Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 10.09.2021
АРЕШТ НАР╤МАНА ДЖЕЛЯЛА В КРИМУ: ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ ТА ЩО РОБИТИ УКРА╥Н╤ ТА СВ╤ТОВ╤?

Рос╕╖ уже нема чого соромитися. Це перше. По-друге – це помста за Кримську платформу. А по-трет╓, твориться «обм╕нний фонд» для торгу
Констату╓мо одразу: викрадення, затримання, а тепер й арешт першого заступника Меджл╕су кримськотатарського народу в С╕мферопол╕ – це знакова та саме пол╕тична акц╕я окупац╕йних рос╕йських силових структур в Криму. ╤ вона ма╓ достатньо прозору мету: ус╕м, хто ма╓ свою точку зору та см╕лив╕сть ╖╖ висловлення нада╓ться дуже недвозначний сигнал – недоторканих нема, н╕який статус чи нав╕ть показове дотримання рос╕йських норм законодавства не захища╓ н╕кого в╕д пересл╕дування. Чому так чинить кра╖на-агресор та ╖╖ спецслужби? Чому саме зараз та чого сл╕д чекати в╕д Кремля та ФСБ найближчим часом та у перспектив╕?

«Вибух» газопроводу чи прив╕д для репрес╕й?

Що в╕домо про фабулу ц╕╓╖ «справи»? 23 серпня «кримська пол╕ц╕я» в╕дкрила крим╕нальну справу про н╕бито навмисне механ╕чне пошкодження газопроводу у сел╕ Перевальне, що розташоване м╕ж С╕мферополем та Алуштою, труба постачала природн╕й газ на п╕вденне узбережжя Криму. Одразу зверн╕мо увагу, що справу було в╕дкрито пол╕ц╕╓ю, тобто – в обставинах випадку не знайшли ан╕ ознак тероризму, ан╕ пошкоджень, що могли б нанести шкоду життю чи здоров’ю перес╕чних людей. Бо якщо б щось ╕з зазначеного було – то це вже п╕дсл╕дн╕сть ФСБ за рос╕йськими законами (а вони, де-факто, д╕ють зараз на територ╕╖ Криму).  Новина про пошкодження газопроводу не стала надто пом╕тною в ╕нформац╕йному пол╕ рег╕ону – ну, пов╕домили агенц╕╖ та й забули. Н╕яких незалежних п╕дтверджень н╕бито авар╕╖ також громадськост╕ надано не було. В цьому випадку ми ма╓мо на уваз╕: а де саме була авар╕я (Перевальне чималеньке селище, б╕льше того: там ще з радянських час╕в розташоване велике в╕йськове м╕стечко, газопров╕д н╕бито також забезпечував паливом й його), а де хоч як╕сь св╕дчення того, що постачання газу було припинено на достатньо велик╕й д╕лянц╕ та на певний час, де пости чи фото м╕сцевих мешканц╕в у соцмережах, що мали б перекочувати у в╕дпов╕дн╕ телеграм-канали ╕ т. ╕. (а в Криму цього виду ╕нформ-засоб╕в зараз чимало)? Н╕чого такого не заф╕ксовано, проте, й пол╕ц╕я т╕льки пов╕домила про сам факт в╕дкриття справи. В╕дтак: а чи взагал╕ «був хлопчик», тобто факт ошкодження? Якщо був – то за пов╕домленням то╖ само╖ пол╕ц╕╖ це пошкодження не мало якихось насл╕дк╕в. Тобто – справа суто крим╕нальна в╕д зловмисного хул╕ганства до – того св╕домого пошкодження державного майна. Але стверджувати щось конкретне - не ма╓мо жодних п╕дстав. ╤ це т╕льки початок справи.
А от протягом 3-4 вересня проходять обшуки та затримання групи ос╕б, а саме (за порядком затримання): Ельдара Одаманова, Аз╕за Ахтемова, Асана Ахтемова, Шевкета Усе╖нова та Нар╕мана Джеляла (Джелялова). Все по в╕домому сценар╕ю: п╕д н╕ч чи на св╕танку до будинк╕в приходять оф╕цери рос╕йських спецслужб, перевертають усе з н╕г на голову, блокують родич╕в та д╕тей в окремих прим╕щеннях, а пот╕м – вивозять затриманих у нев╕домому напрямку. Все було так само й зараз, т╕льки навеч╕р 4 вересня стало зрозум╕ло, що затриман╕ знаходяться у прим╕щенн╕ «Управл╕ння ФСБ по Республ╕ц╕ Крим та Севастополю», а до того, за словами затриманих, що змогли зустр╕тися з адвокатами ╖х тримали в нев╕домих пвдвалах ╕з м╕шками на голов╕ та в умовах тортур – без ╖ж╕, води та зд╕йснюючи психолог╕чний тиск.
Звинувачення висунено цим п’ятьом особам ц╕каве: двоюр╕дн╕ брати Ахтемови звинувачуються саме у п╕дрив╕ газопроводу у Перевальному, тобто у зд╕сненн╕ «диверс╕╖», Джелял – у «пособництв╕» ц╕й диверс╕╖, Одаманов поки що просто ходить п╕д статтею про «нескорення законним вимогам пол╕ц╕╖», що висувають Усе╖нову – поки нев╕домо. Але, як св╕дчать адвокати, саме п╕дрив газопроводу 23 серпня ╕ ╓ основою звинувачень для ус╕х п’ятьох затриманих.
Вдень 4 вересня понад 60 ос╕б – адвокати, родич╕, знайом╕ затриманих та представники незалежних ЗМ╤ – з╕бралися п╕д буд╕влею ФСБ у С╕мферопол╕ ╕з вимогою надати ╕нформац╕ю про м╕сцезнаходження затриманих (тод╕ ще це не було зрозум╕ло), через деякий час при╖хали п╕дрозд╕ли Росгвард╕╖ та затримали майже ус╕х присутн╕х – понад 40 ос╕б. Обставини «справи» розростаються в прямому сенс╕ на очах. Тому слушним буде питання – в чому насправд╕ полягають д╕╖ окупац╕йних силовик╕в?

Феномен Джеляла

Не буде переб╕льшенням сказати, що ╕нформац╕йний ефект в╕д ц╕╓╖ акц╕╖ рос╕йських ФСБ-шник╕в, набув всесв╕тнього розголосу саме з-за факту затримання першого заступника Меджл╕су Нар╕мана Джеляла, ╕нш╕ – все ж таки перес╕чн╕ громадяни, хоча брати Ахтемови були знайом╕ та п╕дтримували пост╕йн╕ зв’язки ╕з паном Джелялом. ╤ факт затримання тако╖ ф╕гури не м╕г не привернути увагу, тим б╕льше, зараз мова йде про дуже серйозну в рос╕йських реал╕ях статтю – «диверс╕я» розгляда╓ться в перел╕ку т. зв. «терористичних» статей рос╕йського КПК, терм╕ни покарання там – в╕д 10 рок╕в ╕ б╕льше, аж до пожитт╓вого.
То чому саме Нар╕ман Джелял та пов’язан╕ ╕з ним люди? Верс╕й можна виокремити дек╕лька.
Перша. Це тупо ФСБ-шна провокац╕я, мета яко╖ – створення ще одн╕╓╖ «справи», що веде ╖╖ орган╕затор╕в до нових звань та «з╕рочок» на погони. Тобто: нема╓ значення, чи хтось в чомусь винний, чи взагал╕ можна щось довести в судовому процес╕ – ╓ замовлення ╕ його треба в╕дробляти.
Друга. Це удар саме по Нар╕ману Джелялу та кримськотатарському нац╕ональному руху як такому. Треба зазначити, що цей рух ма╓ зараз дек╕лька облич у Криму та поза його межами: морального авторитета – Мустафи Джем╕л╓ва, пол╕тичного кер╕вника – Рефата Чубарова, в╕дпов╕дно – почесного та повноважного кер╕вник╕в Меджл╕су, державного представника ╕нтерес╕в на м╕жнародн╕й арен╕ – Ем╕не Джеппар, жертв рос╕йського свав╕лля – Ахтем Чийгоз та ╤льм╕ Ум╓ров.
В цьому перел╕ку Нар╕ман Джелялов - це представник нового, молодого (йому лише 40 рок╕в) покол╕ння кримськотатарських громадських та пол╕тичних д╕яч╕в та – саме ╕нтелектуального л╕дера. ╤м╕дж осв╕ченого, компетентного гуман╕тар╕я-пол╕толога був надбаний Нар╕маном Джелялом ще до обрання заступником голови Меджл╕су, його експертн╕ та громадсько-пол╕тичн╕ висловлювання завжди були стриманими, продуманими, анал╕тичними, в╕н не давав волю емоц╕ям чи кон’юнктур╕, намагався вести свою д╕яльн╕сть в максимально легальному контекст╕, наск╕льки це можливе в нин╕шньому Криму. Б╕льше того: в╕н не по╖хав з Криму, незважаючи на чисельн╕ погрози, натяки, в╕дверт╕ пропозиц╕╖ представник╕в рос╕йських спецслуждб та окупац╕йно╖ влади. В╕дтак: можна сказати з великою долею впевненост╕ – прийшов час саме Нар╕мана Джеляла поповнити число пол╕тв’язн╕в рос╕йського режиму. Чому так – в╕дпов╕мо на це питання нижче.
╤ третя верс╕я. Ц╕ арешти – сигнал ус╕м у Криму, хто ма╓ якусь незалежну чи опозиц╕йну точку зору: буде треба – в╕зьмемо будь-кого, не зважаючи н╕ на що. Як кажуть: «справ» та «статей» вистачить наа ус╕х.

На що розраховують у Кремл╕ та що робити Укра╖н╕ та св╕тов╕?

Очевидно: затримання тако╖ пол╕тично╖ ф╕гури, як Джелял, не могло в╕дбутися без дозволу та погодження з кер╕вництвом ФСБ у Москв╕, а може й в адм╕н╕страц╕╖ президента РФ. Нещодавно Пут╕н оголосив, що його кра╖на буде сама окреслювати «червон╕ л╕н╕╖» у в╕дносинах з зовн╕шн╕м св╕том та сама буде визначати м╕ру то╖ чи ╕ншо╖ в╕дпов╕д╕. От, зда╓ться Нар╕ман Джелял та т╕, кого затримали разом ╕з ним, й перетнув ц╕ «червон╕ л╕н╕╖», що визначають у Кремл╕ люди ╕з вельми запаленим св╕тоглядом.
Суд╕ть сам╕: Джелял був заступником голови Меджл╕су, орган╕зац╕╖, що визнана в Рос╕╖ «екстрем╕стською» та д╕яльн╕сть яко╖ заборонена, його вже затримували дек╕лька раз╕в та поводили ╕з ним «бес╕ди». Нар╕ман ╖здив неодноразово до Ки╓ва та до кра╖н ╢С, США, де виступав ╕з допов╕дями та св╕дченнями щодо ситуац╕╖ ╕з правами людини загалом, та конкретно – щодо кримських татар, в м╕жнародних ╕нституц╕ях р╕зного р╕вня.
Остання пом╕тна публ╕чна поява пана Джеляла – це участь у сам╕т╕ «Кримсько╖ платформи» у Ки╓в╕ 23 серпня та виступ на одн╕й з експертних дискус╕й. Чи не зда╓ться дещо символ╕чним, що авар╕я на газопровод╕ в Перевальному сталася за верс╕╓ю рос╕йських силовик╕в саме того ж дня? Совпад╓н╕╓, як каже в╕домий «класик» гнило╖ рос╕йсько╖ телепропагади? Точно - н╕. ╤ з цього випливають справжн╕ ц╕л╕ рос╕йсько╖ репресивно╖ машини в ц╕й справ╕. Як справедливо в╕дм╕тив у пост╕ на Фейсбуц╕ голова Меджл╕су Рефат Чубаров: «Зрозум╕ло, що ╕нкрим╕нування Нар╕ману Джелялову "терористично╖" статт╕, наряду з розправою за його принципову, чесну ╕ незламну позиц╕ю, яка ним в╕дкрито в╕дстою╓ться протягом всього пер╕оду рос╕йсько╖ окупац╕╖ Криму, ма╓ також на мет╕ чергову спробу Кремля дискредитувати представницький орган кор╕нного кримськотатарського народу - Меджл╕с». Це, як кажуть – очевидне.
А дал╕ – все просто. Нар╕ман Джелял, у випадку розгортання «сл╕дства» та «судового процесу», стане найб╕льш пом╕тною публ╕чною та пол╕тичною ф╕гурою, що матиме в усьому в╕льному св╕т╕, до якого належить й Укра╖на, статус рос╕йського пол╕тв’язня. Зв╕сно, це буде муляти Рос╕╖ та ╖╖ кер╕вництву. Але це ж ╕ в╕дкрива╓ можлив╕сть чергового «торгу» та шантажу з боку рос╕ян.
Власне, сенс та зм╕ст цього «торгу» та шантажу зрозум╕лий: Рос╕я хоче говорити з Укра╖ною т╕льки з позиц╕╖ сили. Проте, за словами прес-секретаря Пут╕на Дмитра П╓скова перспектива полглиблення в╕дносин Укра╖ни з НАТО ╓ для Рос╕╖ надто загрозливою: «Зеленський каже: «Ми хочемо, ми прагнемо в НАТО». Американц╕ кажуть: «Прекрасно, ╓ певн╕ умови, виконуйте, ╕ ми з розпростертими об╕ймами будемо вас чекати». Це для Рос╕╖ безпосередньо загроза. Це потенц╕йне майбутн╓ наближення в╕йськово╖ ╕нфраструктури НАТО до наших кордон╕в». На перший погляд – який тут зв’язок з Нар╕маном Джелялом? Але в╕н – на поверхн╕.
Для того, щоб затримати, спов╕льнити чи взагал╕ припинити х╕д перемовин про поглиблення сп╕впрац╕ ╕з НАТО, Рос╕я ладна йти на що завгодно. ╤ одним з важел╕в впливу ╕ мають стати чисельн╕ конкретн╕ заручники серез пол╕тв’язн╕в, серед яких може опинитися тепер ╕ Нар╕ман Джелял з ╕ншими кримськими заручниками. А дал╕ може бути, як вже було: хочете ╖х зв╕льнення – йд╕ть на поступки.
Тож поста╓ пряме питання: як реагувати та так╕ зухвал╕ затримання та перспективу ув’язнення ново╖ групи кримських татар? Т╕льки одним: посиленням власно╖ позиц╕╖ та вимог до агресора. Ма╓ пан Джелял пол╕тичний статус – значить, ма╓ з’явитися санкц╕йний «список Джеляла» проти Рос╕╖, в╕н ма╓ боляче бити по тих, хто впроваджу╓ та зд╕йсню╓ репрес╕╖. Не т╕льки тому що Джелял пол╕тик, але й тому що його д╕яльн╕сть надавала над╕ю сотням тисяч людей. Зрозум╕ло, що агресор т╕льки й чека╓, як на бажання домовитися ╕з ним, саме це й буде його перемогою. В╕дтак – зараз треба не просто вимагати в╕дпустити ус╕х п’ятьох затриманих, а проробляти д╕╓в╕ та болюч╕ кроки проти Рос╕╖. ╤ншо╖ мови там не розум╕ють.
Що ж, знову Укра╖на проходить урок становлення себе як держави – в цьому раз╕ по в╕дношенню до власних громадян, якими ╓ кримськ╕ татари, та ╖х захисту. Провалити цей урок буде значити пос╕яти знев╕ру та розпач саме у Криму. ╤ тому треба повчитися незламност╕ та принциповост╕ ╕ у самого Нар╕мана Джеляла, ╕ в ╕нших затриманих, побажати ст╕йкост╕ ╖х родинам. ╤ ше – робити усе можливе для захисту прав та свобод сп╕вгромадян на тимчасово окупованих територ╕ях.
В╕ктор Чопа
www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 10.09.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23541

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков