕дбулися 25 вересня 2003 року у м. Нью-Йорк п╕д час зустр╕ч╕ м╕н╕стра закордонних справ Укра╖ни К. Грищенка з м╕н╕стром ╕ноземних справ та кооперац╕╖ Республ╕ки Мозамб╕к Леонарду С╕мау, у ход╕ яко╖ розглядалися питання пого-дження строк╕в в╕зиту в Укра╖ну Л. С╕мау, а також стан розгляду мозамб╕цькою стороною укра╖нських проект╕в двосторонн╕х угод.
 12 - 13 лютого 2004 р. в Укра╖н╕ з оф╕ц╕йним в╕зитом перебував м╕н╕стр ╕ноземних справ та кооперац╕╖ Республ╕ки Мозамб╕к Леонарду С╕мау. Це був перший в ╕стор╕╖ укра╖нсько-мозамб╕цьких в╕дносин в╕зит високого р╕вня. У ход╕ перебування Леонарду С╕мау в Укра╖н╕ в╕дбулися його зустр╕ч╕ з кер╕вництвом нашо╖ держави, п╕д час яких обговорювалися перспективи двостороннього сп╕вроб╕тництва у пол╕тичн╕й, торговельно-економ╕чн╕й та культурно-осв╕тн╕й сферах. За результатами в╕зиту п╕дписано Протокол про пол╕тичн╕ консультац╕╖ м╕ж М╕н╕стерством закордонних справ Укра╖ни та М╕н╕стерством ╕ноземних справ та кооперац╕╖ Мозамб╕ку.
 Укра╖нська продукц╕я присутня на мозамб╕цькому ринку, але велика к╕льк╕сть продукц╕╖, вироблено╖ в Укра╖н╕, все ще потрапля╓ в Мозамб╕к через Рос╕ю.
 ╤снують широк╕ можливост╕ для сп╕вроб╕тництва у галуз╕ осв╕ти. У першу чергу, це обм╕н, п╕дготовка спец╕ал╕ст╕в, навчання студент╕в ╕ п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ викладач╕в ВНЗ. Оск╕льки багато мозамб╕цьких фах╕вц╕в навчалися або проходили свого часу профес╕йну п╕дготовку в Укра╖н╕, це створю╓ сприятливу основу для поглиблення двосторонн╕х вза╓мин.

Укра╖нська громада у Мозамб╕ку.

 СУЧАСН╤СТЬ

 Сьогодн╕шня укра╖нська громада переважно склада╓ться ╕з трьох великих груп громадян: л╕кар╕в, викладач╕в ВНЗ та ж╕нок, як╕ одружилися в Укра╖н╕ ╕з мозамб╕кцями та обрали м╕сцем свого життя Мозамб╕к.
 За неоф╕ц╕йними п╕драхунками, у Мозамб╕ку сьогодн╕ прожива╓ близько 400 укра╖нц╕в, до яких зараховуються д╕ти в╕д зм╕шаних шлюб╕в. (Б╕льш╕сть цих афроукра╖нц╕в народилися в Укра╖н╕, мають одного з батьк╕в, переважно мат╕р — укра╖нського роду, ╕ якщо колись побажають отримати укра╖нське громадянство, чинний закон дозволя╓ ╖м це зробити).
 Певне зменшення укра╖нсько╖ громади в╕дбулося в останн╕ два роки, 2004 - 2006, завдяки масовому в╕д’╖зду з Мозамб╕ку укра╖нських л╕кар╕в та ╖хн╕х родин через профес╕йн╕ обставини (непоновлення контракт╕в, тощо).
 Орган╕зовано╖ укра╖нсько╖ громади в Мозамб╕ку не ╕сну╓, так само, як укра╖нсько╖ церкви чи укра╖нських громадських орган╕зац╕й. Переважна б╕льш╕сть укра╖нц╕в ╓ православного обряду ╕ ходять до грецько╖ православно╖ церкви, священик яко╖, о. Георг╕й, ╓ вих╕дцем з Укра╖ни (м. Хмельницький).
 У Мозамб╕ку не ╕сну╓ жодного укра╖нського дипломатичного представництва. Найближче Консульство знаходиться у столиц╕ П╕вденно-Африкансько╖ Республ╕ки, м╕ст╕ Претор╕╖. Консул бува╓ у кра╖н╕ дуже р╕дко, скаж╕мо, впродовж 2005-2006 рр. в╕н не зустр╕чався ╕з громадою жодного разу. Так само нема у Мозамб╕ку нав╕ть почесного консула Укра╖ни, хоча певна робота у цьому напрямку вже ведеться.
 Але ╓ ╕ позитивн╕ зм╕ни. Так 4 – 8 вересня 2006 року Мозамб╕к в╕дв╕дав з оф╕ц╕йним в╕зитом новий посол Укра╖ни у кра╖н╕ пан Володимир Лакомов (з резиденц╕╓ю у м. Луанда, Республ╕ка Ангола). Пан Лакомов вручив в╕рч╕ грамоти Президенту Мозамб╕ку, пану Арманду Ем╕л╕у ╫ебуз╕ та пров╕в робочу зустр╕ч з м╕н╕стром ╕ноземних справ та кооперац╕╖ (Др. Мар╕я Алс╕нда Антон╕у де Абреу), п╕д час яко╖ були обговорен╕ питання двостороннього сп╕вроб╕тництва у торговельно-економ╕чн╕й галуз╕, науково-техн╕чн╕й сфер╕, у царин╕ осв╕ти, культури та спорту, зокрема через новостворене Нац╕ональне агентство Укра╖ни з питань м╕жнародного сп╕вроб╕тництва.
 7 вересня 2006 р. в╕дбулася зустр╕ч укра╖нсько╖ громади Мозамб╕ку з паном послом, п╕д час яко╖ укра╖нц╕ Мозамб╕ку побажали пану послу усп╕х╕в у робот╕ задля добробуту Укра╖ни, обговорили ряд питань, як╕ ц╕кавлять громаду.

Пол╕тичне життя у Мозамб╕ку

 Мозамб╕к сьогодн╕ — це фактично двопарт╕йна кра╖на. Правляча парт╕я ФРЕЛ╤МО (Фронт визволення Мозамб╕ку), опозиц╕я — колишня антикомун╕стична орган╕зац╕я — РЕНАМО (Мозамб╕цький нац╕ональний оп╕р). ╤нш╕ парт╕╖ пом╕тно╖ рол╕ у пол╕тичному житт╕ кра╖ни не в╕д╕грають.
 Президентом кра╖ни ╓ кандидат в╕д ФРЕЛ╤МО — Арманду Ем╕л╕у ╫ебуза, який у середин╕ 60-х рок╕в навчався в╕йськово╖ справи в Укра╖н╕, у
165-му Навчальному центр╕ з п╕дготовки ╕ноземних в╕йськових, який розташований у селищ╕ Перевальному, що за 20 км в╕д С╕мферополя. Пан ╫ебуза доброзичливо згаду╓ часи свого навчання в Укра╖н╕, не в╕дкида╓ можливост╕ в╕дв╕дати Укра╖ну, а також св╕й колишн╕й Навчальний центр, який зараз використову╓ 36-та окрема бригада берегово╖ охорони ВМС Укра╖ни.

Яким у Мозамб╕ку ╓ ставлення до б╕лого населення?
 
 Переважна б╕льш╕сть жител╕в Мозамб╕ку ╓ б╕дними ╕ дуже б╕дними, переважна б╕льш╕сть ╓вропейц╕в у кра╖н╕ ╓, принаймн╕, заможними. Зв╕дси й певна неприязнь б╕дних до заможних, але оск╕льки б╕дн╕ ╓, зазвичай, людьми неосв╕ченими, то у першу чергу вони пом╕чають кол╕р шк╕ри.
 Взагал╕ ж у Мозамб╕ку сьогодн╕ ╕сну╓ певна тенденц╕я до того, коли мулати товаришують ╕ одружуються ╕з мулатами, ╕ндуси з ╕ндусами, ╓вропейц╕ намагаються брати на роботу ╕нших ╓вропейц╕в. Нав╕ть серед африканц╕в досить часте явище, коли вих╕дц╕ ╕з яко╖сь певно╖ пров╕нц╕╖ наймають хатню прислугу з╕ сво╓╖ батьк╕вщини. Свого часу л╕дер мозамб╕цько╖ революц╕╖, маршал Самора Машел зробив дуже багато для того, аби переплавити «народ у нац╕ю», але цю титан╕чну роботу неможливо завершити за двадцять чи нав╕ть п’ятдесят рок╕в.

Як Дмитро Яцюк опинився в Африц╕?

Мама Людмила Макасселе у 1985 роц╕ зак╕нчила правничий факультет Ки╖вського ун╕верситету ╕м. Тараса Шевченка ╕ пере╖хала жити у Мозамб╕к. Працювала начальником в╕дд╕лу кадр╕в у державн╕й компан╕╖ Hidro-carbonetos de Mozambique, викладала право в ╓диному на той час державному ун╕верситет╕ ╕м. Едуарду Мондляне, пот╕м стала прокурором у столиц╕ кра╖ни — м╕ст╕ Мапуту. Зараз вона ╓ Основним Прокурором Республ╕ки (Procuradora Principal da Republica).
 Оск╕льки мама народилася у передм╕ст╕ Санкт-Петербурга, у 2004 роц╕ рос╕йський Перший канал зняв про не╖ 25-хвилинний ф╕льм, який був показаний у 10-сер╕йному проект╕ «Рос╕яни» (початок 17 вересня, сер╕я № 8, присвячена Л. Макасселе, вийшла в еф╕р 26 листопада 2006 року). Спод╕ваюсь, що коли-небудь якийсь укра╖нський телев╕з╕йний канал також захоче розпов╕сти про маму, яка зробила вражаючу кар’╓ру у Мозамб╕ку. Тим б╕льше, що по ж╕ноч╕й л╕н╕╖ вона ╓ далекою родичкою Павла Тичини (Павло Григорович був двоюр╕дним братом мамино╖ бабус╕).

