Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4250)
З потоку життя (7278)
Душі криниця (3920)
Українці мої... (1561)
Резонанс (1822)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (549)
"Будьмо!" (262)
Ми єсть народ? (239)
Бути чи не бути? (112)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (111)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КРИМСЬКИХ МЕЧЕТЯХ ДОЗВОЛЯЮТЬ ЛИШЕ ПРОПОВ╤Д╤, ПОГОДЖЕН╤ З ОКУПАНТАМИ
У мечетях тимчасово окупованого Криму дозволен╕ лише погоджен╕ пропов╕д╕.


РФ КРАДЕ АГРОПРОДУКЦ╤Ю НА ЗАХОПЛЕНИХ ТЕРИТОР╤ЯХ
На захоплених територ╕ях п╕вдня Укра╖ни рф запровадила пол╕тику викрадення аграрно╖ продукц╕╖.


МИРНИЙ ДОГОВ╤Р МОЖЛИВИЙ П╤СЛЯ ПОРАЗКИ РОС╤╥
Мирний догов╕р можливий лише у випадку, коли територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни буде в╕дновлено, ╕...


ПАР╢ ПРОПОНУ╢ ЗАХОДИ ДЛЯ ПОЛЕГШЕННЯ ГУМАН╤ТАРНИХ НАСЛ╤ДК╤В В╤ЙНИ РФ ПРОТИ УКРА╥НИ
В╕дпов╕дну резолюц╕ю ПАР╢ ухвалила п╕сля сп╕льних дебат╕в.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ. ДЕНЬ СТО ДВАДЦЯТИЙ
Ми з╕брали для вас ╕нформац╕ю про сто двадцятий день в╕йни по рубриках. Деяк╕ факти...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 17.12.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 17.12.2021
ВАЛЕНТИН БУТ: ТОНКИЙ Л╤Д МНОЖИННОГО ГРОМАДЯНСТВА

2 грудня до ВР було внесено законопроект №6368 з╕ зм╕нами до Закону Укра╖ни «Про громадянство Укра╖ни» щодо п╕дстав, порядку набуття та припинення громадянства Укра╖ни. Але ще 1 грудня його було визначено Президентом як нев╕дкладний. Тобто, хтось кудись посп╕ша╓. Причини того посп╕ху, щиро кажучи, не зовс╕м зрозум╕л╕, але про них варто б знати.
Найперше, з виступ╕в Президента можна втямити, що нова редакц╕я Закону Укра╖ни "Про громадянство Укра╖ни" уможливить набуття укра╖нського громадянства для вс╕х бажаючих д╕аспорян. П╕сля набуття чинност╕ оновлений закон дозволить ╖м, не в╕дмовляючись в╕д громадянства кра╖ни, в як╕й вони живуть, за бажання, отримати ще й укра╖нське громадянство. Пан Президент каже, що так ми одним махом можемо п╕дрости хоч би й до 60+ м╕льйон╕в. Гарно б! Проте, по тверезому м╕ркуванню, доведеться визнати, що доки Укра╖на не вибереться з болота сво╖х проблем, число заморських наших родак╕в, як╕ посп╕шать за укра╖нським паспортом, навряд чи буде хоч якимось значним. А все ж, зазначена можлив╕сть для таких ос╕б, в принцип╕, мала б розглядатися як позитив. Тим паче, що б╕льш╕сть кра╖н св╕ту не перешкоджають сво╖м громадянам у набутт╕ громадянства ще й ╕ншо╖ кра╖ни/╕нших кра╖н. На сьогодн╕ така можлив╕сть законодавчо передбачена в 86 кра╖нах, ще 29 кра╖н допускають подв╕йне громадянство за певних умов. 51 кра╖на забороня╓ подв╕йне громадянство.
В принцип╕, корекц╕я закон╕в у св╕т╕, що невпинно зм╕ню╓ться, ╓ нормальним, б╕льш того, необх╕дним процесом. Особливо ж, в кра╖н╕, яка в╕дкрива╓ться св╕тов╕. ╤ тут не мало б бути н╕яких обав чи пересторог, якби…
Якби не мати досв╕ду Криму та Донбасу. Може хто забув, але ще з перших рок╕в нового тисячол╕ття Москов╕я вдалася до активного зас╕вання свого громадянства на п╕востров╕. Важко сказати, ск╕льки тод╕ було роздано червонобоких книжечок з двоголовим мутантом, але, вочевидь, немало. Так немало, що невдовз╕ вони почали спливати… нав╕ть на виборчих д╕льницях. Ось один лише приклад.
2004 р╕к. Другий тур вибор╕в Президента Укра╖ни. Автор цих рядк╕в, озбро╓ний в╕деокамерою, в якост╕ спостер╕гача супроводжу╓ член╕в ДВК з виносною скринькою для голосування в ╖х ав╕арейд╕ по розкиданих в мор╕ бурових платформах. В якомусь момент╕, на СПБУ "Сиваш", роз╕гру╓ться вельми показова сценка, коли один з роб╕тник╕в, ре╓струючись для проходження процедури голосування, пред'явля╓╓ членам ком╕с╕╖ оту саму червону книжечку з хижою двоголовою ╕стотою.
- Дайте укра╖нський паспорт, - каже ж╕нка з╕ скринькою. - За цим документом ви проголосувати не зможете.
- Як це не зможу? - щиро диву╓ться чолов╕к. - З якого це дива? Минулого разу я ж за ним голосував…
- Минулого разу не було спостер╕гач╕в ╕ в╕деокамери, - см╕╓ться хтось з його товариш╕в. Н╕ма сцена.
Справа тут, зв╕сно ж, не в наявност╕ чи в╕дсутност╕ спостер╕гач╕в чи в╕деокамер. Справа в тому, хто голосу╓ - громадянин Укра╖ни, чи громадянин Укра╖ни, який вже в як╕йсь м╕р╕ прихилився до ╕ншо╖ держави, особливо тако╖, яка ма╓ сво╓ особливе бачення не лише нашо╖ ╕стор╕╖, але й нашого призначення в розпланованому нею св╕т╕.
Чи треба казати, що така кра╖на, надаючи сво╓ громадянство громадянам Укра╖ни, ма╓ б╕льший чи менший вплив на них, часто не лише ╕деолог╕чний? Чи ма╓мо закривати оч╕ на те, що вона пробуватиме через таких громадян впливати на нашу пол╕тику? З огляду на кримський досв╕д, питання, вочевидь, риторичне.
 Згаданий вище приклад ╓ показовим ще й тому, що саме в моменти формування виборчих орган╕в державно╖, а ще б╕льше, м╕сцево╖ влади - в╕д депутат╕в м╕сцевих рад до Президента включно - множинне громадянство може вил╕зти нам боком.
Ясна р╕ч, я зовс╕м не маю на уваз╕, що саме т╕ к╕лька тисяч власник╕в москов╕йських паспорт╕в ╕ стали причиною дрейфу Криму до ново╖ гаван╕. Але неможливо заперечити й те, що саме ╖х присутн╕сть на п╕востров╕ дала Кремлю формальн╕ п╕дстави приймати закони про захист "соот╓ч╓ств╓нн╕ков" аж до застосування збройно╖ сили, до зад╕яння на суверенн╕й територ╕╖ Укра╖ни сво╖х в╕йськ.
Сьогодн╕ на територ╕ях ОРДЛО роздано, треба думати, непор╕вняно б╕льше москов╕йських паспорт╕в, ан╕ж в дово╓нному Криму. ╤ то буде величезною проблемою п╕сля повернення тих територ╕й п╕д укра╖нський суверен╕тет. Нам кажуть, що законопроект №6368 ма╓ на цей випадок певн╕ запоб╕жники, скаж╕мо, особа, яка висуватиме свою кандидатуру на державн╕ посади, муситиме в╕дмовитися в╕д москов╕йського громадянства. Але проблема, насправд╕, нав╕ть не в тому, кого обирають - в╕н/вона можуть ╕ не мати подв╕йного громадянства - проблема в тому, що ця особа муситиме виконувати волю сво╖х виборц╕в з подв╕йним громадянством. ╤ тут можуть бути чимал╕ проблеми, особливо ж з огляду на те, як виписан╕ сумнозв╕сн╕ М╕нськ╕ домовленост╕. Я вже не кажу про те, що в раз╕ чого, недовго з╕братися ╕ Рад╕ Хведерац╕╖ на якусь там позачергову сес╕ю, де черговий григор╕йкарас╕н зачита╓ звернення хазя╖на Кремля про використання збройних сил для захисту прав сп╕вв╕тчизник╕в.
То може б не посп╕шати нам з тим множинним громадянством у вир╕ г╕бридно╖ колотнеч╕, як гада╓те?

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 17.12.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23800

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков