Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2023 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 26.05.2023
НОВЕЛИ З ПРИСМАКОМ В╤ЙНИ

Коли в наш сп╕льний д╕м приходить б╕да, тод╕ нема╓ часу на роздуми. Стати на захист р╕дно╖ земл╕, наближати повсякчас перемогу – нац╕я об’╓дну╓ться заради сп╕льно╖ боротьби. Бо якщо не здобудеш вол╕, на тебе чекатиме рабське ╕снування п╕д чоботом окупанта. Сини та доньки Укра╖ни захищають р╕дну землю, в╕ддаючи сво╓ життя до останку. Так, в╕йна – це колосальне випробування, коли ти вже не належиш соб╕... Як складеться доля б╕йця? Чи вбереже в╕д ворожо╖ кул╕ ангел-охоронець?

 «Ми будемо битися тут до останку, - говорять б╕йц╕-захисники фортец╕ Бахмут. – Х╕ба що останнього з нас винесуть на щит╕...» Люди, як за життя стали незламними. Люди не з плот╕ та кров╕, а з найм╕цн╕шо╖ стал╕...Коли ми разом з волонтерами в╕дв╕дували наших б╕йц╕в ╕ говорили ╖м ц╕ слова, були здивован╕ ╖хн╕й реакц╕╖. Нам дякували, але про сталь вол╕ли не говорити. «Ми звичайн╕ люди, - втомлено говорив один з б╕йц╕в, - ╕ н╕хто н╕коли не готував себе до ц╕╓╖ в╕йни. Просто в нас не було вибору. Або ворог знищу╓ нас, або ми ворога. Ми тут, на сво╖й земл╕, рясно зрошен╕й кров’ю наших пращур╕в. Бо билися вони за свою землю, за святу справу. А ми вою╓мо за наш╕ с╕м’╖, за майбутн╓ сво╖х д╕тей...» Не хот╕ли говорити б╕йц╕, що вони надзвичайн╕ геро╖, де зам╕сть серця – полум’яний мотор… Н╕, ╖хн╕ серця зболен╕ ╕ натомлен╕ важкою щоденною працею. А ще т╕ серця часто не витримують, тож саме серед б╕йц╕в найб╕льша к╕льк╕сть ╕нфаркт╕в... А як рад╕ли хлопц╕, коли ми привозили ╖м дитяч╕ малюнки та лист╕вочки, п╕дписан╕ дитячою рукою до свята з побажаннями щастя, радост╕, здоров’я... ╤ з неодм╕нним постскриптумом: «Повертайтеся живими, на вас чекають р╕дн╕...»

 А один з б╕йц╕в все допитувався, коли ж ми привеземо нов╕ книжки, бо вже засумував за гарною книжкою. ╤ нехай вона буде про звичайних людей. Людей в╕йни, як╕ щодня, щомит╕ наближають таку жадану мить перемоги. Хтось з╕ збро╓ю в руках, на передов╕й, ризикуючи життям. Хтось, перебуваючи в тилу, але не рахуючись з власним часом, займа╓ться волонтерством. Бо в╕йна – то завжди випробування. Випробування на м╕цн╕сть, силу духу, хоробр╕сть. А ще – перев╕рка на людян╕сть, на здатн╕сть за найскладн╕ших умов не забувати про сво╓ кор╕ння, про те, хто ми ╕ зв╕дки родом. Бо лише лишаючись людиною, ми дба╓мо про тих, хто поряд. Про тих, хто так чека╓ нашо╖ допомоги. А ще, ризикуючи власним життям, ряту╓ брат╕в наших менших. Бо вони так само чекають на допомогу людей, бо кому ж тод╕ можна дов╕ряти в цьому жорстокому св╕т╕.

 Тож як╕ вони, люди в╕йни? Що спонука╓ ╖х, в╕дклавши сво╖ справи, допомагати ╕ншим, п╕клуватися ╕ турбуватися про тих, кому в тисячу раз╕в важче? Читаю зб╕рку новел «Святили яблука на Спаса» сучасно╖ укра╖нсько╖ письменниц╕ Натал╕╖ Осипчук ╕ н╕би веду розмову з мудрим сп╕врозмовником, який вм╕╓ знайти таке потр╕бне слово, п╕дтримати ╕ надихнути на добр╕ справи. Письменниця писала новели з присмаком в╕йни з в╕рою в те, що комусь вони допоможуть не втратити духовну в╕сь, яка трима╓ нас в найскладн╕ш╕ часи.

 «Жорстока в╕йна ув╕рвалася в дом╕вки ╕ розд╕лила наше життя на «до» ╕ «п╕сля» - пише письменниця Натал╕я Осипчук в передмов╕. – У пам’ят╕ спливають перш╕ дн╕ в╕йни, коли ми вс╕ опинилися в нових реал╕ях. Вибухи. Тривожн╕ звуки сирени, що розривали все довкола. М╕й р╕дний Ки╓ве – в╕чне м╕сто, ти бачив на сво╓му в╕ку чимало траг╕чних ╕ величних под╕й. Бачив навалу хана Батия, але зум╕в вистояти ╕ в╕дродитися. Бо це прекрасне княже м╕сто, сила ╕ велич якого записана на скрижалях ╕стор╕╖. Весняний Ки╖в 2022 року так само нагадував пер╕од Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Протитанков╕ «╖жаки», м╕шки з п╕ском та барикади на вулицях. Колись ми бачили под╕бн╕ картини лише у шк╕льних п╕дручниках та кадрах во╓нно╖ к╕нохрон╕ки.

 Але недаремно кажуть, що на кожне покол╕ння випада╓ своя в╕йна. ╤ завжди ╕стор╕я ма╓ два вим╕ри – геро╖чний ╕ величний, в╕дважний ╕ ниций. А тому з Ки╓вом залишилися в╕ддан╕ люди – кияни, як╕ не уявляють свого життя без цього в╕чного ╕ прекрасного м╕ста. До Ки╓ва – на╖жаченого ╕ готового до оборони, мчали його захисники – добровольц╕, во╖ни, ╕мена яких вже записан╕ на скрижалях ╕стор╕╖. Чимало з них нав╕чно залишилися в строю, поповнивши лави в╕йська небесного. Вони захистили собою Ки╖в, як згодом захистили ╕нш╕ укра╖нськ╕ м╕ста. А Ки╖в вистояв, бо ╕накше не може бути. В╕чне княже м╕сто було ╕ буде, бо на його сторож╕ дух ки╖вських ченц╕в та покровительство Архангела Миха╖ла. Настане час, ╕ п╕д в╕льним небом житимуть м╕ста, м╕стечка й села ус╕╓╖ кра╖ни, бо укра╖нц╕ б’ються за волю, за одв╕чне право жити на сво╖й земл╕. Тож саме п╕д час в╕йни народилися ц╕ новели, присвячен╕ вс╕м тим, хто не зрадив. Хто вистояв. Лишився на сво╖й земл╕, розд╕ливши з народом б╕ль ╕ страждання. Св╕тл╕й пам’ят╕ наших геро╖в присвячуються новели «Святили яблука на Спаса», «╤ йдемо на ворог╕в наших», «Ти вже у Вальгалл╕, брате», «Бути во╖ном – означа╓ жити в╕чно». ╤ хоча ц╕ захисники в лавах в╕йська небесного, вони завжди живуть в наш╕й св╕тл╕й пам’ят╕. Бо залишилися в строю назавжди. Вони жив╕, бо ╖хн╕й чин – то задля вс╕х прийдешн╕х покол╕нь».

 «Саме таким – мужн╕м, в╕льнолюбним – був Роман – герой новели «Святили яблука на Спаса». Допитливий з дитинства, в╕н дивував вс╕х сво╓ю любов’ю до ╕стор╕╖, бажанням д╕знатися якомога б╕льше. Всесв╕т його думок та розмисл╕в письменниця майстерно переда╓ в д╕алогах, як╕ Ромчик веде з мамою: «Матусю, а чому кожен сорт яблук ма╓ свою назву? А чому маленьк╕ яблучка називають райськими? Хто такий Симиренко ╕ чому на його честь назвали сорт яблук?» Р╕дн╕ та знайом╕ спостер╕гають за тим, як швидко в╕дбуваються зм╕ни з Романом, наск╕льки стр╕мким ╓ його духовне зростання. Таким людям дуже непросто ведеться у недосконалому св╕т╕, адже вони н╕коли не йдуть на компром╕си ╕з сов╕стю, виборюючи правду до к╕нця. Символ╕чною ╓ назва зб╕рки новел – «Святили яблука на Спаса». На Спаса люди святять яблука, ╕ саме яблука набувають незвично╖ сили. Яблуко як символ життя, воно ма╓ здатн╕сть зц╕лити людину та зарядити ╖╖ здоров’ям на довг╕ роки.

 Недаремно укра╖нц╕ завжди особливо ставилися до яблучок, називаючи ╖х молодильними, над╕ляючи особливою сакральною силою. Еволюц╕я Романа – то шлях в╕д дитячого п╕знання та в╕дкриття, як╕ примушують дитину ╕накше поглянути на св╕т: «Як можна було вбити таку людину, як Левко Симиренко? 6 с╕чня 1929 року Левко Симиренко траг╕чно загинув в╕д рук чек╕ст╕в. Як таке може бути? В╕н же створював сади, в╕н таку красу залишив людям. Хто вони так╕, т╕ чек╕сти, як у них руки не здригнулася?» Творити нов╕ св╕ти, залишати п╕сля себе сади ╕ кв╕ти – напевно, для цього потр╕бно пройти шлях, наповнений глибоким ф╕лософським сенсом. В╕н ╕ справд╕ став ф╕лософом, але не каб╕нетним, усам╕тненим. Натом╕сть, в╕н творив сво╖ св╕ти – духовн╕ острови, без яких, як п╕зн╕ше з’ясувалося, св╕т швидко змал╕в... Коли небезпека нависла над Липовою Долиною – дивовижним зеленим масивом посеред мегапол╕су, на яке поклали сво╓ око сприт╕ забудовники – Роман був першим, хто постав проти св╕ту запроданства та здирництва. Натом╕сть його св╕т, наповнений глибокими сенсами, не сприймав отого хижацького ставлення до природи. Зв╕сно, що з початком повномасштабно╖ в╕йни Роман, не вагаючись, вирушив на фронт. Спочатку вступив до м╕сцево╖ тероборони, а дал╕ служив у розв╕дувальному взвод╕ мотоп╕хотного батальйону 93-╖ окремо╖ механ╕зовано╖ бригади «Холодний Яр».

 «Прощалися похапцем, ╕ Март╕ здавалося, що якихось потр╕бних в так╕й ситуац╕╖ сл╕в вона не знайшла, - чита╓мо в новел╕. – Та син заспокоював, як вм╕в т╕льки в╕н: «Чекай мене на Спаса, мамо, тод╕ й яблука посвятимо». Ледь стримуючи сльози, намагалася посм╕хатися. Так, синку, як кортить набрати в д╕довому садку яблук, але це буде ще так не скоро. ╤ чому ти об╕ця╓ш при╖хати т╕льки на Спаса, Ромчику? Я чекатиму тебе щодня ╕ щомит╕. «Бо до Спаса буде наша неминуча перемога!» - см╕╓ться син, ╕ вона так хоче йому в╕рити. ╤ чекати, безк╕нечно чекати. Бо в╕н, ╖╖ син, нагаду╓ слова ф╕лософа Сенеки про те, що душа, власне, ╕ ╓ досконалим розумом. От т╕льки серце не сприйма╓ тих теор╕й ╕ ф╕лософських повчань. Ти шепочеш про те, що б╕льше не буде зустр╕чей з Романом? «Нав╕що я не слухала тебе, мо╓ незрадливе серце? Бо ж якби я слухала тебе, то знайшла б тисячу наймудр╕ших сл╕в. ╤ полет╕ла би за ним туди, де велися найзапекл╕ш╕ бо╖ – на Харк╕вщину, той небачений мною н╕коли ╤зюм. Бо саме там ти поклав сво╓ молоде т╕ло ╕ чисту душу за святу справу, м╕й незабутн╕й сину», - Марта шепоче т╕ слова-заклинання. ╤ вже нема╓ ан╕ сл╕з, ан╕ зойк╕в. Н╕чого нема╓. ╢ т╕льки в╕н ╕ в╕чн╕сть. А за в╕кном всм╕ха╓ться н╕жний червень, в╕щуючи тепле затишне л╕то. От т╕льки чому Марта так прагне дочекатися серпня, коли приходить свято Спаса?» Все повторю╓ться п╕д в╕чним небом – рад╕сть й туга, зрада ╕ в╕ддан╕сть. Боротьбу, що ╖╖ так безкомпром╕сно провадив Роман, ма╓ продовжити його мама. ╤ в цьому також ╓ глибокий сенс. Наш╕ д╕ти стають для нас вчителями, вони часто мудр╕ш╕ за нас ╕ саме завдяки ╖м нам ╓ куди зростати. Таким сином став для Марти Роман, бо не злякався тих спритник╕в - скоробагатьк╕в, як╕ прийшли знищити його р╕дне м╕сто; не замислюючись, п╕шов захищати р╕дну землю в╕д жорстокого ворога. Тепер Март╕ належить продовжити справу Романа, адже внутр╕шн╕ вороги не менш небезпечн╕, ан╕ж зовн╕шн╕. Знову простягають сво╖ руки-щупальця до Липово╖ Долини. Марта захища╓ зелений остр╕вець в╕д забудовник╕в, ╖╖ поранено (на в╕йн╕, як на в╕йн╕)... Ф╕нал новели примушу╓ серце битися швидше. Адже геро╖ня балансу╓ на меж╕ м╕ж життям ╕ смертю, ╕ лише наша молитва здатна врятувати ╖╖ життя: «От т╕льки чому яблука, що вона ╖х хот╕ла посвятити на Спаса, так╕ г╕рк╕, наче скупан╕ у сльозах, а не в рос╕? Вони ж мають бути солодкими, бо ц╕ яблука прин╕с ╖й Роман. «Тримайся, мамо!» - голос сина наказу╓ ╖й вистояти на ╖╖ фронт╕, бо в╕н вже трима╓ небо над вс╕╓ю Укра╖ною, ╕ там, з високого неба, молиться за ╖╖ повернення. Кр╕зь морок ╕ туман Марта ма╓ вистояти, вижити, аби виконати наказ сина. Бо так потр╕бно заради його пам’ят╕, заради продовження справи його життя…»

 «Геро╖ не вмирають», - як часто ми повторю╓мо ц╕ слова, забуваючи про ╖хню сакральну суть. Бо ж насправд╕ геро╖ вмирають, ╕ усв╕домлення того, що нац╕я втрача╓ найкращих пом╕ж найкращих, ятрить душу ╕ серце. Та ми в змоз╕ зробити все для того, аби геро╖ все ж таки залишилися жити назавжди. Це складно ╕ просто водночас. Напевно, для когось це справд╕ складно, бо життя прожили або проживають його, мов плазуни. На щастя, не браку╓ пом╕ж нас ╕ таких особистостей, для кого г╕дн╕сть ╕ честь – то не просто слова. То сенс життя, його духовна основа. Саме таким героям й адресу╓ письменниця Натал╕я Осипчук зб╕рку новел. Не можна без щему читати й новелу «Бути во╖ном – означа╓ жити в╕чно». Як ╕ в опов╕д╕ про героя новели «Святили яблука на Спаса» Романа, йдеться також про юнака. Власне, про молоду людину, про яку можна сказати: створив себе сам. Рано залишився без батька, тож мусив подбати не лише про себе, а про хвору маму. Письменниця розпов╕да╓ про те, як зростав духовно Мирослав Крилатий: «В його житт╕ з’явився «Сок╕л», а з ним ╕ нов╕ знання, ╕ розум╕ння того, як д╕яти ╕ що потр╕бно зробити. ╤ пр╕звище мав в╕дпов╕дне – Крилатий. Бо Крилатий – то не про плазун╕в, а про сокол╕в. Там, у сок╕льському середовищ╕, гартувався його дух, там в╕н вдосконалював свою ф╕зичну форму. ╤ коли час настав, в╕н готовий був стати до бою. Тож, ледь ховаючи смуток, говорить командиру, що його н╕чого не спинить ╕ не зруйну╓ його план╕в. В╕н буде з батальйоном «С╕ч», в╕н вирушить туди, де потребуватимуть його молодечого завзяття, його р╕шучост╕ зм╕нити все й в╕дразу. Командир, вже досв╕дчений вояк Олег Пал╕й, стриму╓ його, радить бути обачним та виваженим, бо митт╓во н╕чого не зм╕ниться. ╤ теж хова╓ смуток в очах, бо як чинити йому, дорослому й мудрому чолов╕ков╕? В╕н бачить отих хлопц╕в-максимал╕ст╕в, готових покласти за Укра╖ну «душу й т╕ло»... Як командир, в╕та╓ цю готовн╕сть до бою, але як пояснити цим в╕дчайдухам, що нехай гинуть вороги наш╕, а цим хлопцям треба жити... У Пал╕я сво╖х тро╓ д╕тей, тож як йому посилати цих юнак╕в на смерть? Цей Мирослав, що вир╕с без батька, тягнеться до нього, вважа╓ за свого наставника. А в нього, ззовн╕ суворого й р╕шучого, холоне серце. Бо розум╕╓ – назад вороття не буде. Там, попереду, оборона П╕ск╕в та Авд╕╖вки, бо╖ за Донецький аеропорт. ╤ як в╕н дивитиметься в оч╕ матер╕, коли пов╕домить, що не буде б╕льше цього св╕тлого хлопчини ╕ н╕кого не з╕гр╕ють його оч╕ кольору неба? В╕н зна╓ все наперед, цей б╕блейський пророк, що здатен зазирнути в майбутн╓. «Гаразд, принесеш дозв╕л в╕д матер╕, а дал╕ поговоримо», - намага╓ться говорити суворим тоном, а дал╕ швидко йде. В╕дтепер це його названий син, ╕ в╕н в╕дпов╕датиме за нього перед Богом. Заспокою╓ себе тим, що мати не дасть дозв╕л, Мирослав залишиться тут, ╕ в╕н вбереже цього небесного хлопця в╕д того пекла, в яке вони вс╕ вирушають». Не вбер╕г... Бо треба знати Крилатого – попри протести мами, в╕н, зв╕сно, був серед перших добровольц╕в... Д╕алог мами з сином – то траг╕чна й велична ╕стор╕я. Як син, Мирослав розум╕╓, що ма╓ бути б╕ля недужо╖ неньки, стати для не╖ захистом ╕ п╕дтримкою. Але ╓ ╕нтереси нац╕╖, ╕ для нього фраза «Укра╖на понад усе» не ╓ порожн╕м гаслом. Мирослав був першим у взвод╕, який п╕сля проголошення присяги промовив: «Служу укра╖нськ╕й нац╕╖!»

 Зрештою, як ╕сторик, Мирослав часто говорив про те, що ╕сторики мають не лише вчити ╕стор╕ю, а й творити ╖╖. На жаль, справдилися пророцтва командира Пал╕я, бо життя Крилатого об╕рвалося на Луганщин╕, у сам╕с╕нькому пекл╕. Мирослав прикривав в╕дх╕д свого взводу, намагаючись зберегти життя зовс╕м юних побратим╕в - сок╕льц╕в. Лише себе не вбер╕г, отримавши важке поранення. Мама втратила сина, ╕ як╕ слова можна п╕д╕брати, аби втамувати ╖╖ одв╕чний б╕ль ╕ тугу? ╤ все ж подальш╕ под╕╖, про як╕ розпов╕да╓ письменниця, змусили Над╕ю також зм╕нити св╕тогляд: «Я довго не розум╕ла, нав╕що м╕й син так рвався воювати, коли багато знайомих т╕кали св╕т за оч╕, - з╕знавалася Над╕я. – Та коли в наш╕й хат╕ (село на Харк╕вщин╕ – Авт.) оселилися окупанти, могилу Мирослава було сплюндровано, а я змушена була ви╖хати зв╕дти ╕ переховуватися в чужих людей, саме тод╕ я зрозум╕ла, чому й нав╕що п╕шов боронити Укра╖ну м╕й син. Побратими передали його записи, зроблен╕ за к╕лька годин до смерт╕: «Я знаю, за що я воюю ╕ за що загину».

 ╤ про цей чин цих геро╖в ма╓ знати, насамперед, наша юнь, тож письменниця Натал╕я Осипчук прагне, аби молодь д╕знавалася якомога б╕льше про них. Зустр╕ч╕, що нин╕ в╕дбуваються у б╕бл╕отеках та навчальних закладах, засв╕дчили: д╕ти, на долю яких випала жорстока в╕йна, вже н╕коли не будуть байдужими до дол╕ р╕дно╖ земл╕. Бо новели з присмаком в╕йни – то не лише ╕стор╕╖ геро╖в, як╕ поклали за свободу т╕ло й душу. В╕йна – жорстока р╕ч, яка, мов рентгеном, просв╕чу╓ кожного з нас. Якими ми ╓? Як повели себе в р╕зних ситуац╕ях? М╕лана, геро╖ня новели «А на в╕йн╕, як на в╕йн╕», початок в╕йни зустр╕ча╓ в р╕дному м╕ст╕. Разом з донькою переживають найжахлив╕ш╕ дн╕. Адже лякають не лише обстр╕ли, а й нев╕дом╕сть, що чека╓ попереду. Проте нав╕ть за таких умов життя продовжу╓ться... Попри те, що не вистача╓ продукт╕в (був пер╕од, коли з крамниць зникло все ╖ст╕вне), люди намагаються вижити. ╤ нав╕ть прив╕тати доню Над╕йку з днем народження: «Приготувати об╕д з н╕чого? Ран╕ше про це якось не замислювалися, але мусять шукати вих╕д з будь-яко╖ ситуац╕╖.

 Та нав╕ть побутов╕ негаразди не лякають наших геро╖нь Бо ╕снувала ще одна причина, через яку вони не могли залишити р╕дне м╕сто: «Ан╕ М╕лана, ан╕ Над╕йка не могли залишити напризволяще домашн╕х улюбленц╕в. В усякому раз╕, улюбленцями ╖х називали ще вчора ╖хн╕ господар╕. Ще й хизувалися один перед одним виставляючи фото. Подив╕ться, який у мене красень пес. «А у мене гарненький пухнастий котик», - не в╕ддавав пальму першост╕ ╕нший «зоозахисник”. Та щойно стало небезпечно ╕ потр╕бно було терм╕ново евакуюватися, як ус╕ ще вчора улюблен╕ хвостат╕ були замкнут╕ в сво╖х помешканнях або в╕дправлен╕ на вулицю. Над╕йка разом з ╕ншими волонтерами рятували цих «залишенц╕в», бо в╕д стресу тварини ховалися чи боялися вийти з╕ свого укриття. Та коли Над╕йка разом з волонтеркою Юлею побачили геть знесиленого лабрадора, якого «любляч╕» господар╕ залишили помирати в квартир╕, то не витримала та написала пост в ╤нтернет╕: «Ми прокида╓мося з вибухами ╕ посп╕ша╓мо, аби врятувати ус╕х тваринок. Ми залиша╓мося, бо на в╕йн╕ треба мати мужн╕сть не лише вижити п╕д бомбами, але, насамперед, залишитися людиною, а не его╖стом. Бо т╕льки безжальн╕ его╖сти зможуть залишити тварину помирати мученицькою смертю, при цьому почуваючись ц╕лком комфортно. Н╕коли не заводьте тварин, ви на них не заслугову╓те». Здавалося, буденн╕ реч╕, адже наш╕ геро╖н╕ перебувають хоча й в небезпечному, та все ж таки тилу. Ут╕м, як бачимо, в╕йна вносить корективи скр╕зь. ╤ скр╕зь потр╕бна д╕╓ва допомога волонтер╕в – ╕ в╕дправляючи допомогу б╕йцям, ╕ допомагаючи тим, хто слабший в╕д тебе. Бо на в╕йн╕, як на в╕йн╕, ╕ ця реальн╕сть висв╕чу╓ сутн╕сть кожного з нас.

 ...╢ ще одна деталь, на яку звернула увагу, читаючи новели з присмаком в╕йни. Майже в кожн╕й новел╕ письменниця намага╓ться подати якомога б╕льше корисно╖ ╕нформац╕╖, особливо з нашо╖ минувшини. Недаремно героями багатьох новел ╓ ╕сторики, як╕ стали вправними во╖нами, проте не забули, хто вони ╕ чи╖х батьк╕в д╕ти. Бо ж, як говорять геро╖, ╕сторики мають не лише знати й вивчати ╕стор╕ю, а й творити ╖╖. Так само, як це робить Олександр Задорожний з позивним «╤сторик», герой новели «╤ йдемо на ворог╕в наших, ╕ роз╕б’╓мо ╖х…» Науковець, який вивчав та╓мниц╕ давньо╖ ╕сторично╖ пам’ятки укра╖нц╕в – «Велесово╖ книги», переконаний, що зв’язок м╕ж хоробрими во╖нами, як╕ боронили р╕дну землю в сиву давнину, ╕ м╕ж сучасними захисниками – незаперечний. Бо кожне покол╕ння мужньо ставало в оборон╕ р╕дно╖ земл╕, пам’ятаючи про настанови наших пращур╕в: «Б’╓мося на наш╕й земл╕, де сонце вноч╕ спить ╕ де трав багато у луках поживних, ╕ де н╕хто не помира╓. ╤ хай не буде сказано, що ми залишили землю ╕ захопили ╕нш╕. А хай скажуть, що ми билися вперто за себе...» «Так було, ╓ ╕ буде, ╕ перемога неодм╕нно настане, бо б’╓мося за свою святу землю, ╕ на нашому боц╕ правда, - говорить письменниця Натал╕я Осипчук. – «Будь де, будь коли, боротися ╕ перемагати», - таким ╓ кредо наших захисник╕в-добровольц╕в, нащадк╕в славних козак╕в. Тож нехай ц╕ новели з╕гр╕ють серця тих, хто бореться ╕ невпинно наближа╓ перемогу». До╓дна╓мося до сл╕в письменниц╕ ╕ ми, адже наш╕ геро╖ варт╕ того, аби про них писали й пам’ятали.

 Анастас╕я Власенко,

 б╕бл╕отекар

 

***

Цього травня горе прийшло в родину письменниц╕ Натал╕╖ Осипчук – п╕сля важко╖ хвороби в╕д╕йшла у кращ╕ св╕ти – до Царства Небесного - ╖╖ ненька… «Кримська св╕тлиця» висловлю╓ пан╕ Натал╕ щир╕ сп╕вчуття ╕ бажа╓ в╕ри ╕ сил для життя, для пам'ят╕, для перемоги…

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 26.05.2023 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25173

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков