Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 20.05.2022 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 20.05.2022
Ден Райс: БИТВА П╤Д КИ╢ВОМ УВ╤ЙДЕ В П╤ДРУЧНИКИ З В╤ЙСЬКОВО╥ ╤СТОР╤╥

Поки Укра╖на в╕дбива╓ повномасштабне вторгнення рос╕╖, розпочате б╕льше 80 дн╕в тому, Ден Райс, ветеран збройних сил США, нещодавно призначений спец╕альним радником головнокомандувача ЗСУ Валер╕я Залужного, при╖хав в Укра╖ну, щоб поговорити з укра╖нським генералом про те, що потр╕бно наш╕й арм╕╖ для стримування натиску величезних рос╕йських сил.

В ╕нтерв’ю Укр╕нформу Ден Райс розпов╕в, що нового для себе про в╕йну в╕н д╕знався в╕д укра╖нських командир╕в п╕д час по╖здки, яка зброя необх╕дна Укра╖н╕ для вигнання загарбник╕в ╕ досягнення перемоги, а також у чому досв╕д укра╖нських ЗСУ може бути корисним для арм╕й кра╖н НАТО.

 

В УКРА╥Н╤ РОС╤Я З╤ШТОВХНУЛАСЯ З ОДН╤╢Ю З НАЙКРАЩИХ АРМ╤Й В ╢ВРОП╤

- Наск╕льки ваше розум╕ння в╕йни на м╕сц╕ в╕др╕зня╓ться в╕д того, як вона сприйма╓ться в США?

- Зна╓те, важко пояснити комусь, що це насправд╕ повномасштабна в╕йна. Ми бачили багато по телев╕зору, я був у багатьох зонах бойових д╕й – в ╤раку, Афган╕стан╕, ╢мен╕, Л╕ван╕… Але це ╕нше. Це повномасштабна в╕йна проти суверенно╖ нац╕╖, а вс╕ т╕ в╕йни були по сут╕ громадянськими. А тут у кра╖ну вторглося в╕йсько без будь-яко╖ морал╕, атакуючи меншу за розм╕ром нац╕ю, арм╕я яко╖ була недоозбро╓на ╕ недоукомплектована… Але укра╖нськ╕ Збройн╕ Сили справд╕ дали пут╕ну в╕дс╕ч. Я думаю, що битва п╕д Ки╓вом ув╕йде в п╕дручники з в╕йськово╖ ╕стор╕╖.

Отже, це б╕льша за масштабами в╕йна й битва п╕д Ки╓вом насправд╕ була критичн╕шою, н╕ж я уявляв.

- Як, на вашу думку, пут╕н взагал╕ прийшов до ╕де╖ повномасштабного вторгнення ╕ в чому був сутт╓вий прорахунок рос╕йського президента?

- Я не можу вл╕зти йому в голову. Але тут, в Укра╖н╕, я бачу, що п╕сля вторгнення у Крим та на Донбас у 2014 роц╕, коли рос╕я фактично захопила 10 в╕дсотк╕в територ╕╖ Укра╖ни, укра╖нськ╕ сили знали, що в╕н рано чи п╕зно прийде по ╕нш╕ 90 в╕дсотк╕в. Ус╕ т╕ лейтенанти, як╕ були тод╕ в Криму, зараз стали командирами батальйон╕в, п╕дполковниками. Вони вже в╕с╕м рок╕в воюють. Ваша кра╖на фактично вс╕ ц╕ роки перебува╓ у стан╕ в╕йни. А рос╕яни не воювали – у них було к╕лька п╕дрозд╕л╕в, як╕ залучалися до операц╕й, але б╕льш╕сть ╖хнього населення нав╕ть не знала, що вони з кимось воюють.

Я вважаю, що прорахунок у тому, що рос╕я з╕штовхнулася з одн╕╓ю з найкращих арм╕й в ╢вроп╕. Жодна кра╖на в ╢вроп╕ не ма╓ ст╕льки бойового досв╕ду, як Укра╖на. За останн╕ к╕лька рок╕в р╕вень ╖╖ озбро╓ння зр╕с. У кра╖ни нема╓ усього, що ╖й потр╕бно, але вона отримала чудове озбро╓ння, зокрема протитанкове, зен╕тне, певну к╕льк╕сть засоб╕в рад╕оелектронно╖ боротьби, певну к╕льк╕сть дрон╕в. Водночас, щоб позбутися рос╕ян, потр╕бно набагато б╕льше. Прорахунок пут╕на полягав у тому, що в╕н не усв╕домлював, що виступа╓ проти кра╖ни, яка готова воювати ╕ битиметься на смерть, ╕ багато укра╖нц╕в вже загинули.

 

БИТВА В МОЩУН╤ ТА ╤РП╤Н╤ СТАЛА ПЕРЕЛОМНИМ МОМЕНТОМ В╤ЙНИ

- Чи стався вже переломний момент у цьому вторгненн╕ чи в╕н ще попереду?

- На м╕й погляд, переломним, ключовим моментом у в╕йн╕ стала битва на п╕вн╕ч в╕д Ки╓ва – в Мощун╕ та ╤рпен╕. Рос╕яни атакували за чотирма р╕зними напрямками ╕ гадали, що укра╖нськ╕ сили перебуватимуть на вже в╕домих ╖м позиц╕ях, у сво╖х казармах. Але за два дн╕ до вторгнення укра╖нц╕ знали, що рос╕яни атакуватимуть, тому перекинули сво╖ сили, щоб п╕дготуватися. Вт╕м, рос╕яни нав╕ть не п╕дозрювали, що ╖х чека╓ такий серйозний б╕й, ╕ залишалися на автотрасах на цих чотирьох шляхах п╕дходу. Це полегшувало укра╖нцям змогу приц╕льно бити по них ╕з протитанково╖ збро╖, ╕ саме це вони ╕ робили. Гадаю, десь 2000 танк╕в та ╕ншо╖ броньовано╖ техн╕ки було знищено протитанковими ракетами – легкими протитанковими засобами, «Джавел╕нами»…

Отже, ма╓мо майже 25 000 загиблих рос╕ян. Вони не могли соб╕ такого уявити, вони повн╕стю прорахувалися. Думали, що за три дн╕ в╕зьмуть Ки╖в. Власне, про це також св╕дчили наш╕ в╕йськов╕ на слуханнях у Сенат╕ – вони думали, що Ки╖в може впасти. Але цього не сталося.

На п╕вн╕ч в╕д Ки╓ва були п╕д╕рван╕ вс╕ мости – знову ж таки, урок, засво╓ний у Криму. У Криму мости не п╕дривали, бо думали, що вони будуть потр╕бн╕ при поверненн╕ назад. Але треба було п╕д╕рвати т╕ мости, щоб зупинити рос╕ян.

Тепер же вс╕ мости були п╕д╕рван╕. Рос╕яни застрягли на трасах, а пот╕м ╖х просто знищили ╕з протитанково╖ збро╖. Був один полковник, який розпов╕дав про св╕й надзвичайний б╕й на п╕вн╕ч в╕д Ки╓ва, – в ╤рпен╕ батальйон впорався ╕з 30-ма тисячами рос╕ян. Вони в╕дбилися – це було ген╕ально. Я йшов тим полем бою ╕з тим полковником, ╕ в╕н мен╕ все пояснював... Це точно ма╓ ув╕йти у п╕дручники. Вони побороли набагато б╕льшу силу. А тепер рос╕яни, в основному, застрягли на певних д╕лянках, ╕ Укра╖н╕ доводиться йти в наступ, для чого зазвичай потр╕бно мати б╕льш╕ сили. Тому ╖й дуже потр╕бна зброя в╕д Заходу, найб╕льше – важка артилер╕я й артилер╕йськ╕ снаряди. Я вважаю, що кра╖ни НАТО мають задовольнити цей запит.

 

КРА╥НИ НАТО МАЮТЬ НАДАВАТИ УКРА╥Н╤ ВСЮ ЗБРОЮ, ЩО МОЖУТЬ

- Ми бачимо, що пут╕н ╕з тр╕ском провалився у досягненн╕ сво╓╖ початково╖ мети в Укра╖н╕. Чи вважа╓те ви, що рос╕я дотримуватиметься вже окреслених ц╕лей? Чи, може, ╕снують неоголошен╕ ц╕л╕, на як╕ варто зважати?

- Я гадаю, що вони провалили досягнення головно╖ мети – взяти Ки╖в, в╕дправити уряд у вигнання ╕ сказати, що «вигнали нацист╕в». Вони зазнали невдач╕, ╕ я не думаю, що вони можуть зараз захопити Ки╖в, х╕ба якщо подвоять чи потроять сили. Але, на м╕й погляд, вони усв╕домлюють, що не зможуть перейти в наступ без значних втрат, ╕ нав╕ть при цьому, ймов╕рно, не зможуть досягти ц╕╓╖ мети.

На даний момент мене насправд╕ хвилю╓, що ╖хн╕ ц╕л╕ зм╕нилися. Якщо ран╕ше вони збиралися взяти Ки╖в ╕, по сут╕, захопити всю кра╖ну, то тепер ╓ побоювання, що вони хочуть утримати Донбас, сх╕дну частину кра╖ни, проклавши коридор аж до Криму, а пот╕м перейти до Придн╕стров’я, аби захопити Молдову. Тобто вони хот╕ли б взяти Укра╖ну в оточення ╕ намагатися контролювати Чорне море в т╕й зон╕ – ╕ таким чином отримати чималу частину територ╕╖, що належала до СРСР. На мою думку, це саме те, чого вони прагнуть ╕ те, що Зах╕д ма╓ зупинити з к╕лькох причин.

Основна мета заснування НАТО в 1949 роц╕ полягала в тому, щоб протистояти Радянському Союзу, який був фактично рос╕╓ю плюс 14 ╕нших держав, поневолених ╕ окупованих рос╕янами. ╤ м╕с╕╓ю НАТО завжди була протид╕я рос╕янам. Коли Сх╕дна ╢вропа стала в╕льною, б╕льше кра╖н при╓дналися до НАТО, ╕ тепер до Альянсу входять Хорват╕я, П╕вн╕чна Македон╕я – частини колишньо╖ Югослав╕╖… Зараз мета всього НАТО – захистити один одного в╕д рос╕ян, тому що вс╕ завжди боялися, що рос╕яни повернуться. Тепер вони це й намагаються зробити, вперше за 70 рок╕в.

Тому ц╕ кра╖ни, заради власних ╕нтерес╕в, мають надсилати в Укра╖ну зброю. Укра╖н╕ потр╕бн╕ артилер╕йськ╕ снаряди, нов╕ гаубиц╕ – можна надсилати американськ╕ або рос╕йськ╕ зразки. Також це м╕номети кал╕бру 82 мм, а також артилер╕я кал╕бру 152 мм та 153 мм – це все рос╕йськ╕ зразки. Ще м╕номети кал╕бру 81 мм, а також гаубиц╕ кал╕бру 105 мм та 155 мм – вс╕ зразку НАТО. Вони – ╕ Хорват╕я, ╕ Франц╕я, ╕ Чех╕я, ╕ Польща, й ╕нш╕ – повинн╕ надсилати все, що в них ╓, з╕брати вс╕ надлишки, все, що можуть дати, ╕ в╕дправити прямо в Укра╖ну. Укра╖нц╕ вбиватимуть рос╕ян ╕ це ма╓ бути метою. Це звучить жорстоко, але така вже реальн╕сть. Ця рос╕йська арм╕я, яка вторглася до сус╕д╕в, – аморальна. Латв╕я, Литва, Естон╕я, Чех╕я, Польща вже це ран╕ше пережили ╕ знають, чого бояться. Тому вс╕ почали озброюватися. Але окр╕м того, щоб озброюватися самим, вони повинн╕ зараз допомагати Укра╖н╕, даючи ╖й зброю. Це критична стад╕я битви. Не можна дозволити рос╕янам повернутися. ╥х треба гнати.

- Як ви дума╓те, чи може ця зброя, про яку ви розпов╕ли, справд╕ зм╕нити х╕д под╕й у ц╕й в╕йн╕?

- Зброя, яку отримала Укра╖на, вже зм╕нила х╕д под╕й, адже Укра╖на дос╕ жива. Думаю, якби Укра╖на не отримала «Джавел╕ни», «Ст╕нгери» та ╕ншу протитанкову зброю, вона б не витримала. Я маю на уваз╕, що на кра╖ну напала арм╕я з такою к╕льк╕стю броньовано╖ техн╕ки, що жодна ╕нша кра╖на в ╢вроп╕ не змогла б цього витримати. Те, що Укра╖на ма╓, – значною м╕рою завдяки ╖╖ геро╖чн╕й, доблесн╕й оборон╕, але без збро╖ цього просто неможливо було б зробити.

 

ЯКЩО Б ПУТ╤Н ЗАХОПИВ УКРА╥НУ ЗА ТРИ ДН╤, В╤Н В╤ДРАЗУ Б АТАКУВАВ МОЛДОВУ ╤, МОЖЛИВО, КРА╥НИ БАЛТ╤╥

- Як ви вважа╓те, рос╕йськ╕ погрози щодо тактичного ядерного удару ╓ реальними чи виключно частиною блефу ╕ шантажу? Як ма╓ реагувати м╕жнародне сп╕втовариство на сам факт озвучування под╕бних загроз?

- Передус╕м я вважаю пут╕на диктатором ╕ божев╕льною людиною. Я не думаю, що в╕н ╓ псих╕чно стаб╕льним. Чого вартий сам факт вторгнення у суверенну кра╖ну… ╥хня арм╕я не ма╓ ц╕нностей, зверху донизу – в╕д пут╕на до рядових. Ви бачите, як╕ зв╕рства вони чинять, – це хвор╕ люди ╕ недисципл╕нована арм╕я. Вони заходять у м╕ста ╕ вбивають д╕тей, страчують мирних жител╕в, закованих у наручники…

Отже, на вс╕х р╕внях там ╓ проблеми. ╤ св╕т повинен знати про ц╕ жахи. Я не можу зал╕зти в голову пут╕на, але гадаю, що це просто гра мускулами, щоб змусити людей на Заход╕ вийти ╕з закликами на кшталт: «Нам нав╕ть не сл╕д посилати зброю, тому що в╕н загрожу╓ ядерною ракетою!» Але зачекайте, в╕н щойно вдерся до свого сус╕да. В╕н уже показав, що не ма╓ морал╕, що в╕н порушу╓ суверен╕тет нац╕╖. Люди не повинн╕ в╕дступати перед обличчям диктатора – це ╕ було б умиротворенням. Це те, що зробили п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, – хай забирають Чехословаччину, хай беруть Австр╕ю… Це не працю╓ проти диктатор╕в такого типу. З ними треба битися. Тому укра╖нц╕ встали ╕ почали боротьбу. Я думаю, що вони краще помруть, н╕ж житимуть в окупац╕╖. ╤ мен╕ про це говорили багато укра╖нц╕в. ╤ вони завзято борються.

Та коли вже ми розм╕ркову╓мо про те, що пут╕н збира╓ться робити дал╕… Якщо в╕н збира╓ться використати ядерну зброю – в╕н ╖╖ використа╓. У нього 6000 ядерних бо╓головок. В╕н м╕г би застосувати ╖х протягом цих 20 рок╕в, що в╕н при влад╕. Зараз в╕н використову╓ конвенц╕йн╕ озбро╓ння, щоб досягти пол╕тично╖ мети, а саме — окупувати й контролювати Укра╖ну, а також дом╕нувати на ринках зерна. Тепер у нього ╓ енергоресурси, ╓ пшениця, у кишен╕ також продовольча безпека Африки, тож це потужна силова позиц╕я. Та саме це й стало його прорахунком, оск╕льки зараз в ╕нтересах ╢С ╕ США п╕дтримати боротьбу тут, щоб упевнитися, що вона не перекинеться на ╕нш╕ кра╖ни.

Бо якби пут╕н захопив Укра╖ну за три дн╕, я не думаю, що в╕н би зупинився на цьому. Я думаю, що в╕н одразу б захопив Молдову, а також, можливо, спрямував би зусилля на кра╖ни НАТО – Латв╕ю, Литву, Естон╕ю…

В╕н став найкращим аг╕татором за НАТО, н╕ж Альянс колись мав. Подив╕ться, за останн╕ 30 дн╕в Швец╕я ╕ Ф╕нлянд╕я захот╕ли при╓днатися. У них було 70 рок╕в, щоб при╓днатися, але вони цього не робили, проте роблять зараз, тому що пут╕н змушу╓ вс╕х об’╓днуватися. Причина, чому НАТО ╓ наст╕льки важливим, поляга╓ в тому, що все зводиться до статт╕ 5. У н╕й говориться, що якщо хтось напада╓ на одну з кра╖н Альянсу, вс╕ ╕нш╕ повинн╕ реагувати та п╕дтримати цю кра╖ну. Це не означа╓, що як ця кра╖на вторгнеться до когось ╕ншого, ╖╖ також п╕дтримають. Насправд╕, якщо це станеться, ╖╖ ймов╕рно виженуть ╕з НАТО. П╕вн╕чноатлантичний альянс ╓ оборонною орган╕зац╕╓ю.

Уже ╓ 5 кра╖н Альянсу, як╕ межують ╕з рос╕╓ю, вже на ╖╖ кордон╕. рос╕я — найб╕льша кра╖на св╕ту з довжелезними кордонами. Н╕хто не бажа╓ нападати на рос╕ю, ╕ я думаю, що вс╕ про це знають. Т╕льки божев╕льний продовжу╓ казати сво╖м громадянам, що «нас оточують». У рос╕╖ дуже дивна культура. Зараз там вважають, що напали на Укра╖ну, щоб позбутися нацист╕в. рос╕я вже програла ╕нформац╕йну кампан╕ю ц╕╓╖ в╕йни. Весь св╕т зна╓, що вони брешуть. Рос╕йськ╕ громадяни - н╕, але решта св╕ту не в╕рить у те, що йде в╕д Рос╕╖. В╕рять Укра╖н╕.

Укра╖нськ╕ в╕йськов╕ зробили дивовижну роботу з ╕нформування св╕ту про в╕йну, з╕ стратег╕чних комун╕кац╕й. Вони кажуть правду – хороша вона чи погана. Якщо втрачають м╕сто – говорять правду. Якщо здобувають контроль над м╕стом – так ╕ кажуть. Але все, що говорять рос╕яни, по сут╕, – брехня. ╤ вони нав╕ть сво╖м в╕йськам кажуть неправду. Вони не казали ╖м, що збираються вторгнутися в ╕ншу кра╖ну. ╥м сказали, що ╖дуть на якесь спец╕альне завдання. Третина ╖хнього в╕йська – призовники. ╤ ╖х тут вбивають. Деяк╕ з них уже нападають на сво╖х оф╕цер╕в. ╤ це хороша новина для вс╕х нас. Ми просто спод╕ва╓мось, що б╕льше з них вбиватиме сво╖х оф╕цер╕в, ╕ врешт╕-решт вони повинн╕ сам╕ вийти ╕з ц╕╓╖ кра╖ни та зв╕льнити ╖╖ територ╕╖.

ТЕ, ЩО Б╤ЛЬША ЧАСТИНА КРА╥НИ ЗАЛИША╢ТЬСЯ В╤ЛЬНОЮ, – ЗАСЛУГА В╤ЙСЬКОВОГО КЕР╤ВНИЦТВА УКРА╥НИ

- Наск╕льки гострою ╓ загроза переростання цього вторгнення у тривалу в╕йну на виснаження?

- Я думаю, що станеться саме так, якщо укра╖нц╕ не будуть належним чином забезпечен╕, адже за нин╕шнього р╕вня постачання збро╖ та бо╓припас╕в вони ледве можуть просто триматися ╕ можуть фактично втрачати позиц╕╖. ╤ якщо рос╕яни введуть сюди ще б╕льше в╕йськ, Укра╖на може не витримти п╕д вагою величезно╖ рос╕йсько╖ арм╕╖, друго╖ за чисельн╕стю у св╕т╕. Ось чому для Заходу так важливо п╕дтримати Укра╖ну, ╕ це вже робиться. Дуже багато кра╖н постачають зброю. Чимало зразк╕в ц╕╓╖ збро╖ ╓ одними з найкращих, зокрема, «Джавел╕ни» ╕ «Ст╕нгери». Коли я розмовляв з командирами, деяк╕ казали, що ран╕ше не мали п╕дготовки з використання тако╖ збро╖ на пол╕ бою. Деяким фактично видавали «Ст╕нгери» п╕д час битви, вони вмикали YouTube ╕ так навчилися стр╕ляти з╕ «Ст╕нгера», а пот╕м збивали рос╕йський гел╕коптер. Це дуже ефективна система – зручна для користування.

Кр╕м того, укра╖нськ╕ в╕йськов╕ – вельми винах╕длив╕. Вони вчаться на льоту ╕ швидко адаптуються до рос╕йсько╖ тактики. У рос╕ян ╓ сво╖ пос╕бники з ведення бойових д╕й, але в них кепське кер╕вництво. Воно не дба╓ про сво╖х солдат╕в, залиша╓ сво╖х вбитих на пол╕ бою. Наск╕льки ви впевнен╕ у сво╖й арм╕╖, якщо залиша╓те сво╖х поранених ╕ мертвих на пол╕ бою? Укра╖нц╕ завжди повертаються за сво╖ми вбитими.

- У чому саме укра╖нськ╕ в╕йськов╕ проявили себе ╕з кращого боку, н╕ж оч╕кувалося?

- Основна причина того, що б╕льша частина Укра╖ни залиша╓ться в╕льною, поляга╓ у в╕йськовому кер╕вництв╕. Я вважаю, що генерал Залужний – дивовижний л╕дер, ╕ ви можете бачити цю дисципл╕ну в арм╕╖. Я працював ╕з в╕йськовими по всьому св╕ту, навчався в Академ╕╖ Вест-Пойнт, трич╕ був у в╕йськових в╕дрядженнях в арм╕╖ США, тому я можу пом╕чати певн╕ реч╕. Наприклад, коли зустр╕ча╓ш солдата, то бачиш – чи це дисципл╕нована арм╕я, чи добре вона орган╕зована та мотивована. Нав╕ть просто дивишся на те, як в╕йськов╕ себе тримають та як поводяться з╕ збро╓ю, – ╕ одразу розум╕╓ш, чи дисципл╕нован╕ вони. Я мав ╕з генералом Залужним двогодинну бес╕ду ╕, занурившись у його минуле та у переб╕г ц╕╓╖ в╕йни, знайшов його ╕стор╕ю абсолютно дивовижною. Але я також розмовляв ╕з командирами – вс╕ вони обожнюють його. Це – не арм╕я старого радянського зразка, якою вона була, коли Укра╖на входила до складу СРСР. За останн╕ к╕лька рок╕в, фактично п╕сля Криму, укра╖нська арм╕я р╕зко зм╕нилася. Все – в╕д заснування сил спецоперац╕й до психолог╕чних та ╕нформац╕йних операц╕й – зм╕нилося повн╕стю. ╤ значна частина цього в╕дбулася завдяки робот╕ з╕ спецп╕дрозд╕лами НАТО. Американськ╕ зелен╕ берети провели тренування багатьох укра╖нських в╕йськових – гадаю, десь близько 26 тисяч. НАТО добре п╕дготовлене у досягненн╕ ╓диних стандарт╕в для вс╕х кра╖н-член╕в – ви можете вчитися один у одного, ма╓те однаковий тип збро╖, допомага╓те один одному, коли це необх╕дно, ╕ вою╓те пл╕ч-о-пл╕ч.

Я вважаю, що зараз укра╖нськ╕ в╕йськов╕ можуть дати НАТО б╕льше, н╕ж НАТО може дати ╖м. Зараз Альянс може х╕ба що давати ╖м зброю.

- Чого конкретно, на вашу думку, могли б навчитися арм╕╖ кра╖н НАТО у Збройних Сил Укра╖ни, на ╖хньому нин╕шньому досв╕д╕ в╕дс╕ч╕ рос╕йсько╖ агрес╕╖?

- Та дуже багато чому. Коли мен╕ орган╕зували по╖здку на колишн╓ поле бою – ми назива╓мо це штабною по╖здкою – з командиром, який мен╕ все показував, було просто дивовижно бачити, що ця в╕йна – середовище, яке пост╕йно зм╕ню╓ться. Ви не зна╓те, що ворог вчинить проти вас завтра.

 

У Ц╤Й В╤ЙН╤ ВСЕ ЗРОЗУМ╤ЛО: ДОБРО В ОБЛИЧЧ╤ УКРА╥НИ ПРОТИ ЗЛА В ОБЛИЧЧ╤ РОС╤╥

- Чи рос╕йська пропаганда все ще пробива╓ться до Сполучених Штат╕в ╕з просуванням власного бачення природи в╕йни з Укра╖ною? Чи ╓ як╕сь мед╕а-платформи, як╕ висв╕тлюють рос╕йське бачення?

- З ╕ншого боку Атлантики важко в╕докремити факти в╕д вигадки та правду в╕д брехн╕, тому з ус╕╓ю ц╕╓ю ╕нформац╕╓ю, що розповсюджу╓ться в соц╕альних мережах та ЗМ╤, нав╕ть порядному, чесному журнал╕сту важко зрозум╕ти, що в╕дбува╓ться. Ось чому так важливо, щоб так╕ люди, як я, при╖жджали сюди, дивилися на все ╕ пов╕домляли факти. Одна з речей, як╕ я хочу зробити, – це розпов╕сти про все, що бачив. Я сп╕лкувався з багатьма людьми, я зн╕мав в╕део.

Ут╕м, на мою думку, рос╕йськ╕ ЗМ╤ наст╕льки потужн╕, що деяка ╖хня брехня все ж доходить до споживача, ╕ деяким людям ста╓ важко зрозум╕ти, де саме правда. Але реальн╕сть така, що Укра╖на – суверенна держава з чудовими людьми, ╕з зах╕дними ц╕нностями. ╤, на мо╓ переконання, саме ц╕ ц╕нност╕ ╓ тим, чому НАТО ма╓ прийняти ╖╖ до себе.

Водночас рос╕яни мають просто жахливу арм╕ю, яка чинить зв╕рства. Вони стверджують, що тут нацисти, але насправд╕ саме вони поводяться як нацисти, катуючи людей, страчуючи в’язн╕в, чинячи во╓нн╕ злочини у масових масштабах. Вони б’ють «Градами» по цив╕льних ц╕лях. Нав╕ть коли у всьому район╕ нема╓ в╕йськових, вони стр╕ляють «Градами», знищуючи все навкруги.

Чому не можна дотримуватися Женевських конвенц╕й? ╢ закони сухопутно╖ в╕йни, ╕ якщо ви ╖х дотриму╓теся, ви все одно можете виграти в╕йну…

- Наск╕льки значним буде реальний ефект в╕д санкц╕й для рос╕йсько╖ економ╕ки? Який в не╖ запас м╕цност╕ на тл╕ санкц╕й?

- Питання щодо санкц╕й та стримування ╓ досить актуальними. Зараз одна з дискус╕й, що тривають, стосу╓ться того, чи працю╓ стримування взагал╕. Очевидно, тут не спрацювало, тому що рос╕я вторглася.

З ╕ншого боку, все ж спрацювало, оск╕льки пут╕н таки не застосував ядерну зброю. Щодо санкц╕й – знадобиться багато часу, поки вони принесуть результат.

Нараз╕ позитивним моментом ╓ те, що Зах╕д об’╓днався. НАТО н╕коли не був сильн╕шим, н╕ж зараз. Це так чи ╕накше питання виживання. Коли ви бачите, що рос╕йська арм╕я знову висува╓ться, вперше за 70 рок╕в, прямуючи на зах╕д ╕ вторгаючись в ╕нш╕ кра╖ни, – це об’╓дну╓ вс╕х.

Тепер ус╕ бачать, що пут╕н контролю╓ енерг╕ю та продовольство, використовуючи ╖х як зброю. Зараз у нього ще б╕льше продовольства, оск╕льки в╕н контролю╓ Донбас та ╕нш╕ райони, де вирощу╓ться справд╕ високояк╕сна пшениця (наск╕льки я пам’ятаю, Укра╖на виробля╓ 20% вс╕╓╖ високоврожайно╖ пшениц╕ у св╕т╕).

Проте, контролюючи енерг╕ю та зерно, в╕н водночас пригн╕чу╓ власний народ. В його кра╖н╕ нема╓ душ╕, у них негативний р╕вень народжуваност╕, алкогол╕зм зашкалю╓, ╖хн╕й в╕к смертност╕ продовжу╓ знижуватися. Рос╕я – погано керована кра╖на ╕з жахливим ВВП у тому, що не стосу╓ться енергоресурс╕в. Це фактично кра╖на третього св╕ту – виносячи за дужки той факт, що в них ╓ ядерна зброя та енергоресурси. Але рос╕янам це все одно не допомага╓. пут╕н пригн╕чу╓ св╕й власний народ, а тепер намага╓ться пригн╕чувати ще б╕льше людей.

У 2005 роц╕ володимир пут╕н заявив, що найб╕льшою катастрофою минулого стол╕ття був розпад Радянського Союзу. Отже, саме таким ╓ його ментал╕тет. У 1999 роц╕ була Чечня, у 2008 роц╕ в╕н захопив частину Груз╕╖, у 2014 роц╕ – Крим, у 2021 роц╕ взяв контроль над Б╕лоруссю – по сут╕ через тихий державний переворот, поставивши сво╖х людей у владу, ╕ надал╕ використавши цю кра╖ну для вторгнення. Увесь цей час св╕т не робив або н╕чого, або робив дуже мало. Проте цього разу Укра╖на дала в╕дс╕ч та ╖╖ п╕дтриму╓ весь св╕т. Це дуже обнад╕йливо, але шкода, що для цього мала в╕дбутися така трагед╕я.

- У чому головна слабк╕сть рос╕йсько╖ арм╕╖ та рос╕йського сусп╕льства?

- З час╕в Друго╖ св╕тово╖ в╕йни в╕дбулося багато во╓н, були ус╕ляк╕ с╕р╕ зони. Але тут все зрозум╕ло – це добро в обличч╕ Укра╖ни проти зла, Рос╕╖. Я маю на уваз╕ зло в╕д диктатора ╕ аж до низових щабл╕в. ╤ ось в╕зьм╕ть Президента Зеленського – весь св╕т бачить, що в╕н досяг дивовижного результату, згуртувавши св╕т та змусивши св╕тових л╕дер╕в п╕дтримати Укра╖ну. пут╕н ста╓ все б╕льш ╕зольованим. Вс╕ його ненавидять, вс╕ бачать, що в╕н диктатор ╕ вбивця. В╕н вбива╓ власну пресу, вбива╓ сво╖х людей – в╕н хвора людина. Отже в╕н в ╕золяц╕╖, а Укра╖на стала лише приваблив╕шою для св╕ту, ╕ я думаю, що це багато в чому допоможе кра╖н╕ п╕сля того, як трагед╕я зак╕нчиться. Спод╕ваюся, потоки турист╕в зростатимуть ╕ буде свого роду ╓вропейський план Маршалла, який допоможе швидко в╕дбудувати Укра╖ну – це в ╕нтересах ус╕х.

- Чим Укра╖на здивувала вас?

- Я ран╕ше був у Ки╓в╕ як турист майже п’ять рок╕в тому. Цього разу я ╖хав ╕з Кракова до Львова, пот╕м до Ки╓ва та по вс╕й Ки╖вськ╕й област╕. Це дивовижна кра╖на, в багатьох сенсах. Насамперед, вона – мальовнича, а також дуже просунута. Я вражений, наск╕льки просунута б╕льш╕сть молод╕. Б╕льш╕сть розмовля╓ англ╕йською, ╕ цього не було пом╕тно ще п’ять рок╕в тому. Зроста╓ к╕льк╕сть людей, що п╕дтримують Зах╕д, зах╕дн╕ ц╕нност╕. Кр╕м того, по вс╕й кра╖н╕ чудовий Wi-Fi та моб╕льний ╕нтернет, а також загалом ст╕льникове покриття. Це все прогресивн╕ зм╕ни. Також я вважаю, що тут чудова система осв╕ти. Укра╖нц╕ – одна з найосв╕чен╕ших нац╕й у св╕т╕.

Скаж╕мо, Афган╕стан – це справд╕ нерозвинена кра╖на з р╕внем грамотност╕ десь 4%. Там тривають конфл╕кти, м╕жплем╕нн╕ в╕йни… Але Укра╖на – одна з найрозвинен╕ших кра╖н ╢вропи, в яку вторга╓ться орда рос╕ян, як╕ розривають ╖╖, грабують та вбивають людей. Тому ця трагед╕я ще б╕льш шоку╓.

╢вген Матюшенко

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 20.05.2022 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24207

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков