"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема "Душі криниця"
#1 за 08.01.2021
ОЛЕГ ГОНЧАРЕНКО: СП╤ВЗВУЧЧЯ МИСЛ╤, БОЛЮ ╤ НАД╤╥…
Я поклявся гартом збро╖ за народ померти св╕й. ╤ за нього не боюся гибел╕ у мл╕ зав╕й! Номан Челеб╕джихан
* * * Не пориваюся в геро╖, не прагну слави й нагород, та я поклявся гартом збро╖ життя в╕ддати за народ. Минула рад╕сна весна. Сади земл╕ мо╓╖ плачуть – шепочуть р╕дн╕ ╕мена. Настала ос╕нь св╕ту наче. Зл╕та згорьована душа, в молитв╕ межи крони гол╕ – душа неначе посп╕ша, якось позбавитися болю… Того, хто гаслу вняв «азат!», що означа╓ горде «в╕льний!», на жаль, так часто в яв назад з Жури не в╕дпускають в╕йни… Що ж, мабуть, кануть у в╕ки мо╖ могила ╕ дорога. Та т╕льки в╕рним завдяки ╕ наста╓ день перемоги! Шлях в╕д колиски до погосту нав╕ть не хочеш – то пройдеш… Тому свою молитву шосту я шепочу й за себе теж. Коли стечу в сумну остуду, заплаче Р╕д, а не юрба. Рано чи п╕зно, так ╕ буде! Бо подвиг – во╖на судьба. Тож гордим бути маю право. В╕тчизн╕ слава! ╤ героям слава!
Скажи-но, душе, – раз лише ╕ строго дай в╕дпов╕дь на бол╕сне питання… Ашик УМЕР * * * Така важка нам випала дорога… Так╕ далися ╕стини потайн╕… Скажи-но, душе, – раз лише ╕ строго дай в╕дпов╕дь на бол╕сне питання: чи сонце правди ще колись устане, осяявши наш остр╕в-Материк?! За це… за це ми в╕ддамо останн╓ – св╕й стог╕н ╕ св╕й б╕ль, св╕й плач ╕ крик. А б╕льше й не лишилося н╕чого, кр╕м п╕сн╕ материнсько╖ х╕ба, що рятувала нас не р╕дше Бога, хоч призабута, тиха ╕ слаба. Коли ми молимося – молиться над╕я. Ми проклина╓мо – здрига╓ться й б╕да. Коли ж сп╕ва╓мо – зл╕таються на диво вс╕ ангели, яким св╕т╕в шкода, що пр╕рвами лягли п╕д наш╕ ноги, що закривавилися ма╓вом пожеж. Невже ж дощу не випаде рясного, ц╕лющого на попели? Невже ж?! Так хочеться ще в╕рити в грядуще. Цю в╕ру одкровенням возвелич – прошепочи його тихенько, душе. Я викую ╕ з шепоту нам клич!
Всяк назива його – «зелений остр╕в». Моя В╕тчизна, м╕й чар╕вний Крим! ╤сма╖л ГАСПАРИНСЬКИЙ
* * * Я кипарис╕в к╕лька ось стр╕в край шляху у сел╕ стар╕м. В╕тчизни милий Божий остр╕в – гюзель К╕р╕м, ватан К╕р╕м, пробач, що був далеко дос╕… що … нев╕домо був ╕ ким… Простую. Ноги мо╖ бос╕ з трави збивають пил в╕к╕в. Я заблукав-був… ╕ «не трохи»… Тонув у попел╕ й п╕ску… Вс╕ полини й чортополохи в тв╕й обр╕й точать млу г╕рку. ╤ в т╕м також – моя провина, яку змива╓ лише кров. Священний Криме, вибач сина! Все важче й важче вже м╕й крок… Я – ТИ! Але погано жив цим: знов «завтра» не далось мен╕. Знов на шляхах тво╖х – чужинц╕! А я на них – лише вв╕ сн╕. Та нав╕ть в гор╕ ╕ печал╕ ще шепочу уперто: «В╕р! Я повернусь у р╕дн╕ дал╕ – до кипарис╕в, моря, г╕р! М╕й ятаган достатньо гострий, й в╕що гримить, (ти чу╓ш?), гр╕м, В╕тчизни милий Божий остр╕в – гюзель К╕р╕м, ватан К╕р╕м!»
Сучаснику, ти – сад╕вник! Забудь же «тиху мудр╕сть» книг… Ешреф ШЕМ╤-ЗАДЕ
* * * Сучаснику м╕й, хай з роси ╕ води Всевишн╕м да╓ться тоб╕ по потреб╕! Але запов╕тний св╕й сад насади. Й по добр╕й робот╕ живи, як у неб╕ – як в╕льн╕ птахи лише нин╕ живуть… ╥м щастя да╓ться по сут╕ пташин╕й. Ти ж в пот╕ чола п╕зна╓ш св╕ту суть, почавши дорогу, ох, не на вершин╕: так, наш╕ начала – на бит╕й земл╕. Життя – добра, звична, щоденна робота… В н╕м щоби дались врожа╖ немал╕, немало пролл╓ш сл╕з ╕ кров╕, ╕ поту. Ген, ще ж ╕ чужинц╕ – в огромах тво╖х! Тож ти не зр╕кайся, л╕ричний герою, н╕ древньо╖ «тихо╖» мудрост╕ книг, н╕ древньо╖ звучно╖ мудрост╕ збро╖. З жури ╕ тривоги, знев╕ри й б╕ди, з печал╕, бездомност╕ ╕ безнад╕╖ ти все-таки, брате, св╕й сад насади на кревн╕м, на отч╕м, на в╕чн╕м над╕л╕! На те не жал╕й молодо╖ снаги: ще св╕т цей забуде розлуку й розпуку, у нев╕дях згинуть лих╕ вороги а сад тв╕й цв╕стиме щасливим онукам.
Гей, джиг╕те, якщо ти боротись не зм╕г, значить, ворог станцю╓ на грудях тво╖х.. Амд╕ Г╤РАЙБАЙ
* * * Не тамуй, не гамуй н╕ порив ╕ н╕ подих! То нехай слабкодух╕ ╕дуть навмання, у безсилл╕ сво╓му вбачаючи подвиг. Якщо ти чолов╕к, твоя доля – борня! ╤з тво╖х берег╕в же дивитись у Воду до Атлантики можна ╕ треба аж, щоб узр╕ти майбутн╓… а в н╕м – свободу, щоб забути печал╕ г╕рко╖ блаж. Коли ворог руйну╓ стар╕ святин╕, ╕ ганьбить знов свято╖ В╕тчизни стан, чи ж достойно мовчати про те людин╕? Прокидайся! Озвися! Геро╓м стань! Заблукавши давно уже десь край св╕ту, так, ще доля з дарами не посп╕ша…. Та ж х╕ба тоб╕ треба дар╕в, джиг╕те? Справедливост╕ прагне твоя душа! Пригадай же в╕двагу ╕ честь, забут╕. Кожну мить в ц╕м житт╕ присвяти борн╕. ╤, якщо ти не зрадиш сво╓╖ сут╕, то удача ╕ слава не зрадять, н╕! Не зневаж свою зброю, свою дорогу. Ще розв╕ють в╕три в св╕т╕ злу п╕тьму! ╤ народу тво╓му ще перемогу дасть Всевишн╕й. ╤ бути цьому!
Не плач, матусю, мудр╕ оч╕ п╕дн╕ми… Мемет Н╤ЯЗ╤
* * * Не плач, матусю! Бачиш, в далин╕ уже зоря пала╓ величава! Ще не загибла наша сп╕льна справа, хоча й далися невесел╕ дн╕. Ми в╕дступили, але б╕й трива. Не втрачено н╕ чест╕ ╕ н╕ слави. Матусю, не губи в п╕ски слова ╕ не губи гаряч╕ сльози в трави! Моя ханум, ти дол╕ не вини, щоби за нами дн╕ не голосили, щоб не спили жагуч╕ полини та чорн╕ ноч╕ ╕з джиг╕т╕в сили. Ми переможемо! Не в╕чне кляте зло. ╤ нашо╖ зло не д╕ждеться згуби! Пов╕р: давно би кримц╕в не було, якби нас не бер╕г Всевишн╕й, люба. Не плач, матусю, не гукай ╕мли: кр╕зь не╖ й так з в╕к╕в йдемо ми дос╕… Та в╕чн╕ у ц╕м св╕т╕ кьиримли! Ми тут були. Ми ╓. Ми не здамося.
О, душе зрадлива, ти явно – не дар! Куди ти женеш цих п╕дранк╕в-татар?.. Се╖д ОЗЕНБАШЛИ
* * * Душ╕ не питаю – як житиму я, куди понесуть мене стомлен╕ ноги? Я житиму, браття одчайн╕, в ╕м’я майбутн╕х заслужених дн╕в перемоги! Душ╕ не молюся, але й не кляну Всевишнього дивний такий подарунок, бо можна ╕з нею ╕ти на в╕йну, а можна гойдатись на л╕рики струнах. Душа моя часто й нестерпно болить, в╕тчизни згадавши долини ╕ гори… Душа моя – жар ╕ душа моя – л╕д (залежно в╕д того, у щаст╕ чи в гор╕). Душа моя – ср╕бло зористих ╕скрин. Душа моя – кв╕тка. Душа моя – кам╕нь. Душа моя – море праотче ╕ Крим. Душа моя – степ (ох, ясн╕╓ в╕кам в╕н!)… Тож у сьогоденн╕ жертовн╕м мене в майбутнього славу ╕ велич безкраю н╕коли душа моя (н╕!) не жене – гука╓, п’янить, манить ╕ надиха╓. Братове! Якщо не спинили сердець, не будете дарма кривавити гриви: вам зроду й нав╕ки дару╓ Творець вс╕м душу таку ж молоду й незрадливу.
М╕й Криме – земля пресвята, закута в кайдани чужинськ╕… ╤льяс МИРЗА Ал╕ АЙТАР
* * * М╕й Криме – земля пресвята, закута в кайдани чужинськ╕, скажи мен╕: що за мета, як╕ для ╕стор╕╖ зиски ╕з того, що ц╕лий народ мов дерв╕ш, блука╓ св╕тами? Нема╓ довгот ╕ широт у мапи п╕д назвою «Там ми»… Не вичислиш координат безводного нашого шляху. Кружляють стерв’ятники над безмежжям, що схоже на плаху. Минуло уже сорок л╕т… минуло уже вдв╕ч╕ б╕льше… А ми все шука╓м одв╕т й над╕╓мося на «аби ще». Все важче «паломник╕в» крок… Пора, браття, братись до справи. М╕й Криме, це ти – наш пророк ╕ наша зоря величава! Лиш кинь запов╕тний же клич – жадання хлюпни дивовиж╕, ╕ ми ╕з сир╕тських одв╕ч утанемо в тумени хиж╕. Орд╕, що степами л╕та, нема н╕ меж╕ ╕ н╕ риски: там св╕точем – наша мета – мета не шукаючих зиску.
Потому, як в чужини ми п╕шли, в Криму й б╕йц╕ вдягнули постоли – бо ╖хня вмерла чолов╕ча сила… Адж╕ ФАЗИЛ
* * * Коли в чужини дружно так п╕шли вс╕, хто будь-де вмира╓ без свободи, в Криму лишились т╕льки т╕ з народу, що без В╕тчизни жити не могли. ╤ ворог п╕длу розпочав «в╕йну», оголосивши все сво╖м нараз╕, хоч вчора ще платив нам данину й просив ярлик на кожну зм╕ну князя. Смерд, який вчора, микав десь печаль, тепер плю╓ ╕ на Творця закони означивши праотчу нашу даль, як «свой уд╓л ╕ свой над╓л ╕сконний» Прийшла зневага ╕ прийшла б╕да… Агов, брати, кажу я вам в╕дверто: «Тод╕ умерла Золота Орда, коли сам╕ дали ми ╖й умерти!» Так! Дожились до смертно╖ пори (що би потому вже не говорили…), бо т╕ п╕шли, у кого – пазур╕, лишивши тих, у кого т╕льки – крила... Десь у Добрудж╕ плакали одн╕… Десь в Казахстан╕ ╕нш╕ голосили… Але я знаю: ще настануть дн╕, коли Всевишн╕й поверне нам сили! Потоне кат в сколотив╕ марнот, ╕ на земл╕, яка татарам – Мати, постане знов воз’╓днаний народ, що вм╕╓ воювати ╕ л╕тати.
Чом, народе м╕й любий, н╕м╕╓ш ти знову? Чом, як вбитий, лежиш – не зд╕йма╓ш очей?.. КЬОНУРАТЛИ
* * * Чом, народе м╕й любий, н╕м╕╓ш ти знову? Чом, як вбитий, лежиш – не зд╕йма╓ш очей? Ти пов╕рив насправд╕ в чужинське «н╕ч╓й» ╕ не в╕риш в суть в╕щого Р╕дного Слова?! «Той, хто втратив над╕ю, повол╕ вмира, бо в душ╕ його задушно п╕сн╕ ╕ зелу!» – це кажу тоб╕ я, добрий син гончара, котрий зранку ногою розкручував Землю. Ще Об’╓ми творив ╕з Води ╕ Земл╕ в╕н ╕ роздмухував п╕ч, у як╕й достигав сенс майбутнього дня ╕ минуло╖ зливи, дивовижних над╕й ╕ зак╕нчених справ… В╕н всм╕хався, бо в╕дав Карби ╕ Прикмети… С╕яв зор╕ ╕ зверхньо дивився на дн╕… В╕н пророком не був. Але в╕н був Поетом! Й тр╕шки хисту у спадок залишив мен╕ – Криму в╕ще чуття ╕ любов до свободи. А ╕ще наказав на смертельн╕м одр╕: «Передай передбачення добре народу… Ус╕ муки його – до Ново╖ Зор╕!» Чом, народе м╕й любий, н╕м╕╓ш ти знову? Чом, як вбитий, лежиш – не зд╕йма╓ш очей? Досить в╕рити в кляте чужинське «н╕ч╓й»! В╕р, народе, в суть в╕щого Р╕дного Слова.
Хмари, хмари пливуть За мор╕в каламуть, У незнану майбуть… Бекир ЧОБАН-ЗАДЕ
* * *
Книг премудрих вже знову розхлюпано суть. ╤, як прах, в╕тер правду розв╕яв ╕де╖. Хмари, хмари пливуть за мор╕в каламуть, у незнану майбуть над землею мо╓ю… О, Всевишн╕й, спини цю сумотну орду, поки ╓ ще в ц╕м св╕т╕ не стоптан╕ душ╕, поки сад наш цв╕те, поки в наш╕м саду ╕ще трудиться хтось на здобутки грядущ╕! Дай ще труднику серця натхненого щем, в╕чним запалом враз одаривши незримо! Хмари, хмари пливуть… Розмети ╖х дощем над сухими полями прав╕чного Криму! ╥х росою на скел╕ стар╕ опусти – хай в отарах клубочаться ма╓вом вовни! Де над╕╖ нема╓, нема╓ мети… Наш╕ р╕ки наснаж – хай хвилюються, повн╕! О, Всевишн╕й, дай болю – не треба жалю! О, Всевишн╕й, чуття ╕ додай нам вини ще! Хмари, хмари пливуть… Але я потерплю: п╕сля бур завжди сонце стократно ясн╕ше. Чи того дочекаюсь, чи, може, помру? Та спок╕йно зустр╕ну ╕ славу, ╕ кару: щиро в╕рю у брата ╕ в╕рю в сестру, ╕ в д╕тей сво╖х в╕рю! Плив╕ть соб╕, хмари…
Нене, душа твоя п╕сню несе ╕ з п╕тьми. Св╕т цей замр╕яний ти годувала грудьми… ДЖЕВА╥РЕ
* * * Нене моя, знову св╕т цей згадав, що хижак в╕н по народженню ╕ зажадав ╕ще кров╕! С╕рими стали знов ранки мо╖ кольоров╕. В чорних ночах оселились б╕ль, спрага ╕ жах. Вже не напитись мен╕ житт╓дайно╖ п╕сн╕: ти не сп╕ва╓ш… тебе вже давно ╕ нема… ╤ все т╕сн╕ше мене обступа╓ п╕тьма. ╤ все част╕ше я чую прокляття злов╕сн╕. Знову чужинц╕ панують на наш╕й земл╕. В нашому неб╕ – лише ╖хн╕ марш╕, мов круки. Нене моя, нин╕ нам не позбутись розпуки: знову часи нам далися безжальн╕ ╕ зл╕! Т╕льки ж я знаю: в майбутньому будемо ми! Ворог же згине, як здобич, на клапт╕ роздертий! Завжди була ти в добр╕ ╕ жалоб╕ в╕двертою: св╕т-сироту теж колись годувала грудьми. Дос╕ ╕ду… Набуваю належного досв╕ду… Мудрост╕ й певност╕ буде нам вельми ще треба! Я помолюся в п╕тьм╕ за цей св╕т ╕ за тебе. Я почекаю (╕ я дочекаюся!) досв╕ту.
Ти тут, онучку? Ближче п╕д╕йди. Не п╕двестись мен╕ в╕д болю ╕ б╕ди… Ем╕ль АМ╤Т
* * * Все менше сили. Все жорсток╕ш б╕й. ╤ н╕куди нам зв╕дси в╕дступати. Аскер╕в мало на передов╕й. Ж╕нок, д╕тей ╕ старик╕в – багато. Тримався я так вперто, як зум╕в… Я намагався чесно зло в╕двести… У ворога ╓ збро╖ – до зуб╕в. У ворога – н╕ сов╕ст╕, н╕ чест╕. В╕н, клятий, трич╕ й мертвого уб╓, щоб во╖в на майбутн╓ не лишити. В╕н загр╕ба╓ наше, як сво╓. В╕н кривди ╕ натхненник, ╕ вершитель. Продажн╕ його «св╕дки» ╕ «суди»! Одна ╕з куль й мен╕ далась – на страту… Ти тут, онучку? Ближче п╕д╕йди – я покажу, як зброю заряджати…
Гей, братове незборим╕, М╕й старий подайте саз!.. Ешреф ШЕМ╤-ЗАДЕ
* * * Н╕, я вам засп╕вати, братове, не зможу: голос вичах од болю, як рана – душа… Так мен╕ не збороти злу «п╕сню» ворожу, що, мов куля, лиш смертну печаль залиша за собою. ╤ так мен╕ не догукатись н╕ до Бога, н╕ до зачерств╕лих сердець. Часто сняться м╕ж г╕р – золотава р╕ка, тис, що г╕лкою манить в туманах ще десь… Тож у снах мо╖х н╕мо. У снах мо╖х тихо. В безголосся углибли в╕тц╕вськ╕ кра╖. Але, щоб помолитись, зневаживши лихо, мен╕ досить ╕ шепоту, друз╕ мо╖. Ворог, може, й чека╓, аби ми стогнали ╕ хрип╕ли знов гасла на славу йому. Та мен╕, вам признаюсь, ╕ тиш╕ не мало: ╕ще чую з минувщини я хайтарму, ще звучать мен╕ давн╕ кошми ╕ газел╕. Не для гвалту ╕ шуму ашика труди. Ось тому-то вс╕ кримськ╕ сп╕вц╕ – невесел╕. Але рими в╕дверт╕ звучать ╕ з б╕ди, хоч ╕ стали ми сивими вже ╕ старими. Наше д╕ло – пол╕в посмутн╕лих зас╕в… Збереж╕ть же, братове мо╖ незборим╕, сази ви для Поет╕в Майбутн╕х Час╕в! ╥м в руках молодих ╕ще любо звучати на воскресл╕й ╕ в╕льн╕й, на наш╕й земл╕! Й найсумн╕ший к╕нець – то, насправд╕, початок, що упертим здобутки несе чимал╕.
Був малим я висланий ╕з Криму, а неначе вчора все те пережив… Б╕лял МАМБЕТ
* * * Можна зав╕су опустить зал╕зну у пам’ят╕, щоб вижити в б╕д╕. Але забути мат╕р ╕ в╕тчизну таки не зможеш нав╕ть ╕ тод╕. ╤ дос╕ бачу як хилилась в гор╕ матуся над╕ мною у ╕мл╕. ╤ чую дос╕, як стогнали гори, коли останн╕х в╕рних на земл╕ втрачали так нежданно, так раптово. Як птиц╕ збит╕, плакали й в╕три! Багато я чого простив, братове… Але не жах проклято╖ пори, коли чужинц╕, за законом кривди, в мого народу п╕дло крали Крим! Туристи оглядають кра╓види, на кладовищ╕ стоячи стар╕м – не знаючи, знов топчуть наш╕ душ╕, бо наше все – чужинське й дотепер. Зневажити як можна ╕ще дужче, того, хто й живучи, немов помер? А я такий… ╤ р╕к сорок четвертий, ╕ р╕к чотирнадцятий – наче страти дв╕! Проте ж удруге, втрет╓ не померти. Знай, вороже, що судд╕ ще жив╕. Прислухайся! Всевишн╕й – запорука! Не гр╕м гримить – то скрип прадавн╕х гарб! Повернемося! Весь наш б╕ль ╕ муки тоб╕ ╕ще поставимо на карб! Ми прийдемо з аморфого «н╕зв╕дки» п╕д час урочо╖, вогненно╖ грози! ╤, знай, я буду найчесн╕шим св╕дком, що не забув ╕ жодно╖ сльози!
Що сниться во╖нам старим – окопи, канонадний гр╕м?.. Сейтумер ЕМ╤Н
* * * Коли на плеч╕ наляга╓ втома ╕ гасить нав╕ть давн╕й жар вини, старим аскерам сниться шлях додому, який здолали, ╕дучи з в╕йни. Не сняться ╖м н╕ шанц╕, н╕ транше╖, н╕ вибухи, н╕ куль ворожих свист. ╤ дос╕ йдеться – не д╕йдеться ще ╖м в ру╖ни р╕дних м╕сць ╕ р╕дних м╕ст… Вони давним-давно бо╖ забули. Байдуже ╖м до слави ╕ б╕ди. ╥м бачаться понищен╕ аули, хати згор╕л╕, зрубан╕ сади… Вони, й були солдатами коли ще, в жорстокост╕ не зводились на пси. ╥м чуються в╕три на попелищ╕ й не чуються дитяч╕ голоси… Вертаються геро╖, без упину, не в╕даючи розклад╕в страшних. ╥х зрадили, ударивши у спину, т╕, що ховлися за спинами у них… ╥м не далося почестей ╕ свята… Зустр╕ти ╖х теж не було кому… Тому не сплять, не сплять (!) стар╕ солдати – вмирають знов у мертвому Криму.
Лише з╕ словом «Батьк╕вщина» загину я в чужих краях… ЧЕЛЕБ╤-ЕЛ╤
* * * Загинути я не боюся: буття джиг╕та – в╕чний б╕й. Це л╕пше, н╕ж п╕дступн╕й скрус╕ в╕ддать на в╕дкуп розум м╕й ╕ мо╓ серце невкип╕ле, ╕ мою душу золоту. Я знаю, вороги б хот╕ли, аби забув я про мету, про мову р╕дну, землю р╕дну – щоб знов угиб у в╕чний сум. Мен╕ ж н╕коли не набридне слухать п╕сн╕ наших красунь! Або старого десь зустр╕ну: «Мир дому вашому, ага!» Я не в╕дмовлюся в╕д Криму. ╤з рук людських моя снага! Заради усм╕ху дитини, н╕коли не вклонюсь ножу. Я не помру без Батьк╕вщини: для не╖ й смерть переможу!
З дитинства ти в мо╖х думках, м╕й р╕дний Криме, золотий… Айдер ЕМ╤РОВ
* * * Я – степовик, я – в╕льний птах, якого сутн╕сть – незборима. Але ти у мо╖х думках з дитинства ╓ ╕ будеш, Криме! Я розум╕ю луни г╕р ╕ шерех трав, ╕ гурк╕т хвил╕. Я чую, як сп╕ва Салгир стар╕ мотиви, серцю мил╕. У снах ще стежкою ╕ду, що плине аж до Чатир-дагу. У пра-д╕д╕вському саду знов рос усотую наснагу. Я в п╕сн╕ не люблю «низи» – люблю ╖╖ стр╕мку й безкраю. Я виноградно╖ лози струну залюблено торкаю. Хай св╕т у нев╕дь посп╕ша, я ж не сп╕шитиму н╕куди. М╕й Криме – ти моя душа! Тут р╕дн╕ ╕ земля, ╕ люди! За тебе я в╕ддав би все б – гарячу кров, останн╕ сили… Хай об╕йма тебе м╕й степ, священний Криме, сизокрилий.
Якщо хоч раз десь людям я збрешу… Ескандер ФАЗ╤Л
* * * Що на душ╕, про те кажу й пишу. ╤ з пота╓много я не роблю секрету. Якщо хоч раз десь людям я збрешу, нав╕ки вмре моя душа поета. Я винен зроду нив╕ й орачу. Дитин╕ й матер╕ я в╕чно винен буду. Якщо десь побоюсь ╕ промовчу, х╕ба ж назвуть мене ашиком люди? Я не люблю фальш, нудн╕сть ╕ повтор… М╕й саз лункий – в╕д Роду ╕ в╕д Бога! Я – в╕чний римопл╕т ╕ в╕ршотвор, якого сов╕сть народилась ще й до нього. Тож хай до мене св╕т не зна жалю, хай оголосить нав╕ть смертн╕ лови, якщо хоч раз душею покривлю, якщо хоч раз я р╕дне зраджу слово. ╤ я мину, як ╕стина мине. Лжесв╕дчитиму – злих в судьбу нав╕й лих, м╕й в╕тре степу, не прощай мене, бо жаль ╕ прощеня – то прихисток нев╕льних. Спали ╕ поп╕л м╕й в п╕тьму змети, прошу, якщо хоч раз десь людям я збрешу!
Приходь в м╕й д╕м, коли тоб╕ погано… Риза ФАЗИЛ
* * * Коли на плеч╕ наляга╓ втома, не думай, що в чужини залет╕в, – заходь в м╕й д╕м, ╕ будь у н╕м, як вдома, м╕й незнайомий кримцю золотий. У мене завжди в хат╕ – добр╕ гост╕, скипа╓ чай, ясн╕╓ пахлава. Знайдеться завжди м╕сце на помост╕. Розради в╕дшукаються слова. Ти не один, поки не зрадив роду й над╕ю поклада╓ш на народ. Мен╕ нема╓ й б╕льше нагороди, ан╕ж тебе позбавити скорбот. Щоб не тужила десь твоя кохана, виходячи щоднини за межу, приходь в м╕й д╕м, коли тоб╕ погано, – чим зможу щиросердно поможу. Приходь. В╕ддам останн╓ за потреби. Не в╕чно чорним в╕яти в╕трам! Колись, у добрий час, ╕ я до тебе прийду. ╤ ми зат╕╓мо байрам. Не зар╕каймось в╕д дор╕г н╕коли… Я знаю, що й мен╕ зрад╕╓ш ти. Та пустимо ми п╕алу по колу уже як в╕рн╕ друз╕, як брати.
…над╕я волод╕╓ нами, сил дода╓ ╕ гасить лють… Юнус ТЕМ╤РКАЙ
* * *
Не жди, товаришу м╕й, дива ти: ще зрозум╕╓ш в решт╕ решт, що не помреш, забувши й дихати, – над╕ю ж втративши, помреш. ╤ коли доля-перем╕нниця все р╕дне винищить тво╓, не згинеш, якщо й серце спиниться, а безнад╕я враз уб’╓. Не згаснеш, втративши ╕ вись, ╕ хл╕б, а згаснеш зн╕ченим вноч╕, де оч╕, мов криниц╕ висохл╕, всотають стогони й плач╕. Тебе й в╕три несамовит╕ не знищать, не з╕п’ють страхи – зникнеш лиш в чорн╕м безпросв╕тн╕, де у «н╕куди» – вс╕ шляхи. Серед вогненно╖ зав╕╖ ╕ лютих ворог╕в межи, все втративши, тому над╕ю – наб╕й останн╕й збережи. А б╕льше й не жадай н╕чого ╕ в мл╕ непевно╖ доби: над╕я – з╕рка перемоги. Кримцю, ╖╖ не загуби!
Вранц╕ над р╕чкою мо╓ю рясн╕ тумани попливли… Р╕зою ХАЛ╤ДОМ
САЛГИР
От ск╕льки р╕к у цьому св╕т╕, а часто сниться лиш одна, така маленька ╕ сумна – сльозинка на вербов╕м в╕тт╕. Салгир! – мов журавлиний скрик… Салгир! – небес алегро ср╕бне… Не вийду я на берег р╕дний – мене час «вигнанцем» нар╕к. Колись я жив ╕ не тужив. Тепер у далечах оманних я знов гублюсь в чужих туманах, на берегах р╕чок чужих. Вдивляюсь у п╕вденний сх╕д, неначе видивляюсь дива, – там батьк╕вщина нещаслива – Крим – отверд╕лий Божий сл╕д. Плекаю мр╕ю чолов╕чу – сягнути в╕чних р╕дних г╕р. ╤ серце скрику╓: «Салгир!» «Салгир-Салгир!» – як стерх, курличу. Кажу соб╕: «Вмирать не см╕й!» ╤ поборюсь ще ск╕льки треба – до дня того, Салгире м╕й, в як╕м я повернусь до тебе.
…Жадання урочого лету мен╕ це Всевишн╕м дано… Васф╕╓ КИПЧАК
ПРИЗНАННЯ
О, благородна Васф╕╓, у рими я вслухаюсь знову. Нехай благословить тво╓ Всевишн╕й животворне Слово! Нехай наснажу╓ воно, дару╓ впевнен╕сть джиг╕ту. Тоб╕ покликання дано було знев╕рених будити. Ти – жайв╕р Золотих Небес! Ти – Сонця Золотого погляд! Я в╕дгукнувся ╕ воскрес. Й багато в╕дгукнулось поряд тих, хто почув тв╕й в╕щий сп╕в, ╕ тв╕й пророчий клич В╕тчизни. Ми вирвемось ╕з мертвих сн╕в, з обр╕╖в с╕рих ╕ зал╕зних! Осяде чорна мла як п╕на. З нас кожен встане там, де ╓. Ми просто п╕демо, невпинн╕, ус╕ (!) з чужого у сво╓, в святин╕ наш╕, в наш╕ син╕. О, благородна Васф╕╓!
Ми тоскно живемо, зда╓ться мен╕. Сп╕ва╓мо часто журлив╕ п╕сн╕… Шак╕р СЕЛ╤МОВ
* * *
Я думаю, нам варто посм╕хатись. Не люблять н╕ Всевишн╕й, н╕ судьба зажурених, нудних, сумних, пихатих, яким ╓ пеклом будь-яка доба. Так, на Земл╕, на жаль, нема╓ раю – ╓ труд важкий ╕ сутн╕сть на кров╕… Та ╓ й любов, прекрасна ╕ безкрая, якою й живемо, поки жив╕. ╤ ╓ добро, ╕ сп╕вчуття, ╕ правда. ╤ ╓ над╕я, в╕ра, п╕сня, вись. Гей, ближн╕й м╕й, тоб╕ й В╕тчизна рада! З╕три сльозу ╕ знову посм╕хнись! Чи ощасливиш хоч когось, померши? Тож пиймо серцем трунок м’ят ╕ рут! Сумн╕ аскери завжди гинуть перш╕. Сумних красунь ╕ зам╕ж не беруть. Хай нам дорога стелиться ж п╕д ноги! Хай родить хл╕б – найб╕льша з нагород! Пов╕рмо: н╕, не втрачено н╕чого, допоки ще ╕сну╓ наш Народ. Гей, ближн╕й м╕й, забудь марний «гр╕ха» тиск! Гр╕х╕в нема за нами й не було! Я думаю, нам варто посм╕хатись, щоб в╕чно бути ворогам на зло.
Мр╕ю, що п╕сля мене кращий настане час… Енвер СЕЛЯМЕТ
* * *
Мр╕╖ кудись под╕лись. Тиха печаль – сльоза трав… Тихо лише над╕юсь, що завтра буде завтра. Тихо ╕ще над╕юсь, що завтра зможу бути. Н╕ч сумна – нелюдим╕сть… Стума… Самотн╕сть смути… Друз╕ – у пол╕ бою – нав╕ть неглибоко зовс╕м. Знову мирюсь з собою: попелом в тьму ╖хн╕й зов ос╕в. Тьмою так важко дихати! Тьма ця – липке минуле. Тонуть у н╕й сади й хати, що, як свят╕, заснули. Плаче сестра, як бранка… Плаче тужливо саз… Може, хоч завтра зранку кращий настане час?! Сам я так мало можу… Але не здамся, н╕! В╕ри мен╕ дай, Боже! Вибач журу мен╕!
За Оленою Ришковою
ДРАКОН КРИМ
Лиш пил в╕к╕в, ще тиш╕ кр╕м, в мушельних зморшках долом╕тних. В лускат╕й шкур╕ древн╕й Крим проповз повз бур всесв╕тн╕х м╕ти – останн╕й ящ╕р на Земл╕. Ошк╕рив г╕р гаряч╕ зуби. Та в кипарисов╕й ╕мл╕ прил╕г й заснув соб╕ на згубу. Для нього зупинився час, погасло сонце у з╕ниц╕. Для нього не ╕сну╓ нас: йому вже здобич т╕льки сниться. Для сьогодення в╕н – дракон, який дарма ╕з казки вил╕з. Вс╕ й задоволен╕ «мирком», в як╕м непевн╕сть лиш – на вир╕ст. Крим прахом нишкне на в╕трах. Але в п╕тьми закутий лати м╕ж лап його пригр╕вся страх й сичить-гарчить нахабно, клятий.
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 08.01.2021 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22901
|