Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 28.07.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 28.07.2006
...НА ТЕРИТОР╤╥ ЗАХ╤ДНО╥ УКРА╥НИ Д╤ЯЛИ ЗГРА╥ ПРОВОКАЦ╤ЙНО-ТЕРОРИСТИЧНИХ ГРУП НКВС-МДБ

П╤Д ВИГЛЯДОМ "БАНДИТ╤В УПА" НА ТЕРИТОР╤╥ ЗАХ╤ДНО╥ УКРА╥НИ Д╤ЯЛИ ЗГРА╥ ПРОВОКАЦ╤ЙНО-ТЕРОРИСТИЧНИХ ГРУП НКВС-МДБ

ПЕРЕД в╕д`╖здом (ще раз порад╕╓мо нашому привокзальному розташуванню!) до "Св╕тлиц╕" зав╕тав наш земляк з Москви В╕ктор ╤ДЗЬО, доктор ╕сторичних наук, професор, член-кореспондент М╕жнародно╖ Академ╕╖ Наук ╢враз╕╖, пров╕дний науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту укра╖нознавства М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни - а ще журнал╕ст, письменник - наш давн╕й автор ╕ прихильник. В╕ктор Святославович передав до редакц╕йно╖ б╕бл╕отеки випуск "Наукового в╕сника" Укра╖нського ╕сторичного клубу м. Москви (тор╕к йому виповнилося 10 рок╕в) ╕ власну книгу "Укра╖нська Повстанська Арм╕я - зг╕дно з╕ св╕дченнями н╕мецьких та радянських арх╕в╕в".
В анотац╕╖ до книги зазначено, що монограф╕я В╕ктора ╤дзя про нац╕онально-визвольну боротьбу укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, укра╖нського народу в 30 - 50 роках XX стол╕ття базу╓ться на глибокому анал╕з╕ документальних джерел з московських арх╕в╕в, б╕льш╕сть яких апробу╓ться вперше. Досл╕дник з'ясову╓ питання становлення та розвитку укра╖нського нац╕онально-визвольного руху, зокрема ОУН та УПА, з урахуванням ╕сторичних процес╕в, як╕ проходили в укра╖нському сусп╕льств╕ у середин╕ XX стол╕ття.
До монограф╕╖ також ув╕йшли коп╕╖ арх╕вних документ╕в Державного Ком╕тету Оборони колишнього СРСР ╕з Головного арх╕ву Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, як╕ вперше публ╕куються п╕сля розсекречення за терм╕ном давност╕.
В╕ктор ╤дзьо люб`язно погодився на використання матер╕ал╕в його монограф╕╖ у "Кримськ╕й св╕тлиц╕". Обмежен╕ нашим куцим газетним обсягом, ми подамо лише невеличкий уривок з книги, але ╕ цього, напевне, буде досить, щоб читач╕ вишикувалися у чергу за "московським досл╕дженням" УПА (книга вийшла усього тисячним накладом). Дасть Бог, колись матимемо змогу передрукувати ╖╖ повн╕стю...
...В "операц╕ях проти УПА" в 1946 роц╕ було зад╕яно 58,5 тис. сп╕вроб╕тник╕в НКВС-МДБ. Як засв╕дчують документи, за 1946 р╕к м╕ж МДБ та УПА в╕дбулося близько 1500 бо╖в та в╕йськових сутичок, де радянська сторона втратила до 15 тисяч вбитими, УПА втратила до 5 тисяч учасник╕в. Як бачимо ╕з рапорт╕в та донесень, кер╕вництву МДБ л╕кв╕дувати УПА за 1946 р╕к не вдалося. Все це вартувало М. Хрущову посади першого секретаря КП(б)Укра╖ни. Його в березн╕ 1947 року зам╕нили Л. Кагановичем. З цього часу в╕йна з УПА повн╕стю перейшла ╕з рук парт╕йних орган╕в у компетенц╕ю в╕йськово-чек╕стських к╕л.
Головою держбезпеки окупац╕йного режиму УРСР чек╕стське кер╕вництво призначило генерал-лейтенанта М. К. Ковальчука, який у справах в боротьб╕ з нац╕онально-визвольним рухом в Укра╖н╕ п╕дпорядковувався самому м╕н╕стру МДБ. Сл╕д наголосити, що М. К. Ковальчук п╕д час в╕йни був начальником СМЕРШу IV Укра╖нського фронту ╕ вс╕ його д╕╖ були спрямован╕ на боротьбу з УПА.
Власне, М. К. Ковальчук в 1947 роц╕ створив частини, як╕ зовн╕шньо були схож╕ на загони ОУН та УПА. ╤, власне, ц╕ загони окупац╕йно╖ держбезпеки УРСР ╕ тероризували укра╖нське населення, проводили п╕д виглядом ОУН-УПА широкомасштабн╕ вбивства, грабунки жахливими терористичними методами...
Як св╕дчать документи, на початку 1949 року за наказом генерал-лейтенанта Ковальчука в Карпати були перекинут╕ чотири див╕з╕╖ МДБ для "остаточно╖ л╕кв╕дац╕╖ УПА та п╕дп╕лля". Велика в╕йськово-чек╕стська операц╕я висв╕тлила окупац╕йно-репресивну владу УРСР як людиноненависницьку. Так, оглядач газети "Нью-Йорк Таймс"
Г. Болду╖н, взнавши про "операц╕╖ Ковальчука" в Укра╖н╕, визнав боротьбу УПА за незалежн╕сть укра╖нського народу справедливою ╕ назвав укра╖нський нац╕онально-визвольний рух ╓ди-ним пол╕тичним представником укра╖нського народу, а УРСР - мар╕онетковим окупац╕йним терористичним режимом Московсько╖ ╕мпер╕╖ СРСР. Про д╕яльн╕сть МДБ в Укра╖н╕ д╕знався увесь св╕т...
Як засв╕дчують джерела московських арх╕в╕в, у боротьб╕ з укра╖нським нац╕онально-визвольним рухом репресивний апарат НКВС-МДБ д╕яв п╕д виглядом нац╕о-нально-визвольних загон╕в УПА, а пот╕м бо╖вок служби безпеки проводу ОУН (СБ). Ц╕ угруповання "вир╕шували" наступн╕ завдання - ф╕зичне знищення кер╕вник╕в ОУН та командир╕в УПА. Чинили пограбування ╕ вбивства м╕сцевих жител╕в п╕д ╕менем ОУН-УПА з метою широко╖ компрометац╕╖ нац╕онально-визвольного руху. Проникали в структуру Проводу ОУН з метою дезорган╕зац╕╖ ╕ подальшого знищення УПА зсередини.
Влаштовували пол╕тичн╕ провокац╕╖ з метою ворожого налаштування укра╖нц╕в в Укра╖н╕: зах╕дняки - сх╕дняки, де сх╕дняки хорош╕, а зах╕дняки - "бандери".
Першим документом, зг╕дно з яким пол╕тичн╕ провокац╕╖, грабунки, вбивства, замаскований терор стали прийшлим режимом, набрали статусу державно╖ пол╕тики, яким в╕н з того часу залишався до к╕нця УРСР, ╓ "Лист наркома внутр╕шн╕х справ УРСР В. Рясного № 2070/сп в╕д 20 серпня 1944 р." на адресу секретаря ЦК КП(б) Укра╖ни Д. Коротченка. В цьому документ╕ нарком наголосив на необх╕дност╕ розпуску партизансько╖ див╕з╕╖ ╕м. С. Ковпака, яка перебувала п╕д командуванням генерал-майора П. Вершигори, ╕ створення на ╖╖ основ╕ спец╕альних бойових груп для боротьби з УПА. Парт╕йн╕ органи прийняли ╕ утвердили цю пропозиц╕ю, ╕ скоро це з'╓днання вже д╕яло як "формування УПА". Його д╕яльн╕сть ╕ сьогодн╕ засекречена ╕ потребу╓ подальшого досл╕дження.
Б╕льш╕сть провокац╕йно-терористичних груп НКВС-МДБ п╕д виглядом УПА д╕яли у Волинськ╕й, Р╕вненськ╕й ╕ Терноп╕льськ╕й областях, хоча ╖х можна було зустр╕ти ╕ в ╕нших м╕сцях зах╕дноукра╖нського рег╕ону.
Так, наприклад, у березн╕ 1945 р. управл╕ння НКВС у Терноп╕льськ╕й област╕ створило спецгрупу "Бистрого" п╕д кер╕вництвом начальника в╕дд╕лу боротьби з бандитизмом майора держбезпеки Соколова. Цей п╕дрозд╕л у к╕лькост╕ 60 чолов╕к "пл╕дно функц╕онував понад п╕вроку п╕д виглядом в╕дд╕лу повстанського п╕дрозд╕лу СБ". Ск╕льки терористичних акт╕в ╕ вбивств в╕н орган╕зував - нев╕домо, бо до цього часу засекречен╕ документи. Однак у рапорт╕ Соколова начальнику ╤ в╕дд╕лу ГУБ НКВС УРСР генерал-майору держбезпеки Горшкову наголошено, що за "д╕яльн╕сть групи та за "заслуги" Соколова було представлено до звання Героя Радянського Союзу.
У цей же час була створена спецгрупа, яка д╕яла п╕д виглядом УПА - "Орел" в склад╕ 35 чолов╕к, в Р╕вненськ╕й област╕, створена в травн╕ 1944 р. ╕з колишн╕х партизан╕в ╕ яка д╕яла до 1 кв╕тня 1945 року. За цей час вона провела близько 200 операц╕й, в результат╕ яких було вбито 526 во╖н╕в УПА ╕ ще 140 було затримано. Сл╕д наголосити, що жертвами д╕яльност╕ таких спецгруп переважно ставало цив╕льне населення. "Робота"
МДБ п╕д маскою УПА нагн╕тала ╕ без того напружену ситуац╕ю в рег╕он╕, спецгрупи намагалися досягати сво╓╖ мети будь-якими методами, шляхом "колодязних операц╕й, масових убивств населення, терору та провокац╕й", ╖хня терористична д╕яльн╕сть негативно сприймалася не т╕льки укра╖нським народом, але й стимулювала УПА для подальшо╖ боротьби з окупантами-аз╕атами, терористами, г╕ршими за н╕мецько-фашистських окупант╕в.
Документи прокуратури св╕дчать: "15 лютого 1949 року прокурор в╕йськ МВС Укра╖нського округу, полковник юстиц╕╖ Косарський над╕слав на адресу секретаря ЦК КП(б) Укра╖ни М. С. Хрущова допов╕дну записку № 4/001345 "Про факти грубого порушення соц╕ал╕стично╖ законност╕ в д╕яльност╕ так званих спец╕альних груп МДБ". У н╕й визнавався факт створення МДБ УРСР ╕ його управл╕ннями спецгруп в зах╕дних областях Укра╖ни, як╕ д╕ють п╕д виглядом "бандит╕в УПА", наголошувалося на зв╕рствах, нелюдських методах оперативно╖ роботи цих формувань. Члени цих груп грубо порушували вс╕ закони, масово вбивали невинних людей, топили ╖х в колодязях, грабували населення, катували людей, застосовували ╕нш╕ методи насилля та терору, що з'ясовано прокуратурою".
╤з документ╕в прокуратури бачимо, що МДБ п╕д виглядом УПА займалися крим╕нальними злочинами, чим ускладнили крим╕ногенну ситуац╕ю, про що наголошувала прокуратура, яка мала вс╕ п╕дстави висунути звинувачення кер╕вникам спецгруп МДБ. Однак пол╕тичне кер╕вництво ЦК КП(б) Укра╖ни фактично ставало сп╕вучасником цих злочин╕в, утверджуючи геноцид укра╖нського населення в зах╕дних областях Укра╖ни. Ц╕ методи терору МДБ так ╕ залишилися без юридичного розсл╕дування прокуратури та пол╕тичного засудження кер╕вництва ЦК КП (б) Укра╖ни, що да╓ право говорити про його сп╕вучасть у злочинах.
За таких обставин м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ УРСР Т. Строкач подав м╕н╕стру внутр╕шн╕х справ СРСР Круглову допов╕дну записку № 582/СМ в╕д 9 червня 1949 року, в як╕й на п╕дстав╕ величезно╖ к╕лькост╕ факт╕в та документ╕в вказав, що вс╕ кричущ╕ крим╕нальн╕ злочини, вбивства в Зах╕дн╕й Укра╖н╕ з 1946 по 1949 р╕к д╕йсно вчинен╕ спецп╕дрозд╕лами держбезпеки МДБ. "Мгеб╕сти" в╕дом╕ нам п╕д виглядом: "бандит╕в УПА", "зграй злод╕╖в", "насильник╕в та вбивць м╕сцевого населення", особливо популярн╕ вбивства великих груп людей спецгрупами МДБ "утоплення в колодязях", що найб╕льше жахали". Ця допов╕дна теж залишилася без будь-яко╖ реакц╕╖ центрально╖ влади СРСР ╕ спонукала до ще жахлив╕шого терору з боку МДБ в зах╕дних областях Укра╖ни.
У 1951 - 1952 роках чек╕сти створили спец╕альн╕ "парашутн╕ загони" провокатор╕в. Вони появлялись п╕д виглядом во╖н╕в УПА, як╕ прибули з-за кордону. Ц╕ бутафорн╕ прибульц╕ влаштовували перестр╕лку з м╕л╕ц╕╓ю ╕ МДБ (холостими патронами), були одягнут╕ в ун╕форму американського та англ╕йського зразка з емблемами УПА. Вони чинили вбивства ╕ насилля з метою залякати укра╖нський народ.
Методи терору над укра╖нським народом окупац╕йно╖ системи УРСР та в╕йськ НКВС-МДБ були масштабними. Це, як ми бачимо ╕з джерел, була друга п╕сля голодомору 1933 - 1938 рок╕в широкомасштабна терористична акц╕я.
Як засв╕дчують джерела, т╕льки в 1944 - 1946 роках в чек╕стсько-в╕йськових д╕ях проти укра╖нського народу та його захисник╕в з УПА було проведено 39 тис. 773 чек╕стськ╕ операц╕╖, п╕д час яких було вбито 103 тис. 313 повстанц╕в, затримано безневинних 110 тис. 785 чолов╕к, п╕д страхом смерт╕ взято в полон - 50 тис. 058. Безп╕дставно арештовано 13 тисяч 704 та 83 тис. 284 особи, хто виявив хоча б найменший спротив режиму, так зван╕ "антирадянськ╕ елементи"...
В╕ктор ╤ДЗЬО.
З книги "Укра╖нська Повстанська Арм╕я - зг╕дно з╕ св╕дченнями н╕мецьких та радянських арх╕в╕в".
На фото: В╕ктор ╤ДЗЬО ╕ його книга.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 28.07.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4008

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков