Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4548)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4241)
Українці мої... (1705)
Резонанс (2271)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1861)
Крим - наш дім (1329)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (442)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (258)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Т╤ЛЬКИ АБСОЛЮТНО В╤ДБИТА СВОЛОТА МОЖЕ РОБИТИ ТАКЕ
«Дякую вс╕м, хто сьогодн╕ з Сумами, хто п╕дтриму╓ одне одного ╕ хто робить усе для захисту...


ПОСИЛЕННЯ УКРА╥НСЬКО╥ ППО ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ ТИСКУ НА РОС╤Ю
В Одес╕ в╕дбулася зустр╕ч Президента Укра╖ни та Генсека НАТО…


ЦЕ НЕ ПООДИНОК╤ ВИПАДКИ, А СИСТЕМНА РОС╤ЙСЬКА РОБОТА
Зеленський показав нов╕ кадри допиту китайського полоненого…


РОС╤Я ╤ГНОРУ╢ ДИПЛОМАТ╤Ю ╤ ПРОДОВЖУ╢ ТЕРОР
Зеленський - про обстр╕ли по вс╕й Укра╖н╕…


СПРАВЕДЛИВ╤СТЬ ПОВИННА БУТИ ЗАБЕЗПЕЧЕНА, ЩОБ ЗЛО НЕ МНОЖИЛОСЬ
Виступ Президента перед учасниками Бучанського сам╕ту…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 22.09.2023 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 22.09.2023
ЗАСТОСУВАННЯ ПРАВА ВЕТО ПОТРЕБУ╢ РЕФОРМУВАННЯ, ╤ ЦЕ МОЖЕ СТАТИ КЛЮЧОВОЮ РЕФОРМОЮ ООН

Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ Ради Безпеки ООН.

Шановний пане Прем’╓р-м╕н╕стре Рамо!

Дякую албанському головуванню за орган╕зац╕ю цього зас╕дання.

Пане генеральний секретарю!

Шановн╕ пан╕ та панове!

В╕д старту повномасштабно╖ агрес╕╖, розпочато╖ державою, яка дос╕ чомусь серед пост╕йних член╕в Ради Безпеки ООН, минуло вже 574 доби болю, втрат ╕ боротьби. Рос╕я вбила щонайменше десятки тисяч наших людей та зробила м╕льйони б╕женцями, зруйнувавши ╖хн╕й д╕м.

Св╕това б╕льш╕сть визна╓ правду про цю в╕йну. Це злочинна та неспровокована агрес╕я Рос╕╖ проти нашо╖ нац╕╖, що ма╓ на мет╕ захоплення територ╕╖ та ресурс╕в Укра╖ни. Але не т╕льки це. Держава-терорист ма╓ на мет╕ сво╓ю агрес╕╓ю п╕д╕рвати вс╕ дамби м╕жнародних норм, як╕ мають захищати св╕т в╕д во╓н.

╤ я вдячний вс╕м у св╕т╕, хто визнав агрес╕ю Рос╕╖ порушенням Статуту ООН.

Укра╖на зд╕йсню╓ сво╓ право на самооборону. Допомагати Укра╖н╕ в цьому збро╓ю, застосуванням санкц╕й, зд╕йсненням всеб╕чного тиску на агресора, голосуванням за в╕дпов╕дн╕ резолюц╕╖ означа╓ допомагати захищати Статут ООН.

Резолюц╕╖ Генерально╖ Асамбле╖ п╕дтверджують факт, що ╓дине джерело ц╕╓╖ в╕йни – Рос╕я. Вт╕м, це н╕чого не зм╕нило для Рос╕╖ в ООН. Але саме так╕ ситуац╕╖ зм╕нили все для ООН. Ми ма╓мо визнати: Орган╕зац╕я в глухому кут╕ щодо агрес╕й. Людство вже не поклада╓ над╕й на ООН, коли йдеться про захист суверенних кордон╕в нац╕й. Л╕дери св╕ту шукають нов╕ майданчики, альянси, як╕ могли б зменшити катастроф╕чний обсяг проблем, як╕ тут, у цих ст╕нах, зустр╕чають риторику, а не р╕шення, зустр╕чають прагнення компром╕с╕в з убивцями, а не захист життя. Життя варто захищати безкомпром╕сно, щоб захист був усп╕шним.

Але я не був би сьогодн╕ тут, якби Укра╖на не мала пропозиц╕й саме щодо конкретних р╕шень.

Вчора у виступ╕ перед Генасамбле╓ю я сказав про те, що Укра╖нська формула миру стала основою, на як╕й можна модерн╕зувати наявну арх╕тектуру безпеки у св╕т╕, щоб повернути реальну силу Статуту ООН ╕ м╕жнародному порядку, заснованому на ч╕тких правилах.

Хочу представити детал╕ – конкретн╕ можлив╕ д╕╖ на основ╕ Формули миру. Йдеться про пункт п’ятий Формули миру. Його назва «Виконання Статуту ООН та в╕дновлення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни ╕ св╕тового порядку».

Вс╕ у св╕т╕ бачать, що саме робить ООН нед╕╓здатною, на жаль. У цьому кр╕сл╕ в Рад╕ Безпеки, яке Рос╕я займа╓ незаконно через закул╕сн╕ ман╕пуляц╕╖ п╕сля розпаду Радянського Союзу, сидять брехунц╕, чия робота – виправдовувати агрес╕ю та геноцид, що ╖х зд╕йсню╓ Рос╕я. ╤ вс╕ д╕╖ ООН – чи то Ради Безпеки, чи то Генасамбле╖, – як╕ могли б зупинити цю агрес╕ю, розбиваються об прив╕лей, який да╓ це кр╕сло агресору. Вето в руках агресора – ось те, що загнало ООН у глухий кут.

Зараз хоч би якою нац╕╓ю ви були: народом, який нал╕чу╓ сотн╕ м╕льйон╕в людей, чи малою нац╕╓ю, нац╕╓ю, яка геро╖чно захища╓ свою незалежн╕сть, або кра╖ною, чий давн╕й досв╕д незалежност╕ може допомогти ╕ншим, державою, яка потребу╓ допомоги, чи нац╕╓ю, яка може реально допомогти, державою, яка спира╓ться на свою арм╕ю, чи такою державою, для яко╖ Статут ООН, а не ╖╖ арм╕я ╓ першою та останньою л╕н╕╓ю оборони... Хоч би ким ви були, наявна система ООН робить вас все одно меншим, н╕ж право вето, яке ╓ лише в к╕лькох та яке використову╓ться одним – Рос╕╓ю – на шкоду вс╕м ╕ншим членам ООН.

Цими днями в Генасамбле╖ дуже часто звучить слово «нер╕вн╕сть». Про нер╕вн╕сть говорять р╕зн╕ нац╕╖ – ╕ т╕, хто б╕льший, ╕ т╕, хто менший. Саме нер╕вн╕сть робить зараз ООН нед╕╓здатною.

Мен╕ шкода, що Рада Безпеки ООН зараз – це лише найб╕льш пом╕тна у св╕т╕ трибуна. Я в╕рю, що ООН здатна… Я знаю, що ООН здатна на б╕льше. Я впевнений, що Статут ООН може реально працювати заради миру, заради безпеки у глобальному масштаб╕. Але для цього багатор╕чн╕ розмови та проекти щодо реформування ООН повинн╕ стати конкретним процесом реформування ООН.

╤ ма╓ йтися не лише про представництво тут, у Рад╕ Безпеки. Застосування права вето – ось що потребу╓ реформи, ╕ це може стати ключовою реформою. Тим, що поверта╓ силу Статуту ООН.

Шановн╕ пан╕ та панове!

574 доби повномасштабно╖ рос╕йсько╖ агрес╕╖ – це 574 причини для зм╕н у ц╕й зал╕. ╤ голос╕в за так╕ зм╕ни насправд╕ м╕льярди. Абсолютна б╕льш╕сть людей у св╕т╕ прагне св╕ту без агрес╕й. На противагу вс╕м нам ╓ лише одержим╕ у Москв╕. Вето не ма╓ слугувати збро╓ю для тих, хто одержимий ненавистю та в╕йною.

Ми бачимо в ООН зростання п╕дтримки ╕де╖, що у випадках масових жорстоких злочин╕в проти життя людей потр╕бна добров╕льна в╕дмова в╕д права вето. Але бачимо також, що Рос╕я з власно╖ вол╕ не в╕ддасть колись украденого прив╕лею.

╤ саме тому Генеральн╕й Асамбле╖ ООН треба дати реальну можлив╕сть долати вето.

Це перший необх╕дний крок.

Якщо в╕йну неможливо зупинити через те, що вс╕ зусилля блокуються вето агресора чи того, хто потура╓ агресору, потр╕бно виносити це питання на розгляд Генерально╖ Асамбле╖. За умови набрання двох третин голос╕в, як╕ в╕дображатимуть волю нац╕й ╕ з Аз╕╖, ╕ з Африки, з ╢вропи, з обох Америк, з рег╕ону Тихого океану, – глобально╖ квал╕ф╕ковано╖ б╕льшост╕ – вето ма╓ реально долатися, ╕ така резолюц╕я Генасамбле╖ повинна бути обов’язковою для виконання вс╕ма державами-членами.

Другий крок. Рада Безпеки ООН ма╓ бути повн╕стю п╕дзв╕тною перед нац╕ями св╕ту. Я в╕таю пропозиц╕╖ р╕зних л╕дер╕в розширити представництво нац╕й у Рад╕ Безпеки. Коло пост╕йних член╕в Ради безпеки ма╓ в╕дображати сучасн╕сть. Сучасн╕сть ╕ справедлив╕сть.

Укра╖на вважа╓ несправедливим, коли м╕льярди людей не мають свого пост╕йного представництва в Рад╕ Безпеки. Африканський Союз ма╓ бути тут пост╕йно. Аз╕я заслугову╓ на ширше пост╕йне представництво – не можна назвати нормальним, коли так╕ нац╕╖, як Япон╕я, чи ╤нд╕я, чи ╕сламський св╕т, дос╕ за бортом пост╕йного представництва в Рад╕ Безпеки. Варто зважати на зм╕ни, як╕ в╕дбулись у ╢вроп╕, а саме: Н╕меччина стала одним ╕з ключових глобальних гарант╕в миру та безпеки. ╤ це факт. А отже, факт ╕ те, що Н╕меччина заслугову╓ на м╕сце серед пост╕йних член╕в Радбезу. Латинська Америка ма╓ бути тут представлена – пост╕йно. ╤ держави Тихого океану.

Вт╕м, не можна обмежуватись увагою лише до тих, хто в топ-кр╕слах. Потр╕бне розширення участ╕ й доступу до роботи Ради Безпеки та ╖╖ допом╕жних орган╕в для вс╕х член╕в Генерально╖ асамбле╖, яких не визнано агресорами.

╤ водночас будь-яка участь будь-яко╖ держави – члена Ради Безпеки ма╓ призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН ╕де агрес╕╓ю проти будь-яко╖ ╕ншо╖ нац╕╖.

Трет╕й крок. Потр╕бна система превенц╕╖ агрес╕й через ранн╓ реагування на д╕╖, спрямован╕ проти територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ та суверен╕тету держав. Настав час це зробити. Нац╕ям св╕ту варто погодити такий механ╕зм реагування на агрес╕╖ для захисту ╕нших, який кожен хот╕в би для власно╖ безпеки.

Рос╕йське вторгнення в Укра╖ну показало, що саме може бути таким механ╕змом. Серед ╕ншого – потужн╕ санкц╕╖ проти агресора. ╤ не лише на етап╕, коли вже в╕дбулася Буча, а й на етап╕, коли збира╓ться арм╕я вторгнення. Кожен, хто хоче почати в╕йну, ма╓ бачити ще до сво╓╖ фатально╖ помилки, що саме втратить, коли почне в╕йну. Питання про застосування превентивних санкц╕й ма╓ виноситися на розгляд Ради Безпеки ООН автоматично, коли будь-який член Генерально╖ Асамбле╖ заявля╓ про загрозу агрес╕╖.

Укра╖нськ╕ солдати зараз сво╓ю кров’ю роблять те, що Рада Безпеки ООН ма╓ робити сво╖ми голосуваннями – зупиняють агрес╕ю та захищають принципи Статуту ООН.

А тепер щодо територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕. Цей елемент ╕ Статуту ООН, ╕ нашо╖ Формули миру нерозривно пов’язаний ╕з питанням про очищення суверенно╖ територ╕╖ держави в╕д окупант╕в. Окупац╕я – це бездонне джерело тротилу п╕д м╕жнародним порядком, заснованим на правилах. Тож я наведу приклад конкретних д╕й, як╕ мають бути реал╕зован╕, аби арх╕тектура безпеки була м╕цною. На приклад╕ Укра╖ни. Дуже конкретн╕ реч╕. Конкретн╕, як ╕ ми, укра╖нц╕.

Перше: повне виведення вс╕х рос╕йських в╕йськ ╕ в╕йськових формувань, включно з Чорноморським флотом Рос╕╖ або тими д╕рявими коритами, як╕ в╕д нього залишаться за час в╕йни, а також виведення вс╕х найманц╕в ╕ кваз╕в╕йськових формувань Рос╕╖ з ус╕╓╖ суверенно╖ територ╕╖ Укра╖ни в межах наших м╕жнародно визнаних кордон╕в 1991 року.

Друге: повне повернення Укра╖н╕ ефективного контролю над ус╕м нашим державним кордоном та виключною економ╕чною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченськ╕й протоц╕.

Власне, лише виконання таких двох пункт╕в матиме результатом чесне, над╕йне та повне припинення бойових д╕й.

Шановн╕ пан╕ та панове!

Реформи таких м╕жнародних ╕нституц╕й зазвичай робилися за результатами великих трагед╕й, за результатами великих во╓н. Ми не ма╓мо чекати, коли завершиться ця агрес╕я. Д╕яти треба вже зараз. Наше прагнення до миру ма╓ зробити реформу.

Коли я готував Укра╖нську формулу миру, я брав силу для ╖╖ пункт╕в виключно з принцип╕в Статуту ООН та резолюц╕й, як╕ були ухвален╕ Генеральною Асамбле╓ю. Саме це й да╓ змогу Укра╖нськ╕й формул╕ миру ставати глобальною. Нац╕╖, як╕ долучаються до роботи з Формулою, усв╕домлюють, що працюють заради м╕жнародного порядку, заснованого на правилах, заради захисту територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ й суверен╕тету держав, захисту людських прав, недопущення агрес╕й та геноцидно╖ пол╕тики. Природно, що еп╕центром тако╖ роботи ма╓ бути ця зала – зала Ради Безпеки ООН ╕ ще б╕льшою м╕рою – зала Генерально╖ асамбле╖. Якщо для цього треба провести реформу ╕нституц╕й ООН, значить, треба не боятися реформи. Ми готов╕ сп╕льно з членами ООН, як╕ беруть участь у Формул╕ миру, працювати над в╕дпов╕дними проектами резолюц╕й ╕ поправок до Статуту ООН.

╤ я хочу, щоб для вс╕х у св╕т╕ було ч╕тким, що саме Укра╖на пропону╓, коли зверта╓ться до нац╕й св╕ту ╕з закликом при╓днуватися до сп╕льно╖ роботи над реал╕зац╕╓ю Формули миру.

Кожна держава може проявити сво╓ л╕дерство в межах того чи ╕ншого або к╕лькох чи вс╕х пункт╕в Формули миру. Форму╓мо групи зг╕дно з пунктами Формули миру, у яких працюють радники л╕дер╕в держав з питань нац╕онально╖ безпеки та дипломатичн╕ представники. У групах визнача╓ться перел╕к р╕шень та нормотворчих пропозиц╕й, як╕ мають бути ╕мплементован╕, щоб в╕дпов╕дний пункт Формули миру був реал╕зований. Ми готов╕ провести установчий сам╕т л╕дер╕в. Дал╕ – десять конференц╕й на р╕вн╕ радник╕в, дипломатичних представник╕в, гол╕в парламент╕в зг╕дно з десятьма пунктами Формули миру. Згодом ц╕ проекти, п╕дготовлен╕ радниками, виносяться на розгляд л╕дер╕в держав на в╕дпов╕дному заключному сам╕т╕.

Таким чином ус╕ нац╕╖ св╕ту, як╕ поважають мир, можуть реально взяти участь у поверненн╕ саме миру.

Сп╕впраця – це завжди ключове слово для Укра╖ни в м╕жнародних в╕дносинах. Саме це слово ключове, саме для миру. Тож хай пану╓ мир! Хай сильн╕шими стають наш╕ з вами ╕нституц╕╖ та наша з вами сп╕впраця.

Я вам дуже дякую за можлив╕сть звернутися. Дякую за запрошення. Дякую за увагу!

Слава Укра╖н╕!

https://www.president.gov.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 22.09.2023 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25465

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков