Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 08.10.2021 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 08.10.2021
МИХАЙЛО ЖАЙВОРОН: ЕМОЦ╤ЙНО ПРЕДИВН╤ ╤СТОР╤╥ ПО-ПАВЛЮК╤ВСЬКИ

Реценз╕я на книгу ╤гора Павлюка «╤СТОР╤╥ ЕМОЦ╤Й. Про тексти та житт╓тексти сучасних л╕тератор╕в» / Передмова Миколи Тимошика. – Льв╕в, «Св╕т», 2021. – 352 с.

Емоц╕йно «предивну» та мудру книгу отримав поштою у день пам’ят╕ святих В╕ри, Над╕╖, Любов╕ та матер╕ ╖х Соф╕╖. Вона так ╕ назива╓ться: «╤СТОР╤╥ ЕМОЦ╤Й. Про тексти та житт╓тексти сучасних л╕тератор╕в» / Передмова Миколи Тимошика. – Льв╕в, «Св╕т», 2021. – 352 с. ╥╖ автор – в╕домий науковець та письменник ╤гор ПАВЛЮК.
Якоюсь м╕рою для мене було неспод╕ванкою, що у цьому «пантеон╕ святих», яких зв╕в до гурту на стор╕нках сво╓╖ ново╖ книги ╤гор Павлюк, ╓ ╕ стаття про мене, аз гр╕шного… Але писати про себе – останн╓, що я вм╕ю, тож л╕пше скажу к╕лька сл╕в про саме видання, рекомендоване до друку Вченою радою ╤нституту л╕тератури ╕мен╕ Т.Г. Шевченка НАН Укра╖ни.

Власне, це грунтовна л╕тературознавча робота, у як╕й з╕бран╕ статт╕, реценз╕╖ та есе╖, написан╕ ним у р╕зн╕ роки та опубл╕кован╕ у наукових зб╕рниках, пер╕одичних виданнях, а також ╕нтернет-сайтах про укра╖нських та заруб╕жних письменник╕в, л╕тературознавц╕в ХХ стол╕ття, серед яких – М. Бажан, М. В╕нграновський, ╤. Денисюк, П. Загребельний, В. Здоровега, В. Лучук, В. Мороз, Б. Ол╕йник, А. Павлюк, Уляна Старосольська, Й. Струцюк, В. Стус, М. Шудря, Леся Укра╖нка, нобел╕вський лауреат Мо Янь, ╕з яким автор сп╕лку╓ться, та ╕нших ориг╕нальних особистостей л╕тпроцесу. Кожна стаття книги – як окремий розд╕л ц╕л╕сно╖ монограф╕╖, що репрезенту╓ екзистенц╕йну ╓дн╕сть та св╕тоглядно-стильову боротьбу протилежностей власне б╕ограф╕й ╕ твор╕в у сучасному в╕тчизняному та загальносв╕товому гуман╕тарних часопросторах.
Сво╖ пом╕тки на берегах шпальт ново╖ книги ╤горя Павлюка, а точн╕ше – передн╓ слово «М╕ж словом ╕ серцем митця не см╕╓ бути зазору» написав доктор ф╕лолог╕чних наук, академ╕к Академ╕╖ наук вищо╖ школи Укра╖ни, професор Микола Тимошик. Саме в╕н охрестив ╖╖ предивною, позаяк «ця видавнича новинка з укра╖нсько╖ гуман╕таристики переконливо лама╓ устален╕ дос╕ канони л╕тературознавчо╖ лектури», а за гостротою громадянського звучання вона ╓ «надактуальною», «р╕зновекторною за фактажем» ╕, нарешт╕, «ос╕бна манера мереження канви розпов╕д╕, широта ерудиц╕╖ ╖╖ творця та вм╕ння вмонтовувати до кожного сюжету сво╓ до оголеност╕ в╕дверте й неприховано емоц╕йне авторське «я»… не пуска╓ читача сп╕шно перегорати кожну наступну стор╕нку або й дочасно-механ╕чно д╕йти до останньо╖».
Павлюк╕вськ╕ «╤стор╕╖ емоц╕й» – про л╕тератор╕в, яких умовно можна розд╕лити на к╕лька груп.
Найпершу, за визначенням професора Миколи Тимошика, складають особистост╕ золото╖ проби: хрестомат╕йн╕ вже Леся Укра╖нка, Валентин Мороз, Василь Стус та Микола Плав’юк – останн╕й президент УНР в екзил╕.
Проблеми переосмислення радянського, пострадянського ╕ сучасного л╕тературного процесу в конкретиц╕ доль безпосередн╕х його учасник╕в подано кр╕зь постат╕ класик╕в красного письменства п╕драдянсько╖ доби (Микола Бажан, Павло Загребельний, Микола В╕нграновський, Борис Ол╕йник), а також малов╕домого поета ╕з когорти розстр╕ляного в╕дродження, далекого родича автора Ант╕на Павлюка. До них лог╕чно до╓днуються л╕тературознавц╕ й критики – Микола Шудря, Юр╕й Коваль, ╤ван Денисюк, Володимир Здоровега, Дмитро Дроздовський…
Ц╕кавою для п╕знання ╓ група майстр╕в слова близького ╕ далекого заруб╕жжя. З галузки укра╖нсько╖ д╕аспори – письменниця ╕ редакторка Уляна Старосольська з╕ США, опальний поет ╕з польського Люблина Тадей Карабович, укра╖нський поет ╕з Швейцар╕╖ Назар Незнаний. ╤з чужинських побратим╕в, ╕з ким т╕сно сп╕впрацював автор, передус╕м у перекладацьк╕й царин╕, – азербайджанський роман╕ст Зумруд Ягмур, нобел╕вський лауреат ╕з Китаю Мо Янь, албанський поет ╢тон Келменд╕.
Найб╕льшою (к╕льк╕сно) ╓ гроно укра╖нських нестоличних поет╕в ╕ проза╖к╕в: Леся Степовичка з Дн╕пра, Михайло Жайворон ╕з Житомира, Геннад╕й Щипк╕вський з Одеси, Василь Кузан ╕з Ужгорода, Тамара Горд╕╓нко ╕з Севастополя, В╕ктор Вербич, Йосип Струцюк, Кость Шишко з Луцька, поети Володимир Лучук та Микола Петренко з╕ Львова…
╤ ще про два важлив╕ критер╕╖ вибору персонал╕й, як╕ проглядаються з текст╕в: укор╕нен╕сть особистост╕ в генетичний код укра╖нсько╖ нац╕╖ та авторська залюблен╕сть у творч╕сть свого героя.
Як зауважу╓ Микола Тимошик, у книз╕ багато автоб╕ограф╕чного. «Хто захоче в майбутньому писати щось про ╤горя Павлюка, знайде в н╕й низку розсипаних д╕амант╕в його думок, що торкаються тих чи тих стор╕нок чи под╕й сучасност╕. В╕н неприховано т╕шиться, що його б╕ограф╕я переповнена зустр╕чами з людьми високого польоту, одержимцями, хто власним прикладом показував йому сво╓р╕дн╕ житейськ╕ «маячки». Але тут же самокритично зазнача╓: «Н╕коли не належав до тих, що шукали ласки великих попередник╕в, а от бути побратимом тих, кого любиш ╕ поважа╓ш, – найб╕льше людське щастя… Завжди в╕дстоював ╕ в╕дстоюватиму принципи чест╕, г╕дност╕ ╕ сильно╖ доброти, а не сильного зла в л╕тератур╕ ╕ в житт╕».
Виокремлюю й останню особлив╕сть книги – ╖╖ хрестомат╕йн╕сть та пол╕фон╕чн╕сть пал╕три доб╕рного грона винятково порядних, профес╕ональних ╕ патр╕отичних особистостей.
Таких, чи╖ б╕ограф╕╖, вчинки, тексти переповнен╕ емоц╕ями.
Так╕ надихають, спонукають думати, насл╕дувати, духовно збагачуватися ╕ творити».

* * *
P.S.: Книгу ╤горя Павлюка «╤СТОР╤╥ ЕМОЦ╤Й. Про тексти та житт╓тексти сучасних л╕тератор╕в» можна придбати у видавця, зав╕тавши на сайт видавництва «Св╕т»: http://svit.gov.ua/index.php?ukey=auxpage_kontakty, або ж звернутися за тел.: 032 235 65 25; 067 33 50 676 (м. Льв╕в, вул. Галицька, 21, б╕ля пам’ятника Королю Данилу у центр╕ м╕ста).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 08.10.2021 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23613

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков