"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2023 > Тема "Душі криниця"
#22 за 02.06.2023
НАРОДЖЕННЯ ЦЕРКВИ
На п’ятдесятий день п╕сля Великодня, Воскрес╕ння Христового припада╓ свято Тр╕йц╕, П’ятидесятниц╕. Цю под╕ю вважають днем народження Церкви.
Те, що сталося у ╢русалим╕, справд╕ виходило за меж╕ людського розум╕ння ╕ звичайних м╕ркувань. У С╕онську горницю вв╕йшли боязк╕ гаг╕леяни, а вийшли зв╕дт╕ль пров╕сники вселенсько╖ ╕стини, готов╕ навчати вс╕ народи. Коли над апостолами спалахнули язики божественного полум’я, тод╕ в ╖хн╕ серця проник вогонь Святого Духа. Тепер вони, сповнен╕ мужност╕ й р╕шучост╕, стали в╕дкрито пропов╕дувати про Воскрес╕ння ╤суса Розп’ятого, називаючи Його Мес╕╓ю-Христом. Це – д╕яння Духа Божого, Ут╕шителя, об╕цяного Господом, чудо П’ятидесятниц╕, явлення Сили Його.
День З╕шестя вогняних язик╕в на апостол╕в було лише початком безперервного З╕шестя Святого Духа у в╕руюче людство.
╤стор╕я поширення християнства в перш╕ стол╕ття життя Церкви збер╕га╓ чимало приклад╕в того, як люди, зм╕цнюван╕ Духом Святим, виявляли справжн╕ чудеса геро╖зму, мужност╕ ╕ ст╕йкост╕. Це благодатне ╓днання Творця ╕ створ╕ння з Духом-Ут╕шителем ╓ невимовне блаженство, яке п╕дносить людину в╕д земл╕ до Неба.
Саме з того дня, коли апостоли з╕бралися в С╕онськ╕й горниц╕, у духовний св╕т ув╕йшла нова сила. ╤сус Христос спов╕стив Царство Боже, яке «не в╕д св╕ту цього», але утверджу╓ться в св╕тл╕ у св╕т╕ цьому, насамперед, у людських серцях.
У народн╕й традиц╕╖ Тр╕йця, Зелен╕ свята характеризуються прибиранням (клечанням) осель, господарських споруд, подв╕р’я г╕лками листяних дерев (липи, клена, дуба), шаваром (а╖ром), лепехою. Роблять це у суботу ввечер╕. Пахне зеленню, пахне святами… У нед╕лю у церквах святять букети кв╕т╕в, здеб╕льшого л╕сових та польових. Пот╕м ц╕ букети сушать ╕ збер╕гають за ╕конами впродовж року. У деяких селах Гуцульщини такий букет називають л╕совим ладаном. Коли хтось у хат╕ захвор╕в, то букет спалюють на тарел╕, а димом обкурюють хворого.
Народна прикмета:
-Яка погода на Тр╕йцю – так п╕де л╕то.
НА КАРПА ПОГОДА НЕ ТА...
8 червня – день вшанування пам’ят╕ Святого Карпа, одного з 70-ти Христових апостол╕в, який загинув мученицькою смертю у I стол╕тт╕.
У народ╕ про цей день кажуть:
На Карпа погода не та… Якщо задощить, то мокро буде до Петра ╕ Павла (12 липня).
Прийде Карпо ╕ запита╓: хто як садив ╕ с╕яв?.. До цього дня вже мають бути перш╕ сходи городини.
На Карпа сонце ясно ся╓ – буде тривала тепла погода.
Сонце при сход╕ зда╓ться дещо б╕льшим, н╕ж звичайно, - чекай дощу.
На Карпа велик╕ роси – будуть добр╕ покоси.
Соловейко сп╕ва╓ всю н╕ч без упину – перед в╕тряним днем.
Взагал╕-то п╕сля Карпа б╕льш╕сть птах╕в замовка╓. У них вилупилися пташенята ╕ вони посилено годують сво╓ потомство. Нав╕ть горобц╕ ╕ синички вже мають другий припл╕д. Тому пернатим не до розваг та концерт╕в.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 02.06.2023 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25190
|