М╤ЖРАСОВ╤ ШЛЮБИ

Африканц╕ за сво╓ю природою ╓ пол╕гамними, а це зовс╕м не сприя╓ щасливому шлюбу ╕ с╕мейному добробуту. У зм╕шаних родинах з╕штовхуються непо╓днуван╕ ╕де╖ щодо виховання д╕тей, стосунк╕в з родичами, сексу чи рол╕ ж╕нки у шлюб╕. Якби хтось спитав у мене, чи варто укра╖нськ╕й ж╕нц╕ одружуватися ╕з африканцем, я б порадив краще п╕знати людину, оц╕нити ╖╖ повед╕нку — ╕ обов’язково ще вдома, в Укра╖н╕. Не варто думати, що людина, яка ╓ брутальною, нев╕рною чи брехливою, може стати кращою у себе на Батьк╕вщин╕.

ПЕРШИЙ В АФРИЦ╤ УКРА╥НСЬКИЙ БЛОГ

15 грудня 2006 року нашому блогу (г╕брид сайту, вебчасопису та мережевого щоденника) виповнилося два роки. ╤нформац╕я у блоз╕ пода╓ться здеб╕льшого португальською мовою, але в╕н також ма╓ трохи новин англ╕йською та укра╖нською. Блог був створений у дн╕ Помаранчево╖ революц╕╖, коли в╕н поширював багато ╕нформац╕╖ з Укра╖ни португальською мовою. Ця ╕нформац╕я також розсилалася у вигляд╕ пресових рел╕з╕в на адреси часопис╕в та ТБ у Мозамб╕ку, Португал╕╖ ╕ Бразил╕╖ та для вс╕х пол╕тичних парт╕й, як╕ мають депутат╕в у парламент╕ Португал╕╖ тощо.
 Адреса блогу: http://ucrania-mozambique.blogspot.com
 При створенн╕ стор╕нки реал╕зовувалася ╕дея розпов╕дати правду про Укра╖ну людям португаломовного св╕ту: Ангола, Бразил╕я, Гв╕нея-Б╕ссау, Кабо-Верде, Мозамб╕к, Португал╕я, Сх╕дний Тимор та Макау. На к╕нець кв╕тня 2007 року блог вже в╕дв╕дали 24 962 осoби, з них Бразил╕я репрезенту╓ 25% в╕дв╕дувач╕в, Мозамб╕к 19%, Укра╖на 9%, Португал╕я 8% та Сполучен╕ Штати Америки 4%.
 ╤нший напрям роботи блогу — це створення культурних мост╕в м╕ж Укра╖ною та Мозамб╕ком, м╕ж укра╖нською культурою та куль-турами народ╕в ц╕╓╖ кра╖ни. М╕ж мозамб╕кцями, як╕ вчилися в Укра╖н╕, укра╖нськими ВНЗ, друзями чи нав╕ть д╕тьми. Першою усп╕шною благочинною акц╕╓ю блогу стала усп╕шна спроба допомогти мозамб╕цькому татов╕, згаданому вже Антон╕у Лоуренсу, знайти свого укра╖нського сина, якого в╕н не бачив впродовж 34 рок╕в.
 Окр╕м того, наш блог ма╓ добр╕ стосунки з ╕ншим мережевим ресурсом, бразильським сайтом http://www.ganhei.net/ondaucraniana, який створили укра╖нц╕, що належать до третьо╖ генерац╕╖ укра╖нсько╖ ем╕грац╕╖ у цю кра╖ну. Оск╕льки, зазвичай, ц╕ молод╕ люди вже не говорять по-укра╖нськи (часто вони лише трохи розум╕ють мову), то отримання правдиво╖ ╕ позитивно╖ ╕нформац╕╖ з Укра╖ни португальською мовою допомага╓ ╖м мати ц╕л╕сне уявлення про под╕╖ в укра╖нському пол╕тичному, економ╕чному ╕ культурному житт╕. 
  Республ╕ка Мозамб╕к.
 dyatsyuk@ispu.ac.mz

 *(Б╕льше про укра╖нсько-мозамб╕цьк╕ двосторонн╕ в╕дносини - на сайт╕ http://www.mfa.gov.ua/main/ua/publication/content/988.htm)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 18.05.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4777

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков