"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Порадниця"
#8 за 23.02.2024
АСТМА В╤ДСТУПИТЬ
Важко передбачити, коли стануться приступи астми. Але хворим завжди потр╕бно мати у запас╕ принаймн╕ цибулини з╕рочок жовтих (рослина схожа на прол╕сок), засушен╕ кв╕ти п╕дб╕лу. Ц╕ дари природи швидко призупинять недугу:
-1 столову ложку подр╕бнених цибулин з╕рочок жовтих залити окропом – 300 мл. Варити на малому вогн╕ 5 хвилин. Настояти 1 годину у посуд╕ п╕д кришкою. Проц╕дити. Пити по 1 столов╕й ложц╕ чотири рази на день у перервах м╕ж вживанням ╖ж╕.
-1 столову ложку подр╕бнених кв╕т╕в п╕дб╕лу звичайного залити окропом – 200 мл. Настояти 30 хвилин у посуд╕ п╕д кришкою. Проц╕дити. Пити як чай. Денну норму споживання встановлюють ╕ндив╕дуально.
ВЕСНЯН╤ САЛАТИ
Брак в╕там╕н╕в в орган╕зм╕ особливо в╕дчутний ранньою весною. Тому, коли ще не проросли на грядках зелень цибул╕, петрушки, листочки щавлю.., укра╖нськ╕ селяни компенсували його салатами з молодих листочк╕в п╕дб╕лу, кропиви дводомно╖, кульбаби, трав споришу, медунки. Приправи до салат╕в завжди були на власний смак. Денну норму споживання не варто визначати. ╥ли ск╕льки хот╕ли.
Брали на салати й первоцв╕т весняний. Збирали т╕льки до цв╕т╕ння рослини. Але зараз первоцв╕т охороня╓ться законом. Його все менша╓ ╕ менша╓ у природ╕. Тому в╕дмовтеся в╕д такого салату!
НАПАР МЕДУНКИ
До л╕карських рослин, як╕ заготовляють весною, належить медунка. В Укра╖н╕ поширен╕ два ╖╖ види – медунка л╕карська ╕ медунка темна. Вони однаково пом╕чн╕. У народ╕ напар медунки вживають як в╕дхаркувальний зас╕б ╕ л╕кують запалення бронх╕в. Готують з розрахунку:
-3 столов╕ ложки засушено╖ чи св╕жо╖ подр╕бнено╖ трави на 1 л окропу. Це – денна норма для дорослого. Настоюють 30 хвилин у посуд╕ п╕д кришкою. Проц╕джують. Напар (наст╕й) вживають т╕льки теплим.
БОЛЕСПИННА АНЕМОНА Д╤БРОВНА
-1 столову ложку висушено╖ подр╕бнено╖ трави анемони д╕бровно╖ (заготовляють весною п╕д час цв╕т╕ння рослини) засипати у пляшку ╕ залити гор╕лкою – 200 мл. Через 30 хвилин додати 200 мл тепло╖ переварено╖ води. Пляшку закоркувати. Настояти 10 дн╕в у темному, але теплому м╕сц╕. Проц╕дити. Настоянку збер╕гати у холодильнику.
При кольках у живот╕ пити трич╕ на день по 1 чайн╕й ложц╕ настоянки, розведен╕й у 50 мл тепло╖ води.
Не зловживати! Рослина належить до отруйних!
ЯК НАМ БЕЗ БАРВ╤НКУ?..
Барв╕нок здавна знайшов широке застосування у народн╕й медицин╕ укра╖нц╕в. Його зелен╕ листочки можна заготовляти будь-яко╖ пори року, нав╕ть брати з-п╕д сн╕гу. Та найб╕льшо╖ л╕кувально╖ сили вони набувають перед цв╕т╕нням рослини (к╕нець березня – кв╕тень). Зокрема з них готують в╕двар для промивання гн╕йних ран:
-1 столову ложку зелених подр╕бнених листочк╕в барв╕нку залити теплою водою – 200 мл. Довести до кип╕ння ╕ варити на малому вогн╕ 10 хвилин. Настояти до л╕тепло╖ температури у посуд╕ п╕д кришкою. Проц╕дити. Промивати гн╕йн╕ рани 3-4 рази на день. Використовувати лише теплий в╕двар (наст╕й). Сировину ╕ воду можна зб╕льшувати пропорц╕йно.
УСУПЕРЕЧ БАЖАННЮ
Хочеться почуватися бадьорим, позбутися втоми?.. Тод╕ вельми кортить випити ф╕л╕жанку кави. А вона, як виявля╓ться, на жаль, шкодить вам, нав╕ть у м╕н╕мальних дозах. П╕сля тако╖ ф╕л╕жанки «калата╓» серце, п╕двищу╓ться тиск, болить голова…
Зам╕нить каву, але без поб╕чних негативних ефект╕в, кор╕нь кульбаби. Його ретельно миють, сушать (щоб пот╕м мати на запас), смажать на чист╕й сковор╕дц╕ до повно╖ готовност╕ – ма╓ легко перетиратися на порошок. Саме з такого порошку готують чудод╕йний нап╕й бадьорост╕.
Рецепт╕в приготування – безл╕ч. Але власний смак, то ╓ власний смак…
ЗАХВОРЮВАННЯ ШК╤РИ
Причин появи екземи чимало. Однак у будь-якому випадку народн╕ зц╕лител╕ радять додавати до ванн засушен╕ верон╕ку л╕карську, верес звичайний, розх╕дник звичайний, синюху блакитну, спориш, медунку, лопух великий (св╕же листя)… Спочатку рослини запарюють в окроп╕ ╕ наст╕й проц╕джують у ванну. (Це аж н╕як не значить, що вс╕ рослини потр╕бно використовувати одночасно).
Процедуру приймати 2-3 рази на тиждень, краще ввечер╕ перед сном.
Окремо з цих трав готують насто╖ для внутр╕шнього вживання. Ор╕╓нтовно: 1 чайна ложка сировини на 200 мл окропу.
РОЗ╤ГР╤ТИЙ ВАЗЕЛ╤Н
Тр╕щини на губах здеб╕льшого змащують вазел╕ном. Перед тим вазел╕н варто злегка роз╕гр╕ти на водян╕й бан╕. Для цього посудину з окропом накрити ситцем (але так, щоб вода не торкалася ситця), а в нього покласти на 2-3 хвилини бляшаний «тюбик» з вазел╕ном.
БОЛЯЧКА У НОС╤
Прищ чи фурункул, який «вискочив» у нос╕, 5-6 раз╕в на день змащують св╕жим соком алое або каланхое п╕рчастого. Для отримання р╕дини краще брати трир╕чн╕ рослини.
ГР╤╢ ЖИР ГУСКИ
Запалення легень:
-Розтопленим (але не гарячим) гусячим жиром змащують груди ╕ закутують товстим шерстяним шарфом. Процедуру приймають на н╕ч. Але це лише один з допом╕жних народних засоб╕в л╕кування недуги.
НЕ СПРИЧИНИТЬ НУДОТИ
Щоб покращити з╕р (принаймн╕, частково в╕дновити його), вживають св╕жий с╕к моркви. Денна норма для дорослого – хоча б 150 мл. Але у декого в╕н може спричинити в╕дчуття нудоти. Тод╕ додайте до соку моркви тр╕шечки соку (ропи) квашено╖ капусти.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 23.02.2024 > Тема "Порадниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25838
|