Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 19.02.2021 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 19.02.2021
З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: АРХЕОЛОГ╤Я МОВИ

Мене т╕шать мовн╕ суперечки щодо вживання ╕ написання сл╕в, бо коли вс╕ мовчать, то не знати якою мовою. Нав╕ть якщо т╕ суперечки трохи жорсток╕ чи нав╕ть брутальн╕. Ус╕ вони мають, безперечно, пол╕тичний та ╕сторичний контекст. Я теж маю що сказати на цю тему, не х╕ба «сам дурень». ╤ прошу не кидати мене як того лиса у терновий кущ, б╕гме, я н╕чого поганого не хот╕ла.
Я народилась ╕ виросла на Бойк╕вщин╕, маю ф╕лолог╕чну осв╕ту, отриману ще в радянських ун╕верситетах, ╕ пишу прозу. Мен╕ колись подарували гарний великий нотатник ╕ я вир╕шила використати його п╕д словник мови свого села Ур╕ж. Тобто стала пригадувати тамтешн╕ слова, як╕ чула в дитинств╕ ╕ чую зараз. Пап╕р швидко зак╕нчився, а слова – н╕. Я ╖х пригадую у найнев╕дпов╕дн╕ший момент ╕ гублю знову. Але то не страшно, в сво╖й хат╕ вони н╕куди не под╕нуться. Причому у мене ╓ два словники бойк╕вських гов╕рок, як╕ я колись придбала. Деяк╕ слова записан╕ в мо╓му Урож╕.
Я багато ╖жджу по селах, маршрутками, зв╕сно, ╕ знаю, як треба розмовляти з м╕сцевими людьми, щоб т╕ розпов╕ли мен╕ щось ц╕каве. Сво╖й людин╕, хоч не з╕ свого села, вони розкажуть б╕льше, н╕ж пюдин╕, яка говорить чистою л╕тературною мовою. Людину п╕знати по бес╕д╕ – це правда.
╤дентиф╕кац╕я «св╕й-чужий» в╕дбува╓ться ще, коли заходиш у автобус. Не конче казати «Слава ╤сусу Христу!» в громадському транспорт╕, бо прохач╕-гастролери теж так кажуть. Вистачить ╕ «Добрий день!» Чи ви зна╓те, що нас ╕дентиф╕кують вже за наголосом? По тому, як ви скажете «До Трускавця (Самбора, Борислава), вод╕й здогада╓ться, чи ви м╕сцев╕, чи з╕ сх╕дних терен╕в, чи поляк. ╤ якщо сп╕зна╓ м╕сцевого, то м╕ж вами одразу виникне дов╕ра. Кр╕м того, у наших сп╕ванках наголос може зм╕нюватися задля милозвучност╕ чи рими. М╕сцев╕ наголоси, словоформи, фонетичн╕ вар╕анти – дуже р╕зноман╕тн╕. Мен╕ важко було зрозум╕ти свою бабцю, яка мешкала у горах, за 10 км в╕д Урожа, саме через те, що вона вимовляла ╕ наголошувала слова зовс╕м не так, як я звикла. Мою приятельку з ки╖вського села незлобиво об╕звали москалькою за слово «Спас╕бо!» ╤нша, з Ки╓ва, посид╕вши за святковим р╕здвяним столом ╕ послухавши бес╕ду цьоц╕ Олес╕, майже н╕чого не розум╕ла. А фальшив╕ повстанц╕ брали до себе когось ╕з м╕сцевих стрибк╕в, бо вся ╖хня консп╕ролог╕я лет╕ла до б╕са, варто було ╖м розкрити сво╖ поган╕ писки. Позаяк, нам ще може доведеться воювати з четвертими моск…ми, не заганяйте мову в прокрустове ложе, не ун╕ф╕куйте ╕ не стерил╕зуйте ╖╖. Це допоможе врятувати сво╓ життя. Той самий неправильний наголос чи неправильна граматика. Чим б╕льше розма╖ття всередин╕ мови, тим важче ╖╖ знищити. Суржик, профес╕йний сленг мають коротку ╕стор╕ю, д╕алекти сягають в глибину тисячол╕ть. Чому бойки прикривають голосну О на початку слова приголосними - вочи, вогирок, вопир, Волена? Чому кажуть Самб╤р, з наголосом на другому склад╕, ТрУскавець на першому, а назва пов╕ст╕ ╤вана Франка звучить «БорИслав см╕╓ться»? А чому в дитяч╕й мов╕ слово «папа» означа╓ «хл╕б»? Яка та╓мниця дитячих словоформ «хойц╕ на руц╕»? ╤ яка етимолог╕я слова «комашня», що означа╓ «поминальний об╕д»? У нас в сел╕ вже так не кажуть, але слово це у вжитку в г╕рських селах. А топон╕ми, як╕ вже не можуть розшифрувати м╕сцев╕ старожили? ╤ чому в нас ст╕льки пташиних ╕ зв╕риних пр╕звищ – Сок╕л, Сорока, Воробець, Чапля, Ворон, Вовк, К╕т, Лис, За╓ць, Бугай, Щур?
Яка р╕зниця м╕ж словами «вид╕ти» ╕ «бачити»? В╕дчува╓те ╖╖?
Я лише окреслюю теми майбутн╕х розмов у соцмережах, сп╕льн╕ пошуки ╕стини. А т╕ фем╕н╕тиви, як╕ кал╕чать мову, в╕дпадуть як короста, а вдал╕ залишаться. Просто б╕льше читайте укра╖нську класику ╕ б╕льше розмовляйте, створюйте слова за законами мови, пильнуйте за милозвучн╕стю, бо краса – це теж зброя.
Лютий 13, 2021 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 19.02.2021 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=23015

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков