Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4486)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4175)
Українці мої... (1683)
Резонанс (2172)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1850)
Крим - наш дім (1144)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (244)
Бути чи не бути? (373)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (226)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КРИМ – КАЗКОВА ГОЛКА ДЛЯ НЕКАЗКОВОГО ПУТ╤НА
Це вперше в ╕стор╕╖ Укра╖ни книжку написав бойовий генерал-спецпризначенець, представник ел╕тних...


ГЕНЕТИЧНА НАУКА ДОВЕЛА: УКРА╥НЦ╤ З РОС╤ЯНАМИ НЕ “АД╤Н НАРОД” ╤ НАВ╤ТЬ НЕ “БРАТИ”
Асим╕лювати нас, як це вже довели генетики, з рос╕йським народом, – не вийде…


КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 02.08.2024
ВБИВСТВО ФАР╤ОН: ЧОГО ЗНОВУ НЕ ВРАХУВАВ ВОРОГ

Вбивство ╤рини Фар╕он не було першим, на жаль, ╕ не останн╕м резонансним за ╕стор╕ю Укра╖ни. Запоб╕гти таким злочинам у принцип╕ довол╕ складно, а розсл╕дувати ╖х укра╖нським правоохоронним органам поки що не завжди вда╓ться.

Вбивство журнал╕ст╕в Георг╕я Гонгадзе чи Павла Шеремета, а також в╕дносно нещодавн╓ вбивство казахського опозиц╕йного актив╕ста Айдоса Садикова, (обидва п╕дозрюван╕ в останн╕й справ╕, до реч╕, втекли з Укра╖ни)...  По кожн╕й ╕з цих справ своя так би мовити “специф╕ка”, пов’язана ╕з пол╕тичними, крим╕нальними та соц╕альними викликами. ╤ реакц╕я сусп╕льства теж.

Якщо в перш╕ дн╕ вбивства ╤рини Фар╕он оч╕кування емоц╕йних сплеск╕в було високим, то з часом б╕льш╕сть експерт╕в заспоко╖ли – цей етап ми пройшли. Але попереду ще один виклик. Чи може розсл╕дування ╕ його висновки стати точкою б╕фуркац╕╖ для подальших соц╕альних заворушень чи невдоволення. Так, як це сталось ╕з справою Павла Шеремета, де п╕дозрюваними стали (наск╕льки в╕домо на зараз, розгляд справи зупинено, але не закрито, – ред.) учасники волонтерсько╖ та ветерансько╖ сп╕льнот, викликала значний сусп╕льний резонанс, несприйняття, протести та запитання, на як╕ ╕ дос╕ не знайдено в╕дпов╕д╕.

Важливо те, що не ╓ принципово важливим, – доведе сл╕дство присутн╕сть у справ╕ “руки Москви” чи не доведе. У будь-якому раз╕ Москва намагатиметься використати це в сво╖х ╕нтересах. ╥м потр╕бно розколювати укра╖нське сусп╕льство, а ця ╕стор╕я нада╓ ╖м очевидн╕ шанси намагатися таке робити. 

Що може працювати на цей сценар╕й? П╕дозрюваний не належить до св╕домо антиукра╖нського табору. А ще в╕н, можна сказати, не вийшов ще з п╕дл╕ткового в╕ку – тож додамо вс╕ супутн╕ проблеми ╕ сусп╕льне ставлення до них. Взагал╕ це дуже складна ╕стор╕я, коли п╕дозрюваний наче належить до “сво╖х”, – з проукра╖нсько╖ родини, де батько вою╓. Чи не може така диспозиц╕я зм╕нити ситуац╕ю надал╕ ╕з под╕лом сусп╕льства на два табори? Зда╓ться, у нас ╓ п╕дстави пройти процес в╕дносно спок╕йно. 

До Оф╕су президента подано петиц╕ю з пропозиц╕╓ю присво╖ти (посмертно) ╤рин╕ Фар╕он звання Героя Укра╖ни ╕ вона швидко набира╓ голоси на п╕дтримку. Можна не сумн╕ватися, що 25 тисяч буде забезпечено ╕ набагато ран╕ше граничного терм╕ну. Можна дискутувати на тему, чи варто було так посп╕шати саме цим надважким ╕ тривожним л╕том. Але ми цього робити не будемо. Проанал╕зу╓мо краще наш╕ шанси пройти ситуац╕ю без збурень, на як╕ розрахову╓ ворог.

ЩО БУЛО?

“Для сусп╕льства це був “середн╕й шок”, – поясню╓ Вадим Васютинський, професор, доктор наук, зав╕дувач лаборатор╕╖ психолог╕╖ мас та сп╕льнот ╤нституту соц╕ально╖ та пол╕тично╖ психолог╕╖ НАПН Укра╖ни. Тобто це вбивство не спричинило в сусп╕льств╕ дезор╕╓нтац╕╖ чи прострац╕╖, але воно це й не про╕гнорувало. “Б╕льш╕сть громадян сприйняли це адекватно до ситуац╕╖, – як вбивство, тяжкий злочин”. Така сусп╕льна ╓дн╕сть пана Васютинського не диву╓, однак в╕н бачить ╕ певну емоц╕йну розр╕знен╕сть у сусп╕льств╕. Зв╕сно, гостр╕ше на вбивство зреагували прихильники ╕ приб╕чники ╤рини Фар╕он. “А т╕, хто ставився до не╖ нейтрально ╕ нав╕ть засуджував ╖╖ стиль висловлювань, поставились б╕льш стримано, бо це злочин, на який вона щодо себе не заслужила”. 

Тож питання про розхитування сусп╕льства, зда╓ться, не сто╖ть нараз╕ на порядку денному, принаймн╕, поки йде розсл╕дування. Але проблеми можуть виникнути (згадаймо ту ж петиц╕ю) ╕ на них треба оперативно реагувати. ╤ тут неможливо переоц╕нити роль л╕дер╕в громадсько╖ думки, людей, яким у сусп╕льств╕ дов╕ряють. ╥х слова чекатимуть, незгодн╕ м╕ж собою групи укра╖нц╕в – в першу чергу.

КОГО ЗВИНУВАЧУВАТИ?

╤ все-таки, поверн╕мося до “руки Москви”. Це словосполучення з початком повномасштабного вторгнення стало наст╕льки часто використовуватись на маркування причин для практично вс╕х злочинних д╕й, конфл╕кт╕в, нав╕ть незручних висловлювань, чи думок опонент╕в, що перетворилось на сво╓р╕дний консп╕ролог╕чний мем, який зручно нав╕шувати на будь-що. Натом╕сть, коректно довести реальн╕сть впливу рос╕йських спецслужб значно складн╕ше, н╕ж сказати про це. Вадим Васютинський не вважа╓ себе прихильником консп╕ролог╕чних теор╕╖, тому його власна позиц╕я стримана щодо ймов╕рност╕ роботи рос╕йських спецслужб: “Це не виключено, зв╕сно. Але повторимо: принципово╖ р╕зниц╕ для насл╕дк╕в це не ма╓.

А для крим╕нального розсл╕дування важливо д╕знатись, чи це були лише його (В’ячеслава З╕нченка, п╕дозрюваного у вбивств╕, – ред.) власн╕ внутр╕шн╕ р╕шення. Чи все-таки було якесь зовн╕шн╓ ман╕пулювання. Так, хлопець мав контакти з екстрем╕стськими угрупованнями, ╕ можна припускати, що вони впливали на р╕шення”. Разом з тим, поясню╓ професор, треба з’ясувати, чи усв╕домлював юнак насл╕дки сво╖х вчинк╕в.

Журнал╕ст В╕тал╕й Портников у розмов╕ ╕з рос╕йським д╕ячем Марком Фейг╕ним поясню╓, що рос╕йськ╕ стратеги планували спровокувати протистояння в укра╖нському сусп╕льств╕ через вбивство неоднозначно╖ людини, але вони, як завжди, погано розум╕ють укра╖нц╕в. “Ми, т╕ хто за укра╖нську державн╕сть, в одному човн╕, яких би погляд╕в ми не були. ╤ т╕, хто п╕дтримував Фар╕он, ╕ т╕, хто н╕. Але ми вс╕ хочемо жити в укра╖нськ╕й держав╕ ╕ в н╕й з’ясовувати сво╖ погляди”.

То ж як Москва могла б таким вбивством “розхитати” сусп╕льний резонанс? На думку Вадима Васютинського, саме цим Рос╕я займа╓ться вже понад 10 рок╕в, адже в╕йна – це насамперед робота з сусп╕льними емоц╕ями – страхом, втомою: “У нас сусп╕льство ╕ так розхитане, за останн╕ два роки особливо, ╕ довести його до “останньо╖ крапл╕” поки не вида╓ться можливим”. Ракетн╕ удари по л╕карн╕ “Охматдит” могли викликати б╕льшу емоц╕ю, ан╕ж вбивство ╤рини Фар╕он.

Б╕льшу проблему бачить Васютинський в ╕ншому. “Ця ситуац╕я спонука╓ наше сусп╕льство думати, що “не все так однозначно”. Цю фразу в нас дуже не люблять. ╤ це можна зрозум╕ти, бо в умовах екзистенц╕йного протистояння або ми ╖х, або вони нас, – розр╕зняти як╕сь нюанси не надто потр╕бно. Але тут якраз не все так однозначно. Бо ми не можемо сказати, що виконавець явний пут╕нець, ватник ╕ так дал╕. А все виявля╓ться складн╕ше. Виявля╓ться, що “щир╕ укра╖нц╕-патр╕оти можуть вбивати ╕нших щирих укра╖нських патр╕от╕в”. Ось щось таке. ╤ це да╓ п╕дстави для всяких роздум╕в. Мовляв, хто ми так╕”. Але, разом з тим, поясню╓ експерт, нема╓ явно╖ групи п╕дтримки вбивства. Не чути жодних голос╕в, що це правильний вчинок. Тож, п╕дстав для хвилювань поки нема╓. “Ми, як сусп╕льство, цей етап пройшли добре”, – резюму╓ науковець.

НЕБЕЗПЕКА ПРОСТИХ Д╤АГНОЗ╤В

Оск╕льки оц╕нювати стан п╕дозрюваного зараз взялись вс╕, хто т╕льки може, – чи самост╕йний у р╕шеннях п╕дозрюваний, чи ╓ небезпека тяжкого псих╕чного захворювання ╕ так дал╕, – так╕ “коментар╕” можуть працювати на користь розколу сусп╕льства на р╕зн╕ табори. Треба бути досить обережними у висновках. Владислав Сова, практикуючий псих╕атр Ки╖всько╖ м╕сько╖ кл╕н╕чно╖ психоневролог╕чно╖ л╕карн╕ поясню╓, що в╕дпов╕д╕ на чимало запитань ╕ головне – висновки щодо психолог╕чного стану ╕ портрета п╕дозрюваного можна буде д╕знатися виключно п╕сля судово-псих╕атрично╖ експертизи. Зазвичай, це тривалий процес. А наявн╕сть припущень – не найкращий спос╕б шукати правду: “Глядач╕ спрямовують на цю персону св╕й ╕нтерес ╕ оч╕кують в╕д не╖ повед╕нки, яка б ╖м пояснила вчинки ╕ мотиви вбивства. Ф╕з╕огном╕чно, повед╕нково цей хлопець схожий на психопата, на людину, в яко╖ ╓ проблеми з емоц╕йними проявами. Але нав╕ть у мо╓му випадку це буде припущення. Якщо ж людина була п╕дготовлена чи вмотивована для вчинку, ма╓ для себе виправдання вчинити вбивство, то чому б йому не поводитись досить стримано ╕ спок╕йно”. Тож оц╕нки, як╕ лунають, не мають наукових п╕дстав.

Принаг╕дно, псих╕атр ще раз заклика╓ не ставити д╕агнози ╕ не публ╕кувати ╖х до висновк╕в експертизи. Бо ╕накше будь-як╕ коментар╕, наголошу╓ Сова, можуть використовуватись в ту чи ╕ншу сторону, будуть паплюжити справу ╕ п╕д╕гр╕вати емоц╕╖ для р╕зних табор╕в. Чи може експертиза виявити ман╕пуляц╕╖ та вплив на людину сторонн╕х ос╕б? “При достатньому як╕сному ╕нтерв’ю спец╕ал╕ста з п╕доп╕чним можна вивести на так╕ емоц╕йн╕ реакц╕╖”.

ЩО ДАЛ╤?

Дал╕ тривалий процес розсл╕дування вбивства, мотив╕в ╕ причин, замовника/╕в ╕ новий виклик для сусп╕льства – чим би не зак╕нчилось розсл╕дування, як╕ б результати не були: частина буде не дов╕ряти висновкам, частина буде сп╕вчувати обвинуваченому, частина буде погоджуватися з висновками сл╕дства. Чи може ця ситуац╕я знову хитати сусп╕льство?

Вадим Васютинський поясню╓, що под╕бн╕ реакц╕╖ звична практика для под╕бних розсл╕дувань: “Абсолютно точно ц╕ настро╖ будуть у р╕зних сегментах сусп╕льства. Буде недов╕ра ╕ точно буде обговорення. Але чи буде це розхитуванням? Ну, н╕. Розум╕╓те, у нас ╕ так ╓ страшенно багато п╕дстав для розхитування. ╤ вони вс╕ вже спрацювали. Тобто працюють дал╕ переважно за ╕нерц╕╓ю. Як╕ можлив╕ точки розлом╕в? За Рос╕ю – проти Рос╕╖. Укра╖нська мова – рос╕йська мова. Воювати – ухилятися. Цих протистоянь так багато, що вони вже ╕стотно╖ рол╕ не з╕грають. Це буде ще один аргумент, який будуть використовувати дуже активно, але в╕н не буде основним точно”.

ЧИ ╤СНУ╢ ОСТАННЯ КРАПЛЯ?

Остання крапля, яка переповнила чашу терп╕ння – напевно метафора, яка зрина╓ дедал╕ част╕ше (╕ у справ╕ вбивства ╤рини Фар╕он теж) на позначення крайньо╖ меж╕ терп╕ння. Цей висл╕в, до реч╕, пов’язаний ╕з Апокал╕псисом про «с╕м чаш золотих, сповнених гн╕вом Божим». Чи можуть резонансн╕ теракти, вбивства, в╕дключення електрики чи масован╕ обстр╕ли стати саме такою краплею?

Вадим Васютинський резонно ╕ дещо ╕рон╕чно запиту╓ у в╕дпов╕дь: “Остання крапля ма╓ться на уваз╕ чого? Укра╖нц╕ вир╕шать, що час здатися, чи навпаки, укра╖нц╕ кинуться шукати ╕ знищувати Пут╕на?” Зв╕сно, останн╓ було би дуже хорошим вар╕антом. Поки що ж йдеться про ╕нше – можлив╕ акц╕╖ протесту. На зразок тих, як╕ ми бачили у р╕зних м╕стах Укра╖ни п╕сля арешту п╕дозрюваних у справ╕ вбивства Шеремета.

“Н╕, на вулиц╕ люди не вийдуть, нема╓ п╕дстав. П╕сля вбивства Фар╕он люди могли б одразу вийти на вулицю у Львов╕ (але не в Одес╕), якби були як╕сь ознаки, що це, наприклад, орган╕зувала влада. А насправд╕ перше враження, що вбивство орган╕зувала Москва, – то проти кого протестувати? В цьому розум╕нн╕ укра╖нське сусп╕льство ц╕лком адекватне. У нас нема╓ п╕дстав, нема╓ груп, як╕ були б готов╕ зараз “заварити кашу”.

Б╕льш╕сть з р╕зних табор╕в – в╕д провладних укра╖нц╕в до ╖хн╕х опонент╕в – св╕дом╕ того, що акц╕╖ протесту сьогодн╕ гратимуть проти нас самих. А сусп╕льне обговорення ╕ р╕зний спектр оц╕нок, повед╕нки та дов╕ри до розл╕дування був ╕ буде. Саме так, як це характерно для демократичних сусп╕льств. ╤ саме так, як було ╕ ╓ в Укра╖н╕.

Сусп╕льний настр╕й, п╕дйом на в╕дм╕ну в╕д п╕днесення ╕ ╓днання в 2022 роц╕, за оц╕нкою Васютинського, таки ма╓ тенденц╕ю до зниження. Найвищ╕ показники ми бачили у соц╕олог╕╖ весни-л╕та 2022 року. “Зараз ╓ втома, знеохочення, розчарування ╕ таке ╕нше. Але цей спад йде пов╕льно. Якщо настро╖ д╕йдуть до критично низького р╕вня продовжувати в╕йну, тод╕ можна оч╕кувати на певну реакц╕ю, але ми до цього ще далеченько”.

Ми не можемо закривати оч╕ на р╕зноман╕тн╕ суб’╓ктивн╕ та об’╓ктивн╕ обставини, як╕ пог╕ршують наш психолог╕чний стан. Так само ми, як сусп╕льство, зда╓ться розум╕╓мо, що такою вразлив╕стю користу╓ться ворог, створюючи в╕дпов╕дн╕ умови ╕ фон. ╤ ми, як сусп╕льство, готов╕ до нелегких час╕в ╕ надал╕. ╤ ц╕ часи вже настали – не з нашо╖ вини. ╤ так, нас будуть ранити обстр╕ли, вбивства – в тилу ╕ на передов╕й. До цього неможливо бути готовим, але з цим можна працювати. Сп╕льно. ╢ така хороша фраза – ми р╕зн╕, але р╕вн╕. ╤ вбивство Фар╕он якраз ╕ засв╕дчило (поки що, принаймн╕), що наша р╕зн╕сть не стала нашою слабк╕стю.

Ярина Скурат╕вська

https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 02.08.2024 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26249

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков