Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4233)
З потоку життя (7276)
Душі криниця (3915)
Українці мої... (1558)
Резонанс (1793)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (537)
"Будьмо!" (262)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (106)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (109)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЖИВ З УСМ╤ШКОЮ
Таким ╕ залишився у наш╕й пам’ят╕…


ЗРОДИЛИСЬ МИ ВЕЛИКО╥ ГОДИНИ: КОГО ВШАНОВУ╢ ДЕНЬ ГЕРО╥В
23 травня в╕дзначають День Геро╖в на честь укра╖нських вояк╕в – борц╕в за волю Укра╖ни.


ШИКУЙСЬ П╤Д УКРА╥НСЬКИМ СТЯГОМ!
Знатимемо по╕менно вс╕х Геро╖в, як╕ боролися з ворогом.


ПОМЕР ПЕРШИЙ ПРЕЗИДЕНТ УКРА╥НИ ЛЕОН╤Д КРАВЧУК
Першого президента Укра╖ни не стало на 89 роц╕ життя.


ВРОСТАТИ У НЕБО ТОПОЛЯМИ
Нотатки до 85-л╕ття письменника ╕ науковця Михайла Вишняка.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 16.07.2021 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 16.07.2021
МОРЯК ╤З СТЕПОВОГО СЕЛА

12 липня в Будинку письменник╕в у Ки╓в╕ в╕дбувся веч╕р пам’ят╕ Леон╕да Тендюка, укра╖нського поета, проза╖ка, марин╕ста ╕ фантаста.
 Леон╕д Тендюк народився в степовому сел╕ Володимир╕вка (Нин╕ Кропивницького району К╕ровоградсько╖ област╕). Його батько загинув у в╕йн╕ з н╕мецькими нацистами 9 травня 1945 року. Леон╕д зак╕нчив десятир╕чку в тод╕шньому райцентр╕ Велика Виска. Дорога до школи й назад становила 15 к╕лометр╕в. Пот╕м Тендюк зак╕нчив журнал╕стський факультет Ки╖вського державного ун╕верситету ╕м. Т.Г. Шевченка ╕ працював у редакц╕╖ газети «Молодь Укра╖ни». Його в╕дправили у в╕дрядження на Далекий Сх╕д. Зв╕дти Тендюк над╕слав телеграмою заяву на зв╕льнення. ╤ журнал╕ст переквал╕ф╕кувався на моряка. Кап╕тан-укра╖нець допом╕г Тендюку влаштуватися стр╕льцем-радистом на зв╕роб╕йну шхуну. Пот╕м працював матросом на науково-досл╕дних суднах, ходив у рейси до остров╕в Ф╕дж╕, Япон╕╖, Ново╖ Гв╕не╖, трич╕ в╕дв╕дував Пол╕нез╕ю, бував у В’╓тнам╕, США, Канад╕, ╤нд╕╖, Пакистан╕, Австрал╕╖, побував на остров╕ Б╕к╕н╕ п╕сля випробування там американцями воднево╖ бомби. П╕д час перебування Тендюка у канадському порту Ванкувер, в╕дбувся його л╕тературний веч╕р для земляк╕в-укра╖нц╕в. Нин╕ в Канад╕ живе онука Леон╕да Михайловича Юля. Леон╕д Тендюк зустр╕чався з Кусто, Керенським, королевою Зах╕дного Самоа укра╖нського походження. Враження в╕д подорожей переливав у понад п╕всотн╕ книг - мандр╕вних нотаток («Од╕ссея сх╕дних мор╕в», «Шукач╕ тайфун╕в» тощо), пригодницьк╕ ╕ фантастичн╕ твори («Експедиц╕я «гондвана» та ╕н.). Також писав в╕рш╕. Творч╕сть Леон╕да Тендюка в╕дзначена л╕тературними прем╕ями ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки ╕ Володимира Сосюри.
 Леон╕д Тендюк прожив сорок щасливих рок╕в ╕з другою дружиною, талановитою п╕ан╕сткою, народною артисткою Укра╖ни Елеонорою П╕радовою. Вони й померли майже одночасно. Дружина Елеонора померла 11 липня 2012 року о 9-й годин╕ вечора, а Леон╕д Михайлович – о 9-й годин╕ ранку наступного дня. За запов╕том письменника його поховали в р╕дн╕й Володимир╕вц╕, там, де похована мама й ╕нш╕ родич╕.
 На вечор╕, який у Будинку письменник╕в пров╕в поет Петро Перебийн╕с, Леон╕да Тендюка згадували голова Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Михайло Сидоржевський, поети В╕ктор Женченко, Петро Засенко, ╤ван Гайворон, родич╕. Леон╕д Тендюк мав почуття гумору, був м’який, добрий, але принциповий у питаннях, що стосувалися л╕тературно╖ творчост╕. Коштом родини Тендюк╕в видано невеликий житт╓пис письменника п╕д назвою Леон╕д Тендюк – серце, сповнене сонцем». Автор книги сестра Леон╕да Тендюка ╕ письменниця Людмила Житня. Вона сказала, що арх╕в письменника у не╖ ╕ пооб╕цяла написати велику книгу про талановитого родича.
 Вже засновано л╕тературну прем╕ю «Експедиц╕я» ╕м. Леон╕да Тендюка, яка ма╓ дв╕ ном╕нац╕╖ по 11 тисяч гривень в галуз╕ пригодницько╖ л╕тератури ╕ поез╕╖. Нагороджуватимуть у березн╕ до дня народження Леон╕да Тендюка.
 Укра╖нський письменник-марин╕ст Антон Санченко розпов╕в, що обрав фах моряка п╕д впливом книг Леон╕да Тендюка. Самого Тендюка називали укра╖нським Джеком Лондоном. В╕н написав ╕сторичну пов╕сть про Джека Лондона «Штормами хрещений». У Сан-Франциско вида╓ться щор╕чник, де публ╕куються ус╕ твори про Джека Лондона, видан╕ по всьому св╕ту. Леон╕д Тендюк мр╕яв перекласти свою пов╕сть про Джека Лондона англ╕йською, щоб ╖╖ видали в цьому щор╕чнику. «Штормами хрещений» опубл╕кована у книз╕ Тендюка «Пояс Ор╕она». Обсяг пов╕ст╕ – 62 стор╕нки. Де перекладач, який перетлумачить тв╕р Леон╕да Тендюка англ╕йською?
 Анатол╕й Зборовський

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 16.07.2021 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23407

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков