Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХУДОЖН╢ ЗОБРАЖЕННЯ «МОВНОГО РЕЙДЕРСТВА» У ПОЕТИЦ╤ ╤ВАНА НИЗОВОГО
╤ван Низовий – один ╕з найяскрав╕ших творц╕в художнього слова друго╖ половини ХХ –...


ЛИШ ЧЕКАЛИ Б НА МЕНЕ ДИТЯЧ╤ ДОПИТЛИВ╤ ОЧ╤, ╤ ДЗВ╤НКИМ «ДОБРИЙ ДЕНЬ!» ПОЧИНАВСЯ ЩОРАЗУ УРОК…
Дякую тоб╕, вчителько, що розв╕яла м╕й смуток, що допомогла мен╕ перебороти особист╕ негаразди...


ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ВОЛОДИМИР СОСЮРА
...використовуючи образи Шевченка, Сосюра не вдавався до ╖хн╕х простих рем╕н╕сценц╕й, а творчо...


«ВЧИТЕЛЬКО МОЯ, ЗОРЕ СВ╤ТОВА!»
Про талановитого молодого педагога — вчителя укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури...


«…МЕН╤ ╤ ВДЕНЬ, ╤ ВНОЧ╤ СНИТЬСЯ ОТА БЛАГОДАТЬ НАД ДН╤ПРОМ…»
ОБРАЗ УКРА╥НИ В ТВОРЧОСТ╤ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2007 > Тема "На допомогу вчителеві"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 02.02.2007
НОВА КНИГА ПРО МОВУ ГЕН╤АЛЬНОГО КАМЕНЯРА

 До 150-р╕ччя в╕д дня народження ╤вана Яковича Франка у С╕мферопол╕ сп╕льно видавництвом «Тавр╕я» та Всекримським товариством «Просв╕та» ╕м. Тараса Шевченка видано книгу в╕домого франкознавця, професора Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. ╤. Вернадського ╢. С. Регушевського «Нариси про мову наукових праць ╤. Я. Франка» (С╕мферополь, 2006, 194 с.). Це чи не перша монограф╕я про мову великого укра╖нського вченого ╕ письменника, хоча його мовотворч╕сть ╕ науково-л╕нгв╕стична д╕яльн╕сть уже давно заслуговують фундаментально╖ л╕нгв╕стично╖ прац╕.
 Вступний розд╕л в╕дкрива╓ться параграфом про розвиток укра╖нсько╖ л╕тературно╖ мови в к╕нц╕ XIX та на початку XX ст. Досл╕дник назива╓ тут ц╕лий ряд нових або безп╕дставно забутих момент╕в ╕ факт╕в з ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тературно╖ мови, як╕ допомагають по-╕ншому сприйняти й оц╕нити сам мовотворчий процес в Укра╖н╕ того часу та збагнути визначну роль ╤. Я. Франка в цьому процес╕.
 Письменника ╕ вченого заслужено називають основоположником наукового стилю сучасно╖ укра╖нсько╖ л╕тературно╖ мови. У двох останн╕х параграфах вступного розд╕лу книги якраз висв╕тлю╓ться як значення науково-теоретичного об╜рунтування ╤. Я. Франком концептуальних проблем шлях╕в формування наукового стилю укра╖нсько╖ мови, так ╕ визначення конкретно╖ практично╖ його д╕яльност╕ у творенн╕ та стаб╕л╕зац╕╖ укра╖нсько╖ науково╖ терм╕нолог╕╖ в галуз╕ гуман╕тарних наук.
 Основна частина книги присвячена розкриттю м╕сця мовознавчо╖ лексики ╤. Я. Франка в терм╕нолог╕чн╕й систем╕ сучасно╖ укра╖нсько╖ мови. На основ╕ детального анал╕зу в╕дпов╕дних терм╕н╕в ╕з твор╕в великого вченого ╕ терм╕нолог╕╖, що вживалась його сучасниками, показано пост╕йну ╕ ц╕леспрямовану працю досл╕дника над створенням та удосконаленням укра╖нсько╖ мовознавчо╖ терм╕нолог╕╖ к╕нця XIX - початку XX ст. Саме завдяки ╤. Я. Франку мовознавча та л╕тературознавча терм╕нолог╕я зазначеного пер╕оду стала чи не найдосконал╕шим апаратом наукового досл╕дження укра╖нського фольклору, ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури та б╕льшост╕ аспект╕в ф╕лолог╕чного вивчення укра╖нсько╖ мови й л╕тератури загалом.
 На основ╕ глибокого досл╕дження науково╖ мови ф╕лолог╕чних публ╕кац╕й ╕з «Л╕тературно-наукового в╕сника», з видань Наукового товариства ╕м. Т. Г. Шевченка та окремих тогочасних монограф╕чних праць автор роботи переконливо доводить, що саме ╤. Я. Франко був першим (або одним ╕з перших) у запровадженн╕ та вживанн╕, а також у створенн╕ ц╕ло╖ низки ф╕лолог╕чних терм╕н╕в, як╕ ╕ нин╕ залишаються надбанням укра╖нсько╖ науково╖ мови.
 Добре зробив автор книги, що включив до ╖╖ складу в розд╕л╕ «Додатки» т╕ франкознавч╕ статт╕, як╕ в╕н публ╕кував у р╕зних заруб╕жних та укра╖нських виданнях. Адже т╕ зб╕рники, в яких колись друкував сво╖ статт╕ професор Регушевський ╢. С., нин╕ стали раритетами ╕ ц╕кавлять сучасних досл╕дник╕в. Зак╕нчу╓ться рецензована книга б╕бл╕ограф╕╓ю публ╕кац╕й професора ╢. С. Регушевського, присвячених творчост╕ ╤. Я. Франка.
 На завершення сл╕д сказати, що опубл╕кована монограф╕я - це ще один щирий укл╕н перед св╕тлою пам’яттю великого укра╖нського ген╕я, це ще одна можлив╕сть для ознайомлення та подальшого вивчення неоц╕ненно╖ спадщини ╤. Я. Франка.
 Л. М. М╤ТРОХИНА, М. С. РАЗУМЕЙКО,
доценти кафедри укра╖нського мовознавства ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2007 > Тема "На допомогу вчителеві"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4446

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков