"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2024 > Тема "Резонанс"
#27 за 05.07.2024
«ВЕЛИКА ВОДА»
20 червня в ╤нформац╕йно-виставковому центр╕ Музею Революц╕╖ Г╕дност╕ в Ки╓в╕ в╕дбулася прем’╓ра документального ф╕льму “Велика вода”. Ф╕льм знято до р╕чниц╕ вибуху на Каховськ╕й ГЕС. Авторки ф╕льму — Анна Цигима ╕ Ганна Мамонова. В обговоренн╕ “Велико╖ води” п╕сля показу взяли участь авторки та прац╕вниц╕ Державно╖ еколог╕чно╖ ╕нспекц╕╖ П╕вденного округу в Херсон╕ Валентина Нашко ╕ В╕ктор╕я Лошкарьова й прокурор Спец╕ал╕зовано╖ еколог╕чно╖ прокуратури Оф╕су Генерального прокурора Укра╖ни, яка розсл╕ду╓ насл╕дки п╕дриву дамби Каховсько╖ ГЕС Владислав ╤гнатенко. Сл╕дча група нарахову╓ 300 прац╕вник╕в. Це найб╕льша сл╕дча група за всю ╕стор╕ю Укра╖ни.
Укра╖нц╕ користуються консультац╕ями заруб╕жних партнер╕в.
╤з 24 лютого 2022 року рос╕йськ╕ окупанти контролюють Каховську ГЕС. 6 червня минулого року вони п╕д╕рвали дамбу. Це в╕йськовий злочин проти довк╕лля. Тонни води зробили пов╕нь у двох областях, а ще три област╕ в╕дчули насл╕дки.
П╕д час р╕зних во╓н п╕дриви дамб були. Але таку масштабну дамбу ще не п╕дривали. ╤ ще н╕коли не розсл╕дували, як╕ насл╕дки п╕дриву для природи.
Розсл╕дування проводиться в дуже складних умовах. Рос╕яни продовжують обстр╕лювати Херсон. Екологи намагаються брати зразки води, грунту в перервах м╕ж обстр╕лами. А обстр╕лють Херсон пост╕йно. Рос╕йськ╕ в╕йськовики можуть при╖хати на цив╕льному автомоб╕л╕, вискочити з м╕нометом, постр╕ляти ╕ по╖хати. В Херсон╕ майже нема╓ укритт╕в.
Зараз ╓ ознаки в╕дновлення т╕╓╖ природи, яка була до створення водосховища. Але науковц╕ говорять, що такого природного становища, яке було тод╕, вже не буде. Виникне щось нове. Але яким воно буде, зараз не визначити. Лише рок╕в через 5-10 можна буде зрозум╕ти, як╕ флора ╕ фауна виникнуть на м╕сц╕ водосховища.
Водосховище було величезним резервуаром води, який напо╖в п’ять рег╕он╕в. Нестачу води вже в╕дчули ╕ окупован╕ Донецька область та Крим. Зараз знизився р╕вень грунтових вод. В криницях глибиною 30-40 метр╕в води нема╓. А та, яка ╓, солона. ╥╖ не можна пити н╕ людям, н╕ тваринам. Вона непридатна й для зрошування. А без зрошування не буде знаменитих херсонських кавун╕в ╕ пом╕дор╕в. Тому в╕дновлювати зрошування ╕ водопостачання людей потр╕бно. Але добре, що в Херсон╕ з кран╕в тече смачна вода. ╥╖ беруть ╕з скважин.
Зруйнуванням дамби рос╕йськ╕ загарбники завдали Укра╖н╕ шкоду на суму близько 200 м╕льярд╕в гривень.
П╕сля прем’╓ри в Ки╓в╕ ф╕льм “Велика вода” було показано в ╕нших ╓вропейських м╕стах, зокрема в Праз╕, Копенгаген╕ та Варшав╕ на запрошення укра╖нських представництв у цих кра╖нах. Але показ зд╕йснювався для громадян цих кра╖н. Спрощена верс╕я ф╕льму була показана на австр╕йському телебаченн╕.
Створення ф╕льму “Велика вода” ╓ документуванням во╓нного злочину. Щоб отримати допомогу в╕д ╕нших кра╖н, необх╕дно в╕зуал╕зувати злочин ╕ показати його на м╕жнародних майданчиках.
Ф╕льм “Велика вода” також ╓ ╕сторичним документом.
Модератором заходу виступила прац╕вниця Музею Революц╕╖ Г╕дност╕ Юл╕я П╕шта.
Анатол╕й Зборовський
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2024 > Тема "Резонанс"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26176
|