Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2007 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 02.02.2007
ГОРД╤╥В ВУЗОЛ УКРА╥НОМОВНО╥ ОСВ╤ТИ У КРИМУ ╤ ШЛЯХИ ЙОГО РОЗВ’ЯЗАННЯ

(ЕТНО-ПРАВОВИЙ БАЗИС, ╤СТОР╤Я, СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ)
(Продовження. Поч. у № 49 - 52, 1 - 4).
 Вже у незалежн╕й Укра╖н╕ першу стежину укра╖номовно╖ осв╕ти в Криму почала торувати Укра╖нська школа-г╕мназ╕я у м. С╕мферопол╕.
 Десятил╕тн╕й досв╕д непросто╖ самов╕ддано╖ прац╕ ╖╖ колективу засв╕дчу╓, що незважаючи на розгнуздану антиукра╖нську компан╕ю з боку пророс╕йських орган╕зац╕й ╕ пряме владне ╖м потурання, укра╖нська г╕мназ╕я у С╕мферопол╕ в╕дбулася. ╤ у ц╕й державницьк╕й справ╕ величезна заслуга ╖╖ геро╖чного директора Натал╕ Руденко. Навчальний заклад став одним ╕з найавторитетн╕ших на теренах Криму. В останн╕ роки президентства Леон╕да Кучми для г╕мназ╕╖ збудували нове ун╕кальне прим╕щення. Зазначеною акц╕╓ю всесильний можновладець з рос╕йською ментальн╕стю в останн╕ роки сво╓╖ каденц╕╖ намагався п╕дняти св╕й не вельми високий рейтинг серед св╕тового укра╖нства та здобути прихильн╕сть нац╕онально-патр╕отичних парт╕й та громадських орган╕зац╕й у сам╕й Укра╖н╕. Укра╖нська г╕мназ╕я у С╕мферопол╕ стала козирною картою ╕ для кримських високопосадовц╕в. Вона ╕м╕тувала турботливе ставлення м╕сцевих чиновник╕в до проблем укра╖номовного шк╕льництва ╕ на певний час убезпечила ╖х в╕д критики за безд╕яльн╕сть та потурання пророс╕йським силам автоном╕╖.
 До створення г╕мназ╕╖ долучилася велика група ентуз╕аст╕в з громадських орган╕зац╕й та пол╕тичних парт╕й. Багатьох з них ув╕чнено на г╕мназичних скрижалях. Укра╖нська школа-г╕мназ╕я у С╕мферопол╕ за умовами для навчально-виховно╖ роботи, мабуть, нин╕ одна з найкращих в Укра╖н╕. Вона користу╓ться великою популярн╕стю не лише у жител╕в С╕мферополя, але й прим╕ських район╕в. Конкурс до навчального закладу (понад 5 учн╕в на м╕сце) високий. У н╕й навчаються не лише етн╕чн╕ укра╖нц╕, але ╕ д╕ти ╕нших нац╕ональностей. Контингент учн╕в г╕мназ╕╖ сьогодн╕ при норм╕ 672 становить 830 школяр╕в.
 Досв╕д першо╖ укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ спростову╓ шов╕н╕стичн╕ вигадки затятих укра╖ноненависник╕в про в╕дсутн╕сть етн╕чно╖ бази та перспектив для укра╖номовно╖ осв╕ти у Криму. Вихованц╕ г╕мназ╕╖ стають переможцями численних республ╕канських та всеукра╖нських конкурс╕в та ол╕мп╕ад.
В ст╕нах г╕мназ╕╖ проходив заключний етап IV М╕жнародного конкурсу з укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика, на якому вручили нагороди ╕ с╕мферопольським г╕мназистам. Випускники г╕мназ╕╖ вступають ╕ усп╕шно навчаються у найпрестижн╕ших ВНЗ Криму та Укра╖ни. На жаль, величезн╕ здобутки г╕мназ╕╖ у нац╕онально-патр╕отичному вихованн╕ втрачаються, коли ╖╖ вихованц╕ переступають пороги кримських вищих навчальних заклад╕в, нав╕ть так званого Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету. Як не прикро ╕ парадоксально, але у них сьогодн╕ спов╕дують ╕нш╕ ц╕нност╕, а державна мова у навчальному та виховному процес╕ практично ╕гнору╓ться ╕ не використову╓ться.
 Укра╖нська школа-г╕мназ╕я у С╕мферопол╕, мабуть, ╓диний позитивний приклад належного оп╕кування державною та кримською владою проблемами в╕дродження укра╖нсько╖ осв╕ти та культури в автоном╕╖ за вс╕ роки незалежност╕ Укра╖ни. Адже нав╕ть на п’ятому роц╕ незалежност╕ Укра╖ни в Криму, за оф╕ц╕йною зв╕тн╕стю, функц╕онувала лише одна школа з укра╖нською мовою навчання (середня школа № 21 у м. С╕мферопол╕ та 23 класи у р╕зних рег╕онах. Про обсяги зрос╕йщення д╕тей з укра╖нських родин св╕дчить ╕нформац╕я м╕н╕стра осв╕ти АР Крим Юр╕я Подкопа╓ва, над╕слана в 1997 роц╕ у Представництво Президента Укра╖ни в АР Крим. У н╕й зазнача╓ться, що на той час у загально-осв╕тн╕х навчально-виховних закладах автоном╕╖ навчалося 314 768 школяр╕в, серед яких рос╕ян - 183 218 учн╕в, укра╖нц╕в - 73 843 та 43 661 д╕тей кримських татар. Як же забезпечувалось право величезно╖ к╕лькост╕ укра╖нських д╕тей на навчання р╕дною мовою? Осв╕тянський чиновник високого рангу не зм╕г сфальшувати сумну статистику. В╕н допов╕в про справжню «дружбу народ╕в» та великодержавний «╕нтернац╕онал╕зм». На теренах Криму, де мешкало понад 700 тисяч укра╖нц╕в, лише одна школа мала статус навчального закладу з укра╖нською мовою навчання (м. С╕мферополь, школа № 21). Повноц╕нною школою з укра╖нською мовою навчання нав╕ть цей, ╓диний на всю автоном╕ю, заклад назвати важко, адже укра╖номовними у ньому були лише к╕лька початкових клас╕в. Дивовижно, що з оф╕ц╕йно╖ м╕н╕стерсько╖ зв╕тност╕ у наступному 1998 - 1999 навчальному роц╕ школа № 21 у м. С╕мферопол╕ як укра╖номовний заклад вже зника╓. Укра╖номовними м╕н╕стерство представля╓ НВК «Укра╖нська школа-г╕мназ╕я» у м. С╕мферопол╕, Приморську СШ № 20, НВК «Алуштинська укра╖нська школа-колег╕ум» та НВК «Школа-сад» № 15 у м. Ялт╕.
 В╕дпущене в автономне плавання м╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки АР Крим не посп╕шало виконувати урядов╕ директиви та накази свого безпосереднього ки╖вського кер╕вництва. На постанову Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни № 636 «Про заходи вир╕шення пол╕тико-правових, соц╕ально-економ╕чних та етн╕чних проблем в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим» в╕д 11.08 1995 року, м╕сцева влада в╕дреагувала фактично через два роки. Наприк╕нц╕ серпня 1997 року Рада м╕н╕стр╕в АРК прийняла постанову «Про програму розвитку мереж╕ осв╕тн╕х заклад╕в, клас╕в з укра╖нською, кримськотатарською мовами навчання шк╕л ╕ клас╕в з двома мовами навчання». Тож ╕ не дивно, що, станом на 1996 р╕к, укра╖нську мову та л╕тературу в кримських школах вивчав лише 81 в╕дсоток учн╕в. З 1997 року вивчення цих предмет╕в стало обов’язковим для вс╕х учн╕в кримських шк╕л.
 Нав╕ть поб╕жне ознайомлення з р╕зноман╕тними осв╕тн╕ми програмами та щор╕чно клонованими м╕н╕стерством осв╕ти ╕ науки АР Крим концепц╕ями розвитку укра╖номовно╖ осв╕ти упродовж 1996 - 2005 рр. переконливо засв╕дчу╓, що вс╕ вони мали лише декоративно-попул╕стський характер ╕ були спрямован╕ на тихий саботаж розпоряджень Каб╕нету М╕н╕стр╕в та М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни.
 Перед нами один з таких чиновницьких витвор╕в «Программа формирования и развития сети образовательных учреждений с украинским, крымскотатарским и др. языками обучения на 1996 - 2005 гг.». У преамбул╕ до цього чергового потьомк╕нського осв╕тнього прожекту глибокодумно зазнача╓ться: «Главная цель данной программы - определение стратегии и тактики развития системы образования как Крыма в целом, так и регионов с целью максимальной реализации прав граждан на обучение и воспитание на родном языке, наследования духовных ценностей своего народа, формирования у молодежи, независимо от национальности, личностных черт граждан Украины». Нам╕ри спритних ╕м╕татор╕в бурхливо╖ д╕яльност╕ сумн╕ву не викликають. Адже за десятир╕ччя мережа укра╖номовних шк╕л у Криму мала б нараховувати майже 140 навчальних заклад╕в. Реал╕зац╕я ц╕╓╖ програми мала б значною м╕рою забезпечити конституц╕йне право сотень тисяч укра╖нц╕в Криму виховувати, навчати д╕тей р╕дною, до того ж ще й державною, мовою.
 Якою ж програмою в╕дзв╕тувала перед Ки╓вом кримська влада? Аби широк╕й громадськост╕ Укра╖ни стали зрозум╕лими масштаби усв╕домлено╖ безд╕яльност╕ кримських начальник╕в щодо розвитку укра╖нського шк╕льництва у Криму, нада╓мо повний перел╕к навчальних заклад╕в, як╕ в╕дпов╕дно до ц╕╓╖ програми на сьогодн╕ вже мали б бути укра╖номовними:

РАСШИРЕНИЕ СЕТИ ШКОЛ С УКРАИНСКИМ ЯЗЫКОМ ОБУЧЕНИЯ НА 1996 - 2005 ГОДЫ

1996-97 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 21)

1998-99 г.
Джанкойский р-н - 1 (Ярковская СШ)
г. Армянск - 1 (СШ № 4)

1999 - 2000 г.
г. Алушта - 1 (СШ № 2)
г. Джанкой - 1 (СШ № 8)
г. Красноперекопск - 1 (СШ № 4)
Джанкойский р-н - 2 (Пожаревская СШ, Светловская СШ)
Красногвардейский р-н - 1 (Найденовская СШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Рисовская НСШ)
Нижнегорский р-н - 1 (Нижнегорская СШ № 2)
Первомайский р-н - 1 (Первомайская СШ № 2)
Раздольненский р-н - 1 (Раздольненская СШ № 1)
Сакский р-н - 1 (Виноградовская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Кленовская НСШ)
Черноморский р-н - 1 (Черноморская СШ № 2)

2000 - 2001 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 23)
Бахчисарайский р-н - 1 (Бахчисарайская СШ № 1)
Белогорский р-н - 1 (Белогорская СШ № 2)
Джанкойский р-н - 5 (Изумрудновская СШ, Масловская СШ, Табачненская НСШ, Комсомольская НШ, Новожизненская НШ)
Кировский р-н - 1 (Кировская СШ №1)
Красногвардейский р-н - 1 (Некрасовская НСШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Зеленонивская НСШ)
Первомайский р-н - 1 (Калининская СШ)
Раздольненский р-н - 1 (Кукушкинская СШ)
Сакский р-н - 1 (Штормовская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Широковская СШ)
Советский р-н - 1 (Советская СШ №1)

2001 - 2002 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 10)
г. Ялта - 1 (СШ № 4)
г. Евпатория - 1 (СШ № 11)
г. Феодосия - 1 (СШ № 7)
г. Саки - 1 (СШ № 5)
Бахчисарайский р-н - 1 (Табачненская СШ)
Белогорский р-н - 1 (Крымрозовская СШ)
Джанкойский р-н - 5 (Заветленинская СШ, Кондратьевская СШ, Победненская СШ, Мартыновская НСШ, Марьинская НШ)
Кировский р-н - 1 (Владиславовская СШ)
Красногвардейский р-н - 2 (Красногвардейская СШ № 1, Котельниковская СШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Новоивановская НШ)
Нижнегорский р-н - 1 (Уваровская СШ)
Первомайский р-н - 1 (Правдовская СШ)
Раздольненский р-н - 1 (Орловская СШ)
Сакский р-н - 1 (Геройская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Новоандреевская СШ)
Советский р-н - 1 (Краснофлотская СШ)
Черноморский р-н - 1 (Новоивановская СШ)

2002 - 2003 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 3)
г. Керчь - 1 (СШ № 7)
г. Джанкой - 1 (СШ № 1)
г. Красноперекопск - 1 (СШ № 1)
Бахчисарайский р-н - 2 (Научновская СШ, Угловская СШ)
Белогорский р-н - 1 (Криничненская СШ)
Джанкойский р-н - 5 (Крымская СШ, Лобановская СШ, Луганская СШ, Майская СШ, Целинновская СШ)
Кировский р-н - 1 (Журавская СШ)
Красногвардейский р-н - 2 (Удачненская СШ, Марьяновская СШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Вишневская НШ)
Ленинский р-н - 1 (Щелкинская СШ №1)
Первомайский р-н - 1 (Алексеевская СШ)
Раздольненский р-н - 2 (Чернышевская СШ, Славновская СШ)
Сакский р-н - 1 (Елизаветовская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Верхнекургановская НСШ)
Советский р-н - 1 (Урожайновская СШ)
г. Судак (Судакская СШ № 2)
г. Армянск - 1 (СШ № 1).

2003 - 2004 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 7)
Бахчисарайский р-н - 2 (Долиненская СШ, Каштановская СШ)
Белогорский р-н - 1 (Вишненская СШ)
Джанкойский р-н - 5 (Заречненская СШ, Медведевская СШ, Новокрымская СШ, Новостепновская СШ, Рощинская СШ)
Кировский р-н - 1 (Абрикосовская СШ)
Красногвардейский р-н - 2 (Ленинская СШ, Полтавская СШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Ильинская СШ)
Ленинский р-н - 1 (Горностаевская СШ) Нижнегорский р-н - 1 (Чкаловская СШ)
Первомайский р-н - 1 (Стахановская СШ)
Раздольненский р-н - 2 (Кумовская СШ, Березовская СШ)
Сакский р-н - 1 (Ильинская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Чайкинская СШ)
Советский р-н - 1 (Дмитровская СШ) Черноморский р-н - 1 (Новосельская СШ)

2004 - 2005 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 33)
Бахчисарайский р-н - 1 (Танковская НСШ)
Белогорский р-н - 1 (Курская СШ)
Джанкойский р-н - 5 (Стальнов-
ская СШ, Столбовская СШ,
Чайкинская СШ, Яркополенская СШ,
Роскошненская СШ)
Кировский р-н - 1 (Партизанская СШ)
Красногвардейский р-н - 2 (Октябрьская СШ № 2, Карповская НСШ)
Красноперекопский р-н - 1 (Почетненская СШ)
Ленинский р-н - 1 (Багеровская СШ №1)
Первомайский р-н - 1 (Гришинская СШ)
Раздольненский р-н - 1 (Заминская СШ)
Сакский р-н - 1 (Наташинская СШ)
Симферопольский р-н - 1 (Гвардейская СШ № 1)
Советский р-н - 1 (Некрасовская СШ)
 Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, доктор ф╕лософ╕╖ у галуз╕ б╕олог╕╖, академ╕к УЕАН, д╕йсний член НТШ.
 (Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 02.02.2007 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4443

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков