Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 26.02.2021 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 26.02.2021
ПРАВОЗАХИСНИКИ: НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОР╤ЯХ ЗНИЩУ╢ТЬСЯ УКРА╥НСЬКА МОВА

На тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни методично й ц╕леспрямовано обмежу╓ться функц╕онування державно╖ мови. Про це розпов╕ли учасники. пресконференц╕╖ в Укр╕нформ╕ на тему: «Становище державно╖ та кримськотатарсько╖ мов на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни», орган╕зовано╖ Секретар╕атом Уповноваженого ╕з захисту державно╖ мови.
«У 2021 роц╕ в Криму оф╕ц╕йно залиша╓ться лише одна школа з укра╖нською мовою навчання №20 у м╕ст╕ Феодос╕╖, де д╕ти навчаються до 9-го класу з використанням укра╖нсько╖ мови. Ран╕ше цю школу було названо ╕м'ям Олени Тел╕ги, але п╕сля окупац╕╖ ╖╖ перейменували. Але по сут╕ укра╖нсько╖ мови там нема╓, тому що нема╓ викладач╕в укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, тому що здобувачам осв╕ти не надаються послуги укра╖нською мовою. Учн╕ 10-11 клас╕в не мають права навчатися укра╖нською мовою, хоча ╖╖ декларативно проголошено одн╕╓ю з державних у «республ╕ц╕ Крим»», - розпов╕в Уповноважений ╕з захисту державно╖ мови Тарас Крем╕нь.
За його словами, згортання вжитку укра╖нсько╖ мови в╕дбува╓ться й у систем╕ вищо╖ осв╕ти окупованого Криму.
«Чи не ╓диним вищим навчальним закладом залиша╓ться Тавр╕йський ун╕верситет, в якому в╕д початку окупац╕╖ л╕кв╕дували факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖, перетворивши його на кафедру. Але, думаю, там ╕ кафедри нема╓, бо нема╓ в╕дпов╕дного професорсько-викладацького складу. Хочу нагадати, що 8 листопада 2019 року М╕жнародний суд ООН визнав юрисдикц╕ю у справ╕ «Укра╖на проти Рос╕╖» та зобов’язав Рос╕ю забезпечити укра╖нцям Криму право навчатися укра╖нською мовою. Це р╕шення не виконано до сьогодн╕», - наголосив Крем╕нь.
Тим часом, як розпов╕в голова Кримськотатарського ресурсного центру, голова управл╕ння з правових питань та закордонних справ Меджл╕су кримськотатарського народу Ескендер Бар╕╓в, до окупац╕╖ в Криму д╕яло 15 шк╕л ╕ 384 класи з кримськотатарською мовою навчання. В 2021 роц╕ таких клас╕в залишилося 119.
«Навчання кримськотатарською мовою дозволя╓ться лише до 9-го класу ╕ за заявою батьк╕в. Адм╕н╕страц╕╖ навчальних заклад╕в п╕д р╕зними приводами створюють перешкоди в подач╕ таких заяв. В╕дсутн╕ аудитор╕╖, викладацький склад, п╕дручники, скорочують к╕льк╕сть годин на вивчення кримськотатарсько╖ мови та л╕тератури. Попри те, що оф╕ц╕йно окупац╕йна влада визнала кримськотатарську мову одн╕╓ю з державних, сферу ╖╖ використання звужено. В╕дсутн╕ кримськотатарськ╕ верс╕╖ оф╕ц╕йних стор╕нок сайт╕в орган╕в окупац╕йно╖ влади, д╕ловодство ведеться т╕льки рос╕йською мовою. Людям в╕дмовляють користуватися р╕дною мовою в так званих судах, ╓ випадки погроз, зв╕льнення прац╕вник╕в за те, що вони розмовляли м╕ж собою р╕дною мовою. Це ╓ порушенням статей 2, 8, 15, 17 Декларац╕╖ ООН про права кор╕нних народ╕в», - наголосив Бар╕╓в.
Попри те, що окупац╕йна влада в ОРДЛО теж декларативно визна╓ укра╖нську мову нар╕вн╕ з рос╕йською, насправд╕ в╕дбува╓ться тотальне ╖╖ знищення в систем╕ осв╕ти – зазначив Крем╕нь.
«У так званих конституц╕ях невизнаних республ╕к декларативно закр╕плено статус укра╖нсько╖ мови поруч з рос╕йською. Та у 2017 роц╕ л╕дери терористичних угруповань заявили, що 100% ус╕х шк╕л на територ╕╖ окупованих район╕в перейшли на рос╕йську мову викладання. У березн╕ 2020 року адм╕н╕страц╕я окуповано╖ частини Донеччини вилучила вивчення укра╖нсько╖ мови та л╕тератури з навчальних план╕в загальноосв╕тн╕х заклад╕в, у червн╕ 2020-го аналог╕чн╕ д╕╖ вчинила окупац╕йна адм╕н╕страц╕я окремих район╕в Луганщини. Вивчення укра╖нсько╖ мови зд╕йсню╓ться факультативно, фактично п╕дп╕льно. Переважна б╕льш╕сть учител╕в, як╕ ран╕ше викладали укра╖нську мову, змушен╕ викладати рос╕йську мову або стати безроб╕тними», - зазначив Крем╕нь.
В╕н наголосив, що в╕дсутн╕сть викладання укра╖нською мовою ╓ значною перешкодою для аб╕тур╕╓нт╕в з окупованих територ╕й для вступу до укра╖нських виш╕в. А викладання у закладах вищо╖ осв╕ти на територ╕╖ ОРДЛО також зд╕йсню╓ться винятково рос╕йською мовою.
«За ╕нформац╕╓ю, оприлюдненою на сайт╕ так званого Донецького нац╕онального ун╕верситету ДНР, заклад зд╕йсню╓ п╕дготовку за спец╕альн╕стю «укра╖нська мова». Насправд╕ це не в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕, оск╕льки в ун╕верситет╕ в╕дсутня кафедра укра╖нсько╖ мови. У 2017 роц╕ означену кафедру укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ й прикладно╖ л╕нгв╕стики було перейменовано на кафедру слов’янсько╖ ф╕лолог╕╖ та прикладно╖ л╕нгв╕стики. Хочу нагадати, що в Донецьку ун╕верситет носив ╕м’я Василя Стуса, але цього ╕мен╕ був позбавлений, ╕ сьогодн╕ Донецький ╕ Луганський ун╕верситети ╓ внутр╕шньо перем╕щеними й перебувають на п╕дконтрольн╕й уряду Укра╖ни територ╕╖», - нагадав Крем╕нь.
Огляд щодо обмеження функц╕онування державно╖ мови на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни п╕дготовлено за участ╕ Представництва Президента Укра╖ни в АР Крим, правозахисних та громадських орган╕зац╕й, що зд╕йснюють мон╕торинг дотримання прав громадян на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни. Зах╕д в╕дбувся з нагоди М╕жнародного дня р╕дно╖ мови, який в╕дзнача╓ться щороку 21 лютого.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 26.02.2021 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23048

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков